ZONDAG 14 DIGEIBM. Algemeen Nieuws-, Advertentie <fe Landbouwblad, Ao. 1879. 23ste Jaargang, IVo. 1248 Bekendmakingen. Gemengde berichten. Dit lilad verschijnt twee maal per week. Woens dag en /.aturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 lire worden advertentiën in liet eerstuitkomend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad woiden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3 6o. Afzonderlijke nummers J 0.071. Advertentien van een tot vijf regels f o yü; ieder regel meer 0.15. Groote Ltte:s naar plaatsman te. Naar volksheil tonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bitn. Postdirecteuren en BockharaLlareii aangenomen. POLITIE. GEVONDEN: op de Markt te Scbagen, een TABAKSDOOS Inlichtingen zijn te bekomen ter Gemeente Secietarie aldaar. Burgemeester en Wel houders van Schaden, brengen ter kennis van be langhebbenden, dat de gewone mark ten in de Kerst- en daaraanvolgende we 'k, aldaar zullen worden gehouden op Woensdagen den 24en en 3len De cember. Scbagen, 9 December IS79 Burgemeester en Wethouders voorn C. L NGE\BEUG. De Secretaris, DENIJS. De Burgemeester van Scbagen, Herinnert de.ingezetenen aan artikel 160 van liet poliliereglement dezer gemeente, luidende als volgt. De schoorsteenen, voor zooverre die des zomers gestookt worden, moeten ten minste twee maat 's jaars, in Maart en December, worden geveegd en schoongemaakt, op de straffen bij art. 471 110. 1 van bet Wetboek van strafrecht bedreigd. Scbagen, 9 December 1879. De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBEHG. Te Barsingerhorn beeft zich eene commissie gevormd, zich ten doel stellende, middelen te bewerkstellingen, 0111 aan minvermogenden, dezen winter werk te kunnen verschaffen, en dusdoende vele voor broodsgebrek te vrijwaren. Te Kolhorn is eene rederijkerskamer tot stand gebragt, eene vroeger bestaande beeft al in jaren geen enkele voorstelling gegeven, ont bonden-is zij eigenlijk nog niet, alleen door vertrek naar elders van verschillende personen, zijn de werkende leden wijd en zijd verspreid geraakt, zoo dat er van werkzaamheden dier kamer geen sprake meer is. Aangezien die kamer nog al eens voorstellingen gaf ten behoeve van een of ander goed doel, zoo is bet vertrouwen gewettigd, dat ook de nieuwe kamer in deze bet nuttige met het aan gename zal vereenigen, te meer, daar de leden meerendeels tot den gegoeden stand behooren. Te Noordscharwoude is publiek verpacht het innen der schatgelden van de schutsluis van Geestmerarnbacht in de gemeente Noord schar wou de, voor den tijd van twee jaar en vier maanden. Pachter werd Pieter Hart, voor de soin van f 6öo per jaar; de vorige pachtsom iaai- pachter geniet vrij ge 1 m \an de sluiswachters woning met vrijdom laaiti"ecl,te Grondslagen van de personeele be reis In d f,"?'6 'C5 X°i°r vor''efde heeren op deU tre'n tUSScl'e» Odessa euKtèfvond een zeer zeer eer eigenaardige diefstal plaats. Een ieugZe elegant gekleede dame nam plaats iï een wagon 2e klasse naast een beer. Sooedio een mt.em gesprek tusschen beiden ain; ondeS nam de beer z.jn s,garenkoker uit den zak om daaruit een cigarette te nemen, doch de jon"e dame haalt baar kokertje voor den dal Z biedt hem een harer cigaretten aan, er bijvoegende dat die beter waren. Inderdaad verbreidde zich een overbeerlijken reuk in den waggontoen de heer aangestoken had; misschien was de geur te sterk, want de heer viel oogenblikkelijk in een diepen slaap. Het eerste station, waar de trein ophield, verdween de jufvrouw spoorloos; de heer bemerkte later, dat zijn portefeuille vi ,-d wenen was met 4°°o R. Dat tengevolge der sneeuwjacht weer vele handen werk ontvangen, was Maandagavond te te Tjerkgaast te zien. Bij Spannenburg zag men ruim een honderdtal werklieden bijeen, van 4 zijden te zaïnen gekomen, om de verbroken gemeenschap langs den Sneeker straatweg en den grintweg te herstellen. Drie Urker schuitjes, die verleden week naar huis wilden, raakten in bet ijs bekneld (digt bij Enkhuizen). Du menschen werden met veel moeite gered; de schuiijes zullen .vermoe delijk verloren zijn. Uit Hansweert wordt van 10 December gemeld De kerkeraad van Kruiniifgen beeft lieden het boeltje van J Adrée gerechtelijk doen ver- koopen. Al het armzalige huisraad beeft nog geen f 3o opgebracht. Heden' is ook bij een ander beslag gelegd op de roerende goederen ten behoeve van achterstallige kerkelijke bij dragen. Uit Etten, gemeente Gendringen, meldt ineD, dat men daar sedert eenigen tijd verstoken is van srraatverlichting, omdat de lantaarn opsteker lijdelijk verhinderd is zijn werk te verrichten. In andere gemeenten zou inen mis schien op de gedachte komen om nu een plaats vervanger er mede te belasten; bier steekt men doodeenvoudig de lantaarns niet aan Als bijdrage tot de huishouding der plattelands gemeenten is dit feit niet onaardig. Eertijds zag men bij een der bruggen van Paiijs een zonderling, half bedelaar, half dwaas, dien de bewoners der buurt gewoonlijk den man met liet eendenbloed noemden Die man bad des winters een verwonderlijk