Gemengde berichten. De Bedrieger bedrogen. tot verbet ring harer producten kan dieren* Op polit'ek gebied willen we hopen dat na de onvrncbtbare jaren van den laatsten tijd, eene reeks van rijke jaren,te beginnen niet 1880 volgen mag en dat al dadelijk de wetgevende macht er in moge slagen een nationaal straf wetboek tot stand te brengen dat op de hoogte der wetenschap eindelijk den Franschen Code Pénal vervangen zal. Mocht men slagen in dit omvangrijk weik, men zal er meer bereikt door hehhtii dan een schoon stuk van -wetgeving. Niets toch heilzamer voor hem die tot arbeid wordt geroepen dan hel aanvankelijk slagen in zijn werk; de noodlottige afloop onzer laatste wetgevende pogingen, die enkel pogingen bleven maar lot geen uitslag leidden, hebben in de takken onzer wetgeving het gemis aan zelfver trouwen gekweekt dat de hand die aan den arbeid is, verlamt en de beste krachten doet verspillen Maar ook al weder, om dit doel te bereiken, zal menige hebbelijkheid moeten wor den afgelegd, die onze vertegenwoordiging ontsiert en zullen bijv. de specialiteiten moeten toonen van het verleden geleerd te hebben, dat niet een geheel stelsel, beter dan liet vorige verworpen inag worden, omdat in eenig onderdeel hunne tneening niet beeft mogen zegevieren. Zoo blijve onze nationale eenheid in de eerste plaats van buiten onaangevochten, maar in de tweede plaats versterke zich deze van binnen door mindrre scherpte ttisscben de partijen en grooter beleid hij elk harer. Dat toch niet altijd al wat verdeelt op den voorgrond gezet worde, maar alles wat vereenigt, woidt opgezocht en op prijs gesteld en bewaard. Is de godsdienst in ons vaderland gelukkig nog niet gedaald tot een ijdele klank, tot een speelgoed voor de kinderen of een vree» aanjager voor de massa, dat den liberalen en orthodoxen in elkander althans dien godsdienst vereeren en om het groote gemeenschappelijke belang elkan der niet bestijden en bemoeijelijken. Dit pogen zal niet zonder loon blijven gelijk de onvrucht bare strijd, die thans de partijen verdeelt en ongetwijfeld zal een jaar van werkzaamheid in dezen zin de zaak die beiden voorstaan, dienen. 11'ijft in onze persoonlijke aangelegenheden, de achting en de genegenheid onzer medeburgers ons volgen; onze voorspoed bestendigd ofontluike die opnieuw, en brenge 1880 nieuwen zegen, ook lieve lezer! door en aan ons nedsrig Scbager blad! Den 26 dezer, op tweeden Kerstdagdes namiddags ten j4 ure, had te Schageneen eigenaardig kinderfeestplaats. Desociéieithouder GBouwma, was op het denkbeeld gekomen, een kerstboom, in een zijner lokalen op te rigten; in dat plan gesteund door vrijwillige bijdragen, kon hij daaraan een tombola verbinden. Een groot aantal kinderen, onder de leiding hunner ouders, was teqenwoordig. De kleinen waren keurig netjes gekleed en opgetogen van blijdschap, eerst had er een kinderbal en daarna voor de anderen een zeer geamseerd bal plaats, dat in de beste orde a/liep; doch niet voor dat door Mejufvrouw van der Maaten [Gezellen] iii. „Is er anders niemand in de tnnrt „Neen." „Ik denk dat uw ambacht u hier op deze eenzame plaats DÏet veel dollars in den zak brengt." „Dat kon inderdaad wel beter zijn. Een goed uur geleden heb ik 25 centen verdiend met bet beslaan van een paard. Dat was in 14 dagen de eerste klin kende munt, die ik te zien kreeg. Er kwamen hier twee konstabels langs en het paard van dïu ecnen "nad een hoefijzer verloren." De voortvluchtige moordenaar spitste de ooren. „Twee konstabels kwamen hier langs zegt ge? Waarheen zijn ze gereden?" „Den weg op naar Marysville." „Konstabels zijn anno schelmen, die geen geld hebben, bromde de geheimzinnige gestalte met een ranwen lach. „Zeg eens man, wilt ge in der haast een paar dollars verdienen „Gaarne!" Yerkoop mij een hamer en eene vijl, maar haastig zeer haastig „Met alle genoegen. Kom binnen en zoek nit, wat u past!" Mackenz'10 ging in de smederij en ontstak licht. Do voortvluchtige moordenaar volgde tem schuw, het voorstel was gedaan om den kerstboom te laten staan tot Zondag den 28 daaraanvolgende; teneinde ook de kinderen van minvermogenden tot het bezigtigen daarvan in de gelegenheid te stellen. Dat voorstel werd niet alleen aangenomen, maar de Sociéteithoudir werd tevens in de gelegenheid gesteld, die kleinen op chocolade enz. tc onthalen. Op den bepaalden ti)d waren niet minder dan 4*0 