Gemengde berichten. De erfgenaam van Hornegg. wijdt? En al is de huis'elijke viering van dit feest in ons land niet zoo algemeen als dit in Engeland liet geval is, in weinig huisgezinnen gaat hel ongemerkt voorbij. Kerstfeest roept onze kleinen, die op de kostschool zijn, onze ouderendie de boogescliool bezoeken weder tot ons en uien bezit ze eerst recht in die dagen. We ontvangen gasten of we smaken het genoegen daarna het grootste, wij zijn zeiven tei gast en voor een paar dagen zijn wij bevrijd uit den rosmolen onzer bezig heden. Want die bezigheden -- hoe genoeglijk het ook zij, daaraan voor een korten tijd te ontsnap pen, nemen langzamerhand een hoogst be langrijk karakter aan. De boeken worden bijgeschreven en afgesloten; het debet en credit wordt vastgesteld en de cijfers krijgen beteekenis, want zij wijzen de slotsom aan van het afgeloopen jaar. Voor de meesten, willen en hopen, want onze tijden zijn nog niet begonnen slecht |te zijn> zal het einde van het jaar, de kroon van bet jaar zijn, en zullen wij de boogste verdienste van den winter op prijs leeren stellen, daarin dat bij ous in de gelegenheid stelt, den arme een weinig goed te doen en »het wintert* ook voor minder gelukkigen, minder hard te doen zijn. In eene Zondag namiddag (l4 dezer) ge houden vergadering, in een der lokalen van den kastelein G. Kater, te barsingerlioru, tot welker bijwoning een ieder was uitgenoodigd. werd de zaak; werkverschaffinggedurende den winter, aan minvermogende,n« besproken en de daarvoor benoodigde gelden ingezameld Als arbeid, die, met bet oog op de bijeenge- bragta som kon worden begonnen, achtte een gedeelte der vergadering «houtzagen en kloven, bet beste, een ander gedeelte gaf aan «touw uitpluizen» de voorkeur. In eene volgende vergadering zal worden uitgemaakt waaraan de voorkeur moet worden gegeven. Wij vragen: kunnen'die beide werkzaamheden niet band aan band gaan? De eene arbeider is geschikt voor Uit de ander voor dat werk. Gepasseerden Maandagavond omstreeks half tien ure, brak te Barsingerborn brand uit, in een tot berging van vee ingerigt onbewoond buis, van den kastelein G. Kater aldaar. Gelukkig was het blad stil en waren de drie gemeente spuifen den brand spoedig meester, zqodat zij zich tot dat ééne pand bepaalde. Een paard en eenige schapen werden uit do vlammen gered, slechts eeu schaap werd er een prooi van. Ware er veel wind geweest, zoo bad de brand, midden in bet dorp. in de oniniddelijke nabijheid van raadhuis, onderwijzerswoning en school, ernstige gevolgen kunnen hebben. De brandis waarschijnlijk ontstaan door het stoken op waschdag. Het pand zelf was verzekerd, maar uiet 't geen zich daarin bevond Te Kolhorn heerscht sedert eenige weken de roodvonk, echter niet in hevige mate: Het Post en Telegraafkantoor te Winkel is nagenoeg voltooid Het is eeu zeer sierlijk gebouw en maakt een gunstige uitzonderiug op J.XXXXIX. „Ik ontrouw?" riep Leor.hard verbaasd uit, terwijl bij zich weder tot baar keerde. rJa gij de onvergeefelijkste ontrouw, die er bestaan kan. Gij toont mij tevens, hoezeer ik gelijk had, met mij vroeg genoeg van u los te scheuren hoe spoedig, met hoe weinig complimenten, gij anders zoudt geweten hebben, u van de arme Ada te ontslaan gij, die thans eene gravin BernswaM niet goed genoeg meer voor u zelven achtEn gij wilt spreken over ontrouw? Zou het niet belachelijk zijn, indien het niet zoo schadelijk was? Waarom heb ik met u gebroken