DE RIDDER VAN VENETIë. Marktberichten. Burgerlijko Stand der gemeente Schagen naar van den Burgerlijken Stand bij de aangifte hunner geboorte van hen maakte; maar zulke abuizen hosten ook tijd. Men schrijft b.v. Johan in plaats van Jobanna, een vader wordt abusievelijk weduwenaar ge maakt, eene moeder weduwe, zoodat bij het aangaan van een huwelijk of bij het aanvaarden eener nalatenschap men tot zijn schrik vernemen moetdat de papieren niet in orde zijn. De heeren ambtenaren, die het publiek met zulk een informatie verrassen, plegen dit bovendien te doen op eene wijze, als of de papieren van zelf of misschien wel door de bezitters veranderd waren. Intusschen kan Johanna maar niet trou wen, voor en aleer zij langs wettelijken weg heeft doen blijken, dat ze geen jongen is en de papieren dus in dier voege «in orrle« zijn ge bracht. Dezer dagen kwam voor de rechtbank te Amsterdam de geboorte acte eener jonge dochter die trouwen wilde en geheel vreemden vader bleek te bezitten, altijd volgens den Burgerl. stand. Haar echte vader, de wettige man harer moeder, is een zeeman van beroep, die bij hare geboorte afwezig was. Op den Burgerlijken stand had men den vroedmeester, die, ingevolge art. 3o van het Burg. VVetb., de geboorte van het meisje was komen aangeven, eenvoudig als den vader te boek gesteld. Men stelde zich de kluchtige verontwaardiging voor van den ouden zeeman, toen hij vernam op welke wijze hij en zijn vrouw jarenlang ten stadhuize belasterd waren. Het ergste is echter, dat het jonge paartje het huwelijk uitstellen moet, tot de accoucheur weer door de rechtbank uit de familie verwij derd is. Dit redres in de papieren kost den jongelui echter grof geld aan zegels, requ:csten, procu reursdiensten enz., ofschoon toch art. 77 B. W. ambtenaren van den Burgerlijken Stand verant woordelijk stelt voor het richtig houden der registers Een koopman te Berlin is door de 3e strafkamer van bet Landgericht veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en 5oo mark boete, omdat gebleken is, dat hij Zwitsersche kaas, ten einde die krachtig en pikant te maken, met menschen urine had begooten. Terwijl een deskundige verklaarde, dat deze verontreiniging niet nadeelig was voor de gezondheid der consumenten, oordeelde de regtbank, dat hier toch een verkoop van bedorven" eetwaar had plaats gehad,'en dat de benadeeling in dit geval bestond in het walgelijk gevoel, hetwelk bij de verbruikers moest ontstaan, zoodra zij met de verontreinigings wijze bekend werden. De burgemeester van het russische stadje Kovloff meldde onlangs aan het hoofd van het bestuur zijner provincie, dat in zijne geheele gemeente, de veepest thans verdwenen was. Blijde verrast vroeg men hem, welke middelen hij dan wel aangewend bad, 0111 die vreeselijke ziekte te bestrijden. «Geen enkel middel", klonk het antwoord: «het ging van zelf; al het vee i$ achtereenvolgens gestorven." De Prinses De C. te Parijs gaf onlangs bij gelegenheid van haar aaen geboortedag een honden-feestmaal.Hare genoodigdon, allen dames, moesten schoothondjes medebrengen, en naast het couvert van elk meesteres was een zilveren schotel voor haren hond geplaatst. Ieder der viervoetige gasten werd dooreen gegalonneerde jakei bediend! Na een hevigen twist zijn gisterenmorgen twee werklieden op de gasfabriek te Haarlem handgemeen gelaakt, waarbij de een de bovenlip van deu ander bijna geheel heeft afgebeten. Tegen den dader is procesverbaal opgemaakt. XXYII. Dat alles deed bij Savina een onuitsprekelijk helmwee ontstaan, een stille droefhoid, omdat de wereld zoo schoon en het leven