Gemeenteraad van Schagen Zitting van Woensdag 4 Fcbruarij 1880- DE RIDDER VAN VEXËTIë. Gemengde berichten. M ark tber ich ten Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Alois. die zal het n ook zeggen -Een oogehblik bleef Alois als versteend staan, een vreemd gevoel als of hij moest stikken steeg hem nit het hart naar de keel, maar op het zeifde oogenblik was het voorbij. Met een vrien delijk gelaat trad hij op de beiden toe, reikte eerst aan Hans zijne gezonde hand en vervolgens aan Resizij viel hem echter om den hals. »Gjj zijt toch niet boos?.-, het is toch niet slecht zoo kort na den dood van moeder? riep zij onder tranen. Hij maakt zich uit hare omarming los. Hans heeft gelijk,* zeide hij met onzekere stem, gij moogt nu niet weenen het is alles goed zoo, en als 'moeder het weet, zal zij er zich over verblijden dat gij een goeden man krijgt. Iians trok de schouders op. In deze zitting werd in de eerste plaats mededeeling gedaan van een schrijven des school-* opzieners in dit district, waarhij deze eene wij ziging voorstelt wat betrelt de vergrooting der gemeenteschool (vlakke in plaats van gewelfde zoldering), waarbij tevens door den Voorzitter werd medegedeeld, dat dienovereenkomstig zal worden gehétidèld. Daarna werd behandeld de geldleening aan te gaan met de Maatschappij voor Gemeente- crediet. Definitief is daartoe besloten. Vervolgens werd in principe besloten een der lokalen in de nieuwe school beschikbaar te stellen voor meer uitgebreid lager onderwijs, tegelijk met de dagschool (tegenwoordig wordt het alleen gegeven van 4 t°l uur 'n enkele vakken), aocli dit zal later definitief worden geregeld. Alsnu volgde de behandeling der procedure des aannemers van de straatwerken in deze gemeente en werd besloten diens verzoek om minnelijke schikking in te willigen wanneer: i de niet in orde zijnde gt-dtelien van het werk worden hersteld; i alle proceskosten door hem worden betaald; 3. van de beloopen boete door hem worde voldaan f 5oo. Daarna was aan de orde de behandeling van het adres Enter en Comp., die op de, ingevolge bel besluit der vorige vergadeiing, gevraagde inlichtingen hebben geantwoord, dat zij voor de door hen verzochte plaatsing der gemeente puhlicaticn per jaar verlangen f 5o. De Raad, meenende dat voor onze gemeente eene officieele courant (du Schagerj voldoende is, beschikt met algemeene stemmen afwijzendop het verzoek. Bij de nu volgende rondvraag vestigt de heer Govers de aandacht op de noodzakelijkheid, dal eene loopstraat worde aangelegd ongeveer van af het kolfijhuis, bewoond door den kastelein A. Visser, in schuinsche rigting naar de voetstraat langs den stationsrijweg; alstuede op het gevaar tlat bestaat om. des avonds van het station komen de, bij hel goederemnagazijn in eene daar aanwezi ge greppel te loopen; omtrent een en ander wordt B. en W. het noodige onderzoek opgedragen. Daarna sluit de voorzitter de zitting. IX. Toen richtten zich do oogen der vermomden van acbtorhunr.e maskers vragend op de Vicedcge. llij begreep hen en vroeg: „Den Duitscher?" Een beslissend hoofdschudden antwoordde hen. „Den Spanjaard „Ja," antwoordde een der vermomden. De vrpes voor den dood is sterker dan do lafhartigheid.