TIMMERLIEDEN 'DE RIDDER VAN YENETIë.' Marktberichten. Advertentie». Gez. LELS. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, tld 19 dezer: Heden middag waagden zich eenige kinderen op het zwakke ijs in het Oude Veen, vlak voor den watermolen, die even als de daarbij gelegen stoommachine, tot gisteren avond nog gemalen had. Twee meisjes, van 12 en 14 jaren, zakten er door en verkeerden in hoogst gevaarlijke positie De heer W. Wissekerke, smid alhier, met zijn zoon, snelden terstond tot redding toe. Met haken en ladders begavert zij er zich op en werden weldra gevolgd door den heer jhr. mr. D. van Foreest, kantonrechter en den rijks veldwachter de Vries. De edele pogingen var den heer van Foreest werden hem noodlottig, daar hij, in het midden zijnde, door het ijs viel en bijna oogenblikkelijk daarna ook de Vries. Achteraenvolgens brak het ijs af waar zij steun zochten, zoodat met de redding vrij wat tijd verliep die echter toch gelukkig volbracht werd. Brengen wij de redders lof en dank voor bun kloek en menschlievend gedrag, wij hopen tevens, dat de jongelieden vooral een afschrikkend voorbeeld gehad hebben in waaghalzerij op het thans nog zwakke en gevaarlijke ijs. Op de internationale tentoonstelling van alles wat op het maken van boter, kaas enz. betrekking heeft, die in de vorige maand te New York werd geopend, maakte groot opzien een obelisk van kazen, van 4° voet hoogte De basis bestond uit 10 kazen, elk een halve ton zwaar; daarop lagen 1 20 stuks Chidderkazen, elk van 60 pond; op deze 7^0 ronde Edammer kazen, ieder van 6 pond; daarboven lagen 4°° jonge Amerikaansche kazen van 8 pond het stuk, en als spits van het geheel was aangebracht een kolossale Edammer kaas van 120 pond. Eene enkele firma had degeheele massa geleverd, die in het geheel 25,000 pond kaas uitmaakte. Laatstleden Woensdag werd een geneesheer te Kamerrijk bij een apothekersbediende ont boden 0111 den dood van een tweejarig kind te constateeren. Nauwelijks bad bij een blik op het lijkje geslagen, of hij weigerde een attest af te geven, daar ermaar al te duidelijke kenteekenen waren dat liet kind onder gruwelijke mishandeling bezweken was. Hij achtte zich dus verplicht, de justitie lnervan kennis te geven. Daarop werden de ouders gearresteerd. Bij het verhoor trachtten zij bet te doen voor komen alsof bet kind van de trap was gevallen. Op de vraag boe bet dan aan eene zware brandwonde was gekomen, die zicli op het linkerbeen aan de knie tot den voel uitstrekte, gaven zij ten antwoord, dat zij het kind na de val bij den kachel hadden gebracht om het uit te kleeden en bet toen bij ongeluk aan den kachel was gestooten. Hunne verklaringen waren echter zoo tegenstrijdig en de geneesheer bewees zoo duidelijk dat er aileen sprake van geweld kon zijn. dat zij eindelijk, na tijdens bet geheele verboor de grootste onverschilligheid aan den dag te hebben gelegd, wel bemerkten dat zij hunne uitvluchten niet konden volhouden. De vrouw liet zicli toen eindelijk ontvallen: Welnu dan. 