DE BIDDER VAN VENETIë. Op <je voordracht: voor hoofdonderwijzer aan de Openbare school te Warmenbuizen zijn geplaatst de heeren: KijUta te Hommerts; Sweeris te Leeuwarden; Hendrix, te Raaiusdonkveer. Een oppassend jongeling van 14 jaren, die gilleren in den (leider |net zijn vader bezig was een der schoolgebouwen te verven, viel van de hooge goot op de straat en kreeg zulk een ernstige verwonding aan hét hoofd, dat li ij geen teeken van leven meer gaïT Te Dijken werden gedurig mutsen, linten enz van hleeken vermist. De dieven waren de raven, die er hunne nesten mee bouwden. Door den curator in een fallissement van een schoenmaker te Kaatsheuvel is aan de crediteuren een accoord aangeboden van ,s.{pCt. De Europeesehe prinsessen schijnen te genwoordig bij een huwelijk niet meer op verschil van stand te zien. Pas is Prinses Fre- derica van Hanover getrouwd met den ritmeester van Parvel Rammingen, of men hoort dat Prinses Patiline van Wurtemburg is verloofd met zekeren doctor Willim, practiseerend geneesheei te Ëreslau. De prinses leerde eerst twee jaren geleden den jongen geneesheer kennen, die toen zulk een diepen indruk op haar hart maakte, dat zij verklaard heeft met geen ander man gelukkig te kunnen zijn. De Koning van Wurieinburg heeft zijn toestemming tot het huwelijk gegeven, op voorwaarde, dat de Prinses den naam van Fraulein Von Kirbach aanneemt. Prinses Pauline is een tante der bruid van Prins Wilhelm van Pruisen. Heden werd op de wachtparade de zilve ren medaille voor 24jarigen militairen dienst uitgereikt aan sergeant L. G. Staal, van het regiment grenadiers en jagers. Een gedeelte der lichting miliciens van 1879 van het reg, grenadiers en jagers wordt morgen in het genot van onbepaald verlof ge steld. Bekend is het, dat de statistiek bereke ningen gemaakt heeft omtrent den levensduur van een ieder, naarmate hij zich met het een of ander werk bezig houdt. Tot dusverre is echter nog zulk een uitvoerige tabel niet opge maakt, als dezer dagen werd medegedeeld door de New York Sum. De daarin opgenomen cijfers worden door Fransche bladen, die zich bezig houden met maatschappijen van levensverzeke ringen, voor Frankrijk nagenoeg geldig geacht, zoodat wij ze dus ook voor ons eigen land mogen aannemen. De berekeningen zijn gemaakt in den Noord- Amerikaanscheri Staat Massachossets van den I Mei i843 tot den3l Dec 1877. I11 die periode stierven aldaar 161.80.1 personen hoven de 20 jaar, op een gemiddelden leeftijd van 5i jaren. Dagbladschrijvers en verslaggevers bereiken dit middancijfers niet, tnaar worden slechts 47 jaar oud; in dit opzigt staan zij gelijk met de matrozen. Soldaten brengen het er't slechter at, daar zij gemiddeld maar 28 jaar mogen leven, een cijfer, waarbij zeker goede rekening is gehouden met de oorlogstoestanden; een Hol- landsch soldaat houdt het stellig langer vol. Van iemand, die veel geld heeft, zich van de zorgen des levens niets aantrekt en op die manier »een Jaauw leventje« leidt, zegt men, dat hij er oud bij kan worden. Dat is inderdaad ook XXX. Voor (leze deur bleef Valerio een oogenblik in dof gepeins met voorovergebogen hoofd staan alsof Savina's zuchten uit hare gevangenis tot hier konden nederdalen. Slechts langzamerhand kwam al wat hij vreesde in zijne hersenen tot helder bewustzijn. Zijne vuisten openden en sloten ïich krampachtig spotachtig kruiden zich zijne lippen, een wilde trotsch- heid flikkerde in zijne oogen. Valerio ging naar de wapenkamer, waar de nobili hunne wapens nodorlegden, om zich, in geval van eenen volksopstand, te kunnen verdedigen. Twee procurators, die voor de veiligheid van den Raad hadden te waken, herkenden den ridder niet terstond en wilden den bleekeu man zonder ambtsgewaad den toegang beletten. Toen naderde Bertuccio Barbarello angstig fluisterend Het is de cavaliere Valerio Venitr, de neef van den Doge.