Zeg het allerergste van mij, wat gij van mij zeggeu kunt, geloof er niets van, dat ik tegen mijn eigen hartewensah in, alles met de beste bedoeling deed, wat nu eenmaal noodzakelijk geschieden moest welnu, wat blijft er dan over, dat mij als misdaad kan worden toegerekend? Dan blijft er nog over, de grilligheid, de veranderlijkheid en de ijdelheid der vrouw, die behoefte heelt aan nieuwe veroveringen, al die eigenschappen, die nu eens voor al bij de vrouwen de mannen welen dat immers zoo precies en zeker en hebben duizend fraaie en geestige verklaringen daarover gesproken en geschreven, en iedere groote wijze en ieder domme vlegel is het daarover volkomen met zich zelven oens jiie u eens voor al bij de vrouwen tot eens de meeste openbare gebouwen. In deze week is men ook liegonnen met het stellen der tele graafpalen. Ook ten dezen opzigte kan men vooruitgang opmerken. De palen toch zijn van ijzer en maken door ban netten vorm een goe den indruk. Wie gewoon is de wansmakelijke bouten telegraafpalen te aanschouwen, moet zich ten zeerste verblijden in den goeden smaak die bij de keuze dezer palen voorgezeten beeft. Men schrijft uit Winkel; «De nood die bijkans allerwege heerscht, doet zich ook in deze landbouwende gemeente dringend gevoelen Gebrek aan werk. gevoegd bij den achterstand veroorzaakt door den ongunstigen zomer, beeft in menig gezin groote behoefte doen ontstaan. Ten einde daarin te voorzien, riepen de beeren KI. Rezelman, K. Knecht, Alb. Sloos, J. H. Bergman en J. W. van Hoogstraten een verga dering te zaaien, waarop ongeveer vijftig inge zetenen bijeen kwamen. Het resultaat der besprekingen was dat men algemeen vóór het, denkbeeld van werkverschaffing gestemd was en daaraan verbinden wilde bet verstrekken van brandstoffen en voedingsmiddelen. Dienten gevolge hebben de ingezetenen getuigenis afgelegd van bun goeden zin door in te schrijven op ruim 4on werkdagen en voor ongeveer f 700 aan voedingsmiddelen Een en ander beeft de commissie, die daartoe benoemd is, in slaat gesteld zooveel mogelijk in de behoeften te voorzien." Benoemd zijn: tot heemraden van bet ambacht van Westfriesland, genaamd Drechter- l.md, wegens' de Zuiderkogge de lieer D. Stam, en wegens de Westerkogge en beer G. Spaans Pzn.tol hoogheemraden van den Hondsbosscbe en Duinen tot Petten, wegens Duinkuvel de lieer J. C Peeck, eu wegens Drecbterland de beer P. Schuurman. Om te voorkomen, dat paarden zich bij bet vallen op de knie bezeeren, legt men te Parijs en te Berlijn om bun knieschijf een gomlaslieken band, die hen in bet loopen niet hindert en voor vele gevaren bewaakt. Gisterenmorgen kwain teNieuwediep binnen liet Eng. stoomschip Eider, van Londen 0111 3ooo schapen, 10000 Kd. kaasjes en 160 kisten thee te laden. Dit stoomschip was reeds voor drie dagen verwacht, maar is door zwaren mist op de rivier tegengehouden. Het aan boord brengen van zulk eene belangrijke lading gaf aan tal van sjouwerlieden een goed daggeld. De llaagsche kantonrechter beeft iemand tot f 20 boete veroordeeld wegensbet openbaar mishandelen van een paard, door het dier, dat door een beenbreuk zich niet meer bewegen kon gedurende dagen en nachten in de open lucht te laten liggen op een stuk bouwgrond, zonder bet zelfs van voedsel te voorzien. Gisteren avond omstreeks half tien werd te Cliarlois eene dienstbode door iemand aange houden op den Tolkhuischen dijk. Op baar hulpgeroep kwamen eenige personen toeschieten