Gemengde berichten. I)E KIDDER VAN VfcNETIo. aan zijne zijde wenkte. A ergezeld van den kamerheer, doorliep hij baasttg den Cbin en naderde bet portaal aan de achterzijde van het verlichte slot. Aan den ingang van den breeden verwarmden gang stond een der dienstdoende lakeien, om hoed en mantel' van den vorst aan te nemen, die Karei Christi- aan bier gewoonlijk afdeed. Terwijl de vorst hiermede bezig was, zeide hij: Ik wensch den jager Philip Allerdorff te spreken, nog van avond, men moet hem hiervan kennisgeven. »De jager Philip is in het kasteel uwe Genade hij zit aan het avondeten in de dienstboden zaal. »Is hij hier lekker etend, terwijl zijne moe-Ier des te beter!» Met verwondering zag de lakei zijn vorstelijken gebieder na. In plaats van de met bloemen versierde en met tapijten belegde trappen, die naar de eerste verdieping voerden te bestijgen, trad hij, door een kameiheer vergezeld, en door den vreemden hond gevolgd den achtersten gang door en opende de deur der groote zaal, die tol verzamelplaats der bedienden van het kasteel bestemd was. Benoemd tot gemeente ontvanger van Wijk aan Zee, de heer P. Denijs beambte ter gemeente secretarie te Beverwijk, vroeger te jSchagen. Te Haarlem zal eerdaags een derde Kunst- boterfabriek, door stoom gedreven, worden opgericht. Te Muntendam geraakten Dinsdag twee personen, met paard en chais, door het schrikken van het paard te water. Beide mannen werden gered, maar het paard, toebehoorende aan den Heer Bunmg, te Zuidbroek verdronk. Te SI pis is overleden Albertus Neyrink, die onder den naain van blinden Bert algemeen bekend was. Hij was blind geboren en onder scheidde zich door een Lijzonder fijn gehoor en gevoel. Bijna al de ingezetenen kende hij aan de spraak, en tusschen duim en vinger voelde hij, welke geldstukken hij besteeddeof welke men hem teruggat voor de boodschappen, die hij meestal zeifin de verschillende winkels deed. Ieder wist hij nonen, en elke woning kon hij ouk zonder moeite vinden. Men verhaalt van hem de volgende bijzonderheid Eens stond hij op de kaai, toen er een heer aankwam, die hem vroeg waar de heer Ph. Henneqnim woonde, die destijds bur gemeestei van Sluis was. Daar Bert gewoonlijk in gebogen houding stond, had de vrager niet opgemerkt dat hij, die hem den weg wijzen moest, blind was. »Kom zegt Bert volg mij maar, mijnheer!» De vreemde volgt zijn geleider, en op het einde van de Hoogstraat, aan de woning van den heer Ilennequin gekomen zijnde, zeide Bert tot den vreemdeling: «Zie zoo, mijnheer! hier moet ge XYIIL „Dat heb ik niet gezegd!" 1 orEani de bedelares veelb etc eken end. De procurator slaakte eenen zucht en zachter begon bij weder. .Ik vraag slechts om uwentwil, is het veel?" Met een schijnbaar schuwen blik naar rechts en links, boog do bedelares zich voorover en flnisierde: Zooveel, dat men dit oude huis tot het schoonste paleis van Venetië zou kunren maken." Dat was te veel. Snuivend, met wijd geopende ocgen zat Barbarello daar en snakie naar lucht. ."Waar? waar? stiet hij uit, zich zelvea niet meer meester. „Ik bib de gelofte afgelegd, antwoordde Margeritha „niet naar de nagelaten schatten van mijnen man af te dalen, noch ierrard de plaats to zullen wijzen waar zij liggen, voor dat ik vergelding heb uitge oefend jegens het buis Pesaro." „Zulk eene gelofte is dwaas en die te hcuden goddeloos," bezwoer Barbarello met oprechte veront