Gemengde berichten. 1)E IilDDKIt AN VI.NKTIö. M ark tberich ten gebeden dag over gedacht hoe hij de geschie nis van hare gelofte had opgenomen en toen zij van zijn ongeval gehoord had stond het oogen- blik hij haar vast: dat was de straf voor zijne laauwheid, maar ook eene vermaning om boete te doen Mogelijk had hij dit begrepen en zou de hemels koningin zich zijner ontfermen.... Hij zag zijne moeder met zulke heldere oogeti aan, zijn morgengroet klonk zoo frisch, als ooit.. Zij vouwde de handen in stomme dank- zegging. Een jongen van ongeveer 12 jaren, geraakte Vrijdag namiddag te Kolhorn door het ijs, en zou zeker verdronken zijn, zoo niet de heer A. Schaap, onmiddelijk ter liulpe ware toegesneld. Dal die hulp niet zonder eigen levensgevaar was, zal men kunnen begrijpen, als men weet, dat de redder door 't ijs zakte en tot over het hoofd in het water geraakte. In Noord Amerika slagt men een varken en maakt het schoon per machine in 57 seconden. Men wil nog eenige verbeteringen in het werktuig brengen en dan, zoo beweert de uit vinder, zal men 600 varkens in eene minuut kunnen slagten. Ook gevoelen de varkens zich onder die kunst bewerking zoo wel, dat zij vergeten te schreeuwen. In eenige streken van ons land zijn reeds vogelnestjes met eitjes gevonden, en laatstelijk een met zes onder de dakpannen van het huis des heeren \V. te Assen. -De weerkundigen be schouwen dit als voorbode van een vroege en zachte lente. Op de den 19 Jannarij te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 1880 paarden en veulens aan de lijn; deze werden verkocht van f700 tot f800 en van f a5o tot f 275. De handel was levendig. Er waren veel binnen-en buitenlandsche kooplieden, niettegenstaande de gladheid. Uit Saksen wordt geschreven, dat men daar voornemens is het voorbeeld van Wur teinberg te volgen en ook voor meisjes land huishoudkundige scholen op te richten. Men heeft daarbij bepaald op bet oog de bevordering van de belangen van den eigenlijken boerenstand maar ook wenscht men een soort van kost scholen in het leven te roepen, waar de meisjes van het land óók onderwijs ontvangen in het geen haar later van bet hoogste belang zal zijn. Reeds sedert eenige weken is te Amsterdam een gerucht in omloop, dat een van haar echt genoot gescheiden levende dame een poging tol vergiftiging zon hebben beproefd op een bejaarden heer, haar 00111, in wiens testament zij zou zijn bedacht. De justitie heeft deze zaak al geruiinen tijd in onderzoek, en de omstandigheid dat nu weer pas een aantal drogisten met de dame werden geconfronteerd, waaruit blijkt, dat het onderzoek nog niet geëindigd is, geeft ons aan leiding om bet een en ander mede te deelen, dat ons omtrent deze zaak ter oore is gekomen. Op den dag dat de poging plaats had, werd de dienstbode, die bij den bejaarde inwoonde door de dame in quaeste met een boodschap de deur uitgezonden. Kort na haar terugkomst werd de soep opgediend. Van dit gerecht aten de beide huisgenooten, nl. de heer en de meid V. „Sta op, sta op!" drong Savina, terwijl zij de fijne, blanke hand der bedelares vatte en liaar van den grond trachtte op te richten. .Gij zult immers hebben, wat pij begeert! kniel voor God, voor zijnen plaatsvervanger, maar niet voor menscben, die niet meer ziin, dan gij. Ik ben Savina Pesaio, kom in mijn huis en ik zal u alles geven, wat gij van noode hebt, nia^r bedel niet en val niet op de knieën. Ook al is dat fet gebruik en al is let door do wet geheiligd, de