bestaansmiddel, dat bij wel een tiental jaren bij de band heeft gehad. Deze waterkunstenaar maakte, bij de strenge vor-t, een gat in hel ijs, juist groot genoeg 0111 't ligchaam van een man door te laten Vijftig meters verder maakte bij een tweede gat, even groot, juist voldoende om aau een menscbelijk ligchaam dooigang te verleenen. En van 12 tot 4 uien 's namiddags, wel te verstaan, kon ieder, die een stuk van a5 stuivers öf zelts f 1 in het eerste gat wierp, getuige zijn van het volgende schouwspel. De ongelukkige wierp zijn mantal af en stond dan in badcostuuin, groette de menigte en... verdween onder het ijs een twee, drie, soms vier minuten later zag men hem door bet andere gat weder boveu komen, met bet muntstuk tusschen de tanden, en opnieuw met een sierlijken zwaai de menigte groetende, en nieuwe liefhebbers lokkende inet den kreet, komaan heeren, de banden in de beurs! De man was reeds oud en gebrekkig. Men raadt wat er volgen moet. Op zekeren dag keek men te vergeefs naar bet tweede gat. De man kwam niet meer boven. Men wachtte 3, 4 minuten vergeefs! -Men zag door het ijs heen den man her- en derwaats zich bewegen, zonder dat bij bel doel naderde. Hoe hem te redden?! Hij kon geen der openingen terug vinden. Men trachtte door een er van hem een touw toe te steken. Te laat, de man was bet offer geworden van de barbaarsche zucht naar zenuwpnkkelende vermaken. Geruimen tijd kon men zijn ligchaam onder de ijslaag, door den stroom heen en weer zien drijven, totdat men een opening gemaakt bad, groot genoeg 0111 bet lijk böven water te brengen. De hoeveelheid sueenw, die sedert Don derdag in Parijs is gevallen, wordt op 6 tnillioen kub. M. geschat Inden Parijschen gemeenteraad werd dadelijk een voorstel ingediend om de sneeuw te doen verwijderen en tot dat doel werd een crediet toegestaan van 500,000 frs. Te Deventer is een weduwe die baar ar moede uit eergevoel niet bekend wilde maken tengevolge van koude en gebrek omgekomen. Tot 9 December, werd hel kanaal van Ter Neuzen, naar Gent nog dagelijks bevaren door op en afgaande stoomschepen. Op de reede is nog geen ijs te zien, terwijl de dienst der provinciale stooinfaooten tusschen Vlissingen en Ter Neuzen, ongeliindurd plaats beeft. Een metselaar te Waspik, die van een inwoner dier geineenre nog een gedeelte zijner rekening te vorderen bad, stemde er eindelijk in toe de zaak voor f 35 af te maken, waarvoor 'lij eene quitantie schreef. De schuldenaar nam die, om bet Schrift te bezien, en stak bet'docu- ment in den zak zonder het geld te betalen. Hij zal wegens diefstal terechtstaan. Tusschen Mevrouw en eene dienstbode. Mevr: Ik geef 11 75 gulden loon jaarlijks. Meid Dat is te weinig. Mevr: Daarbij bekomt gij elk jaar nog vele geschenken, die gij nergens ontvangt; want gij bekomt niet Nieuwjaar een kleed, met Kermis 5 guldeu en, wauneer wij doopen, ook 5 gulden. Meid: Op doopen kan ik immers niet jaarlijks rekenen Mevr; Wanneer ik het eenmaal zeg, dan blijft bet daarbij. Het is een gebruik in onze familie, en zoo lang ik leef wordt dat gebruik niet afgeschaft. De Erigelsche wet straft diefstal zwaarder dan poging tol moord. Te London kreeg een man, die op zijn vrouw geschoten bad, drie maanden gevangenisstraf, terwiji van twee vrouwen, die een paar laarzen hadden gestolen, de eene tot zes, de andere tot twaalf maanden en dwangarbeid werden veroordeeld. gevangenisstraf Uit de cellulaire gevangenis te Utrecht is Maandagavond een gevangene ontsnapt. Na de ijzeren roeden gebroken te hebben sprong hij uit de tweede verdieping, klom op een muur en bezeerde zich aan 't been bij den tweeden sprong. Op 't Singel bleef bij liggen en werd aldaar toevallig door een rijksveldwachter ge vonden en teruggebracht. De Maatschappij: tot nut van 't Algemeen besloot, in hare jongst gehouden algemeene vergadering, bet initiatief te nemen van een Volks Petitionnement aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, ten einde te verkrijgen dat van Overheidswege maatregelen worden genomen tegen liet misbruik van sterken drank. Oin daaraan zooveel mogelijk het karakter te geven eener daad van liet geóeele Neder landsche Volk iu zijne verschillende schakeeringeu, besloot de Maatschappij, en droeg aan bet Hoofd bestuur op. met alleen bare Departementen tot ijverige medewerking aan te sporen maar ook een beroep te doen op de goede gezindheid der bewoners van al die Gemeenten, waar geene Atdeeling der Maatschappij gevestigd is. Gevolg gevende aan laatst gemelde opdracht, noodigt bet Hoofdbestuur bij deze Alle Meer derjarige Ingezetenen van het koninkrijk der Nedei landen, zonder ouderscheid van kunne, staatkundige of godsdienstige geloofsbelijdenis, met den meesten aandrang uit, zich bij dat Volks Petitionnement aan te sluiten en van bunne of hare instemming met bet door de Maatschappij beoogde doel te doen blijken, door hunne of bare Handteekening te plaatsen onder een Adres aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, dat in de maand Januari e. k. overal

Schager Courant | 1879 | | pagina 1