Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 8 JANUARI* Ao. 1880. 24ste Jaargang. No. 1255 Bekendmakingen. POLITIE. Verkoop van eenige Schapen, Gemengde berichten. Dit blad verschijnt twct maal per week. IVocns- dag en Zaturdag avond. Hij inzending tot 's imd dags >3 tire worden advcrtentiën in liet eerstuitkoinend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per par 3.Franco per post f 3 6o. Afzonderlijke nummers O.07J. sfdvertentiën van een tot vijf regefs f O ieder regel ineer /'o.t5. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Doek handelaren aangenomen. Naar volksheil tonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. op Donderdag den S Januarij a. s., des morgens ten 11 ure, voor het Raadhuis der gemeente Schagen. Schagen, den 6 Jan ua rij 1880. De Hurgemeester van Schagen G. LANGENBÈRG. Hurgemeester en Wethouders van Schagen. noodigen bij deze belanghebbenden uit, die over den ]are 1879. van de gemeente iets te vorderen hebben, hunne rekening voor of op den isten Februarij a.s. ter plaatselijke secretarie intele veren. Schagen 1 Jauuarij 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGEN BERG. De Secretaris, DENIJS. ergel ij kende, deugdelijke proefneming wordt tot kunnen dekken door een waarborgfonds van gelijk oplossing gebracht Een kleine proef verschaft 1 bedrag, bijeen te brengen door vrijwillige bijdra- echter geen genoegzame gegevens, terwijl een gen van de leden der vereeniging, van afdeelingen uitgebreide, goed gecontroleerde, wegens de groote der llollandsche Maatschappij van Landbouw, kosten en mogelijke geldelijke teleurstellingen, van particulieren niet mag worden verwacht. Toch kan het groote belang van een zoodanig voor zoover die binnen den kring harer werk zaamheid. d. i., benoorden het Noordzee kanaal gelegen zijn en van alle maatschappijen of onderzoek niet worden ontkend. Want zoo men bijzondere personen, die geacht tnogen worden hoort gewagen van de znivere opbrengst per in deze zaak belangstellenden of belanghebbenden liter melk, elders door de locpassing der Scliwartz te zijn. methode voor boterhereiding verkregen, dan Het mag overbodig gerekend worden te zeggen komt men tot het vermoeden dat de melk, tot dat deze waarborgsom niet zal worden opgevraagd Edammer kaas verwerkt, niet zooveel voordeel j ingeval hij 't opmaken der eindrekening irtocht oplevert. Maar ook indien het blijken rnogt dat blijken, dat door den verkoop der producten men. door de melk op de Deensche manier tot alle uitgaven kunnen worden bestreden en er boter te verwerken geen giootere winst kan dus geen tekort aanwezig is Doch in het tegen- behalen dan de gelukkige boer, die zóó uitsie- overgesielde geval zal die waatborgsom, naar kende Edammers maakt dat Idj steeds voor zijn gelang der behoefte, geheel of gedeeltelijk worden product ongeveer of ten volle den hoogsten opgeëischt, ten gevolge waarvan de inteekenaren marktprijs bedingen kan, ook dan nog zou het alsdan de toegezegde sommen geheel of gedeeltelijk gewicht van een dergelijke vergelijkende proef in de kas der vereeniging, als vrijwillige gift of De vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier, rigtte dezer dagen de navolgende circulaire aan hare ledenaan de Afdeelingen der Hollandschc Maatschappij van Landbouw en aan andere Maatschappijen of personen. »De minder gunstige toestand, waarin over 't algemeen onze vaderlandsche landbouw tegen woordig verkeert en de mededinging van het buitenland, dat, nu spoorwegen en stoomvaart de afstanden doen verdwijnenmeer en ineer de Europeesche markten van allerlei producten voorziet, maken het tot een gebiedenden plicht om te zoeken naar de middelen waardoor de opbrengsten van landbouw en veeteelt zouden kunnen vermeerderd worden. Dit geldt, niet minder dan voor andere ge westen van Nederland, ook voor de provincie Noord Holland, waar het kaasmaken voorzeker de hoofdbron van bestaan voor den landman mag worden genoemd. Op het gebied van de zuivelbereiding heerscht in den laatsten tijd veel beweging. Terwijl de een van meening is dat de oud-Hollandsche wijze van kaasmaken nog altoos de beste is, beweert een tweede dat, even als in zoo menig ander bedrijf, ook hierin verbetering gebracht kan en moet worden; dat ook hierbij de praktijk de lessen en raadgevingen der wetenschap niet behoort te versmaden. In het buitenland, waar vaak de bij ons nog altijd ontbrekende zuivel - bereidingsscholen worden gevonden, schijnt meer dan bij ons dit laatste te hebben plaats gehad. Hieraan wordt