Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Z0Nhi'6 m IANUAA1I. Ao. 1880. 24 ste Jaargang. No. 1260 Bekendmakingen. ccn gouden oorhanger. Ophalen van haardasch en vuilnis. LOTING Nationale Militie Onze lieve vrouw van Partenkircls. Dit blad verschijnt twee maal per week. Woens dag- en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 nre worden advertentiën in het eerstuitkomend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad woiden door alle Naar volksheil tonder deugd te dingen ls arbeid aan een rots te bitn. Prijs per jaar 3.Franco per post f 3.6o. Afzonderlijke nummers J 0.0"]\. Advertentiën van een tot vijf regels f O gó] ieder regel meer /o.i5. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. POLITIE GE PONDEN: Inlichtingen zijn te bekomen ter Gemeente secretarie van Schagen. Burgemeester en Wethouders van Schagen herinneren de ingezetenen dat de pachter van de haardasch en het vuilnis niet verpligt is dit van achter hunne huizen wegtehalen, en dus de vuilnisbakken enz. op de voor het ophalen bestemde dagen Woensdag en Zaturdag aan de openbare straat moeten worden gezet Schagen, 20 Januarij 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBEItG. De Secretaris, DENIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dor Ge- moonte Schagen, Brengon, ter voldoening aan het tweede gedeelte van Art. 28 der Wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) voor do eerste maal ter kennisse van de belanghebbenden, dat de Loting, van'de in 1879 voor do Nationale Militie ingeschrevenen, overeenkomstig de ontvangene aanschrijving van Zijne Excollentie den Heer Com missaris dezer Provincie, dato 2 Januarij 1880 No. 8|4 M. T., zal plaats hebben op den 23en Februarij e. k., des voormiddags ten half 10 ure teu Raadhuize dezer gemeente en worden zjj, welke daaraan moeten deelnemen, gelast, om op den bepaalden tijd aldaar, tot dat einde aanwezig te zijn, of, bij verhindering, zich aldaar door hun vader, moeder of voogd te doen vertegenwoordigen. Alsmede dat overeenkomstig Art 34 van gemelde Wet- dadelijk na de trekking van het Nummer, de redenen van vrijstelling, welke do Ingeschrevene mogt hebben, moeten worden opgegeven. XII. Met groote opmerkzaamheid beschouwde hij mijn schilderstuk; eindelijk richtte hij zich weder tot mij Ik geloof d.it gij talent hebt, zeide hij knorrig, van er iets van te weten, is geen sprake! Met deze woorden ging hij naar buiten, wenschte mij hein te volgen en verzocht mij, hem de won'ng van zijne nicht te wijzen* Ik bracht hem naar het welbekende huis; aan de deur nam hij afscheid van mij en ik liep» waarheen wist ik zelve niet, dwars door het veld zonder op weg of lieg te letten, het was mij jammerlijk te moede. 1'oen ik *s avonds laat terug kwam, vertelde men mij dat de heer uit Munchen, herhaalde lijk naar mij gevraagd had. Ik vatte moed, ging naar hem toe en vond hem die zoo 011. vriendelijk afscheid van mij had genomen, gehee' veranderd; vrolijk, hartelijk en als of hij twintig jaren jonger was geworden. Ilij wenschte mijne schetsboeken te zien cri- tiseerde op eene begrijpelijke, geestige en overtui gende manier en verklaarde eindelijk dat onder eene goede leiding en mits dat ik vlijtig was er wel iets uit mij kon worden. I11 het Madonna beeld voegde bij er bij was niettegenstaande de ge brekkige uitvoering, eene soort van eenvoudige grootheid van opvatting niet te miskennen De vraag was nu maar, of ik genoeg kracht over mij zeiven zou kunnen uitoefenen otn nog eens van voren af aan te beginnen. In dat geval zou hij mij zooveel hem doenlijk was, helpen. Met groote vreugde zeide ik Ja in mijne gedachten, zag ik mij reeds als zijn leerling. Maar toen noemde hij mij een zijner vrienden bij wien ik mijne studiën zou beginnen. Hij Indien hij verneemt vrijstelling te kunnen erlangen wegens brmderdienst of op g.oud van te zijn eenige "j voe„,le hi: er bij. zou de volgende jaren wettige zoon, zal hg op Woensdag, den 25 Februarij, j J des voormiddags ten 10 uur, in bet Gemeentehuis op reis gaan.'..'. Zoo juist had hij zich met hel moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Bur- I oorSpronkelijke beeld mijner Madonna verloofd dat hij zijce moeder, die tegen hem over op de en wilde aan zijn jonge vrouw Italië verlootten j soplta lag te slapen, reeds den vorigen avond Er waren geen mensohen in het kleine, oude, van wierook doortrokkene Godshuis, een breede lichtstraal viel door het venster aan de zuidzijde in de schemerachtige ruimte. Verblind sloeg Maria de oogen neder, terwijl haar echtgenoot haar langs het middenpad voerde. Nu stoud hij ■stil. Kijk hier!» zeide hij. Zij keek op en schrikte, stond toen als ver steend, terwijl zij naar de hemelskoningin opzag wier zacht, schoon, van lang blond haar otngolfd gelaat naar de naderende was toegekeerd. »Nti?» vroeg de schilder die zijne gezellin al lachend beschouwde. »Frederik« fluisterde zij eindelijk, adat is... maar schooner, veel, veel schooner.