vrcuw of de dochter van een senator mag niet bedelen, zij zal Let niet doen zoo laitg ik het kan verhirderen Heftig had de geknielde bare hand losgerukt uit die Savina en haar gelaat ontbloot. Het was een schoon gelaat, maar door smart verstijfd; waarin alleen de groote donkere oogen nog leefden. „Gij zijt Savina Pcsaro?" zeide zij langzaam en staarde de dochter van den Doge met angstig© nieuwsgierigheid in de oogen. „Gij zijt bet? f n zal ik u zeggen, wie ik ben, om u mot een woord allo medelijden uit het hart te bannen, zoodat gij u in haat en afschuw van mij wendt?' „Ik haat niemand!" zeide SaviDa kalm, „en het minst beD, die mijne hulp behoeven!" Gij haat niemand? Dan zult gij den haat Ieren kennen, wanneer gij hoort, dat ik Margeritha CeUi bon!! Na!' ging do bedelares voort, mot een blik van schuwe nieuwsgierigheid, „stoot mij toch van u vloek mij!" "Waarom?" vroeg Savina kalm, „uw naam is dto van oen man, dien mijn vader dikwerf met eerbied en beiden gevoelden zich kort daarna ongesteld, de meid in mindere mate dan haar heer. Ge neeskundige hulp werd ingeroepen, en beiden herstelden. De dokter constateerde dadelijk vergiftiging. De overblijfselen der soep werden in beslag genomen, eu na scheikundig onderzoek bleek liet voorhanden zijn van arsenicum. De justitie trok zich de zaak aan, maar schijnt tot dusver geene termen te hebben kunnen vinden, om de dame, die door de omstandigheden, waaronder het feit geschiedde, als de daderes scheen te moeten worden aangemerkt, in hech tenis te nemen. Herhaaldelijk is zij gehoord, en nog steeds wordt het onderzoek voortgezet. In de laatste dagen zijn niet minder dan acht en veertig drogisten gebracht in tegenwoordigheid van de verdachte, die echter allen hebben ver klaart haar geen rattekruid te hebben verkocht. Op 1 Januar' jl. bevonden zich in de gestichten Ommerschans en Veenhuizen 2633 bedelaars en landloopers en op 1 Januari 1879 2309, zoodat de bedoelde categorie verpleegden gedurede het afgeloopen jaar is vermeerderd met 324 personen. De grootste toeneming vond plaats in de laatste drie maanden, en wel met 3lO personen. Onder de opgenoinenen waren er velen voor de eerste maal. Uit Goes wordt melding gemaakt van een uitvinding van den wagenmaker C. Van den Peijl, aldaar Zij bestaat in eene Machine tot het boren van bout, vooral tot net vervaardigen van rijtuigwielen. De zaak is wel niet geheel nieuw, maar is eene volmaking van de wijze van bewerking vroeger door een Amerikaan aangegeven, waardoor het werk spoediger en dus onkostbaarder kan worden verricht. Ten bewijze dat die besparing van tijd en geld niet onbelangrijk is, wordt verzekerd, dat nu door twee personen, in minder dan een uur, kan afgewerkt worden, wat anders een geheelen dag vereischte «n dan nog door een geoefend werk man geschieden moest. Het werktuig kan ook bij andere houtboringen in toepassing worden gebracht. De omstrek van Ajaccio worden sedert eenige tijd onveilig gemaakt door de gebroeders llellacoscia, twee vermaarde bandieten, die de justitie, ondanks haar ij verige pogingen, nog niet in banden beeft kunnen krijgen Onlangs werden beiden te Pentica door de gendarmes gevangengenomen; zij lielen zich mee voeren, zonder eenigen weerstand te bieden- Maar op eens kwam bun een bende gewapende mannen te hulp, die op de gerechtsdienaars begonnen te vuren. De gendarmes hielden zich goed, maar moesten weldra den strijd tegen de overmacht opgeven en hun gevangenen loslaten. Zij hebben