Gemengde berichten. DE RIDDER VAN VENETIë. Openbare teregtzitting gehouden door het kantongeregt te Schagen op 26 Febru- arij 1880. nen met woedend geschreeuw de kruissen, vaan dels en heilige beelden die aan de muren hingen te vernielen. Nu sprong een kleine zwarte duivel op de trappen van het hoogaltaar.... Indien hij het heilige, geliefde beeld beschadigde... Met de kracht der vertwijfeling rukte Alois zich los, stortte den Franschman na en trok hem zoo onstuimig terug, dat ze beiden op den grond vielen. Vloekend richtte de soldaat zich weder op; schreeuwend kwamen de anderen nader bij, ook Alois wilde zich oprichten, daar trof hem een sabelhouw in de borst. Hij viel terug en zijn bloed besproeide de steenen vloer der kerk. Het liefhebberij tooneel »Steeds Beter*, te Kolhorn, gaf Woensdag a5 Fchruarij eene open bare uitvoering. Aangezien het de eerste maal was dal deze rederijkerskamer optrad had zij voorzichtigheids halve en paar kleine stukjes gekozen, (eigentlijke nastukjes) en wel: De Hoogste prijs, in twee bedrijven en De dochter van den Barbier, in één bedrijf. Beide stukjes werden viij goed afgespeeld en voldeden het publiek over 't algemeen vrij wel. Men schrijft uit Steenwijkerwold De uitvoer van vee bepaalt z:ch tegenwoordig maar dan ook met de beste uitkomsten tot Frankrijk en Belgie. Kallkoeijen brengen het meest, gust vee liet minst op. Zij, die in deii herfst hij lage prijzen guste koeijen kochten, kunnen bij een grasrijk voorjaar goede rekening maken. Een jongmensh, onlangs aangsteld bij de ambulante postdienst ttisschen Parijs en Lvon, verdween na zijne tweede reis. Fenige dagen later bleek, dat zeven en twintig aangeteekende brieven waren zoek geraakt en bijna te gelijk ontving de directeur een briefje uit Barcelona, waarin de gevlugte beambte kennis gaf. dat hij bedoelde brieven gestolen had en de politie tartte hem op liet spoor te komen. De gestolen sommen worden op ongeveer i5o,OOo of 100,000 fres. geschal. Een negentienjarig mpisje, hij Are Senans (Frankrijk) wonende, stond dezer dagen zich bij den haard liet haar uit te kammen. De kam latende vallen, hukte zij zich 0111 die op te rapen, het haar raakte irf brand en in een ocgenblik stond zij in volle vlam. De schedel, het gelaat, de ooren werden verkoold. Men wanhoopt aan haar behoud. Te Roubaix (Frankrijk), ging verleden Za- tnrdag eene jonge dame uil eene bovenkamer eene streng wol halen, hing zich dien 0111 den hals, glipte op den trap uit en stortte naar beneden. De streng bleef aan een knop van de leuning haken en zoo bleef het meisje hangen. Toen tiaar vader, over haar wegblijven ongerust, naar haar ging zien, vond hij haar reeds dood. Nog slechts weinige maanden geleden be weerde een Engelsch scheikundige van naam eindelijk er in geslaagd te zijn de kool tot diamant te doen cristaliseeren. Aanvankelijk liet het zich aanzien dat de kunst van diamant maken werkelijk gevonden was, doch de uit vinder moest al spoedig zelf erkennen dat nog veel aan zijne vinding ontbrak, Thans doet weder een bericht van een der- XIV. „Nu?" vroeg Silvia, alsof zij geene aanleiding gegeven had tot de strenge woorden van Savina. „Zij heeft mij uitgescholden klaagde Beatrice op bitter verwijtenden toon. „Zij kondigt mij gevangen schap op de bovenste verdieping aan. Ik sterf, als ik hem niet wederzie." „Geloof het toch niet!" zei Silvia minachtend. „Zij wil de sterkte uwer liefde op de proef stellen, meer niet. Zij heeft zich immers altijd voor eene geluk en gunsten nitdeelende godheid gehouden. Volg't gevoel