toch zoo dreigend en drukkend was. Nauwelijks bespeurde hare wang den zachten „griokschen wind* die de zeilen opblies achter op de gondel. De jonge schipper leunde tegen het smalio einde van hot scheepje, met het handvatsel van de lange riem als roer onder den arm, schijnt bij te (■luimeren, maar zijne oogrn rusten slechts half go- j,en op de schoone gebiedster de zware tapijten :.ng~n ter helft over boord en slepen in het water rrirehend achterna, alsof ze de al te SDelle vlucht vr." het hooge witte zeil tegenhouden.... >aar gaan Savina's oogen wijd open, ze schitteren. Li ruischen der branding heeft haar opgeschrikt. ?ondel landt bij de visschera batten vau Elisabetha. 1 blaakte kinderen en in lompen gekleede visschers dringen elka&r om haar heen en bieden haar Jolend „do vruchten der roe,* zeldzame schelpen C:. onderling gevormde visscken.... avLia werpt eene haDdvol geld onder hen en ijlt ■ons tusschen bloeiende tuinen, dan tosschen kale ge plekken nr.ar de zee. Deze ligt daar nu niet gladde, blinkende spiogol der oneindigheid tuiuiigbeid wentelt zij zich tegen het oeverza nd £en hooge krans van bergen omgeeft haar in Een nieuwe concurrent voor het gaslicht schijnt in aantocht te zijn. Men bericht namelijk van Manilla, dat aldaar goed geslaagde proeven zijn genomen mei gas van klapperolie, en men voegt er bij, dat de kosten slechts een vierde bedragen van die van steenkolengas. \an de nieuwe verlichtingswijze zou bet eerst gebruik gemaakt worden ter gelegenhei I van een door de leden van het genootschap voot kunst en letteren te geven Lal. De nieuwe pauselijke legaat bij den Sultan Msgr. Vincenzo Vannutelli, aartsbisschop in par- tibus, wiens vertrek naar Turkije moest worden uitgesteld, omdat hij verzuimd had zijn baard te laten staan, is thans over Napels naar Konstan tinopel vertrokken, versierd met een langen zwaren baard, zoodat bij, wat zijn voorkomen betreft, niet voor een slechte ontvangst behoeft te vreezen. In den nacht van Dingsdag op Woensdag heeft een Brusselsche jonge dame baren minnaar, een jong officier, door wien zij verlaten was, een vollen pot vitriool in het aangezigt geworpen. De schuldige beeft zich gevangen gegeven. Wat den gekwetste betreft, zijn toestand boezemt niet de minste vrees in; doch zijn aangezigt zal voo r altijd geschonden blijven. 7e Harinqcarspcl is het "x\jarig dochtertje van T. G. onder het spelen in het water ge raakt en jammerlijk verdronken. De bedroefde moeder haalde zelve het lijkje van haar lieveling uit het water. Te Witten in West falen is weer het geval voorgekomen dat een meisje, die een kam van cellulóide in het haar droegdaarmede te digt bij de kaars kwam. Oogenblikkelijk vatte het gevaarlijke sieraad vuur en slechts door onmiddelijk toegeschoten hulp werd een groot ongeluk voorkomen. Het kind kwam er nu met verlies van het haar en een brandwond aan het hoofd af Een nieuw bewijs dat men met de sierlijkedoch zeer gevaarlijke voor werpen van cellulóide niet te voorzigtig kan zijn Te Lyon hebben de leerlingen eener school in hun speeltijd een hunner makkers al spelende gedood. Men had les in de geschiedenis gehad en wilde thans op de speelplaats den dood van den hertog de Guise voorstellen. Een l3jarige knaap schijnbaar tevreden onder de slagen zijner aanranders, die om het spel natuurlijk te makenover hem heen liepenalsof hij een li/k was. 