waardiging. „AA'ant, als gij uw eigendom zoo slecht bewaakt, kan het bestolen worden!" „Paar, waar het bewaard wordt, kan er niemand bij," antwoordde de bedelares geheimzinnig. „Dat kan men ncoit met zekerheid zeggeD," be sliste de procurator. „Goud is een krachtige magneet en trekt de bard van den hebzuchtige door de dikste muren heen. En als gij het met uwe gelofte onver- eenisbaar acht, zelf er naar te zien, zend dan toch eenen beproefden vriend, bijvoorbeeld mij Margaritha zag hem met eener. langen blik in het opgewonden gezicht en zeide bedachtzaam: tüat duit mijne gelofte niet. Wart reeds de ouden hadden eene spreuk, die zeice: „Wat iemand een ander laat doen, heeft hij zeit gedaan." Maar wanneer ik vergelding heb pitgcceffci-d aan het Lu;s Pesaro zijn; 'trek nu maar aan de bel, en dan kunt ge in 't vervolg zeggen, dat een blinde n den weg beeft gewezeu." De heer, die zeer verwonderd opzag, gaf zijn geleider een goede btloéiuug en beiden gingen hunnen weg. Tegen een landbouwer uit Zivollerkeispel is door 'de politie proces-verbaal opgemaakt, omdat bij melk verkocht, waarvan de belt water was. In 't gasthuis te 's Hertogenbosch heeft een zonderlinge vergissing plaats gehad Dien morgen moesten twee lijken begraven worden: ten 8 ure dat van een twintigjarige jongeling uit Orthcn en ten 9 ure dat eener oude vrouw; het eerste, zooals men dat noemt,, van den arme" t laatste,, op eigen kosten Toen ten 9 ure de bloedverwanten en vrienden der oude vrouw aan bet gasthuis vereenigd waren, deed de lijkbezorger de gebruikelijke vraag hooren; „is er nog iemand, die *t lijk van overledene wenscht te zien?" Op t bevestigende antwoord, stapte men diepbewogen naar bet doodenbuisje, waar de lijkkist stond, '1 deksel werd afgelicht en, o schrik, daar lag de jongeling in plaats van het goede oudje, dal bij vergissing reeds ten 8 ure, „van den arme" begraven was! Groot was de onstelteuis en goede raad duur! De bloedverwanten verkozen natuurlijk niet met hun mooien lijkwagen en hunne rijtuigen 't vreemde lijk dè laatste eer te bewijzen; er moest echter iets worden gedaan pn toen besloot men 't lijk van den jongeling naar Orthen te vervoeren en tegelijk dat der oude vrouw op te graven en terug te balen, om vervolgens uit de woning der nabestaanden, gele gen op de breede haven, de plegtige begrafenis te doen plaats hebben. Een paar jaar geleden werden bij een winkelier in koperen en tinnen voorworpen te Amsterdam, lepels en vorken van allerlei grootte gestolen. Van de ontvreemding werd echter geene aangifte gedaan, omdat menigeen liever in het gemis van zijne goederen berust dan „zooveel geloop" te hebben. Tot niet geringe verwondering van den eigenaar werden hem echter dezer dagen nieuwe tinnen lepels en vorken, uit zijn winkel afkomstig en door hein vervaardigd, te koop aangeboden. Ze waren bij de jaarlijksche oprniming i 11 de stads bank van 'eening door iemand gekocht, die ze met winst van de hand trachtte te zetten. Een onderzoek dtr politie leidde tot de ontdek king dat een knecht van dien winkelier zijn meester voordurend bestal en ook de dief was van bedoelde voorwerpen. De weduwe Dansen, te Batli. thans 82 jaren oud, is dezer dagen voor de vijftigste maal overgrootmoeder geworden. De Zwolscbe Palm Paardenmarkt was op de voormarkt zeldzaam diuk bezocht. Aange voerd waren 300 stuks weelde paarden en p in. aoipo stuks van allerlei