16 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1880. 24stc J.i trgung. No. 1209 Dit blad verschijnt twee maal per week. Woens dag en Zaturdag avond. Hij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentiën in het eerstuitkoinend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag roeger. Abonnementen op dit blad woiden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post f 3.6o. Afzonderlijke nummers J 0.07!. Advertentien van een tot vijf regels f O 73; ieder regel ineer /o.i5. Groote l.tieis naar plaatsruimte. Naar volksheil ronder deugd tc dingen Is arbeid aan een rots te bién. Postdirecteuren en Boek handelaren aangenomen. Bekend ma kingen Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schaqen Gelet hebbende op art. 264 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad no. 85): Brengen ter openbare kennis, dat het door hen voorlocpiq vastgestelde kohier van den Hoojdeli/ken Omslag en dat voor de belasting op de honden voor het loopendc dienstjaar, ge duiende veertien dagen, en wel van Woensdag den 18 Februarij lot en met Dingsdag den 2 Maart a s., ter secretarie dezer gemeentevoor een ieder ter lezing zal nederliggen. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Scha gen, den 17 Februari j 1880 Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGEN BERG. l)e Secretaris DENIJS. Eerste zitting van den Militieraad. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van de lotelingen dezer gemeente, beitoo- rende tot do ligting van het jaar 1880, dat de Militieraad, op Dingsdag, den 9en Maart 1880, dos voormiddags ten 11 uur, in het Kaadhuis te Alkmaar zitting zal houden, om uitspraak te doen omtrent de irijwilligers voor do militie cu do lotelingen, dio redenen van vrijstelling hebben ingediend, op grond van de bepalingen der wet van 19 Augustus 1861 (Stbl. No. 72); alsmede omtrent do lotelingen, dio, volgens de artt. 55 en 56 der wet, niet tot de dienst dor militie kannen worden toegelaten, en alle overige lotelingen. Bij art 54 dier wet is bepaald, dat geene vrijstelling, aangevraagd wegens ziekelijke gesteldheid of gebrekon of wegens gemis aan lengte, wordt verleend, wanneer do betrokken loteling niet voor don militieraad is verschenen, zijnde dit evenwel niet toepasselijk op den loteling, die wegons ziekte ot gobrekoa buiten staat is voor den militieraad to verschijnen, daar deze volgens art 89 der wet, geneeskundig zal kunnen wordeu onderzocht op de plaats, waar hjj zich be vindt. I)e bovenbedoelde lotelingen, die om gemelde redenen vrijstelling van de dienst der militie verlangen, worden aangemaand, om op den bepaalden tijd voor den militieraad te verschijnen en zicb niet te vcrlaton op het ontvaiigen van een oproepingsbiljet, daar hot ontvangen van dit biljet niet ontheft van de verplig- ting tot het verschijnen voor dien raad. Schagen, den 24en Februarij 1880. Burgemeester eu Wethouders, De Burgemeester, G. LANUENBERü. De Secretaris, DENIJS. aanslagen, maar wie ook huivert niet van! de ontzettende hoogte, waarop liet maatschappelijk bederf moet gestegen zijn, dat zulke aanslagen zich ongestraft telkens kunnen herhalen, liet heeft den schijn of sommigen onzer dagbladen van meening zijn, dat de keizer den storm kan bezweeren door eene constitutie te geven aan zijn volk. Helaas dan eerst zoude de ellende in het volle daglicht komen. Ken volk, hij het welke de openbare meening zoo bedorven .is. dat hel zulke gruwelen eerder in het geheim schijnt aaiiteuioedigen dan te veroordeelen is geheel onvatbaar voor het canstitioneele leveu. Fene constitutie is op zich zeiven het slechtste bolwerk tegen het despotismus, dat men denkeu kan, alleen de openbare zedelijkheid is eene magtige beschermster der vrijheid, liet ware een zwakheid, die tot niets zoude leiden, zoo de kiezer in dit opzigt in liet minste toegaf. De studies in de revue des deux mondes hebben geleerddat ouder dezen keizer', het zelf bestuur, der gemeenten tot eene aanmerkelijke hoogte is gestegen. Langs dezen weg kan het wijzen der wereld vermoeden, maar in die ge daante is hij te verschrikkelijker. In de boeken der oude profeten worden de van God gezonden wrekers, altijd in een edel licht geplaatst, Cijrus b.v. de overwinnaar van Babijlon wordt, met de edelste kleuren geschilderdzelfs Jeha de straffer der ongeregtigheden van Acliab en Jez.ebel treedt voor ons oog als eene edele ge stalte, maar in onz-n tijd nemen de uitvoerders van Gods strafgerigteti een akliger vorm aan. In onze eeuw worden andere mannen dan Gustaaf Adolf en Willem de Zwijger inet zulk een droeve taak belast. Aan de hand der edelen, als b.v. een Lincoln> een Cobden. een Thorbecke, een Grevij, draagt hij alleen de taak op van vveltedoen, de hoeda nigheid van