't was toch mijn kind en ik had dus bet recht oni er mee te doen wat ik wilde, en dus ook 0111 het maar van kant te maken!'' Te Yenlo is een man gevaarlijk gebrand door bet .aanmaken van een kachel met behulp van petroleum. Hij goot petroleum in liet vuur, waarop plotseling de uitslaande vlam hem aantast te. IV. „Savina Pesaro, voor welke gij daar straks knieldet," antwoordde M;.uro Bombo op vertrouwelijken toon, „de dochter van den gestorvon doge Pesaro. Yalerio zag een oogenblik in zich zeiven gekeerd ten hemel, die als een stuk email scheen gevat in de sierlijke friesen vau het paleis en prachtig blauw op bern nederzag. „De dochter van mijn grijzen vriend Antonio ik had het moeten vermoeden „Vermoeden? merkte Mauro Bembo glimlachend aan. „Zij woonde nog in het klooster, toen gij r.aar het buitenland gingt. Haar vader wilde immers niet dat hare reine ziel werd beroerd' door een adem van die wereld, waarboven bij zelf zoo hoog meende te staan „En stond!" voltooide Yalerio ernstig. „Het kan zijn," antwoordde Bembo droog. „Haar later levenslot zal den machtigen gezant der republiek niet onbekend zijn gebleveu." Yalerio bloosde een weinig. „Het is mij onbekend!" zeide hij toen aarzelend, wandelend tussche.n belangstelling en terughoudendheid „Dj wetten van den Staat, zijne gewichtige en licht te misbruiken betrekking, leggen den gezant velerlei plichteu op,- en in de eerste plaats het vermijden van onnooüige briefwisselingen met vrienden en betrek kingen „Uw oom is doge!" bracht Bembo hier tegen in "ik betreur die noodzakelijkheid niet, ik noemde haar alleen," ging Yenier verder, „om u te be- wjjzen, dat gi| mij alles wat gij vaa Saviua Pesaro weet, gerust kunt verhaleD, zonder dat gij behoeft te vreezen, mj bekende zaken te verleken. „Gaarne!" antweordde Mauro Bembo, met een eigenaardig glimlachje om de bleeke lippen„gaarne voldoe ik aan uw verlangen aan uwe begeerte, -Door den majoor van Ooien en den kapitien Maubetige van het Belgische leger is een affuit uitgedacht, waardoor op automatische wijze de gewenschte verheffing aan een kanon wordt g'geven en het schietgat tevens op automatische wjze gesloten wordt. Het is bestemd voor de kust en rivierverdediging, fn dat geval namelijk zijn de vijandelijke oorlogsschepen in de mee«te gevallen door de diepte van het vaarwater gedwongen een bepaalde vaargeul te volgen, zonder daarvan te kunnen afwijken. De bediening der batterij aan den oever kan hierom voor ieder punt van den af te leggen weg naukeurig den afstand van het doel tot de batterij kennen. Daar deze dus voor ieder plaats in het vaarwater onveranderlijk blijft en dus een bepaalde verhef fing (elevatie) van den vuurmond vordert, zoo ontstaat hier door de mogelijkheid het alfuit zoodanig in te richten, dat de gevorderde elevatie automatisch gegeven wordt. De uitvinders hebben dit verkregen door aan de buitenzijde van de pantsertoren een geleidestang aan te brengen, waar langs zich een rol beweegt, die met het achtersie gedeelte van den vuurmond in verbinding staat en de elevatie hiervan bewerkt. Aan de geleidestang wordt een naar de afstanden berekende kromming gegeven, zoodat, bij het draaien van den toren naar liet doel, de rol zich langs de stang beweegt en door de meerdere of mindere kromming der stang de met den afstand overeenkomende elevatie aan den vuur mond geeft. Door de heeren Van Ooien en Matibeuge is in Duitsland voor hun uitvinding ccirooi verkregen. Misschien zou deze uitvinding ook hij ons te lande voor de verdediging van smalle vaarwaters toepassing kunnen vinden. Een gewezen koekbakker te Würzburg (Beieren) heeft zijn buitenplaats bij uitersten wil beschikbaar gesteld, tot oprichting van een huis voor verzwakte werklieden. 