waarde, van beduidende beteekenis. De groote aanvoer in aanmerking genomen, werd er veel verkocht Men besteedde voor weelde paarden t 6ou a 1000; eerste soort werkpaarden f 35o a 5oo; ae soort f 180 a aóo; 3 en 2 jarige fokpaarden f 2Ü0 a 400i veulens f 90 a 160; ponys f 80 a 190 en voor de slachtbank bestemd f 2$ a 4°- Een Parijsche rentenier had onlangs een doodkist gekocht, en kwam op den inval, die dati kunt gij, dio mij zoo zeer schijnt te beminnen, mij naar mijno schatkamer vergezellen en tot in eeuwigheid bij mijne schatten waken, als gij dit verkiest. Doch zeg mij nu spoedig, wat gij van Savina weet, misschien is de beslissing nader bij dan wy denken...." Barbarello zag in, dat hij eindelijk moest spreken, wildo hij niet het wantrouwen van Margeritha op wekken en met hoog opgeheven hoofd begon hij: „Mijn vriend, de regeerende Doge, heeft mij belast, morgen aanzoek te doen om de ham] van Savina Pasaro...." De procurator hield op, om de werking zijner wcoiden te versterken. Met een ónweerstaanbaren duivelschen lach barsste Margeritha uit: „Gjj? Gij moet Savina's hand vragen?" „Vóór den neef van den Doge, ridder Yalerio," voltooide de procurator met waardigheid. Margeritha luisterde nog steeds, nadat de procurator zjjr.e mededeeling reeds lang had geëindigd. Toen riep zij met de uitdrukking vam de wildste ontzet ting: „Savina Pesaro eenen Yenier! Dat kan niet zijn. Daartegen komt de natuur in opstand en van den hemel zal het vlammeir regenen-in het brnidsi er trek Bertuccio Batkarello haalde vel waardigheid de schouders op: ^Mijn vrierd, de Doge. wih het!" „En Savina? AYil zij dien A'alerio hebben?" vroeg de bedelares sidderend. „Dat w<et ik niet, maar zij zal het moeten willen „Zjj meet," zeehtte de bedelares „De Yenieri zetten hnnnen wfl door, ik weet het." „Ik Tersta n niet," hernam Bertuccio. Margeritha zonk neer, als koesterde zij vrees,zich te hebben verraden, zij bestreed hare aandoeningen met kracht en ging voort: „Gij ziet mij zoo wanhopig, dewijl Savina zoo gelukkig zal worden. De neef van den Doge, de eens te probeeren. Hij ging er ia liggen, maar paste er zoo goed in, dat hij er uiet weet uit kou. Toen de conciërge van zijn woning, ongerust omdat hij den oudéu heer uiet op zijn gewone uur bad zien uitgaan, eens kwam zien of bein iets vwis overkomen, vond h\j den armen man kreunend in de kist liggen eu uitoest de planken breken om hem er uit te bevrijden. 's Lands wijs, 's lands eer. Het »BerI. Tagebl.» vermeldt het volgende: Een heer, die op een aer laatste koude dagen een groote wandeling deed, kwam langs een sloot waar een troepje kinderen zich vermaakte met schaatsenrijden en glijden. Een der grootste jongens deed bet laatste tot groote verbazing van den wandelaar op bloote voeten! Vol medelijden wilde hij een praatje beginnen en riep den knaap toe: «Waarom doe je dat? Moet je niet naar school»,? «Neen mijnheer, ik mag niet ik beb de mazelen» was het antwoord. Te Winschoten beeft eergisteren eene vergiftiging plaats gehad. Ziellier wat daaromtrent wordt gemeld. Dr. Carl Meijer, een jonge arts van 3o jaren, is in de ui Loeien ing van zijn betrekking bezweken. Een zijiïer paiiehten klaagde over de medicijnen betn door een apotheker geleverd, waarop de docter, om hem gerust te stellen, zelf er een teupje van iunain. Al spoedig echter werd hij ongesteld; het bleek dat met de medicijnen een noodlottige