echter een der belhamels van de bende geval, en met groote moeite meegevoerd Uit Anna Paulowna meldt men ons: »Io het bericht van bier omttent de redding van twee meisjes had ook wel melding gemaakt mogen worden van den 1 waalfjartgen Gerard Jobannes Gevers, die de kinderen zoolang boven water hield, totdat de pogingen tot redding konden slagen, Zonder den moed, het beleid en de volharding van dezen knaap, zouden de kinde ren waarschijnlijk verdronken zijn Tegen 22 Februari a. s. beeft op het Kamper eiland c. a. eene volksverhuizing op kleine schaal plaats, een gevolg van de verhuriug der boeren erven, die elke 10 jaar moet geschieden. Zeer veel boeren blijven wel op het eiland, doch verhuizen naar een ander erf, anderen hebben hunne oude hoeve weder gepacht, 28 nieuwe noemde, a's dien van een der besten van zijnen stand* Celsi was zijn eeneesheer, die vele nachten trouw 1 aan zijn sijkhed de wacht Lield en spoedig na zijnen dood stierf. Wanneer gij met hem verwant zijt...., „Zijne weduwe!" zuchtte de bedelares. „Dan heb ik alle reden, u met de eer te omringen, die hij verdiende, wegens de trouwe verpleging mijns vaders. Sta op en volg mij. Woon onder mijn dak, eet van mijne tafel, kleed u uit mijne kast en laat de plaats van den bedelaar aan hem, die geen eer heeft te verliezen Opnieuw bood Savina der bedelares hare haud. Zij nam die niet aan, maar zeide, torwjjl zij rilde: „Weet pij alleen dan niet, wat allen gelooven en waarom ik mijn aangezicht bedek? Waarom het aan schouwen daarvan de harten van hen, die ik om eene aalmoes smeek, tot steen doet verstijven? Weet gij niet dat Alvine Celsi, mijn gemaal, uwen vader op bevel van den Raad moet hebben vergiftigd Afgebroken en fluisterend, aan dood snikken gelijk, waren de laatste woorden aan de lippen der bedelares ontvloden. Savina was een weinig bleeker geworden, maar kalm glimlaehende, schudde zij het schoone hoofd: „Ik weet, dat men het zegt, maar ik zal, het nooit gelooven. Het volk van Aenetiö hield van mijnen vader en wilde liever aan eene misdaad dor menscben, dan aan eene onrechtvaardigheid des hemels gelooven. Ik zal nooit gelooven, dat een wijs man, als u gade, de hand opheft tegen iemand, die hem bemint en hem vertrouwt, gelijk mijn vader dat Alvine Celsi deed Pat zou eene zonde lijn tegen de natunr en tegen het verstand en door wijsheid wordt immers ook het hart beter." „Gelooft gij?" zeide do bedelares, langzaam, met lingen zullen voor liet eerst liun geluk op bet eiland beproeven, terwijl 11 hu'sgezinnen het Kamper eiland moeten verlaten. Dientengevolge zijn daar dezer dagen 11 erfhuizen, waarvan eergisteren het eerste heeft plaats gehad bij C. van 't Hul. Deze inan had uil zijn schoonen stal met vee 20 stuks uitgezocht om te verkoopen; hij heeft daarvan slechts 4 van de hand gedaan de overige koeien beeft hij ingehouden, omdat ze geen geld genoeg konden opbrengen, hetgeen toegescheven moet worden aan de duurte van het hooi. In het geheel zullen op de erfhuizen bijna 3oo stuks hoornvee, behalve het jonge goedje, ver kocht worden. H. H. M. M. de Koning en de Koningin hebben besloten het overschot der gelden bijeengebracht oor bet Nationaal Huldeblijk bij gelegenheid van Hun huwelijk, in handen te stellen van de Algeineene Commissie voor den Watersnood. Ook H. K. H. Prinses Marianne heeft hare belangstelling in het lot der noodlijdenden getoond door de toezending van een belangrijke partij goederen. Burgerlijke Stand der gemeente