'Den 'volgenden dag moest de'knaap thuis blijven en een paar dagen later overleed hij, na veel lgeteden te hebben aan de gevolgen der inwendige kneuzingen, die men hein had toegebracht. Omtrent de aanzeiling van het Ned, sloep schip Noordster, van i Vlaardingen, meldt men ons nader de aauzeiling in den nacht van 4 April geschiedde door den 3 master schoener Beethoven, kapitein Hanzen, van Lübeck, op ongeveer 2!» mijlen afstand van Jutland. Twee matrozen sprongen onmiddelijk op de Beethoven over, en liet was alleen op bun aandringen dat kapt. llunsen bijdraaide om de redding te be proeven. Hij weigerde echter zijn boot uit te zetten; de manschappen hebben toen met hun eigen boot bet zinkende schip verlaten en zijn aan boord der Beethoven opgenomen, die hen te Hjörring (Jutland) aan wal beeft gezet. Over de inensclilievetidlieid van kapt. Hansen valt dus niet te roemen. In weinig tijds zonk de Noordster in de diepe weg. Zoo langzamerhand begint er in Friesland veel vee in de weiden te komen. Wei is dit een teekeu dat er reeds aanzienlijk gras in de landen staat, doch voor een groot deel is bet ook toe 't noordwesten, in 't oosten en zuiden echter is zij vrij, oneindig voor het oog en in die oneindige rnimte tuimelen de witte koppen der golven en zweven do witte zeilen diep duiken hunne raas in den vloed, die aan gene zijde van Lido reeds tot die droomerigu rust verslapt, welke daar op alles ligt. Maar hier juicht do zee en spat op tegen de balken, die men&cbeljjk vernuft tot menschelijke doeleinden in den stroom heeft geheid. Met bet reusachtige hoofd omhoog, stormt eene golf toe en schudt toornig hare wit gelokte manen en millioenen paarlen rollen naar den oever, verdwijnend gelijk zij gekomen zijn, als een groet der scheppende ea vernietigende Datuur En gelijk de zilvereu paarlen aan hare voeten weg vloeiden, zoo week Savina's ziel die ontzenuwonde vreesachtigheid, die de zware lucht der lagune tot phantastische sombere gedachten had opeengestapeld. En ook om pater Celestino treurde zjj niet meer. Het was haar alsof zijn goest in deze zuivere luchtjes haar streelde, vertroostend uit het ruischen der baren tot haar sprak... Met deze zee huwde immers ook eens de Doge, haar vader, op den dag van Christus' hemel vaart en zijne ziel, al was zij ook nog zoo omwolkt door den haat der partijen, door het bespiedend oog van den Raad, door eigeD, overal gestuiten drang tot handelen hier moest zij gesterkt worden tot nieuwe, onzelfzuchtige, blijde kracht om te handelen. Slechts aarzelend keerde Savina zich van den beerlijken oever af en ging ze naar hare gondel terug. De visschers, die een deel hadden ontvangen van het te schrijven aan de slechte hoedanigheid van het hooi. Aan het vee wordt veel meer lijnkoeken dan gewoonlijk verstrekt, en nog krijgen de boeren in de verte niet zooveel melk als andere jaren. Goed gewonnen hooi heeft dus wel veel waarde. Ineen rijtuigje, door drie groote IJslandsche honden getrokken, maakt tegenwoordig een oud Zweedsch heer een reisje door Europa. Hij is reeds van Stockholm over Hamburg naar Hanover gereden, zal van daar over Breslau naar Weenen trekken, vervolgens Tyrol, Zwitserland, Italië en Frankrijk bezoeken, en van daar naar Enge land oversteken om eindelijk naar zijn vaderland terug te keeren. De zonderlinge equippqe bestaat uit een laag rijtuig, dat slechts breed genoeg is voor één persoon, maar zóó lang dat zijn bagage er in geborgen kan worden. Het ts van een lederen kap voorzien om het tegen den regen te beschut- ten. Voor het geval dat het rijtuig breken of de honden bezwijken mochten, staat te Hamburg een andere wagen met drie honden gereed. De oude heer heejl een aantal wapenen bij zich die in geval van nood tot zijn verdediging moeten dienen. Hij spreekt Duitsch, Italiaansch, Fransc/i en Engelsch en hoopt, zoo toegerust, zijn won derlijke reis gelukkig ten einde te brengen Alkmaar 17 April. Aangevoerd 5 Paarden flOOa 300 6 Koeien f 180 a 240, 60nucht Kalveren f4 a 16 919 Schapen f 18 n 34, 18 Lammeren 6 a 9.