* Fn Bertuccio en zijne amhtgenooten bogen zich diep, terwjjl twee dienaars de deuren der zaal open den. Daar zat de ganscbe stemgerechtigde adel van Venetië en boven hunne zetels prakten de groote daden hunner vaderen, door c-ene kunstenaarshand onvergankelijk afgebeeld. Daarboven waren aan de fries de beeltenissen der Doges, die sedert 600 jaar geregeerd hadden, in het rond aangebracht. Slechts ééne plaats was ledig en op een zwart boid las men: TIiier is de plaats voor MarinioFaliëri, wegens zijne misdaden onthoofd.* Daartegenover een stout eerwaardig gelaat met een laDgen witten baard: „Actouio Pesaro, die uithoofde zijner deugd stierf.* Voor ceue ontzachelijke schilderij: „Het Paradijs der zaligen,* zat op zijnen lagen gouden troon de Doge Donato Yenier, het schrale lichaam ver voorover het geval; want gentlemen, groote renteniers en geldmannen leven het langst van allenhun ouderdom klimt gemiddeld tot 68 jaren, üp de rijkaards volgen onmiddelijk de boeren en land bonwers die een levensduur genieten van 6541] jaar. Al missen zij gewoonlijk alle gemakken van het !e*en, toch of misschien daarom genieten zij de beste gezondheid Zij maken ptjtstreeks één vijfde deel uit van de 161 duizend en' leveren dus een voordeeligen factor voor het*' iniddencijfer van 5l jaar. Op hen volgen de regters die 64, vuurtorenwachters die 63, mandenmakers die 81 en zeeloodsenen stuurlui die 6oi jaar oud worden. Alle anderen blijven onder de 60 jaar. t* Geestelijken worden gemiddeld 59 jaar, pro fessoren 5l, reglsgeleerden en advocaten 56, geneesheeren 55, vrederegters, politie commis sarissen en politie agenten 58. tooneelspelers 36, tandmeesters 42, kunstenaars 44i muzikanten en muziekonderwijzers 4z jaar. Even oud worden de handelaars, financiers, kantoor en winkelbe dienden. Bankiers bereiken gemiddeld 59 jaar, maar hun bedienden sterven 3 jaar vroeger. Boek handelaars worden 53 manufactufiers 5z, hotel houders en makelaars 5o, boekhouders 36, spoorweg ambteuaren en trein conducteurs 4*>, apothekers en drogisten 42> koffijhuisbouders en restaurateurs 44 Ambachtslieden, die op werkwinkels arbeiden, benevens daglooners en sjouwerlui worden 4^ jaar, maar de kuipers klimmen tot de .59. Vervolgens worden de touwslagers, wagenmakers en molenaars 57, lakenwevers, pompmakers en kaarsenmakers 56, pottenbakkers en hoeden makers 53, smeden 52, katoendrukkers en houtdraaijers 52, loodgieters 334, glasblazers en lapijtwevers 38, koks en kastenmakers 3g, huisknechts 3g nachtwachls 5o. kruid molenaars en vis&chers 42- De gemiddelde leeftijd van werklieden op kleine winkels en ateliers is 44 jaar> Weten ciseleurs 35, boekdrukkers, barbiers en sigaren makers 4o, boekbinders, zeilmakers en horlo giemakers 52^, tabakskervers, kleermakers en zoutzieders 49. Eindelijk bereiken de ossendrijvers 55, schuitenvoerders 53, waagdragers 5i, schoorsteenvegers 34. postboden 35, pikeurs en brandweermannen 38, colpolteurs 49» boden en koetsiers 4° ja'"en. Ongeveer 4ooo vrouwen, werkzaam als dienst boden of arbeidsters in magazijn en fabrieken, stierven op een gemiddelden leeftijd van 39 jaar en hierbij werd opgemerkt, dat kindermeiden 't het langst uithouden. Zij worden namelijk 62 jaar, terwijl keuken en werkmeiden 43? naaisters 43, en modemaaksters slechts de 4' balen. -- Op de visscherij tentoonstelling te Berlijn werden hrieljes rondgedeeld, waarin een fraaie verzameling schelpen te koop werd aangeboden. De eigenaar, vroeger een rijk koopman, was achteruit gegaan en had al wat hij bezat moeten verkoojien, op zijn kostbare schelpenverzameling na, waarvoor zich geen kooper voordeed. Thans is het den armen man, die in zeer bekrompen omstandigheden