De erfgenaam van lioinegg. i den lande ter teekening zal worden neder- legd. Van de juiste aanwijziug waar die ge- •enlieid tot onderteekening bestaat, zal een d r Departementen in de naaste omgeving on twijfeld niet verzuimen, alle belangstellenden 'ijdig te onderrichten' De inhoud van dit adres ontworpen naar ainleiding van de Koninklijke toezeggin in de Troonrede, op i5 September 1.1., dat nog in den loop van dit zittingjaar wettelijk maatregelen tegen het Drankgebruik zullen worden voorgesteld bevat het eerbiedig en dringend verzoek aan de Volksvertegenwoordiging, om in die richting harerzijds met de Regeering mede te werken. Een dezer dagen te Genève overleden dame beeft haar vermogeo. dat omstreeks 2 millioen francs bedraagt, aan baar dienstbode vermaakt Naar aanleiding van ODze en anderer op merking over den vroeg ingevallen strengen winter, herinnert een onzer lezers er aan dat de winter van 1819, 1839 en 1859 even streng waren. En langdurig ook! Het schijnt dus, dal geregeld elke 20 jaar een felle winter invalt. Wat meer is, den lezer zijn twee handelaars in brandstollen, waarvan één tc Amsterdam bekend, die, met bet oog op de geregelde terng- keercndc koude periode om de so jaar, dezen herfst gezorgd hebben, den dubbelen voorraad van andere jaren aan brandstof in te slaan. Een koopman te Harlingen kocht op een boe'goed een lessenaar voor f 3. In een geheime lade vond hij 2 kostbare zilveren messen van 't jnar 1700. Volgens de Arnli. Courant heeft Gerrit Nieuwenbuizen, die thans een moordaanslag op een zijner mcdegevangeneu te Leeuwarden beeft begroeid, te Arnhem, toen bij daar in de gevan genis verblijf hield, bet plan gemaakt en ook bijna ten uitvoer gebracht, om den procureur generaal bij bet Hof te Arnhem, den directeur van liet huis van arrest en een der bewaarders om het leven te brengen. Het plan werd gelukkig ontdekt en bet scherp geslepen mes, hetwelk hij onder zijn kleederen verborgen had, hem ontnomen. Te Saint Denis heeft een meisje van 14 jaar zich van het leven berooid. Zij ging niet veel ambitie op school, las veel'en (wilde on derwijzeres worden. Haar vader, een* bakker, vertelde haar, dat hij haar liever bakkerin wilde maken. Sedert dat oogenbhk schijnt het 'meisje een gelegenheid gezocht te hebben, om zich zelve tedooden; tot dat zij eindelijk een revolver vond, waarmee zQ dat plan ten uitvoer bracht. In het Zweedsche Stadje Nasiov trouwen de meisjes met een sabel op zij, die na de voltrekking van het huwelijk de bruid door den geestelijke plechtig afgenomen en inde sacristie wordt gebracht. Dit zonderling gebruik is daar in zwang sedert den oorlog tusschen de Zweden en de Denen in i4'7. De vrouwen van Nasiov moeten zich toen even dapper geweerd hebben als de mannen, en ter herinnering aan haar helden moed gaf de koning aan de jonge meisjes vergunning, om bij LXXXXVIH. «Het is niet alleen een krankzinnige dwaasheid het is de snoodste ondankbaarheid jegens mij. En wilt gij nu nog van mij eischen, dat ik aan eeuige goede vrouw op aarde zal gelooven? De ambtman schudde zijue witte manenlokken; hij had nooit meer op een leeuw geleken, dan tbaus, nu hij den vorst aanstaarde. «Ja juist thans/ zeide hij na eene lange poos. «Juist nu, ziet gij, uwe doorluchtigheid, dat is goed, dat is edel!" «Goed edell Zijt gij gek gewordt n «Neen. Het is zoo als ik zeg het is goed en edel, omdat bet ons de gravin in een edel licht ver toont, omdat het ons bewijst, dat wij, dat althans ik haar ongelijk heb gedaan! Ik heb geloofd, dat zij in de hand van prins Emile niet anders zag, dan een wissel in de toekomst op de rol eener kleine Pemiramis die zij hier als vorstin van Rornegg zou spelen Dat is dus nu niet het