Schngen Ingeschreven van 20 tot en met 22 Jan. 1880. Geene. SCHAGEN, 22 Jau. aangevoerd vee ter markt wa» hetlon als volgt: 4 paarden f 30 a 120; veulens a ossen a stieren a gelde koeijon magere a ,4 vette dilo 180 a 240; kalfkoeijen a vaarsen a graskalverena 12 nuchtere kalveren f 14 a 26 rammen a schapen magere a 100 idem vette 22 a 28; 700 overhouders 16 a 23 lammeren a bokken en geiten a 12 varkens 12 a 18; idem vette a 14 biggen 7.a 11.10 konijnen .10 a .60; 20 kippen 0.40 a 1.50; 60 eenden 90 a 1 25; duiven a ganzen a zwanen; f a 150 kilo boter 1.40 a 1.46. kilo kaas a stuks kipeijeren 4.a 4.50; eendeijeren AMSTERDAM, 23 Jan. De prijzen dor aardappelen waren heden als volgt: Friesche Jammen f3a 3.50; Friesche Engelsche f 2 50 a 2.75; Pruisische gelo f 3.a 5.dito witte f dito roodo f 2.a 4.90; dito blauw© f a Saksische f 3.a 5.25; Hamburgers f 6.50 a 7. Zeeuwscho Jammen f 4.50 a 5.Groningers f a Bovenm. Roodo f a Russischo f - a Stettiners blanke f a roodo dito f a Openbare teregtzitting gehouden door het Kantongeregt te Schagen, op den 15 Ja nuar ij 1880. Veroordeeld T. W. te Zijpe, wegens het in den winkel voorhanden hebben van vier gewigten, niet voorzien van ijkletter voor liet jaar 1879, tot vier geldboeten van f 10, subsidiair 1 dag ge vangenisstraf voor elke boete, niet verbeurd verklaring der in beslag genomen gewigten. W. B. te Sint Maarten, wegens het in den winkel voorhanden hebben van een gewigt, niet voorzien van ijkletter, voor het jaar 1879, ,ot eene geldboete van f 10, subsidiair 1 dag ge vangenisstraf met verbeurdverklaring van het in beslag genomen gewigt C. B te Sint Maarten, wegens bet in den winkel voorhanden hebben van drie niet wet telijke maten, waaronder een oude el, tot drie geldboeten elk van f 10, subsidiair twee dagen zichtbare bewondering Savina aanstarend, alsof zij twijfelde of deze we! de waarheid sprak „Gij hebt echter één ding vergeten," fluisterde zij toon en vatto;den zoom van Savina's kleed. „Do v.ees voor hot geueimo gerecht, waarmede die sombere Rnad de besten treft, die zich niet gewilig tot zijne werktuigen verlagen. De viees voor het eigen leven kan ook den meest verstandige maken tot een dwaas, on den brave zelfs tot ten moordenaar Ontsteld week Savina terng. »Zwyg! Om Gods wil zwijgRoep dergelijke spook sels niet voor mij op, spooksels, waaraan gij zelve niet gelooft. Want was het zoo, dan mocht gij hot niet zeggen. Wees bedaard, Margeritha 1" ging Savina voort. „Do nood heeft uw bloed en uwo hersens verzwakt en roept u die beeldeo voor don geestGa met mij mede, of zeg mjj waar gij woont, dan zal ik u bezoeken! Vrees niets van mij! Ja geloof aan zulke bakersprookjes niet want indien uw echtgenoot eene misdaad begaan had, dan zoudt gij rijker zijn!" Margeritha stiet een gillenden, wanbopigen lach uit, die Savina deed sidderen Maar spoedig herstelde de bedelares zich en zei, hare lippen op Savina's kleed drukkend, zacht: „Gij hebt gelijk, madonna, mijn hoofd is zwak en brengt misschien bedriegelijke beelden voort. Laat nw kalm hart niet storen door mijn gesnap. Men heeft mij zooveel geplaagd, dat ik ten laatste geloofde, wat men zeide. Heb dank voor uwe goedheid...." En telkens weêr kustte zij SaTina's kleed. Maar, als had eene slang haar aangeraakt, zou deinsde ze terug, toen Savina haar beurs in haro hand liet glijden. „IAel?" vroeg Savina, „wat hindert n nog? Ia mijne gift niet zoo goed als dia van andoren, voor

Schager Courant | 1880 | | pagina 4