en ook de politie. Iemand, die in dien omtrek beneden aan den dijk zich bevond, wordt voor den dader gehouden, hoewel bij zijne schuld ontkent. De zaak wordt door den burgemeester nader onderzocht. Bij den feilen vorst is te 's Gravemoei een uian die te veel sterken drank gedronken bad, uitgegleden, achterovergevallenen op de plaats doodgebleven. De eerste boekbinder van Parijs, Franz BeauzoDnet. is gestorven. Hij leverde slechts weinig banden af, maar die waren alleen voor tweede natuur gewotden zijn! Wanneer gij echter Clotilde laat zitten, ik bid n, zeg mij dan toch eens wat is dan de reden? Niets dan de meest onmanne lijke, de erbarmelijkste lafheid en zwakheid tegenover uwen vader, dan de ellendigste verwaandheidomdat gij een prins geworden zijt, meent gjj „Ik moet u verzoeken, op te houden," viel Leonhard, die intusschen zeer bleek was geworden, haar hier in de rede. «Wie ter wereld zegt u. «Ik zal niet ophouden," viel Ada hem in de rede, „tot dut ik u gezegd beb, dat, als ik als eene vrouw gehandeld heb, gij niet als een man handelt. En hul u nu ia uwen trots op uwe deugd ik veracht u!" Mevrouw Ada von Schels wilde zich omkeeren en, in het volle bewustzijn harer overwinning, triomiee rend weg gaan, maar Leonhard greep haar hevig bij den arm en riep uit: «Gij doet geene schrede, voor gij mij gezegd hebt, wat u recht geeft, om mij van ontrouw jegens Clotilde Bernswald te beschuldigen „Wat mij daartoe recht geeft? Gravin Clotilde zelve geeft mij daartoe het recht." „Gravin Clotilde u? Wat weet gij van haar?" «Alies. Gravin Clotilde heeft natourljjk sedert uw vertrek van den Kar,denburg de hel in huis gehad bjj haren broeder. Om aan die hel te ontkomen, is zij naar de stad gevlucht, naar „mevrouw Harris," mijne tante Bagtn, in haar kosthuis voor jongedames Zij vond echter Mevrouw Harris op het punt om harp de 10 millionairs. Zijn prachtige marokijnen banden kosten van 1000 tot 3ooo francs per stuk. Zoo'u weelde begrijpt men bier ie lande niet' Aan de kweekschool voor Zeevaart zal op Maandag 29 dezer, 's morgens te 10 uren. eene keuring pLats hebben van jongens tusscben en 16 jaar, die eene verbindtenis in s rijks zeedienst wensclien aan te gaan. Jongens ouder dan 16 jaar worden voo.loopig niet meer aan geuomen. Te Schafhauzen waren 28 melkverkoopers door de politie beboet, eenigen omdat zij water in de melk gedaan, anderen omdat zij diegroo- tendeels ot geheel afgeroomd hadden De politie was van oordeel, dat de melk moet worden verkocht zooals zij van de koe komt. De leve ranciers kwamen tegen de daarop gegronde boete in beroep bij de rechtbank. Deze beeft nu echter de politie in het gelijk gesteld en de boete gehandhaafd, uitgezonderd voor slechts één der verkoopers, daar deze het bewijs leverde dat bij al zijn melk had geleverd aan een slachter, die ze noodig bad voor een kalf en daarom vooruit bad gezegd dat bij geen (geheel onverdunde of onafgeroonide melk verlangde. In Amerika is een steenscbaaf uitgevonden otn bouw en andere stcenen glad en geschikt te maken. Dit werktuig is evenzoo ingericht als de houtschaaf, maar bet staal is zoo bewerkt, dat de hardste steensoorten, als graniet en keisteen, verwonderlijk gemakkelijk en snel er mede glad geschaafd kunnen worden. Deze uitvinding, waardoor veel tijd en kosten worden uitgewonnen, kan als van groot gewicht worden beschouwd Groote verontwaardiging wekt in de dag bladen het volgende te Provins voorgevallen