geval. Die toekomst lokt en boeit haar niet en zij kiest eene zeer eenvoudige toekomst in burgerlijker, kleiner en stiller kring boven «Maar ik bid u, Hagen, hoe kon zij dan nu nog droomen van zulk eene toekomst die is haar thans immers ontoegankelijk goworden, omdat Leoohard mijn erfgenaam is en....' «En kon zij, indien zij wildeindien zij hier bleef, niet binnen korten tijd prins Leonhard tot haren slaaf maken, zonder eigen wil zulk een sel con meisje, een zoo droomerigen jongman met een licht ontvlambaar hart?" «Indien de laatste vrij was," zeide de vorst naden kend, «dan kon dat maar het ongeluk wil, dat hij ïich verbeeldt het niet te zijn...." «En aan wie is hij dan gebonden, uwe doorluchtigheid Aan gravin Clotilde Bernswald? "Wees daaromtrent gerust. Gravin Clotilde denkt niet meer aan hem. Zij heeft geheei andere plannen, een ander levensdoel!" «En hce weet gij dat alles, Hagen? Ik vindt u merkwaardig ingelicht in deze dingen." „Daartce,' antwoordde de ambtman lachend, «heb ik thans twee dames in huis eene viouw en eene xiicht! "Wanneer men haar een balt uur samen haar huwelijksplecht-gheid militaire versierselen te diagen. Op den weg tusschen Kaisersbérgen en Orlev, bij Raarle Hertog, heeft men onlangs het lijk'gevonden van een boterhandclaar, d-c met zijn hond vermoord was. De heide slachtoffers moeten zich dapper verweerd hebben, want men heeft een der moordenaars bij hen vinden liggen, die door den hond schijnt te zijn dood- geheten. Een eigenaardige verecniging van ongehuwde vrouwen, die zeer strenge statuten tegen het trouwen heeft, bestaat in Clevelnnd (Ohio). Ieder meisje, dat tegen de gedane belofte handelt en in 't huwelijk treedt, moet of een kist met koeken, óf honderd groote koperen een centsstukken op 't altaar des vaderlands offeren; en wat nog erger is, de Verreniging kan een besluit nemen, waarbij de afvallige de letters U* D. J. onder de rechter voetzool gebrand mogen worden. Onlangs werd in George Lake de jaarver gadering der Vereeniging gehouden en zeventig leden waren aanwezig; de pres idente werd in staat van beschuldiging gesteld, niet omdat zij zes medeleden vergund had te huwen, maar ook zelve in den echtelijken staat getreden was. Het hoogste gerechtshof van Tennessee, in het vrije Amerika, heeft eerst onlangs door een zijner uitspraken beslist, dat voortaan een blanke en een kleurling met elkander kaart mogen spelen Rij een oude wet van dien Staat, welke nooit, werd opgeheven, was dit namelijk verboden op straffe van boete of gevangenzetting. Eenige Amerikanen, die met een paar negers een par tijtje hadden gemaakt, werden onlangs, krachtens die wet, voor de rechtbank gedaagd, doch vrij gesproken op grond dat de wet verouderd en n;et meer van kracht is, nu aan blanken en kleurlingen gelijke rechten zijn toegekend. Sedert eenigen tijd werden door de studenten aan de hoogeschool te Weenen gedurig overjasen vermist, zonder dat men den dief kon ontdekken, Thans heeft men hem eindelijk in handen. Het is een jongmensch, die de colleges in de wijs begeerte bijwoonde Hij heeft bekend twintig jassen gestolen te hebben en moet nog 5o of 60 andere diefstallen hebben begaan. Hij bracht het gcstolene naar een bank van leening. Dezer dagen is te Rrigton uitspraak gedaan in een eenigszins zonderling rechtsgeding. Zekere lieer Smee, onlangs overleden zijnde, bleek geheel zijn vermogen aan de gemeente Brighton vermaakt te hebben. Hiertegen kwamen zijne erfgenamen op, omdat het bekend was, dat de overledene op een punt niet wel hij het hoofd was: hij beeldde zich namelijk in de zoon te zijn van Koning George IV. Daar diens voor liefde voor Brighton bekend was, lag het vermoeden voor de hand, dal de