* Ook de audore knikte. Do Vicedcge schreef een paar woorden op een blad papier. Een der vermomden nam het en bracht het weg. .Nadat hij wéér binnengekomen was, greep ook bij een bundel schrifturen, bladerde daarin en maakte aantcekcBingen aan den rand. Na ongeveer ten kwartier trad Alvarez binnen. Zijn gezicht was bleek en mismaakt door vrees; de lange veer op zijn hoed, die hij anders zoo zorg vuldig voor elk gevaar behoedde, hing geknakt naar beneden. Hij stond zich juist zoo vol zelfbehagen in den glans van den wintermorgen en van zjjne eigene schoonheid te koesteren, toen een masker tem toe beet: „Zwijg en volg, als het leven u lief is.* Met knikkende knieën, als een beeld van jammer lijkheid, stond Don Alvarez voor de Drie. De Vicedoge tegon: „Bemint gij, Savina Pesarof* De Spanjaard, die reeds genoeg van het openbaar leven van Venetië kende, om te weten dat het eene g< vaarli ke zaak was, naar Savina's gunst te dingen, stak ontzet drie vingers van zijne hand omhoog: „Ik zweer het n, ik haat ze!" „Dat is erg!* besliste de Vicedoge „Men had ons gezegd, dat gij haar bemint. En ofschoon de Veneti- aansche wet bet huwelijk tusschen een Veretiaansch meisje en eeEen buitenlander verbiedt, hadden wij In Amcrikaansche bladen wordt melding gemaakt van gevallen van vergiftiging door rattenkruit, zonder dat het in langen tijd ge lukte den oorsprong op te sporen. Eindelijk bleekdat de stijf selglans, waarmede kragen en boortjes fraai werdengestevenarsenicum bevatte. Toen bij het s/uiten van zijn huwelijk in de vorige iveek aan Garibaldi gevraagd werd wat zijne maatschappelijke betrekking was, antwoordde hij: „landbouwer Uit Verona en uit Mareviso schrijft men dal daar ernstige ongeregeldheden plaats hebben gehad, een gevolg van de nijpende armoede, die er heerscht. Te Verona heeft een troep van 6oo boeren het bosch bij Albaredo in brand gestoken. In beide plaatsen werden troepen aangevraagd, en reeds zijn vele belhamels in verzekerde bewaring genomen. Op aansporing van proj. Pfliiger heeft dr. Minder te Bern, 2275 personen 14^9 mann. en 846 vrouw.) op kleurenblindheid onderzocht en daaronder 107 of 4.68 pCt. kleurblinden aangetroffen Daarvan waren meer dan 5J maal zooveel mannen als vrouwen. Bij de gisteren te Leek gehouden hard rijderij op schaatsen, door mannen boven 18 jaar, werd de prijs 5o) behaald door den 18 jarige Entjes, wonende te Slochteren. Die hardrijder won in dezen winter reeds ruim f 5oo en een gouden horloge; altijd eerste prijzen. Sedert ongeveer vijf en twintig jaar was er niet geloopen over de Eendracht, het riviertje, dat Tholen van Noord Braband scheidt. Thans is het eiland voor de twee maal in dezen winter door een ij^bruq aan het vaste land verbonden, te voet gaat men weder de rivier over. De brug aan de Ouclescliouw, de grootste in Friesland, wordt vernieuwd Onder toezicht van een deskundige ia hare sterkte beproefd. Zij droeg zonder de minste verzakking, een gewicht van 17000 kilo. In de Belgische kerken veroorlooft men zich toch soms zonderlinge vrijheden Onder de toehoorders in de Cnpucijoer kerk te Brugge was een jongmenscli naast zijn aanstaande ge-' zeten, en kon midden onder de preek de verzoe king niet weerstaan, haar te omhelzen. Dit ergerde den priester zoozeer dat hij zijn leerrede staakte en van den predikstoel afkwam om den verliefden jongen man de kerk uit te zetten. Deze wilde niet heengaan en er ontstond een worsteling tusschen hein en den priester, die echter met behulp van andere aanwezigen er in slaagde den