het dan ook toegeschreven dat b. v. in Denemarken de boterbereiding een vroeger ongekende vlucht heeft genomen, een vlucht waardoor bet den Denen mogelijk is geword en, duurzame en deugdzame boter te zenden, zelfs naar onze Oost Indische bezittingen. De overlevering veronderstelt dat Noord Holland bij uitstek bet kaasland is en minder dan b.v. Friesland of Zuid Holland voor de botermakerij geschikt. Uitgemaakt is evenwel deze (juaestie niet, zoolang zij niet door een geenzins gering zijn te achten. Want het is van algemeene bekendheid dat de hoogste marktprijs slecht3 door zeer weinigen wordt verkregen; dal de groote meerderheid der producenten ge- geschenk, dus niet bij wijze van voorschot of leening zullen moeten storten. Het Bestuur, gevolg gevende aan de opdracht in de in November gehouden najaarsvergadering woonlijk' eenige, soms verscheiden guldens daar der leden ontvangen, heeft de eer zich ook tot beneden bekomt. En wanneer men nu bedenkt I U te wenden met het beleefd verzoek om, zoo dat men, de melk roomende en hiervan boter makende en de afgeroomde melk verwerkende tot zoogenaamde magere kaas, zeer zeker met veel minder tegenspoeden en gebreken te worstelen zal hebben dan bij het vervaardigen van Edam mer kaas en daardoor dus in staat gesteld is tot bet opleveren van een meer doorloopend goed en gelijkmatig product, dan mag uien tevens verwachten dat de proef voor de groote meer derheid der kaasbereiders belangrijke uitkomsten opleveren en een wegwijzer tot het trekken van grootere voordeelen uit het bedrijf worden kan. Op grond van het voorafgegane, acht de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Holland's Noorderkwartier" het nuttig en wenschelijk, dat van harentwege een dusdanige- vergelijkende proef worde genomen. Zij wenscht die te doen plaats hebben gedurende den geheelen weidetïjd van 1880, van Mei tot November b.v. in de gemeente Berkhout, nabij Hoorn, waar een gebouw ter harer beschikking is gesteld. Haar voornemen is aldaar de melk van 4° koeien te doen verwerken, voor de eene helft tot Edammer kaas volgens de gebruikelijke manier en voor de wederhelft, naar de Deensche me thode, tot boter als hoofd en magere kaas tot bijzaak Door het aanstellen van ervaren personeel en door eene naauwkeuiige waarneming en boekhouding hoopt zij goede producten' en een duidelijk overzicht, in één woord afdoende ge gevens te verkrijgen en deze, na afloop der zaak op de eene of andere wijze publiek te maken. Bij eene -berekening van de vermoedelijke kosten is het echter gebleken dat haar geldelijke krachten tekort schieten. Ofschoon zij voor de zaak een som van bijna f 3ooo.beschikbaar beeft, bestaat de verwachting dat er in een nadeelig slot van f i5oo.zal behooren te worden voorzien. De Vereeniging hoopt dit te U genegen mocht zijn om de pogingen der vereeniging door uwen geldelijken steun tescbra. gen, daarvan, met opgaaf van het bedrag uwer inschrijving, vóór het einde der maand Januari 1880, schriftelijk mededeeling te willen doen aan den heer J. Zijp Kzn-, secretaris penning, meester der vereeniging te Abbekerk, proviucie Noord Holland. En terwijl het zoo gelukkig is van te kunnen mededeelen dat nu reeds door enkele personen, waaronder ook niet-leden der Vereeniging, be langrijke bijdragen werden toegezegd, neemt het de vrijheid hare, voor den Noord Hollandschen grondbezitter en landgebruiker. naar zijn oordeel, hoogst belangrijke proefneming in uwe wel willende ondersteuning met warmte aan te bevelen." Wij twijfelen geensints of deze belangrijke proefneming zal algemeen sijmpathie ondervinden. Een der bedienden van een te Lyon ver toevende menagerie is door zeven leen wen, bij het schoonmaken van bun hok, aangevallen en deeriijk verwond- Hij werd echter nog in tijds gered door een dierentemster, die in het bok ging en de leeuwen tot bedaren bracht. - De Nihilisten hebben onlangs onder de Russische boeren het gerucht uitgestrooiddat de C'zar een besluit had uitgevaardigd, waarin den landeigenaars gelast werd, hun goederen onder de boeren te verdeelen. Toen de boeren op het landgoed van Graaf Schouvaloff, in het district Sergievskoi, zagen dat de Graaf nog geen stappen deed oiu zijn eigendom te verdeelen, vielen zij op het kasteel aan, namen het in, en verdreven al de beambten en dienstboden. Later plunderden zij het slot. Twee compagniën sol daten, die aanrukten om de boeren uiteen te jagen, werden met een hagelbui van steenen ontvangen. De inwoners van verscheidene dorpen

Schager Courant | 1880 | | pagina 1