overledene, om in den geest van zijn verineenden vader te handelen, de ge meenle Brighton als zijn erfgenaam aangewezen had. Het inoeielijke van het geval bestaat hierin, de Heer Smee, uitgenomen zijne manie op ho- vengenoenid punt, volstrekt geene blijken van waanzin pleegde te geven. Toch heeft de rechter de hoort spieken, openen zich voor een oud, eer waardig man, als ik ben, nieuwe, ontzacheljjk uit gebreide gezichtseinden De vorst kuikte pijnlijk lachend met het hoofd. «Ik kan het mij begrijpenMaar komaan laat ons speleu," zeide bij; «vergeet eens een uur lang uwe vrouwen cd uwe nieuwe gezichtseinden tus schen twee haakjes gezegd, wanneer gij werkelijk weet, dat gravin Bernswald andere plannen, zooals gij het uitdrukt, heeft opgevat, dan zou het mij niet onaangenaam zijn, indien gjj aan prins Leonhard wildet mededeelen, wat gjj daaromtrent hebt gehoord. Dat zou hem het spoedigst en het best genezen. Maar ter zake!" De vorst, dien het misschien tegenstond, langer over Clotilde Bernswald le spreken, of die vellicht den ambtman niet wilde tooi eD, dat hij gewicht hechtte aan zijne ttedcdeelingen, begon thans ijverig te spelen en de ambtman Hagen zweeg thans ook. Gravin Leonore ve; scheen dien avoi d niet in den salon de vorst bracht, nadat Hagen vertrokken was, zijne uren door in een stil verdrietig zwijgen Prins Emile plakte zijue doosjes en Leonhard voerde een halfluid gesprek met den heer Widmer, die boven was gevraagd. Er heersebte door dit alles een sombere geest in huis. Max Bitter vertrok den volgenden dag zoo vroeg mogelijk. In den voormiddag van dien dag, op het uur dat de posten plachten aan te komen, wachtte Leonhard met klimmende onrust een levenst eken van Clotilde. Hij had als Let ware een inwendig voorgevoel, dat er heden iets zou komen cn dat de spanning zou worden opgeheven, dat er een einde zou komen aan den ondragelijken toesta, d. En toch de pest bracht niets. -Clotilde bleef stom, als was zij ver- verdwenen, als behoorde zij niet meer onder de le venden Lecnhard werd thans aangegrepen door eene pijnlijke bezorgdheid omtrent haar. Zijne onrust dreef hem naar bniten en zoodra bij zich weder kon verwijderen na bet diner, waaraan Max Bitier heden ontbiak en Leonore met een bleek gelaat zwjjgend had deelgenomen, terwijl prins Emile met zijne kin derlijke argeloosheid zoo wat alleen de kosten van het gesprek had gedragen zoodra bij zich kon erfgenamen in het gelijk gesteld en het testament vernietigd. Men schrijft van Petten, dd. 10 dezer: «Gislereti avond omstreeks 10 ure, strandde voorde Hondshossche zeewering alhier de En- gelsche smak Kate No. 1220 H. gezagvoerder Wilson, komende van Huil en bestemd naar Nieuwediep. Niettegenstaande de duisternis en gladheid waren de inwoners van Petten spoedig op de been en dewijl de reddingboot hier niet van dienst kon zijn, werd het vuurpijlstel aan gewend 0111 de bemanning, bestaande uit 3 koppen, te redden. Hoewel reeds de eerste vuurpijl over boord ging en de lijn in de mast teregtkwam, bleef ze vanwege de donkerheid door de schip breukelingen onopgemerkt. Nu werd een tweede pijl afgeschoten, die weder over het schip vloog en door de schepelingen werd aangegrepen. Daar alles zeer vlug in zijn werk was gegaan, was een en ander geschied, nog vóór men tijd had gehad de trossen der Reddingsmaatschajijiij aan te brengen. De manschappen op het schip werd nu beduid, dat zij zelf eene tros aan de lijn moesten vastmaken. Ze deden dit, doch durfden zich niet van boord wagen, voor de burgemeester zich te water had begeven en zijn dorpsgenooten door zijn voorbeeld had aangemoedigd da schip breukelingen van boord te halen, die zich daardoor reeds ten half één ure in veiligheid