Gemengde berichten. DE RIDDER VAN VÊNETIê. een uitgangspunt hebben en een punt, waarop wij kunnen neerkomen, dan weten wij nog bijster weinig. Zullen wij hem ons voorstellen, vervolgd door de furiën van een ontwaakt geweten Zullen wij het sterke brein, opgepropt met wetenschap ons denken als geknot in zijn kracht; de rede gesiooten van haar troon en door een onzinnig idee fixe gekweld ten doode! Of zullen we, zwijgend voor het raadsel enkel het feit con- stateeren, dat waarlijk treurig genoeg is. Ik weet niet of Gij de ontknooping kent, maar zij heeft hier plaats gehad; hier, in uwe omgeving. Eenige dagen na zijne verdwijning uit Groningen, heeft men dezen man gevonden, dood, uitgehongerd, in een varkenskot onder S. Uitgehongerd in een land als dit, overvloeiende van melk en honig. Onmachtig tol leven midden in de kracht der jeugd Toegerust met vele gaven en bestemd voor zulk een graf. Wat moet er gewoeld hebben in dat hoofd; wat moeter geleden zijn in dat hart; wat moet hij geworsteld hebben met zich zelf! Wie kent zijn verleden, wie de stormen van zijne jeugd; wie de kracht van zijn driften? Wie de verleidingendie hem lokten; wie de maalstroom, waarin hij is te gronde gegaan! »De geweldige hartstochten', waardoor men zich vervoeren laat ik ben met dit woord begonnen «doen veeltijds, gelijk de oogen eens ongeblind peerds schemeren in den rosmo len, den bol draaijen aan vele menschen; aan mannen, welke anderzins, een weinig minder onrustig van gemoed en een luttel meer naden kende omtrent zich zelf wezende, zich oneindig- lijk konden doen achten en beminnnen bij tijdgenooten en bij naneven. Ik zal met dit woord ook eindigen, U dankende voor het geduld waarmede Gij mij [hebt aange hoord, te vrederi wanneer ik u mocht hebben aangetoond, «dat het met is de al te groote eenzaamheid, noch de geest der leedigheid, welke zoo oppermachtiglijk de vlag voeren ten platten lande, die ons dorpsleven doemen zou tot armoede en onbeduidendheid. Slot. In de kosten der naai- en breischool van 't departement Wieringerwaard der M. tot Nut van 't alg. wordt geheel voorzien door de opbrengst eener verloting en van eene soiree. l)e kosten bedragen voor dit jaar ruim t 180. Als eene zeldzaamheid wordt uit Hannover gemeld als dat de Evangelische predikant te Accum in Oldenburg dezer dagen op 97 jarige leeftijd den dag mocht herdenken waarop hij 75 jaar geleden als predikant werd bevestigd. Dinsdagmorgen 10 ure is te St. Petersburg voor het Winterpaleis een aubade gegeven, die goed is geslaagd Hel weder was gur.stig, terwijl de zon zich even liet zien. De feestelijke receptie ten hove had ten 12 ure plaats. Even na 10 ure stonden op het kleine plein, vóór het Winterpaleis deputatiën geschaard, ieder van IOO man uit elk garderegiment. Eene onafzienbare volksmenigte vulde beide pleinen vóór het XVL „Pat men bet wete,' antwoordde Savina trotsch. „"Wie zoo licht aan mijne oer twijfelt, aan diens achting is mij niet veel gelegen. Beatrice mag den bonten dwaas vergezellen en verplegen als zij wil. In mijn huis is geen plaats voor zulke vrouwen....' Beatrice deed eooe poging, om zich aan Savina's voeten te werpen. Maar deze had haar reeds den rug toegekeerd en ging naar hare vertrekken. Silvia zag baar met eenen langen blik na. Daarop wendde zij zich tot Beatrice, die met haar lot half verzoend, mot doeken het bloed dat uit don Alvarez' schouder drong, zocht te stelpen. Silvia siste: „Zij heeft Mauro Bembo en uwen liefste het hoofd op hol gebracht door haro heksenkunsten, zoodat zij niet moer wisten, wie