leefde, gelukt de verzameling van de hand te doen aan een rijken Engelschman voor de som van 20.000 mark. Uit Ferwerderadeel wordt ons geschreven Vele arbeiders in deze gemeente moeten, om in de behoeften van hun gezin te voorzien, elders werk zoeken. De naweeën van de laatste drie jaren, vooral van het mislukken van den gebogen en op den arm leunonde, alsof mantel en gehoornde kroon hem te zwaar waren. Naast den troon stond een edelman, die het zwaard tan deu Doge op een gouden kussen droeg. Verderop zat do oudste tan den Baad, Nicolo Sagredo, en zijn stceoen gezicht beheerschte stom dc oniustige vergadering. Een procurator bracht juist de drie stembussen de zaal rond, in de witte rolden, de balletjes vóór den oorlog; spaarzaam vielen in dc groene bus de wenschen om vrede. De roede uren nam de stemmen der be- dachtzan.en op, die uitstel en onderhandeling wenschten en eerder door Venetiaansch beleid dun door dc wapenen bunnen erfvijand hoopten te overwinnen. En allen drongen naar de stembu^sciicn toe; n'obili senatoren, savi, avocado; en en stemden in sluwe arglistigheid voor oorlog....* Een glans als van een zegevierend lachje, vloog over bet gelaat van Nicolo Sagredo wegens al dia iidelen die elkander verdrongen, om over het lot van den Staat te beslissen, dat hij alleen in zijne tachtig jarige hand hield. Hij zag niet naar de urnen, maar in het gelaat van den man, aan wien men ze toereikte en dan wist bij wel, hoe zyne stem viel. Deze was door eerzucht sedert lang gewonnen, gene trilde de vrtes in den arm, waarmede hij het balletje in de bus deed, een derde wachtte met lichtvaardigen blik op de urn, die de procurator hem vooraf toereikte en wensebte dat hij al buiten was, bij de maskers op Let plein. Plotseling verscheen een blos op Nicolo Sagrtdo's kaal voorhoofd; met den dolk in deu gordel, het zwarte gewaad gescheurd, dd eene kous zonder band, het bruine oog flikkerend van onheil spellend vuur, met verwarde baren en baard, zoo drong de cavaliere Valerio Venier door de menigte heen, die over oorlog en vrede stemde. Voor den troon van zijnen oom bleef de gezant staan, aller blikken vestigden zich op hem. „Doge Yenier r* zoo klonk het dreunend door de stilte, „ik roep u voor 't gerecht! Waar is Savina oogst in 1879, laten zich bij den dag meer gevoelen. De meeste landbouwers en gardeuters kunnen niet meer laten doen dan volstrekt noodzakelijk is. Vandaar dat niet weinig arbeiders ledig loojren. De werkloonen zijn bovendien buitengewoon laag. zoodat het niet te verwon- deren is. dat ook van hier verschillende huis gezinnen naar Amerika trekken. liet is opmerkelijk, zooals de mazelen zich dit jaar in ons land doen gelden. Reeds herhaaldelijk moesten wij het heerschen dier ziekte, behalve in de hoofdstad, in vele andere plaatsen berichten. Thans weer wordt uit lugen gemeld: »\Vij zitten als van alle zijden door mazelen inges'oten In Ommeren. Eek en Wiel Lienden enz zijn de scholen haast ontvolkt. Omtrent den zevenvoudigen moord te Wisoko Wisnie deelt het weekblad het Nieuws de volgende nadere bijzonderheden mede. Binnen den tijd van twee jaren, zoo schrijft men uit Turka in Calicie, is onze streek reeds viermaal hel schouwtooneel geweest van door Bongaarsclie boeren gepleegde moorden, maar nog nimtner was de gruwel zoo groot, waren de offers zoo talrijk als nu. In de herberg vau den israelitischen pachter Hersch Goldreieh in Wisoko Wisnie verschenen verleden week Woensdag drie Hongaarsche boeien uit het even over de grens gelegen dorp Also Verezko, om een reeds geruimen tijd bestaande schuld van eenige guldens met hem te vereffenen. Later kvvatnen nog drie Hongaarsche bekenden van de eerst aangekomenen, bleven tot omstreeks 11 uur zitten drinken, en verbruikten ontzag gelijke hoeveelheden