feit, Een jong soldaat, die niet uitblonk door zin delijkheid, werd dezer dagen op orde van zijn wachtmeester geheel ontkleed en in eene kleine rivier geworpen om gewasscben te worden. Daarna, zonder te worden algedrcogd, werd bij, slechts gekleed in een linnen hemd, blouse en een linnen broek, naar de politiekamer gezonden. Den vol genden ocblond vond uien hem, daar bet dien nacht streng gevroreu bad, buiten kennis op den grond uitgestrekt; zijn linnen broek was geheel verstijfd van het ijs. Naar bet hospitaal overgebracht, overleed hij nog dienzelfden dag. De kunst van koopers te lokken bereikt inderdaad eene nooit gekende hoogte, getuige het volgende middeltje dat door een heibergier te Weenen verzonnen is om zijne herberg met bezoekers gevuld te krijgen. De ondernemende man, die eigenaar van een flinke bierhal is, bad in alle plaatselijke bladen laten aankondigen, dat hij eene premie van waarde zou schenken aan den eigenaar van de grootste neus van Weenen. Op bet door hein bepaalde uur was zijne bierbal eivol en de mededingers naar den uitgeloofden prijs kwamen, tot groot genoegen van het publiek bij dozijnen opzetten, om zicb aan bet oordeel der jury te onderwerpen. Deze had geene gemakkelijke taak, doch een koetsier of liever zijn neus redde haar plotseling uit de verlegenheid. Het reukorgaan van den braven inan was zoo verbazend groot en prijkte met zulke levendige kleuren dat de koetsier met een storm van toejuichingen begroed werd en lieui met aigemeene stemmen de prijs werd toegewezen. Daar de herbergier zijn middeltje zoo uitstekend gelukt vond, loofde bij aanstonds een nieuwen prijs uit, en wel voorden diksieu onderdaan van den Keizer van Oostenrijk. Hij verwacht een grooten toevloed van mededingers, want ten gevolge van bet enorme bierverbruik zijn de dikbuikeu te Weeoen geen zeldzaamheid. In het Gooi zijn op verschillende plaatsen commissies opgericht, ten einde bij de strenge koude hulp te verleenen en de armoede te inrichting op te geven en herwaarts te komen naar mijn oom waarom, dat zijn zaken, die uwe prin selijke hoogheid weinig zullen interessoeren genoeg dat gravin Clotilde toen aan mevrouw Harris heeft aangeboden, om hare inriehtiug van haar over te nemen, ten einde een nattig levensdoel te hebben beide dames correspondeeren thans daarover en zijn intieme vriendinnen geworden en mevrouw Harris laat mij de brieven, die zjj ontvangt, lezen en maar ik deuk, dat gij nu tevreden zult kunnen zijn met mjjn antwoord en mij laten gaan Leonhard had terwijl hij haar stijf van verwondering aanstaarde, reeds lang haren arm losgelateu me vrouw Ada draaide zich om en stapte met trotsch opgerichten hoefde en met vaste schreden het met grint bestrooide pad van het park af. Leonhard echter stond nog altijd stil en zag haar na. Hem had Clotilde tut heden nog altijd niet ge antwoord en bij mevrouw Harris klaagde zij over zijne ontrouw? Had zij zijne brieven wellicht niet ontvangen Of had z;| uit die brieven geitzen hoe innerlijk besluiteloos hij was, welk gemis aan gemoed" kracht en energie tegenover z;jns vaders antipatht hem overheerschte en was daarom haar hart begonni hem aan te klagen van ontrouw? In elk geval voelde zij zich in een wanhopige verlatenheid greep zij, om zich te redden, naar eene bezighe" naar het eerste het beste burgerlijk beroep, dat zi aan haar voordeed!" Het waarschijnlijkste was, dat graaf Albrecht wede

Schager Courant | 1879 | | pagina 2