rustverstoorder te verwijderen. De zaak zal, naar men zegt, gerechtelijk onder zocht worden Het adres van de ingezetenen van Kolhoru om van Regeering wettelijke bepalingen te vragen tot beperking van het misbruik van sterken drank, bevat 161 handteekeningen. Bij den Rijksveldwachter Broers te Benning- broek zitten reeds verscheidene kanarievogels op toch gehoopt, in u oenen ridderlijken beschermer harer eer te zien. Men heeft ons misleidt....4 Don Alvarez gevoelde eene koude rilling. De woor den van den Vicedoge klonken in zijne ooren als een doodvonnis. „Dat wil zeggen,4 stotterde hij, „ik denk veel aan haar, bewonder hare schoonheid, droom van haar, dat kan ook liefde zijn! Zeker, als ik het goed bedenk, dan is het liefde. Want reeds de wijzen van Salamanca zeggen....* „Wjj wisten, dat zulk eene schoonheid op uw ridderlrik gemoed niet zonder invloed kon blijven,* viel de oude man hem in de rede. „Hoor dan, wat wjj van u verwachten! Op velerlei wijze wordt de deugd van Savina belaagd, het hevigst door uwen vriend Mauro Bembo! Houdt gij veel van hem?* „Ik haat hem, dat wil zeggen,* verbeterde don Aharez voorzichtig, „ik haat hem nu, daar hij mijn mededinger is. De liefde tot eene vrouw scheidt de beste vrienden zeggen de wijzen van Salamanca. En bijzonder veel hield ik nooit van hem. Hij schijnt zeer ingeno men met zich zeiven en oefende zijnen spot zeer dikwijls aan dinren, die hij niet begreep* „De eer van Savina, die aan de bescherming der republiek is toevertrouwd en de openbare zeden eischrn eenen bewaker. Wij bebben in vertrouwen op uw ridderlijk fatsoen u daartoe uitgekozen don Alvarez. Gij zult voor en na het gezelschap van Mauro Bembo zoeken en hem gadeslaan Wat hij van Savina zegt, hoe hij tot haar nadert, zult gij hier hcricbten. Gij zult u aan zijne hielen hechten, zelfs warneer hij u laat gevoelen, dat bij met uw gezel schap niet op heeft. Dan des te meer en mocht gij in zulk een geval twist met hem krijgen en door drift vervoerd, de wapens tegen hem opvatten, hem wonden of dooden, dsn ral de staat, dien gij dient, zacht over uwe handeling oordeelen.* Don Alvarez tanden sloegen op elkaar. „Ik moet ik mag hem docdet?* „Als lij Savina nadert,* besliste de Yicedoge. „Wij eieren Ie broeien, eene bijzonderheid, die te meer vermelding verdient, daar deze winter nog al tame lijk streng, en de broeitijd van die vogeltjes in den regel veel later is. De opbrengst van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij was als volgt; Hollandsche lijn, Januari 1880: aantal vervoerde reizigers 1S&.984 opbrengst van reizigersrervoer f 149.464.88 J goederen f 69.290.39J diversen f 1.828.73; totaal f 220.653.46. Oosterlijn, Januari jb aantal vervoerde reizigers 40.131; opbrengst van reizigeisvervoer f34.915.40 J: goederen f 16.665.20; diversen f 1.475.42; totaal f 53.056.02J. De distilleerderij van den Heer P. G. Melcher te Schiedam, is aan een groot onheil ont» komen. In den distilleerketel met moutwijn was een lek ontstaan, hetwelk men trachtte te dichten. Ongelukkig kwam men daarbij te dicht met het lamplicht er bij, zoodat het gedistilleerd vlam vatte, en onmiddellijk 'deelde de vlam zich mede aan het i/beste* vat, dat openstond. Gelukkig omzag de meesterknecht geen gevaar eu sloot het vat, hij bekwam daarbij zwarte brandwonden, doch had de voldoening dat de fabriek behouden bleef. In Finland