dat de hemel u in 't hart gelegd beeft." „Gelooft ge dan werkelijk, dat hij mij bemint?" vroeg Beatrice blozend, en de herinnering aan het toornige gelaat harer meesteres trad op den achter grond bij de sierlijke in rocd fluweel gedoschte gestalte en het mooie poppengezicht van don Alvarez. Om baar scherper doorzicht te tooren haalde Silvia haar in 't oogvallend smalle schouders; op en sprak „Zou hij anders dien mooien kraag zoo plat gedrukt hebben, cm voortdurend naar u om te kunnen kijken Waren zij anders driemaal voorbij gevaren?" „Dat deed Mauro Bembo om uwentwil 1* hervatte Beatrice op eenen toon, alsof zij hoopte wederlcgd te worden „Om mijnentwil? Bij komt imirers heden als het donker en onze gebiedster in hare vertrekken is. Wij rijn te verstandige lieden, em ons geluk voor ieders oog op hei Groote Kanaal te laten rondvaren. En ik wed, hij brengt u uwen knappen minnaar mede." „Gelcoft gij?" ritp Beatrice. naar toen verbleekte gelijke ontdekking de ronde De vinder is ditmaal de beroemde Schotsche scheikundige Ilanny. Natuurlijk brengt die ontdekking groote ont steltenis te weeg onder de gelukkige bezitters van diamanten. Zij troosten zicli echter met de gedachte, dat kenners toch noch altijd wel echte van nagemaakte steeneo zullen kunnen onder scheiden. En ook, zelfs als de vereischte hardheid verkregen is,» zeggen zij. »dan blijft het nog altijd de vraag of de kristallen de proef van het kloven en süjpen kunnen doorslaan. Als zij niet meer dan een halve karaat wegen, hebben zij geen practische waarde, want dan zijn zij te gering. En uit een handelsoogpunt kan men ze niet anders beschouwen dan als een der verscheidenheden van gecristalliseerde kool, die slechts zeer luttel waarde hebben.* -- Verleden Dingsdag slachtte een inwoner van Bouvignes (België) een varken. Zijn dochterje van zes jaren stond er met eenige andere kinderen bij toe te zien. «Maria,riep een van deze, «straks is hel uwe beurt en gij zult ook geslacht en gebraden worden.* Het kind ten uiterste beangst, liep zoo hart zij kon weg en de deur eener openstaande woning in, waar zij het hoofd in den schoot eener oude vrouw verborg. Toen men haar ophief was zij doodsbleek en nagenoeg bewusteloos. Zij is niet weder bijgekomen en blies den volgenden ochtend den adem uit. Om rupsen van doorn en aalbessen te verjagen Men kan bij dootn en aalbessen He rupsen verjagen door de struiken eenige malen duchtig te besprenkelen met zeepsop, waarbij men een weinig potaschloog heeft gevoegd. Met hetzelfde middel verjaagt men ook rupsen van hoornen. Geheel vernietigen kan tnen de rupsen, als men in den herfst en den winter den grond onder de bessen struik en eenige malen niet gier begiet, waarbij men eenig zout heeft gedaan. Daardoor worden de poppen, in den bodem aanwezig gedood Men kan zulks ook met zeepsop bewerkstelligen, tnaar men moet er dan meer potasch bij doen. Een lijd geleden deelden wij mede, dat door den Heer J. Boes Gz., te Purmerende, een «kokerdreg tot redding van drenkelingen,* was ontworpen. Deze dreg schijnt vrij algemeen de aandacht te trekken en ook te verdienen, en reeds is zij door vele gemeenten aangeschaft ten gebruike van politieagenten en sommige andeie beambten. Eenige Burgemeesters van verschillende gemeenten hebben omtrent het practisch nut der dreg zeer gunstige verklaringen afgelegd. Het werktuigje is zeer eenvoudig van samen stelling. liet bestaat hoofdzakelijk uit een slang met vier beweegbare armen, die in een koker Lij elkander worden gehouden, maar bij het verlaten daarvan