zij beminden en met de zwaarden op elka&r Iob gingen. Maar zij zal er voor botten!' Bij het lachen, waarmedo Silvia hare woorden ver gezeld liet gaan, gevoelde zelfs de oppervlakkige Beatrice eene huivering van afkeer en zij was blij, toen gene ging, om de lieden te balen, die haren minnaar moesten wegbrengen. Het was 's anderen morgens reeds laat, toen Savina van Silvia vergezeld, door de half* oltooide zalen van het nieuwe palazzo Pesaro wandelde, zoo als elke week geschiedde. Ze had eens voor altoos bevolen dat de"arbeiders en kunstenaars, die met de versiering der prachtige vertrekken bezig waren, zich niet zouden laten storen en ook meester Jacopo bleef gewoonlijk Paleis. De Keizer verscheen ten 10' ure op het balkon en werd door soldaten en burgers met onbeschrijfelijk gejubel begroet. De Czaar bleef ongeveer een half uur op bet balkon, wijl aan de vreugdekreten en zegenwenschen der ontel bare menigte schier geen einde kwam. Terwijl een muziekkorps de hymne: »God bescherme den Czaar. speelde, werden lol kanonschoten gelost. Terzelfder tijd begonnen alle kerkklokken te luiden. Op dit oogenblik (uj uur) vangt in de kapel van het Winterpaleis een godsdienst oefening aan. De stad is. tot in de verst afgelegen wijken, met vlaggen getooid. Na de godsdienstoefening in de kapel van het Winterpaleis, had de receptie ten Hove plaats. Alle leden van den Bijksraad, de ministers en vervolgens het corps diplomatiek werden door den Keizer ontvangen. Van laatstgenoemd corps waren alle leden aanwezig. De zalen, voor de audiëntie bestemd, waren geheel gevuld Te]a£ ure ontving de Czaar de leden van den Senaat waarna de overige corporatiën en instellingen, onder anderen ook de leerlingen der kroon- stichtingen voor meisjes, aan de beurt kwamen. Toen de Czaar des ochtends op het balkon verscheen, plaatste de Grootvorst-Troonopvolger zich aan de zijde van zijn vader. De Grootvorstin neemt de honneurs waar, in plaats van de Keizerin, die door ziekte daarin verhinderd wordt. De receptie op het winterpaleis is afgeloopen; de toevloed was buitengewoon groot. De Keizer werd, toen hij met een schitterend en talrijk gevolg door de verschillende zalen schreed, met veel geestdrift begroet. Het adres van den Rijksraad werd door den Grootvorst Constantijn voorge'ezen. De Keizei antwoordde er op doorzijn broeder te omarmen. Bij de ontvangst van liet corps diplomatiek had de Keizer voor ieder een minzaam woord. Hij verzocht den vertegenwoordigers der vreemde Stalen, liunne Regeeringfu en natiën vooi de hem betoonde welwillendheid dank te zeggen. Tussclicn 2 en 3 ure maakte de Keizer een rit door verscheidene ètraten eu werd overal door de ontelbare volksmenigte met eindeloos gejuich begroet. Verscheidene gunstbewijzen zijn verleend. Onder anderen is de heer Walujef tot den gravenstand verbeven. De feestviering wordt ongestoord voortgezet, en overal beerscht eene zeer opgewekte stemming. In afwachting der verlichting, welke schitterend beloolt te zijn, beweegt zich eene groote menigte langs de straten. Op verscheidene plaatsen zullen militaire muziekkorpsen zich doen hooren. Nergens is eenige storing of belemmering in het verkeer. In de bemszaal is evenzeer een plechtige dankstond gehouden. In de schouw burgen was Dinsdagavond foestvoorstelling lutusscben heeft niet de geheele bevolking der stad aan liet feest deelgenomen, want de vrees en angst hebben duizenden de wijk doen nemen, 't Gerucht was verspreid, dat de Duitsclie politie aan de Peterburgsclie gemeld bad, dat de Nihilisten voornemens