zijn de wolven dezen winter bijzonder vrijpostig. Bij een dorp overvielen zij een boer in zijn slede. Met moeite slaagde de man er in, zijn reisgeselschap te, ontkomen door op zijn paard te springen, terwijl de wolven in de slede bleven. Eerst toen hij er een had doodgeschoten, namen de audereu de vlucht. SCHAGEN, 5 Febr. aangevoerd vee ter markt was heden als volgt: 5 paarden f 50 a 100; veulens a ossen a stieren a 8 gelde koeijon magere 90 a 140, 7 vette dUo 190 a 250; kalfkoeijen a vaarsen a graskalveren a 14 nuchtere kalveren f 8 a 26 rammen a schapen mag re a idem vette a 680 overhouders 14 a 24 lammeren a bokken en geiten a 10 varkeDS 12 a 17; idom vette a 6 biggen 6.a 8.konijnen a 20 kippen 0.50 a 1.75; eenden a duiven a ganzen a zwanen; f a 200 kilo boter 1.40 a 1.53. kilo kaas a 3000 stuks kipeijeren 3.a 3.50; eendeijeren a AMSTERDAM, 6 Febr. Do prijzen der aardappelen waren hedon als volgt: Friescho Jammen f a Friesche Engolsche f 2 75 a 3.Pruisische gelo f 3.— a 5 dito witte f dito roodo f 3.— a 4.—; dito blauwe f a Saksische f 4.a 5.25; liamburger-» f 7.a 7.25; Zeeuwseho Jammen f a Groningers f a Bovenm. Roode f a Russische f a Stettinors blanke f a roode dito f a Ingeschreven van 3 tot en met 5 Februsrij 1880- GEBOREN: Geene. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD- Genie. OVERLEDEN: Roelof Prins, oud 5 maanden. Catharina Borst oud 10 maanden. kennen uwo oerbare gezindheid, don Alvarez voegde de grijsaard er toen veelbeteekenend bij, „toch kunnen wij niet nalaten u voor beschroomdheid of verraad te waarschuwen. Een onbedachtzaam woord, eene nalatigheid in de waarneming van uw eerambt en wij zouden u voor een vijand van den staat moeten houden. En de rechtspleging van de Republiek over de vreemdelingen die binnensluipen om haar aan vreemde mogendheden over te leveren, is kort!* Don Alvarez wist dat. Nog maar kort geleden had hij verscheidene Spanjaarden op de Piazetta aan de galg rien hangeu en het jammeron gehoord dei- offers, die 's nachts in het kanaal Orfano verdronken werden. Onder 't volk liep destjjds het gerucht, dat een Spaansch gezant en de hertogen van Ossuna en To- ledo, met behulp van Milaneesclie troepen en \an inwendige samenzwering, de stad aan du Spanjaarden willen overleveren. Anderen hadden beweerd, dat de Raad de samenzwering had aangelegd on daarna ontdekt, om de Spanjaarden gehaat te maken. Maar men gehoorzaamde aan het bevel van den Raad van de zaak niet meer te spreken. Don Alvarez bezwoer op het crusifix alles wat men van hem verlangde, en de hoofdon van den Raad der Tien lieten hem zeer genadig gaan. Zelfs de Avogador Manro Bembo gevoelde iets dat op gewetenswroeging geleek, toen don Alvarez na een uur reeds, bleek van ontroering hem verklaarde, dat hij hem met de teedere liefde van een broeder beminde en ODgelukkig was, als gene ook maar voor oogenblikken van hem ging. Nadat hij pas van de laatste stille hoop op verheven liefdegeluk had afstand gedaan, scheen deze trouwe vriendschap Mauro als een troost toe en hij vergat de dwaasheid des Span jaards en de wijzen van Salamanca, bij den schier krampachtige handdruk, waarmede gene om zijne broederliefde verzocht. De wereld luistert, Istamboel siddert en zachter ruischt de bedwongen Adriatische zee de doge Yenir is ontwaakt. Hij ziet om zich heen in zijne

Schager Courant | 1880 | | pagina 2