opspringen om eene genoegzaam stevige dreg te vormen. Een koord van ruim 8 in. lengte geeft gelegenheid deze dreg over een drenkeling heen te werpen, die op eenigen afstand van den wal te water ligt. Door de juiste ligging van't zwaartepunt is't gemakkelijk de dreg in de verlangde richting te werpen, terwijl de armen zoo zijn ingericht, dat ze bij het terug trekken vrij zeker in de kleeren van den drenkeling zullen grijpen, die daarop door middel van het koord naar den wal kan worden getrokken 't Zijn voornamelijk twee zaken, waardoor dit doelmatige werktuigje zich hijzonder onder scheidt. I. Alen heeft het steeds bij de hand omdat het in een kokertje van zefcr weinig omvang onder de jas kan worden gedragen, en 2. Het is binnen slechts weinige seconden in gebruik te stellen de blos harer wangen weer en zich vreesachtig om draaiende fluisterde zij. „Maar als Savina het ver neemt, dan sterf ik van schaamte!" „Gjj sterft zeer dikwijls!" merkte Silvia droogjes aan. „Hoe zal Savina overigens iets van uw geluk vernemen, daar zij aelve bij het ondergaan der zon onzichtbaar wordt cn nergens meer te vinden is?" „Voor mij is bet, als ware zij alomtegenwoordig, ging Beatrice peinzend voort. „Ên wanneer zij hare groote oogen op mjj vestigt, schijnt zij tot op den bodem van mijn hart te zien „In allen gevalle weet zij meer van de geheime nissen des levens dan wij beiden!" zei Silvia nadenkend. „Bn zij is ook slimmer dan wij. Ik ben zelfs overtuigd dat zij een beimeli)ken minnaar heeft „Savina? Onmogelijk!" riep Beatrice. „Onmogelijk?" spotte Silvia. „Ik geloof zelfs dat zij zich over deze liefde schamen moet, anders zou zij ze niet met zulk eene ra,;d-le!achtigheid omgeven. Misschien heeft baar minnaar reeds eene vrouw, misschien is het een buitenlander, of een vijand van den staat misschien ook, en dat schijnt mij het waarschijnlijkste van alles, is bet fra Celestino. Beatrice barste in een lnid gelach uit. Silvia bleef ernstig. „Hebt gij nooit Tan tooverij gehoord? Men zegt, dat fra Celestino reeds de biechtvader van haren vader geweest is. Maar wie zegt u, dat de werkelijke fta Celestino niet reeds lasg gestorven is, dat d< gene dien wij zien, roet een jeugdig schoon man is. die ons door Savina's heksenkunsten zoo oud en grijs voorkomt?" „Gij meent?" riep Beatrice, wier gemoed ontvankelijk was voor alles wat wonderbaar scheen. Aan het andere einde van het koord bevinden zich een koperen pen en een klosje, die in geval van uitersten nood nog gewichtige diensten kunnen bewijzen. Aalten 34 Februari. Van hier kan men melden, dat de rogge die op tijd gezaaid is, uitmuntend te velde staat en {dat de strenge vorst en sneeuw hoegenaamd geen schade ver oorzaakt hebben. Het vee, vooral de dragende en guste koeien is zeer achteruitgegaan in prijs en daarin is bijna geen handel, hetgeen hieraan wordt toe geschreven dat het wintervoeder door de langen winter is opgeraakt. Toen heden ochtend de schroefstoomboot Vlaardingen II van Schiedam naar Pernis vertrok, werd eene aan de boot hangende roeiboot door de van Botterdam komende stoomboot Maas- nijmpli III zoodanig aangevaren, dat zij geheel verbrijzeld werd. Een man, die er iifzat, geraakte te water en werd met veel moeite gered. Een zakje met f l500 aan zilvergeld, in het bootje geborgen is gezonken. Een persoon, te Buiksloot woonachtig eo lijdende aan epilepsie, is onder Landsmeer in het Groot Nooid hullandsche kanaal geraakt; door een zenuwtoeval aangetast, was hij van den wal in liet diepe water gestort. Zeker zou hij verdronken zijn, ware