6 III. Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1880. 24ustc Jaargang. No. 1289 Bekendmakingen. Art12. Een kinder huwelijk, Gemengde berichten. C O ANT Dit blad verschijnt twee maal per weekFFoens dag en Zaturdag aUond. Bij inzending tot ,'s mid dags I1 ure worden advertenti'èn in het eerstuitkomend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag \roeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bicn. Prij< per p.ir f 3. Franco per post f 36o. Afzonderlijke nummers J 0.07 1. Advertcntiën van een tot vijf regefs J 073; ieder regel meer/o.t3. Grpote Lue:s naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Scha gen, roepten mits deze op, alle zoodanige Ingezetenen die op den 1 Januarrj 1880. hun 25ste Jaar van ouderdom zijn ingetreden, bonevens de zoodanigen, dio zich van Buitenlands in deze gemoente gevestigd hebben, voor zooverre zij nog in een der Klasse van de Schuttorij vallen, om zich tusschen 15 Mei on 1 Junij aanstaande, ter Secretarie dozer Goraeonto voor do Dienst der Schutterij to doon inschrijven, zullende tot ontvangst van hun aangifte to dier plaatse speciaal worden govacoerd op alle workdagon dos voormiddags van 9 tot 12 ure. Tot narigt der belanghebbenden dient: Dat als Ingezetenen in dozo worden beschouwd, alle Nederlanders, in hot Rijk hun gewoon verblijf houdende, en alle Vreemdelingen, in het Rijk woon achtig, welke hun voornemen om zich aldaar to vestigen zullen hebben aan den dag gelegd. Dat de aangifte tot Inschrijving in allo gevallen voor de Ingezetenen van deu hierbovon bedoelden ouderdom behoeven gedaan to worden, ook dan zelfs, wanneer do belanghobbondon vormeenon tot de vrijgestelden of uitgeslotenen tot do Schutterlijkedienst tebehooron, dat zij die bevonden zullen wordou zich niet voor den len Junij 1880 te bobben doen Inschrijven, door het Plaatsolijk Bestuur ambtshalve wordon ingeschrevon on ter zake van hun verzuim in een goldboete ver vallen, terwijl dezelve daarenboven zonder Loting zullen worden ingelijfd. E11 worden overigers de In gezetenen aangemaand om zich tijdig van oen Geboorte Extract te voorzien, en zich alzoo van hun juisten ouderdom to verzekeren, ten einde de Inschrijving behoorlijk geschiede, on zij alzoo niet komon te vervallen in de straffe bij de Wet bepaald. Behagen den 4 Mei 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd. G. LANGENBBRG. De Secretaris, DENIJS. Aangifte van verhuizing. BURGE »1E ESTER en WETHOU DERS van Schagen, brengen voor zooveel noodig, met bet oog op het verzuim betrekkelijk het doen van aan gifte ter Secretarie, bij verhuizing binnen de gemeente der ingezeten in herinnering de volgende artikelen van het politiereglement dezer gemeente, als Art11. Ingeval van verhuizing binnen i de gemeente, zal daarvan, binnen acht dagen, behooren te worden kennisge geven ter secretarie der gemeente, op den voet als hierna is bepaald, te weten Voor een geheel gezin, inwonende dienst- en werk boden daaronder be grepen, door hel hoofd van dal gezin. Voor afzonderlijk levende personen door hen zeiven Overtreding van het vorig artikel wordt gestralt met eene boete van een gulden. Schagen, 4 Mei 1880. Burgemeester en Wethouders voorn., G. LANGENBERG. De Secretaris DENIJS. 1. Qnder de vele eigenaardige gebruiken in de middeleeuwen, die ons moderne menschen bizon der vreemd voorkomen, behooren de, in dien tijd, zoo dikwijls voorkomende kinderhuwelijken. Maakten de belangen der politiek eene verwant schap tusschen twee regeereilde families wen- schelijk, zoo vergenoegde men zich', ingeval de betrokkene personen don huwbaren leeftijd nog niet bereikt hadden, niet met eene verloos ing, daar men te dikwijlsdoor ondervinding geleerd bad, dat dergelijke overeenkomsten lnter, wanneer de verhindtcnis aan een der betrokkene pariijen niet meer voordeölig toescheen, niet als verbindend beschouwd werd -maar liet men bet jonge paar, al waren bruid en bruidegom beiden nog geheel kind, kerkelijk trouwen. Wel kwam het niettegenstaande dat voor, dat zulk eene eeht- verhindtenis, wanneer <le echlgenooten volwassen waren en hun eigen wil konden doorzetten, weder verbroken werd, want de kerk liet zich in dergelijke gevallen dikwijls bewegen zulke schijnhuwelijken weder te ontbinden en