sterken drank. In de herberg waren ook Israëlieten die met zout vervoer belast waren, en er meenden te overnachten, üp de herhaalde aanmaningen van den herbergier zich eindelijk te verwijderen, gingen vijf der Hongaren weg, maar een bleef, onder voorwendsel nog gauw een glaasje brandewijn te willen drinken. Terwijl de waard zich in de slaapkamer zijner familie begaf, was nog een der voerlieden wakker, die, dewijl hij \reesde, dat de vroeger vertrokken boeren een diefstal in den zin hadden aan het venster trad, om naar zijn inet zout beladen wagen te zien. Nauwelijks was hij bij het venster en had hij den nog aanwezigen hoer den rug toegedraaid, toen hij van den laatste een houw op het hoofd kreeg, die hem gillend en met bloed overstroomd, ineen deed zakken. Op zijn geschreeuw snelden de waard en zijn geiteele gezin toe, maar tegelijk drongen ook de vijf schijnbaar weggegane Hongaren inet bijlen en scltopjien gewapend, binnen en richtten een afschuwelijk bloedbad aan, waarbij zij vrouwen noch kinderen ontzagen. Van de elf ten tijde van den moord in het huis aanwezige jjersonen, werden zes gedood, een onderwijzer, een zouthandelaar, de moeder van den waard en drie kinderen; een reiziger werd zoo toege takeld, dat hij weinige uren later stierf: de huisknecht en de waardin bekwamen zulke gevaarlijke wonden, dat aan hun herstel niet te denken is. De waard was door een sprong uit het venster aan de aigemeene slachting ontkomen, terwijl een iojarige knaap zich redde door onder een bed te kruipen. Alle gedooden en gewonden zijn Israëlieten De moordenaars werden na de vlucht van den waard zoo bang dat zij den voorgenomen roof niet ten uitvoer brachten. De gendarmerie zette hen de volgende dag, na en slaagde er in ze allen in hechtenis te nemen. Onder hen, is een 72jarige»grijsaard Pesaro, die gij tot bruid voor mij bestemdet? Wat staak gij daar bloek en sidderend, scbaduwvorst? Waarom hebt gij u te wrekon, als de vlekkeloozo mij vorsmaadt, omdat ik van uw bloed ben Wat gaat dat u aan en uwe ellendige raadslieden Als gij eene edele Venetiaunsche vrouw niet kunt bescher men tegen die giftige gluipers, daal dan af van uwen leugenachtigen troon, dien gij door eenen moord hebt bestegen.... Nicolo Sagredo 1 Elk verraad, hoe afschuwelijk het ook zij, viudt in uwe ziel weerklank. Vaar is Saviua Pesaro?.... Gij zwijgt en uw gelaat ziet er uit, alsof het de grafsteen was van dat edele wezen. Ik vrees nu niet. Patriciërs van Venetië? Hoe ver is het met u gekomen! Spoorloos verdwijnt de dochter van uw edelste geslacht, eene koningin door hare schoonheid en wijsheid. De drempel van de eigene woning is niet meer onschendbaar. Men verworgt, men verbant, uit dwaze vrees en heerschzucht euveldaden die luide ten hemel schreien, roeften geonen blos op uwe wangen, lafhartigenBet suffe brein van taudelocze grijsaards, bedwingt den dolk in uwe hand den laats ten trots in uwe borst. Ontwaakt, gij levend begravenen! Staat op, maakt Savina en Venetië vrij! Hoort gij dea vleugelslag van San Marco's leeuw? Hij wist niets vau dit snoode huichelachtige gebroedsel toen hij het eerst de klauwen in het zand der lagune sloeg! Op patriciërs! Strijdt voor het leven uwer dochtersSlingerd die bloeddorstige grijsaards infden vloed, die zoo hoog steeg door hunne offers! Leve de heilige Marcus!* Alles luisterde, zulke woorden had deze zaal voorzeker nooit gehoord. Dreunend steeg de echo op naar de Iries der Doges, zij kletterdo tegen de hooge boogvensters en nieuwsgierig luisterde de menigte voor de deuren, naar den doffen weergalm, die door de zuilengangen klonk. Met hoog opgeheven hand, het hoofd achterover geworpenals een bliksemslingerende jonge god» stond alerio voor de trappen van den troon. Ook

Schager Courant | 1880 | | pagina 2