— 108 vetto Varkens f 16 a 28 156 Biggen f9.a 13 Bokken en Geiten f 4 a 9.kleine Bokjes f 0.40 a 0.75; Boter per kop 0.73 a 0 83 ets. Furmerende 20 April. Kaas: aangevoerd 100 stapels kleine f 41.stapels middelbare f a Boter f 1.30 a 1.45 per kg. Kip Ejjeren f 3. a 3.50; Eenden f 3.75 per 100 st. 207 Runderen, duur vlug. 15 paarden; 174 vetto Kalveren f 0.80 a 0.90, per pond vlug; 224 nuchtere dito f 5 a 18 por stuk, lvug; 40 vette Varkens 56 a 65 ct per pond, vlug: 30 magere f 10; a f 30 163 Biggen f 8 a f 11, 2076 Schepen eu lammeren, duur stug. HOORN, 17 April. 6 hoctol. Tarwo fit.19 hl. Rogge f 7.7 hl. Gerst f 6.20; 16 hl. Haver t 5.20; Mosterdzaad f 22.Karweizaad f 14.75; 42 hl. Boonen: bruine f 16.witte f Paarden f11 hl. Erwten: valofl8hl. groene f18.20 hl. graauwo f 22.hl. witte f 14.allés per hectl. 1444 KO. Kopboter f 1.30 a 1.50 per K.G 7300 Kip Eijeren f 3.25 a 0.2500 Eend-Eijerea f 3.80 a 2.90; beiden per lOOstuks A 10 Paarden f 70 a 225; Koeijen f a 70 Kolveren f 6 a 20; 1000 Schapen f 23 a 32; Lammeren f a 0.20 Varkens f 15 a 23; Zeugen f a 50 Biggen f 2.— a 7.— Ingeschreven van 16 tot en met 19 April 1880. Geboren Maria Catharina. dochter van Pieter Bram nier en Aagje Bakker; Ileinoutje, dochter van Rudolf Anton Boes en Geertje Jes. OndertrouwdKlaas Hoogschagen, jm. 22 jaar. te Callanlsoog en Grietje Zeeman, jd. 20 jaar; Gerrit Paarlberg, jm. 20 jaar, te Zijpe en Sijtje Grootes jd. 22 jaar; Cornelis Peetoom, jm. a3 juar, te St. Maarten en Guurtje Stam mes, jd. 21 jaar; Cornelis Waiboer, jm. 21 jaar, te Wieringerwaard, en Sijtje Stammes jd. 18 jaar; Klaas Kots, jm. 25 jaar, en Antje Klerk, jd. 20 jaar; Hendrik Klerk, jm. 24 jaar, en Aaltje Schoute, jd. 26 jaren te Alkmaar; Maarten de Wit, jm. 27 jaar, te Enkhuizen en Mina Kots jd. 23 jaar. Getrouwd: Jan Schouten en Hendrika Out. OverledenGeene. rijke geschenk, knielden voor haar noder, totdat zij in de bark stapte en riepen haar nog zegenwonschoa na, toen zij reeds ver van den oever was In den glans der middagzon dreef do koningin der zee op den metaléti vloed, witte dampen omhulden den voet der paleizen, terwijl do koepels en torens in tooverachtige klaarheid in deu donkerblauwon ether uitstaken. De lucht trilde licht boven de onbewegelijke lagune, waarop de gODdel een langen, waaiervormigen streep achterliet. Plotseling was het Savina, alsof do gondel stil eu onbewegelijk op de lagune stilhield, die zich hier mijlen ver tusschen het Lido en de eilanden uitstrekte. Mot bevreemding zag Savina om naar haren gonde lier. Deze stond als versteend aan het achtersteven van den gondel, het roer lag onbewegelijk in zijne hand en zjn tot de kleur eener onrjpe ohjf verbleekt gelaat zag onafgewend naar een vaartuig, dat door vier roeiers voortgestuwd, als eone zwarte slang, schuimend over de lagune heenschoot. Een roode wimpel fladderde op den voorsteven ook Savina had het schip herkend en het bloed verstijfde haar in de aderen* Het was haar, alsof zj gered zou zijn, wanneer zij het paleis van haren vader vermocht te bereiken, die hare kindschheid had beschermd, en met bleeke lippee stamelde zij „voorwaarts Maar de jongeling, die zijne meesteres steeds zonder bedenken gehoorzaamd had, verroerde zich niet, verlamd door het nauwelijks merkbare horensignaal, waarmede de bark met den rooden wimpel hem bevolen b^d

Schager Courant | 1880 | | pagina 2