200,000 fl. schonk hij aan velschillende liefdadige instellingen. Doch hij onterfde zijn eenigen zoon. Deze komt nu tegen do gemaakte bepalingen op. Te Lissabon zijn vier der voornaamste speelhuizen gesloten door de politie, die beslag legde op het geld en de meubelen en allen, die zich daar bevonden, in hechtenis nam. Deze huizen waren onwettig, en hadden jaren lang ongestraft veel kwaad gesticht. Dit krachtig optreden van regeering en politie wordt algemeen toegejuicht. De held Brink, uit Vroomshoop, moet, volgens nadere berichten, het bericht van zijne aanranding verzonnen hebben, om een klinkend bewijs van dankbaarheid van zijne patroons te ontvangen I.e Figaro heeft onlangs, met het oog op zijn sterk vermeerderd debiet, den prijs zijner advertentiën met eep franco per regel verhoogd en den prijs van den regel dus gebracht op vier francs. (Punntrendê 20 Jan. Kaas: aangevoerd 58 stapels kleine f 36.stapels middelbaro f a Boter f 1.50 a 1.60 per kg. Eijeren Kip- f 5. a 6.Eenden f per 1Ö0 st. 57 Runderen, stug hoog. 14 paarden; 80 vette Kalveren f ,70 a 0.80 per Kilo vlug; 62 nuchtere dito f 12 a 26 per stuk, stug; 23 vette Yarkens 42 a 54 ct per pond, vlug: 5 magere f 10 a f 18, 55 Biggen f 6 a f 9, 526 Schapen en lammeren, stug laag. HOORN, 17 Jan. 14 hectol. Tarwe f 11.hl. Rogso f 20 hl. Gerst f 6.32 hl. Haver f 5.25; Mosterdzaad f 22.Karweizaad f 16.57; 45 hl. Boonen: bruine f 17.witte f 17.Paarden f 8.—; 15 hl. Erwten: valofl5.hl. groene f 18. hl. graauwe f 20.hl. witte f alles per hectl. 841 KG. Kopboter f 1.40 a 1.60 per K.G 900 Kip Eijeren f 5.a 6.—; Eend-Eijeren f 0.a 0.beiden per lOOstuks. 14 Paarden f 50 a 150; Koeijen f a 25 Kalveren f 8 a 20; 245 Schapen f 19 a 28; Lammeren f a 28 Varkens f 12 a 17; 4 Zeugen f 30 a 40; 120 Biggen f 5.a 7.50 Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 16 tot en met 19 Januarij 1880, Geboren: Adriaan, zoon van A. IJ de Booij en A. Zwakman. OndertrouwdJohannes Dasia, jm. 28 jaren, en Evertje Brouwer jd. 27 jaren. Getrouwdgeene. Overledengeene. Alkmaar 16 Jen. Aangeroerd Paarden a 2 Koeien fa 170, 16 nucht Kalveren f 10 a 22 304 Schapen f 12 a 18, Lammeron a 43 vetto Varkens f 15 a 20 42 Biggen f 8.a 12 Bokken en Geiten f5 aBokjes ets. Boter per kop 0.93 aO.ets. Yalerio Venier! Na den dcod van haren vader, toen menig kwaad gerucht „Dat weel ik, dut weet ik," viel Yenier verbleekei d hem in do rede. „Do afschuwclijko geruchten eeucr avontuurlijke bloedige daad drongen zelfs tot mij door. Dwaas volk, dat de namen der edelsten waagt te bevlekken, alleen om het wonder uiet te gelooven, dat een zeventigjarig grijsaard kan sterven zonder vergif of dolk. Het is dwaas!" Met een gelaat van steen wachtte Mauro Bembo tot Yalerio had uitge sproken en ging toen voort: „Toen dio geruchten het volk van Yenetie meer beroerden dan de Raad wenschelijk achtte voor bet welzijn der republiek achtte men het raadzaam Savina Pesaro r.aar Florence te zenden, naar Cattarina, de zuster van onzen viee-doge Nicolo Sagredo. Zij is de weduwe van Gaetano Malipieri en woont daar en zij heeft, zoo als gij weet, zich reeds meermalen verdienstelijk gemaakt jegens den staat. Toen de stemming van het Tolk kalmer was geworden, ver oorloofde men Sevira naar het ledipe ouderlijke huis terug te keeren. In het begin was Cattarina Malipieri bij haar, maar toen de Raad zich overtuigd had dat Savina even voorzichtig en gehoorzaam, als scboon was, keerde Cattarina terug naar Florence en Savina woont thans alleen met hare vrouwen in het huis Pesaro, waar zij zich aan de schoone kunsten wijdt. Het paleis, dat zij naast het hare laat bouwen door dien dollen Duitscher, dien gij ontmoet hebt, en die bij