kinderen, enkelen met hunne ouders in de zaal aanwezighet was een lust om ze door elkander te zien omspringen, de toover lantaarn werd vertoond, in een woord, zij had den nog nimmer zoo veel genoegen gehad. Openlijk wordt hier dank gebragt, in dc eerste plaats aan den Heer Bouma, die het initiatief nam, en vervolgens aan de dames 11. van der Maaten, bovengenoemd, de onder wijzeressen der bewaarschool en de jufvrouwen Ketel en 11 Kool, zonder wier hulp het feest nimmer zoo goed had kunnen slagen als het nu geslaagd is. Dingsdag den 3o dezer werd te Schagen in het locaal van den heer A. Knikker als 4e Nummer van den, door hem uitgeschreven tooneel wedstrijd, door de Rederijkerskamer „Kunst kweekt Kennisvan Schagenbrug opge voerd het blijspel »Een bankbillet van duizend gulden". De zaal was in aanmerking genomen het hij uitstek slechte en onstuimige wcêr vrij wel bezet, en naar de toejuigingen te oordeelen heeft het spel algemeen vrij wel voldaan. Even a/s vroeger onthouden wij ons van beoordeeling. In de vorige week waren de spoorweg ongevallen op de lijn ttisscben Eindhoven en Venlo aan de orde van den dag: Zondag namiddag derailleerde nabij Helmond een trein ter oorzake van een gebrek aan de machine. Ongelukken hadden hierbij niet plaats. Na eenige uien oponthoud kon de trein zijn weg voort zetten. De goederentrein, die Dingsdagmorgen ten 6 ure met circa zeventig ledige wagens uit Eind hoven vertrok, is even voorbij Deurne op een goederentrein geloopen, die van Venlo kwam en uit een gelijk getal geladen wagens bestond Er bad eene geweldige botsing plaats. De lioofdconducteur en de pakmeester van den Etndbovenschen trein weiden terstond gedood, nog met bun schrijfgereedschap 111 de hand en zóódanig tusschen de verpletterde bagagewagens geklemd, dat men hunne lijken uit de planken moest loszageh. De beide machinisten zijn gewond, een hunner verkeert in hedenkelijken toestand. De overige conducteurs kwamen geheel vrij of met slechts lichte kwetsuren. De oorzaak van, bet ongeluk is alsnog onbe kend. De trein van Eindhoven stopt alleen dan te Deurne, wanneer de trein van Venloo nog niet op het station te Deurne is aangekomen. Het onderzoek zal nu moeten ophelderen, of verzuim gepleegd is door den telegrafist van Deurne, doordien bij niet tijdig gezorgd heeft dat de trein van Eindhoven bericht kreeg om te Deurne te stoppen, dan wel of de trein van Eindhoven door een of ander toeval niet remmen kon, omdat beide treinen in gewonen gang op elkander inreden. De weg is erg beschadigd en men zal door een hulplijn in de communicatie moeten voorzien. Ruim 3o wagens zijn vernield. De verongelukte hoofdconducteur laat eene weduwe met 7 kinderen na. Daags na de ramp gebeurdeop dezelfde plaats een ander ongeluk, indirect een gevolg van het eerste: bij het wegruimen van het verbrijzelde materieel geraakte een werkman tusschen de buffers van twee wagens, waardoor hij vrij ernstige inwendige kneuzingen bekwam. voorzichtig en langzaam. Een oogenblik hoorde men een zacht gerammel, toen bij tegen een paal stootte. „Ga zitten," zeide de smid, hom een driestal wij zende. Toen nam hij hamers en vijlen uit een rek en vroeg: „wat moet ge met dat gereedschap doen?" „Dat gaat u niet aan," antwiordde de vreemdeling norsch. „Gij kunt tevreden zijl, wanneer ik u vijf dollars voor die prullen geef. Hebt ge wondzslf in huis?" „Ja die heb ik. Maar zeg eeis, Tom Parker.... De vreemde gestalte sprong net een onderdrukten vloek van den driestal op en halde een groot mes uit zijn borstzak, „Halt Tom Parker!" zeide de smid, terwijl hij met zjjn iizeren vuist den arm van zijnen gast greep, zoodat deze geheel in zijn nacht was. „Wat duivel gaat ge nu doen Hebt ge eenige reden om mij te vantrouwen? Dat ik u kei is zulk een wonder niet. Te konstabels hebben mij nv signalement dui delijk genoeg gegeven. Yoor den luivel, schaam u! Steek dat mes weg en laat ons ve-standig te zimen spreken „Ik heb waarachtig wel reden Ou voorzichtig te zijn," bromde Tem Parker, teiwij hij schuw de hercnlesgestalte bekeek van den srofl, die hem zoo gemakkelijk hed gekluisterd. „Als rr?n mij weder in handen krygt, heb ik op deze werelc. niets meer te hopen." „Hoe hebt ge dat gedaan gekregn, om uit de Woensdagavond is de trein, die gewoonlijk 9 ure te Sittard arriveert, nabij Helmond gedeeltelijk ontspoord. Een defect aan de wielen van de locomotiet was hiervan de oorzaak. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, en ook de stoffelijke schade was onbeduidend; de trein had echter een oponthoud van verscheiden uren. Een ipjarige dienstmeid uit Zwolle is Vrijdagmiddag nabij bet landgoed «Boschwijk» door een polderwerker overvallen en van een mandje beroofd, waarin zich eenige appelen en een paar nieuwe pantolfels bevonden' De arme meid had de Kerstdagen bij bare ouders door gebracht. De reeders te Scbeveningen hebben dezer dagen als naar gewoonte met hunne visschers afgerekend; over het algemeen is rnen zeer te vreden over de uitkomsten, die do liaringvisscherij dit jaar heeft opgeleverd. De gelukkigste reeders hebben voor ca f 13 000 aan den wal; zij, wien bet 't minst meeliep, hebben toch nog p. in. 5ooo besomd. Te New York beeft men proeven genomen met de nieuwe lamp van Edison, die zeer goed voldaan hebben: er waren 28 lichten, verdeeld over vier of vijf huizen, terwijl van twee machines gebruik werd gemaakt. Zooals wij reeds meedeelden wordt een hoef ijzervormig stukje bordpapier, dat 5 centim. lang en breed is, in een ijzeren vorm gelegd, die men daarop gloeiend maakt, oin de vluchtige bestanddeelen uit het papier te verwijderen Hel verkoolde papier wordt dan langzaam af gekoeld, in een glazen bol geplaatst en de beide uiteinden van hel hoefijzer met de draden der electrische batterij in verbinding gebracht. Daarop wordt de bol luchtledig gemaakt, en men heeft een lamp die ongeveer 60 ets. kost. Het licht moet zacht en blauwachtig en gelijkmatig zijn. in bet laboraloruim hebben de lampen 136 uren achtereen gebrand, zonder dat het verkoolde papier eenige verandering ondergaan had. Te SchertnerliOrn brak in den nacht van Zondag op Maandag een lievige brand uit teil huize van mej. de wed. Ivangli. Het door baar bewoonde logement, benevens een pakhuis en een burgerhuis zijn een prooi der vlammen geworden. Celijk men zich herinneren zal is een p*ar maanden geleden te Amsterdam een inbraak in het postkantoor geschied, waarvan blijkens de sporen van geweld aan liet slot der brand kast bespeurd, de bedoeling was zich van alle aanwezige aangeteekende waaide meester te maken. Een onderzoek werd toen in gesteld, dat geen dadelijk resultaat leverde. lntusschen bleven de nasporingen, destijds reeds ingesteld, niet zonder gevolg. Zaterdag tenminste werd de hoofdbeambte J. Veltmeijer, chef be steller, gearresteerd, op verdenking destijds de inbraak gepleegd te hebben. Deze verdenking is gebleken juist te zijn. De man is tot volledige bekentenis gekomen bij liet verboor voor den rechter van instructie. Eenige boeren werden onlangs in de Ita- liaansche Alpen dooreen sneeuwstorm overvallen en waren genoodzaakt in een hut te vluchten. Vijftig huoner makkers wendden pogingen aan 0111 ben te reddeu en ondernamen daartoe twee tochien. Vooral de tweede, waaraan slechts 9 man deelnamen, ging met groote gevaren gepaard. Maar de moedige redders slaagden er in de boeren te ^bevrijden, die vruchteloos gepoogd hadden zich een weg door de sneeuw te banen, en waarschijnlijk een uur later zouden zijn omgekomen. gevangenis te Columbia te ontsnappen „Wel, ik brak door de muren. Het was een moeio lijke corvee, dat verzeker ik u, maar een mcnsch kan heel wat, als 't er op aankomt om zijn beetje leven te redden." „Gij *>jt bi een gevaarlijken toestand. De bereden konstabels zoeken u op allo wegen en de farmers hebben ronder twijfel allen uw signalement." „Ja, dat weet ik, ik zit duivels in de klem. Sedert gisteren heb ik rondgekropen in de doornstruiken der wildernis en heb ik niets gegeten, dan een paar bessen. Ik moet beproeven naar het noorden to vluchten." „Zonder hulp zal dat toch niet gemakkelijk gaan. Hebt ge geld „Meer dan genoeg om in Kanada als een heer te kunnen leven. Dat wil zeggen, het is goed bewaard, al beb ik het niet in mijn zak." -Ja, gij hebt het begraven, dat was verstandig. Als men de banknoten bij u gevonden had, bad men u den moord kunnen bewijzen." „Welken moord „Nu, hebt gij dan dien vervloekten landhaai, George Alleyn, die mij ook met dit ellendig kleine stukje land bedrogen beeft, niet doodg-slagen „Zoo, zoo! Heeft hij u bedrogen? Ik dacht dat ge hier als squatter wcondet." „Dat zeg ik ook aan de menschen, omdat ik mij schaam over mijn dommen streek, van dit laad te

Schager Courant | 1880 | | pagina 2