waren diie straten te doen springen, en dit had een panischen schrik verwekt, zoodat tal van familien eene veilige schuilplaats in andere steden gingen zoeken. Na afloop der feesten zal de Czaar het paleis Sarskoi Zoelo gaan betrekken, ten einde aan den president van het veiligheids comité Loris MelikofF de vrije hand te laten in het beramen en uitvoeren der maatregelen, die bij tot herstel van veiligheid en rust zal noodig achten. Sommigen gelooven, dat de Keizer zich in bet Winterpaleis niet meet veilig acht. In de Bommelerwaard komt eenige leven digheid in den hooihandel. De prijzen loopen van f 18 tot f 2I.5o. waar hij zich juist bevond en verschoen slechts, wanneer Savina eono inlichting noodig had en om hem vroeg. Voor dit maal scheen zij hem te zoeken en vond hem eindelijk in eene afgelegene zaal voor eene gecanneleerde zuil van zwart marmer, wier boveneinde hij bij het binnentreden der vrouwen haastig onder een groot groen kleed verborg. „Ik ben ontevreden op u, meester!" begon Savina maar de zachte toon harer stem en haar mijmerend gelaat pasten niet recht bij de strengheid harer woorden. Het geweten van den bouwmeester scheen niet geheel zuiver, somber liet hij het gebaarde hoofd zakken en zeide met verdrietige bescheidenheid: „Menigmaal komt ook mij alles, wat wij tot dusver ge bouwd hekben, voor als zonder vorm en zonder waarde. Maar de schuld ligt niet aan mijnen ijver voorn, ma donna, wanneer gij eenheid en harmonische gedachten in mijn gebouw mist. Een ontzachelijk verheven gedenk- teeken wilde ik voor u in dit huis oprichteu, te veel wilde ik in stijve vormen samendringen, te veel van datgeen wat vormloos in mijn hoofd en hart zweeft en zich verdringt, zoodat ik tevergeefs om woorden en gestalten worstel, die het zouden moeten uitdrukken. Mag ook mijn werk mislukt zijn, geloof mij ik wilde u het beste geven dat ik had." „Gij verstaat mij verkeerd, meester!' antwoordde Savina, zonderling getroffen door deze taal. „Naar hetgeen men tot nu toe van dit huis kan zien, komt het mij voor als de kroon der Venetjaansche paleizen, Hoever de mensch het ook op het gebied der natuur en werktuigkunde gebracht mocht hebben, het weer had hij niet in zijne macht. Binnenkort komt daarin wellicht eene veran dering; althans de Amerikaansche generaal Daniël Rnggles maakt zich sterk, dat hij het naar willekeur kan laten regenen. Het middel, dat hij daartoe bedacht heeft is een ballon, met onplofbare stoften gevuld en aan een metaaldraad opgelaten. Door middel der electriciteit wil hij" nu dien ballon doen ontploffen en zoodoende in de hoogere luchtlagen een schok te weeg brengen, die volgens zijn oordeel de nevels boven de droge streken tot eene dichtere massa zal samendringen, met het gevolg dat er regen ontstaat. Zoodra Ruggles het noodige geld bijeen heeft, zal hij eene proef met zijne uitvinding nemen. Kaastabricatie in Duitschland. In 't rapport van den heer Petersen, den Duitschen vertegenwoordiger op de tentoonstelling van zuivelbereiding, in October jl. te London ge houden, wordt op een groot gebrek in de kaas fabricatie van Duitschland gewezen, nl.'t gemis van een bepaald kenmerk voor elke soort en van de noodig éénvormigheid der kazen van iedere soort op zich zelf, waardoor zich de Engelsche, Hollandsche, Italiaansche en Eransche kaas onderscheidt. In de vergadering, in Mei a s. door de algemeene Dnitsche vereeniging voor zuivel bereiding te houden, zal deze kwestie worden ten sprake gebracht. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin dit jaar Z.' M. de /foning niet vergezellen bij zijn verblijf in Amsterdam. De reden, die van deze teleurstellieg vooi de Amsterdammers wordt opgegeven, is voor het overige wel geschikt 0111 inet vreugde door het Nederlandsehe volk te worden vernomen. Een Weener schilder had onlangs in het Kunstleihaus eene fraaie schilderij tentoongesteld den kop van een ouden man. leder prees niet alleen de uitvoering, maar ook de gelukkige keuze van het onderwerp, een gelaat van zoo edele uitdrukking, zoo karakterisiike kracht. Men wenschte den schilder geluk, dat hij dit model gevonden had. Op een goeden dag echter kwam er een zeer beleefd heer hij den kun stenaar, en vroeg hem het adres van zijn model. Dit werd den bezoeker gegeven, en kort daarop vernam de artist, dat zijn portret aanleiding had gegeven tot het vinden van een misdadiger dien inen herhaaldelijk te vergeefs had gezocht. 1 Een eierenverkoopster keerde tegen den avond in een karretje, met een ezel bespannen, naar Goufelin (Frankrijk) terug en viel onderweg in slaap. Ongelukkig deelde de vlam van haar lantarentje zich aan haar kleederen mede eu weldra stond ook het stroo in het karretje in brand. De ezel, door de hitte verschrikt, zette het op een loopen, en de vlammen, door de snelheid van den rit aangewakkerd, omringden de ongelukkige weldra geheel en al. Eene pnos later werd het brandende voertuig door een boer staande gehouden, maar de arme vrouw had zulke zware brandwonden bekomen, dat zij eenige uren later overleed in het huisje van den man, die haar bad pogen te redden. Een aclitj irige knaap, die hij een winkelier te Middelburg een boodschap moest verrichten en niemand in den winkel vond, maakte van die omstandigheid gebruik om de toonbanklade na te zien, daaruit een bedrag van ongeveer f9 weg te nemen, en zich vervolgens onopgemerkt te verwijderen, liet geld werd door hem met eenige anderen jongens aan snoeperij besteed, met uitzondering van f3, die na de ontdekking bij hein werden gevonden. want aan een ernstigen en verheven eenvoud van verhoudingen hebt gij zulk eene grootschheid en zulk eene zuiverheid en lichtheid van versieringen verbon den, nat men verbaasd van het geheel op de deelen ziet en van de deelen weer op het geheel. Maar gaarne wil ik van u gelooven dat dit gebouw nog niet het laatste woord is dat uw genie spreekt. Om één ding echter verzoek ik u dringend, wanneer, gelijk gij zegt, mijn wil waarde voor u heeft, laat dan het steigerwerk daar buiten onderzoeken en voortaan beter maken. Van daag eerst zag ik, dat het één van uwe balken was, die mij gisteren zoo zeer verschrikte, eene gondel verbrijzelde en bijna een menschenleven ge kost had. Bedenk, goede meester, dat gij, die zooveel schoons schept, de meesterstukken Gods niet moogt vernielen, geen menschenleven door dit gebouw in gevaar moogt brengen, Wild eu trotsch en met bliksemende oogen had Jacopo het hoofd achterover geworpen, toen zonk het weer droevig neer en met somberen lach sprak hij binnensmonds: „Fraaie meesterstukken Gods, die gekken met knikkende knieën en opgerolde haren, met blanke vingers do mandoline tokkelend een balk is naar beneden gevallen, zegt gij madonna, en sloeg een vaartuig in tweeën en doode....?" „God heeft een ongeluk nog verhoed, meester, dat mij voor altijd als een onheilspellend teeken zou zijn voorgekomen en al het bouwen voor mij bedorven zou hebben. De in gevaar gebrachte man sprong met een stouten sprong op mijne riva. Ook verdient hij uwe verachting niet, want Valerio Yenieri heeft

Schager Courant | 1880 | | pagina 2