mi WiWPEIII AANBESTEDING. BROOD- BGSCH OITBAKKERIJ BROOD- BESCHUITBAKKSRIJ bij W. MEKTZ, °P - Ad vertentfcn. V E II K R IJ G B A A R J per mud 5 kop Niet goedgeen geld. 4 00, 0.28 MAARTEN GOEDMAAT 1). Slikker. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen M a i*k tbei'i ch ten Maarten Goed maat. Donderdag 13 Mei 1880, AANBESTEDEN 1. liet doen van vernieu wingen en reparatiën aan de gemeente eigendommen; 2 Het daaraan te verrigten Schilderwerk. I zoolang, tot ze ganndewrg vestkettingen, 24 vorken en 24 Iepels ie voorschijn brachten. De gestoorde rust werd verder in de gevangenis te Hulst vervolgd. Te Zullichau, in Pruisen, is een verordenining afgekondigd, waarin aan alle jongelieden beneden den ouderdom van 16 jaar wordt verboden, op straat, op wandelwegen, in restaurat>ën, pleizier- treinen en andere voor het publiek bestemde localiteiten een pijp of sigaar te rooken. Door den tuinman W. Bloemink te Twello is aan Z. M. den Koning aangeboden een mandje met de eerste nieuwe aardapelen, zoogenaamde Amerikaansche roosjes en vroege Engelsche, door hem zelf gekweekt. Op het Plein in den Haag is een nieuw model dierendrinkfontein geplaatst. Aan de bo venzijde is een drinkbak voor paarden en van onderen een kleinere voor honden aangebracht. Door van onderen op een koperen knop te drukken, worden de hakken met verscb water uit de waterleiding gevuld, ook op andere punten dier stad zullen dergelijke fonteinen geplaatst worden. De heer C. L- de Meulemeester te Bergen Zoom is bezig met het maken 4 horloges. 35 zijn liefde ontvlamd vcor de 18 jarige eenige van eene inrichting voor kunstmatige palingteelt bij de Waterschans aldaar, waarvoor nagenoeg alles reeds in gereedheid is gebracht. Omtrent den stand der te veld staande gewassen 111 den Houtrakpolder kan het volgende gemeld worden. Het winterkoren heeft van de strenge vorst niet geleden en staat thans zeer goed. 't Zomerkoren is in den grond en komt mooi voor den dag Aardappelen zijn minder uitgezet dan verleden jaar. Het vlas staat uit muntend. Boonen en erwten staan reeds prachtig boven den grond- De voorjaarswerkzaamheden zijn afgeloopen en alles belooft een rijke opbrengst De waarde van het land wordt niet minder zooals deze week bleek, toen in publieke veiling de tl. A. met de onkosten op omstreeks f 45oo kwam. Men schrijft ons uit Buiksloot: De wijze waarop tegenwoordig in de Zuiderzee gevischt wordt, moet op den duur zeer schadelijk voor de vischerij zijn. Daar voor de vischvangst in zoogenaamd buitenwater niet is voorgeschreven. Welke de wijdte der mazen van de netten moet hebben, maakt men die zóó, dat er als het ware alles iu blijft wat er voorkomt. Dagelijks worden op die wijze millioenen botjes, scholletjes, enz., zelfs zalinpjes. van maar enkele centimeters lengte, gevangen en vernietigd. Met een tien a twintigtal vaartuigjes worden deze vischjes bij Schellingwoude opgekocht voor de eendenlokkers, waavan men er enkele hier in den omtrek vindt, die er in de duizenden op na houden. Wanneer men de lading van elk schuitje op 3 d 4 kubieken meters schat dan moet deze industrie na verloop van tijd onze reeds zoo armoedige visscherlui totgroote schade zijn. De bezitter van een boerenhofstede in Ilursing had reeds vijf jaren een onnoozelen jongen uit medelijden bij zich in huis genomen. De knaap deed niemand kwaad, hoedde de schapen en koeien van zijn baas, en was thans 22 jaren oud. In den laatsten tijd was echter waaronder geene wol en lieftallige dochter van zijn kostgever, die hij 1 nu overal niet zijne liefdesbetuigingen vervolgde 1 wat natuurlijk door het mei>je steeds werd afgeweerd De knapen uit het dorp hadden die neiging echter wel bespeurd en bespotten den jongen, terwijl zij hem dikwijls vroegen, wanneer dan wel de bruiloft zou gevierd worden Dit verdroot den knaap, hij nam daarom een kloek besluit en zocht nu dezer dagen het voorwerp zijner liefde op, aan wieti hij op beslisten toon vroeg of zij met hem trouwen wilde, ja of naen. Het antwoord kon niet twijfelachtig zijn en de knaap droop af. 