vergissing bad plaats gehad, en weldra, ondanks alle aangewende middelen, was de geneesheer overleden. Bij geregtelijke lijkschouwing is het feit van ver giftiging aangetoond. De patiënt echter die, eene veel kleiner hoe veelheid bad ingenomen, heeft uien nog in het leven behouden. Dr. Meijer was Duitscher van geboorte, bad te Berlijn gestudeerd en zich voor ongeveer 2 jaren te Boude in Oost Friesland gevestigd. Daar kreeg hij een zeer omvangrijke praktijk. Voor eenige maanden deed hij hier te lande zijn arts examen en vestigde zich te Winschoten. De toevloed van ziekelijken was ook daar buitengewoon groot dagelijks bezochten hein 5o60 patiënten, en bovendien deed hij nog veel met behulp van zijn span hardloopers. Minzaam tegen ieder, consulteerde hij de armen gratis ea de annsten ontvingen vaak een reispenning toe. Dat de verslagenheid over zijn, oji deze wijze, heengaan gróót is, kan men wel begrijpen. Dal bet houden vau struisvogels aanzienlijke winsten geeft, kan blijken uit het voorbeeld van een boer bij Oudsbuorn in de Kaapkolonie, die 1000 vogels bezit, welker veeren alleen heui f 90,000 per jaar opbrengen. De boierfabritk te Joure stelt zich ten doel, bereiding van boter van zoeten rooin, ter verzending naar Irulië. Men meldt ons uit Zwartsluis: In de huurprijzen van bet binnen en buitendijks hooi en weiland komt gaandeweg meerlevendig- lieid. De meerdere opbrengst is nu al van l2pCt geklommen tot l4pGt. a ïbpGt. van de cijfers van verleden jaar. De vooruitgang kenmerkt zich vooral in het binnendijks hooiland. Een gruwelijk ongeval Overkwam in het laatst van Februarij dezes jaars een koetsier te schione en beroemde ridder Yalerio, bedenk dat toch oens. Hare trotschheid zal geen grons vinden eu mijne wraak is verijdeld!" Een benauwend gevoel steeg den procurator naar de keel, want met de wraak van M.irgoritha waron ook bare schatten voor bcm verloren. Mot rollende oogen schuw en angstig zag hij om zich heen eu fluisterde: „Als Aivise Celsi nog leefde, hjj zou raad weten had hij u tën minste maar een dier middeltjes nagelaten, die zoo suel vau alle aatdsche ïjdolkeid doen genezen...." Margeritha scheen na te denken Toon vroeg zij gÜ werkelijk zoo vol trouwe tolewyding aan mij?" Bertuccio legde do rechterhand cp zijne borst en verdraaide do zwarle oogjes heel bedrit-gelijk. Hij zag in den geest eenen keider vol dikaten. „Vaar dan spoedig met mij naar het huis Pesaro naar de achterdeur, gij weet het, waar men de bedelaars binnen laat." Bertuccio aarzolda. Het viel hem plotseling zwaar op het hart, dat het de bruid vau den neef van eenen Doge was, tegen welke hij zich verbonden had....* Margeritha zag, wat er in zijne ziel omging en boog zich naar hem toe. „En wannier ik A'alerio en Savina voor altoos gescheiden heb," sprak zij zacht, dan dalen w-j to zamen neder naar mijn schatkamertje. Wilt gij?" „Kom!" zei Bertuccio met ruwe, haastige stem. „Als mijn deelgenoot aan den vermeenden moord zal hij zwjjgen," mompelde Margeritha eu bing den zijden bedelaarsmantel om. Peinzend stoud Savina iu de bibliotheek van haren vader cn met een weetn.oedig blij oog keek zij om zich hefen, als moest zij van lieve vrienden afscheid nemen. Aan zijnen lessenaar zat fra Celestino voor een groeien foliant met sierlijke krulletters beschreven en slechts Let ritselen der groote bladeren brak do

Schager Courant | 1880 | | pagina 2