*.. maar het is mijne beeltenis!» trok haar arm vaster in de zijne. »l)e beeltenis uwer moeder, antwoordde hij met bewogen stem. Nauwelijks een jaar, nadat ik baar geschilderd heb, is zij gestorven. Gij hebt nooit van baar geboord, en hebt hare veel oudere zuster, de tweede vrouw van uw vader, voor uwe moeder aangeziendaar men alles vermeed, wat lienj aan zijn kort geluk kon herinneren. Dat beeft ook tot nu toe mijne lippen gesloten gebonden, maar nu ze beiden niet meer zijn, 7.11I1 gij eindelijk welen dat ik reed', een voorgevoel van u luid, toen ik uwe moeder beminde. Zij leunde vaster aan hem. Vergeet mij vergeet mij de opwelling van ijverzucht!» had zij; hij drukte, zwijgend hare hand en heiden stonden lang in gedachten verzonken voor het heeld van onze lieve vrouw van Parteukirch. Hoofdstuk VI. Toen Alois den volgenden morgen ontwaakte was zijn hoofd weder helder, hij wist waar hij r.ich bevond en wat met hein gebeurd was, en gemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischfe getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen. Wanneer hij aanspraak maakt op vrijstelling wegens brcederdienst, zal hij mede voorzitn moeten zijn van zijne geboorte-acte en van de geboorte acten van al zijne nog in leveu zijnde broebers. Voorts zullen door don Burgemeester bij den Kom- niandant van het korps waarbij zijne broeders dienen of gediend hebben, wordeu aangevraagd de bewijzen van werkelijke dienst of een uittreksel uit het Stamboek, mits hij zich binnen drie dagen na de loting ter Secretarie vervoege, ten einde aldaar de voor die aanvrage noodige opsaven te doen. Schagen den 23 Januarij 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd. G. LANGENBERG. De Secretaris. DENIJS De oorzitter van den Raad der Gemeente behagen, gelet cp het 2de lid van art. 7 'der vvet, regelende het kiesregt, noodigt de inwoners dezer gemeente uit, oni, zoo zij behalve in deze gemeente, ook elders in de Directe belastingen «tjn aangeslagen, daarvan voor t5 Februarij 1880, door overlegging van de l ij de wet gevorderde *w?wijsuiiddelen te doen blijken, Schagen, 23 Januarij 1880. De l' oorzitter voornoemd G. LANGENBERG. zij was in het eenzame stadje in bet gebergte gekomen, om ooin op zijn geboortedag te ver rassen, had hein echter niet meer gevonden, bad op hem gewacht en hem hierdoor moed gegeven met zijn aanzoek voor den dag te komen Wat zal ik er verder van zeggen.-.. Jubelend van vreugde, tot stervens toe bedroefd, heb ik mijne hemels koningin klaar gekregen Het landvolk vereert haar inet een geloovig hart en ook voor mij, is zij de beschermheilige ge worden, die mij mijn nieuw leven beeft binnen gevoerd en mij op den rechten weg beeft ge houdenkom, Maria, gij moet haar zien. Hij stond op; de jonge vrouw aarzelde. •Lieve Freder.ika dus begon zij eindelijk met eene bedrukte stem, ik wil bet beold liever niet bet zal - het zal mij zoo zeer doen, zien als ik Kom kom!« riep bij op den balt humoris- tiscben, balt bevelende loon, waaraan zij nooit weerstand kon bieden. Ook nu schikte zij zich Zwijgend legde zij den korten weg naar de kerk af; zwijgend traden zij er binnen. gezien bad. Hij herinnerde zich hoe zij heu» verteld had, dat vader, toen de brief van den vreemden heer gekomen was, in den diepen dronkeninansslaap had gelegen, waaruit hij niel wakker te krijgen was; zij had echter van angst geen raad geweten en had Ilesi naar deu waard uit het Lam gezonden om zijn wagen te leen te vragen en die was zelf inet haar heen gereden, om hem af te halen. Zoo zij, hier inaar niet nog zieker van werd Haar gelaat kwam Alois nog bleeker voor dan gewoonlijk. Hij ging over eind zitten, oin haar heter te kunnen zien, maar door de onhandige beweging die hij maakte, schoot er zulk een hevige pijn door zijn verstuikten arm, dat hij met een zucht Op zijne legerstede terug zonk. De moeder ontwaakte en ijlde op hem toe Onder de bitterste tranen die zij sedert langen tijd geweend had was zij tegen den morgen ingeslapen. Wat ,was alle ellende eu alle harte- leed die haar man haar den laatsten tijd had veroorzaakt, in vergelijking van de zorg voor hel zielenheil van deu zoon' zij had er den

Schager Courant | 1880 | | pagina 3