's Nachts echter toen alles in rust was, stond bij op, stak het hooi in de schuur iu de brand en maakte zich uil de voeten, fn een oogenblik stond alles in brand en de wind deelde bet vuur ook aan andere hofsteden mede, zoodat in een onuneziens het volk op de been was. Zestien hofsteden brandden tot den grond af; aan redding viel niet te denken en ook het vee kwam in de vlammen om, terwijl het meisje, dat de onschuldige oorzaak van deze verwoesting is, in levensgevaar verkeert. De brandstichter werd den volgenden dag niet ver van de plaats des ouheils gevonden. De ondergeteekende berigt zijne geachte beguusligers dat hij zijne in de Hof.p te Sciiagen tegen den ie. MEI aanstaande, heeft overgedaan aan den heer Hij brengt zijnen opregten dank aan allen, l die hein zoo ruimschoots hebben begunstigd en beveelt zijn opvolger in diezelfde guustaan. SCHAGEN 28 April 1880. Ingeschreven van 23 tot en met 26 April 1880. Geboren: Maart je, dochter van Gerrit Kant en Maria Bos. Ondertrouwd: Tennis Koopman, jm. 21 (aar en .lansje de Vries, jd. 23 jaar; Bernardus Kroone. jm. 3o jaar en Neeltje Jonker, jd. 32 jaar. Getrouwd: Gerardus Zomerdijk en Guurtje Raatgers; Cornelis Schoen en Gorneliu Sloets; Lourens van Dam en Antje Brugemann. I I» I CU CCU |>l OverledenGeertje Klein, oud 37 jaren; Jacob j verzekerd Blom, oud 71 jaren; Pieter Voorthuijsen, oud 1 maand; Murgerctha Johanna Oorhals, oud 48 jaren. Alkmaar 24 April. Aangevoerd 4 Paarden f 85 a 300 46 Koeien f 190 a 250, 56 nucht Kalveren f 4 a 15 1165 Schapen f21 a 32, 24 Lammeren 7 a 12.—125 vette Varkens f 18 a 30 301 Bigden f9.a 15 Bokken en Geiten f4a 11.kleine Bokjes f 0.40 a SCHAGENzullen oi 0.75; Botor per kop 0.83 a 0 93 ets. De ondergeteekende verklaart door aankoop eigenaar geworden te zijn van de van den lieer DIRK SLIKKER, in de Hoep te Schagen. Even als van zijn voorganger, kan Schagens burgerij, van de levering van goede waai en een prompte en civiele bediening, volkomen zijn, zoodat hij beleefdelijk een ieders gunst en recommandatie verzoekt. SCHAGEN, 28 April 1880. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Purme>en<l*27 April. Kaas: aangevoerd 157 stapels kleino f 42.stapels middolharo f' a Boter f 1.30 n 1.45 per kg. Kip Eijorcn f 3.i a 3.50; Eenden f 3.60 per 100 st. 462 Blinderen, duur vlug I 14 paarden; 176 vette Kalveren f 0.80 a 1.per pond 1 vlug; 200 nuchtere dito f 6 a 18 per stuk, lvug; 45 vetto Varkens 58 a 66 et per pond, vlug: 50 magere f 16 a f 36 214 Biggen f 8 a f 12, 1560 Schapen en lammeren, duur stug. HOORN, 24 April. 4 hectol. Tarwo fll.20; 1 hl. Rogge f7.50; 10 hl. Gorst f6.50; 11 hl. Tlnver t 5.20; Mosterdzaad f22.Karweizaad f 14.75; 50 hl. Boonen: bruine f' 17 50; witte f 18.Pairdon f7 70; 10 hl. Erwton: valo f 15 hl. gro no f 19 hl. graauwe f 18.50; hl. witto f 16.alles per hectl. 1651 KG. Kopboter f 1.35 a 1.50 per K.G 7350 Kip Eijeren f 2.25 a 3.25; 2500 Eend Ejjeren f 0.— a 0.heiden por lOOstuks 12 Paarden f 70 a 180; Ivoeijon f a 65 Kalveren f 5 a 16; 1200 Schapeu f 23 a 34; Lammeren i a 0 35 Varkens f 13 a 24; f a 352 Biggeu f 9 a 15. ten Raad huize ure, des namiddags ten half één aldaar, in het openhaar Bestekken en voorwaarden liggen, van af 3o ter gemeente secretarie ter inzage. WOENSDAG 5 MEI reaanvang bij het Zeugen riep hy weder: „Het staatsbelang! Dat is het schild, men u als schapen scheert. En daar gij hebt en naakt geboren zijt, o Venetianenscheert men u het hoofd en knijpt u aan de beurs... Is er miss -hier» in Venetie nog een heimelijke pruik, dieniet vluchtte voorde machtspreuk van den Baad!'Heeft een patriciër tegen de wet een tuinhuisje op de terra firma, om daar op heele zomerdagen te kunnen sluimeren. Heeft de kamerdienaar van den gezant van hot Heilige Roomsche ltijk misschien een Venetiaansch liefje, dat voor eenen kus van den blonden jongen republiek aan den Keizer schenkt? Hoort, gij hecren van den Raad, mijn oordeel, dat Pitro Areto niet beter zou kunnen vellen; de patriciër, die door zijne sluimering de uwe stoort, laat dien maar voortslapen. Zoo lang^hij slaapt, is hij voor ons niet gevaarlijk. Het liefje van den kamerdienaar, kust dat zelf misschien komt de kroon van den Duitschen Keizer op uw hoofd door deze daad van verstandige politiek en de weerspannige pruik, verdrinkt die, opdat de