niet zekere Guliker van Buiksloot, kort daarna ter plaatse gekomen. Hoewel de drenkeling buiten kennis was, is het dien persoon mogen gelukken het bewustzijn weder bij den drenkeling op te wekken. Ongeveer 3 kwartier is Guliker bezig geweest de voorschriften der Maatschappij tot redding van drenkelingen toe te passen. Omstan ders hadden hem nog den dwazen raad gegeven, eerst den burgemeester te waarschuwen! Gisteren is voor het Gerechtshof te Am sterdam, de zaak behandeld van Willem Joosten, beschuldigd van den veldwachter van Bloemen- daal, Willem van der Lijken, te hebben verinoord. Onder ae 25 getuigen behoorde ook de weduwe van den verslagene. Alvorens zij verscheen, werd echter, op verzoek van den advocaat generaal, de beschuldigde verwijderd, omdat het de weduwe te zeer zou doen ontroeren, op deze terechtzitting iemand te ontmoeten, in-wien zij meende deo moordenaar van haar man te zien. Joosten be weerde, dat hij alleen ter zelfverdediging zijn mes heeft getrokken, toen hij uit het dreigement van den veldwachter afleidde, dat deze een pistool bij zich had. en hein met zijn stok de hersenen dreigde in te slaan. Van der Lijken was echter, op verklaring der getuigen, niet ruw, ofschoon hij inet ijver en toewijding zijn taak vervulde Het Openb. Min. requireerde een tuchthuisstraf van 25 jaren. De verdediger mr. Ph. A. Haas, had, na de bekentenis door den beschuldigde afgelegd, niet veel meer te doen. Hij kon alleen de qualificatie bestrijden die z. i. moest luiden: manslag ten einde ontdekking van diefstal te voorkomen. Terwijl hij van der Lijken ztlf de hoofdaanleider van het gebeurde noemde, omdat hij ongewapend was uitgegaan, meende hij, dat in elk geval niet meer dan een 20 jarige tuchthuisstraf kon worden toegepast. De uitspraak werd bepaald op 3 Maart. De beschuldigde vroeg genade eu barstte, toen hij werd weggevoerd, in ee.i akelig gebrul uit. Veroordeeld. M. S. en T. S, te Petten, en W. V, Zijpe, „Dat Savina een hek* is," antwoorüde Silvia met groote beslistheid. „Hoe dikwijls beb ik haar overal in hnis gezocht, dewijl haar geheel verdwijnen mij verdacht voorkwam en dan stond zij plotseling, als uit den grond opgerezen, naast mij en zag mij met hare zonderlinge oogen onderzoekend aan. Gij hebt zelf gezien hoe een mm in tegenwoordigheid van het gansche volk, voor haar op de knieën viel en welke zeldzame woorden de bedelares in den zijden mantel haar toevoegde. Die man was Yalerio Venier zooals ik van Mauro vernomen heb.' „De neef van den Doge?" stamelde Beatrico buiten zich zeiven van verbazing. Silvia knikte. „En terstond daarop wilden zij elkaar op het dogeplein vermoorden om Savina. Schijnt dat geen hekserij? Heeft ooit iemand om onzentwil willen vechten?" „Zeker, dat schijnt hekserij !t bekrachtigde, door dit argument overwonnen, Beatriee met bleeke lippen En bevend voegde zij er Da een poosje bij: „Maar dan is het niet geraden, haren wil te weerstaan of haar te willen misleiden „Bang kind! hernam Silvia verachtelijk. Ook tegen heksen bestaan goede middelen en den boozen blik maakt men onschadelijk, als men de pink en den wijsvinger der linkerhand uitstrekt En beden avond, wanneer Mauro en, zooals ik boop, ook de schoone vreemdeling komeD, teekenen wij met rood kiijt de horens van een rund voor de deur en ik zou de heks wel eens willen zien, die het waagt zich daaraan te spietsen. Overigen is Savina in onze macht, want foovenarjj gaat door voor eene misdaad die den dood verdient, en ik behoef slechts Mauro Bembo een

Schager Courant | 1880 | | pagina 2