al het vreemde, dat bem aankleeft, een wijdberoemd meester moet zijn, zal alle andere paleizen van Ye netie aan kurst en piacht ovcitrefien Savina zegt dat het een gedenkteeken is Toor baren vader, waarvan hij zijn levenlang keelt gedicomd, maar dat bij als doge, om de gevoelens van den adel niet te kwetsen, nier hoeft durven ten uitvoer leggen. De Staat kan natuurlijk zulk eene ouderliefde niet dau vereeren en legt haar geenerlei belemmering in den weg. Toch is zij niet de eenige schoonheid van Yenetie, die buiten ,s 'ar.ds tcefde Orsoia .Giustiniani ging als kind Heden overleed, aan 't Zand, gemeente Zijpe, na een geduldig lijden van 9 weken, mijn geliefde vader JAN ltOÜDJES, in den ouder dom van 57 jaren en 7 maanden. Uit naam der familie JAN ROODJES. Anna Paulowna, 18 Januarij 1880. die hun werk verstaan, kunnen dadelijk werk bekomen bij P. WILMS te Anna Paulowna alsmede een S!L£IID> die geschiktheid bezit om als BAAS te fungeerenof genegen is eene S M E D E B IJ te huren. 7722 Adres in persoon of franco brieven als boven. iii.inui l GRASLINNEN, KEPER, LINTSTREEPEN BATIST, WITTE KATOEN in verschillende prijzen. GARNITUREN, van af 60 cents tot f 6. JAPONSTOFFEN en SERVETGOED cp staal, benevens een ruime keuze in echte KAPPEN- KANTEN en verder alle artikelen die tot de bovengenoemde vakken behooren. Alles tegen hoogst billijke prijzen, te verkrijgen bij LANGE3TRAAT, schuin over de 77*3 PASTOORSTEEG. A I, TC M AAR naar Rome en trad voor weinige dagen als eene bloeiende jonkvrouw weder in ons midden op; Aggrip- pina Dandolo betooverde het Spaansche hof aan de zijde van haren broeder, den gezant De Staat is anders geworden, men beweegt zich vrijer.. „Meent gij dat?' vroeg Yalerio peinzend en ging toen glimlachend voort„Met de vrouwen is het andeis, dat is zeker. De blonde Giustiniani en do goudlokkige Orsoia herkende ik heden in de kerk, ofschoon zij nog kinderen waren, toen zij ons ver lieten Ook dat heeft zijne eigenaardige bekoorlijkheid. Eerst groeide men te zamen op, de blik van den knaap achtervolgde reeds half onbewust het trapsge wijze ontluiken van het toekomstige bruidje, dat de oudets voor hem hadden nitgezoebt en kende e'.ko ontwikkelingsperiode harcr schoonheid, zooals do moeder de eerste tandjes van baren zuigeling. Hij kende die schoonheid zoo goed en zoo lang, tot hij haar eindelijk niet meer kende. En als men oud ge- noeg geworden was, dan strekte men, met achtelooze waardigheid de armen uit naar de speelgenoote zijner jeugd. liefde en huwelijk was ous goed recht en ook even als dit, ernstig en zonder poëzie. Thans is dat anders," ging alerio voort, medegesleept door het vuur van zijne eigene redeneringen. „Thaüs treden de twintigjarige Venetiaansche jonkvrouwen in onge kende schoonheid openlijk voor het verrukte oog...." Peinzeüd zag A alerio voor zich op den grond. „De koningin van allen is echter Savina!" zeide Mauro Bembo, de gedachte van den gezant aanvullende. .Zij is het dat hebben mijne oogen gezien!" antwoordde Yalerio ernstig. Toen ging hij bijna blijde voort, als ware zijn gemoed nog verwarmd door het voorwerp zijner rede: „Doch met de vrienden gaat bet bijna als met de vrouwenGij snelt toe tot mijne hulp, noemt mjj vriend, kent mjjn naam, praat met mij over oude en nieuwe tijden, schijnt mij ook be kend van mijne vroegste kindsheid afen toch martel ik mijne hersens, om op uwen naam te komen „Is Mauro Bemto zeo veranderd, dat Yalerio Ye-

Schager Courant | 1880 | | pagina 2