bevonden.» Te Hummelo en Keppel is de rijksveearts C. S. van Klaveren overleden tengevolge van den slag van een paard In de gevangenis te Vilbel is dezer dagen een l3jarige knaap, uit Helden bergen, ingebracht; die in tien dagen vier branden heeft gesticht, waardoor zes volle schuren en een woonhuis dat zijner ouders, in de asch werden gelegd. Hij had de branden veroorzaakt door lucifers doosjes aan te steken en die dan in de scharen te werpen. In dit jaar heeft de heer A. Kuipers, te Steggerda, 17 prijzen en pretniëu op landbouwten toonstellingen behaald en zijn zoon en dochters t3 prijzen en premiën op de ijsbaan. Eergister werd in de nabijheid der hoofdstad een flinke drijfjacht gehouden, echter niet op wild, maar op een oplichter, vau beroep klok keninaker Deze is achtervolgd door burgers en politie, van Halfweg door de Haarlemmer en Lutkemeerpolder, langs den Osdorper en Sloterweg tot aan den Overtoom. Hoewel hij meermalen in handen was, is 't niet gelukt hem in hechtenis te nemen, en te Overtoom werd men het spoor hijster. Slechts een reiszak is hem ontnomen. Verchillende personen hadden hem gouden of zilveren horloges ter reparatie gegeven, doch wachten nog steeds op terug- bezori ng. Omtrent den moordaanslag te Rheden, deelt de Arnli. Ct. nog eenige nadere bijzon derheden mede. De dader is een gewezen klerk der gemeente Rheden. tevens brievengaarder te verwijderen, ging hij weder naar buiten in het sehoono groote park, waarin de eerste telkenen van de lente zich begonnen to vertoonen. De dagen worden langer de vochtige westenwind, die zachtjes door do dorre boomtoppen streek, had reeds de knoppen der beuken doen zwellen en op do opene plaatsen der gazons een blij groen te voorschijn geroepen, waarboven reeds hier en daar de wilgenstruik en hazelnooten hunne geelo bloesems ophingende spreeuwen snaterden lustig, alsof zij blijde waren weder de oude nesten terug te hebben gevonden; maar de duidelijkste ver kondiging van de lente lag in de zachte lucht, die als een eigenaardige lenteadem de waugen streelde, waarin Leonhard's diep neergedrukte borst zwol, toen hij langzaam naar het bergpad ging, dat naast den vijver in het park naar boven voerde. Hij martelde zijne hersens af met de oorzaken te zoeken, waarom Clotilde hem niet antwoordde en hem volstrekt geen lever steeken gaf; hij dacht aan baren toestand en aan Albrechts hartstochtelijkheid en wraakzucht, wanneer bij het in het hoofd kreeg cm zijne zuster verantwoordelijk te stellen voor hot mislukken zijner plannen eu aan haar zijnen wrok te koelen. Eu dau weder aan zoo veel anders, dat duister voor hem was gebleven; ook al was het Albrrclit niet gelukt, door de laatste woordeu die hij tot hem had gesproken, bij hem de reinheid van Clotildes karakter verdacht te maken, noch den vorst om htm aan haar te doen twijfelen er bleef toch veel onopgelost, het bleef nog steeds een raadsel, waarom zij hem onbekend had gt laten met de ziekte van zijn pleegvader, waarom zij hem met geene lettergreep had verraden, wat er met Martin Korn was voorgevallen Daarover tobbend en denkend bleef hij staan en keerde zich om; thans had hij het gezicht op het beneden hem liggende groote en vorstelijke slot, dat trotsch en pittoresk zich verhief boven de toppen der daarom heen staande boomen, die nog in hun kaal wintergewaad waren met zijne torens, gevels cn beide schoorsieencnrechtsaf lag eene half achter de boomen van het park zich verbergende reeks statige bijgebouwen, die tot de hofhouding behoorden, terwijl men liüks naast het slot het uit zicht had op een gedeelte van het fraaie, vruchtbare en dicht bevolkte landschap. Het was inderdaad oen

Schager Courant | 1879 | | pagina 2