Staat door al te groote zachtheid niet in gevaar gerake, in het kanaal Orfauo Niemand lachte om deze woorden waarmede het masker de laatste besluiten eener regeering geeselde, die macht had over leven en dood.... Toen drong Valerio. door Jacopo gevolgd, door de geheele menigte heen. Hunne bleeke gezichten staken zonderling bij bet bonte gewemel der maskers af. Valerio trad dicht op den toe en riep: .Maure Bembo waar is Savina? Het masker verschrikte zichtbaar en zeide ontwij kend en met veranderde stem: „Gij vergist u, bleeke jongeling, ik ben de volks tribuun Mauricio!" Valerio kwam nog dichter naar den vermomde toe en sprak zachter: „Gij zijt Manro Bembo de stem, dio mij do% eerste mededeeling omtrent Savina deod, vergeet ik niet weor. Bij Gods barmhartigheid wat is cr Savina gebeurd?' De tribuun maakto angstig zijn lang kleed uit handen van don ridder los en sprak: „Ik ken u niet en weet niets van Savina I* „Lafaard,' sprak Valerio knarsetandend met de dezer Aanwijzing in -loco op e.k des morgens ten 9 Raadhuis. Schagen, 28 April 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBEItG. De Secretaris, DENIJS. Valerio wees naar het Dogepaleis: „Ik zal gericht houden over Savina's rechters....* De beide mannen reikten elka&r de hand en gingen van elkaar. Valerio wendde zich naar 'de porta del Li Carta, waar de gemaskerde menigte elkander nieuws- -j lf du gwrig verdrong naar do zaal van den O rooien i Maar reeds was Mauro Bembo onder de menigte die hedell oene opcilbarü zitti hielJ oen ze!dzaam tgende houding had aangenomen, toon zij vernam dat degene, die haar zocht op te hitsen, oen spiou van den Raad was. En ook Valerio en Jacopo stormden voort, braken verdwenen, die terstond eone dreigende houding had <«„,.«,1 kj_i_ „„u, - u I looneol voor het ïjilelo volk, dat zich zoo gaarne wya door eene keten van vrouwelijke maskers, dio eeneu rondedans om hem zouden beginnen en bereikten het atrium der Marcuskerk l'aar zat in stomme vertwij feling de bedelares in den zijden mantol. „Waar is Savina?' riep Valerio. Margeritha zag hem met onheilspellende bedaardheid aan en zeide met eene klankelooze stem „Onder de loodeu daken, waar zij haar vonnis wegens moord tegemoet ziet De moordenaars zijn nu de rechters en zij. die terecht staan, de offers.' „En hoe weet gij dat alles?' vroeg Valerio, zich met een overschot van zielskracht tegen de akelige zekerheid verzettende. „Van den procurator van San Marco, dien de gouddorst nog meer doet klappen, dan eene ekster... Red haar of sterf met haar, Valerio! De ridder richtte zich op. Eene sombere vastbera denheid lag op zijn gelaat en de hand op Jacopo's vermomden redenaar schouder leggende, zeide bij: „Ga heen en vertel aan 't gansehe volk, dat men de edelste en reinste van moord waagt te betichten, l dewijl zij den neef van eenen vorstenmoordenaar niet tot echtgenoot wil hebben, hem de hand niet schenken I wil, wiens naam bezoedeld is met het bloed van haren vader! Laat uwen degen kletteren en roep zoo luide als gij kunt: Redding voor Savina Pesaro, den dood aan den Venier „Ea gij?' vroeg Jacopo, wiens vuist reeds naar het zwaard greep. maakte, dat het eene macht bezat, waarvan het toch slechts hot blinde, gewillig werktuig was. Een oogenblik staarde Valerio met verivardo blikken door de poort, die versierd werd door da beelden van do sterkte, het verstand, de hoop on de liefde, terwijl de gerechtigheid beven hen troont. De doge Francesco Foscari knielde daar in steen uitgehouwen voor den leeuw van Sau Marco. Valerio VeDier liep mot on vasten tred voorwaarts door het gapende volk tusscben de standbeelden van Mars en Neptnnns door, do reuzeutrap op. Dicht was de menigte in de gangen opeengedrongen. Doch de gouden trap was ledig, haar te betreden was slechts vergund aan die patriciërs, dio in het gouden stam boek van den adel waren ingeschreven en deze waren reeds in de zaal van den Grooten Raad vergaderd. alerio Venier ging naar boven en stond in het atrio qnadrato; onder het beeld eener Pietas vaa Bellini voerde eene lage deur naar de Brug der Zuchten en de onderaardsche kerkers. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1880 | | pagina 3