scherpregter, vroeger te vaak ver honden aan die van weldoener der inenschheid wordt aan minder edele figuren overgedragen. Onder zulke rekenen wij ook de Nihilisten, "let oorlogs rumoer dat de vorsten over Furopa hebben gehragt heeft in veler geest een dorst naar bloed eti oorlog wakker gemaakt. De T ij dsbesclioti wingen. Aanslag op het leven van den Russischen keizer. Onze geschiedschrijver Hooft zegt in de voorrede van de geschiedenis der rampzalig heden van het huis Medicis, dat een hoofddoel der oude treurspeldichters met het ten too- neele voeren van vorstelijke ellenden was de volken te leeren dat, achter den uiterlijken praal van menschelijke grootheid, veelal jammer lijke ellende is verborgen, de aanschouwing van dat lijden moest van zeiven elke eerzucht, die te vurig naar zulk een grootheid streefde, van zeiven een breidel in den mond leggen. Welke tnensch zpnde op dit oogenblik eene grootheid als die van den magtigsten monarch der we reld begeeren Wie heeft geen deernis met den keizer, die in zijn eigen hof, te midden van zijn gezin zijn leven dagelijks bedreigd ziet door de gruwelijkste russische volk tot een verstandig volksbegrip bloeddorst kiest voor do bewerkers van den komen, maar wee Rusland! zoo het thans de oorlog zelve het doel. crisis eener staatsomwenteling moest doorstaan, die omwenteling zoude bloediger en vreeselijker zijn dan die van 1789 in Frankrijk. Het be trekkelijk kleine hoopje der nihilisten zoude de taak der Jacobijnen overnemen, gevreesd als die partij overal is zou zij de verkieziiigen'beheerschen II. Wijziging der kieswet. Zoo liet getal van hen die aandringen op eene wijziging den kieswet telkens vermeerdert dan of als zij ook in de meerderheid bleef even als i> Uit minder omdat men het al-'e de partij van Marot en Danton. door bloedige dwangmiddelen spoedig de bovenhand krijgen. gemeen steuiregt begrei t, minder om dal men gelooft dat het gehalte der nieuwe uitverkorenen, juist zooveel Tegenover het goed georganiseerde, aan strijd heter zal zijn, "dan dat der tegenwoordige dan en bloedstorting gewoon geworden leger der wel omdat deze kamer meer en meer impopulair nihilisten zoude een goed gezinde vreedzame ;s geworden. menigte staan, ongewapend en op niets voor- Niet onze kieswet, maar de wijze waarop de bereid. Lammeren zouden tegen wolven moeten verkiezingen door onze kies vereen igingen worden kampen. Wee dus Rusland, zoo het op dat gedreven, draagt hier de grootste schuld van. oogenblik eene constitutie kreeg, liet zoude een Men hoopt door eene nieuwe kieswet de maet geschenk zijn, als «lat het welke Hercules ont ving; er eèns mede bekleed, zoude het zijn vlafcsch en beenderen verteeren. Bij al het afgrijzetijke dat in zulke aanslagen der tegenwoordige kiesverenigingen le fnuiken. Eene impopulaire Lamer, welke bekwame leden zij ook telle, kan geen ware volksvertegenwoor digster zijn. De wetten die uit U zulk als tegen de keizers van Duitschland en Rusland vertegenwoordiging voortkomen mogen goed ziju zijn gesmeed, ligt er toch iets in, dat ons naar dit is niet voldoende, eene volksvertegenwoor- een hooger hand wijst. Het was legen oorlog- makende vorsten en veroveraars, dat in de diging moet meer zijn dan een fabriek vau wetten laatste 20 jaren de moordenaars dolk het meest Het hart des volks moet '11 haar leveu, het werd opgeheven. Hel waren de keizers van volk moet hel bewustzijn hebben dat in den Rusland, Duitschland en Frankrijk, die het meest ten doel stonden aan zu'ke bloedige aanslagen. boezem van de volksvertegenwoordiging zijn strijd wordt gestreden. Het bewustzijn van waar- Die keizers hebben den oorlogsbrand over hunne achtige vertegenwoordigster der natie te zijn naburen gebragt. O ja! het schijnt soms of de gaf aau de nationale vergadering in Frankrijk magtigen der aarde doeu mogen wat hnnne in 1789 die kracht, het was niet gelijk men lieerschzucht goedvindt, het is soms alsof God op gewoonlijk denkt, de donderende stem van Mi- zijn troon het hemeltergende onregt van de rahtau, maar het gevoel dat uit hem geheel de heerschers der aarde met sluimerende oogen gade natie sprak, dat de gezanten des konings met slaat, 1 maar toch de wreker blijft niet achter, een gewapende legermagt achter hen, voor eene O ja! die gruwzame oorlog met Denemarken, weerlooze volksvertegenwoordiging in dekaats- die onderdrukking van Polen, die oorlog met baan deed terug deinzen. Nog altijd leeft onder Turkije, zij schenen ongestraft te blijven, maar ons te veel van den ouden zuurdeesem. Napo- ceen nood, de wreker blijft niet uitbijna altijd leons gezegde, alles voor het volk, maar niets neemt hij eene andere gedaante aan, dan de^ door het volk is bet beginsel, waaruit de meeste

Schager Courant | 1880 | | pagina 1