beide partijen liet aangaan van een ander huwelijk toe te staan, ofschoon ze bet trouwen van twee kinderen voor even wettig verklaarde als van twee volwassene personen. Er waren ook altijd veel kosten en moeite aan verbonden, om deze vergunning te verkrijgen. Meest waren het, zoo als reeds gezegd is, vorstelijke huizen, waarin men 0111 politieke alliancies te verkrijgen of te bevestigen zijn toevlucht nam tot dergelijke kinder huwelijken somtijds echter volgden ook voorname en rijke adelijke families dil voorbeeld ria. Zoo is in de clironieken der familiëu Marsanne enClianteleur een dergelijk geval opgeteekend, wat wij in de volgende bladen zullen verhalen. De sieur Henri van Marsanne haatte geen inensch zoo zeer als zijn neef Hector van Mar sanne, die hem eens bet hart van de geliefde zijner jeugd de rijke en sclioone Blancbe van Heudetot had ontroofd en weinig dagen voor den tot zijn huwelijk met haar bestemden termijn met de trouwelooza was gevlucht. Lang bad Henri bet vei lies der vurig beminde bruid betreurd, en toen hg eindelijk na jaren besloot zijne hand aan de jonkvrouw van Solange te schenken, was dil minder uit liefde, alsouiden wensch nakomelingen te krijgen, op dat zijne rijke bezittingen niet eens aan de zonen van zijn gehaten bloedverwant zouden vervallen, aan wien zijne eclitgenoote B la nee verscheidene flinke zonen had geschonken. Maar de hemel scheen hem den, uiteen wraakzuchtg hart ontspro ten wensch, niet te willen toestaan, zijn huwelijk bleef lang kinderloos, en toen zijne eclitgenoote hem eindelijk een kind schonk, was het in plaats van den vurig verlangden mannelijken erfgenaam een meisje, hierbij liet de ziekelijkheid der moeder hem geene hoop, dat de dochter ooit door een zoon zou gevolgd worden. Nu wendde hij zich tot Koning Frans, de eerste die hem zeer genegen was, daar hij bij den slag van Pavia naast hem gewond en met hem gevangen genomen was, met de bede zijne Koninklijke toestemming te geven, tot eene bepaling, waarbij ingeval hem geen mannelijke erfgenaam geboren werd, zijne goederen mochten vervallen aan den zoon van zijn liefsten vriend en wapenbroeder Louis de Clianteleur, met wien hij zijne dochter Golantlie, ofschoon slechts zes jaren en de haar bestemde echtgenoot nau welijks tien jaren tellende, terstond in den echt wilde verhulden, opdat er van den kant van zijn neef' llcctor van Marsauue niet inecr moeite voor de opvolging behoefde gedaan te worden in geval hij eens spoedig mocht komen te sterven. De koning gaf zijne toestemming tot liet door Sieur Henri genomen besluit en 011- dertcekende het document krachtens het welk de goederen van laatstgenoemde aan den zcfon van den Sieur de Clianteleur, als eclitgenoot van de dochter van Henri de Marsanne moesten overgaan, in geval bovengenoemde zonder man nelijke erfgenamen kwam te sterven. De b rui lolt der heide kinderen, werd hierop met gruoten luister gevierd, en de Koning woonde met zijn hof, zoowel de trouwplechtigheid als het daarop volgende banket hij. Het was een schitterende bruiloftsstoet, die zich op een zoouigen Mei morgen door de straten van Parijs, naar de kerk Notre-Dame voortbewoog waar de priester de kinderen voor hot met bloemen versierde altaar wachtte. Lachend, met trotsche houding, het hoofd een weinig achter over geworpen, schreed de bruidegom, llobert de Clianteleur door het portaal der kerk, terwijl hij de angstig naast hein voorttrippelende bruid hij de hand voorileidde Hij was een zeer ,'clioone knaap, groot voor zijn leeftijd, inet een open innemend gelaat en schitterende bruine oogen die vrijmoedig en overmoedig genoeg, naar rechts en links rond keken. Hij droeg een jasje van witte zijde met poeffen en spieeten niet blaauw fluweel en zilver versierde eveneens gepoefte broek reikte tot aan de witzijden knie kousen, op de uitgesnedene witte zijden schoentjes waren grooie rosetten van blaauw fluweel in hel midden van welke een edelgesteente fonkelde, een dergelijke roset was aan den greep van zijn miniatuur degentje bevestigd, en zijn met een witten veder en kostbare diamanten gesp ver sierde baret was even eens van blaauw fluweel t want wit en blaauw waren de kleuren van het wapen der Chanteleurs. Het examen voor de acte van hoofdonder wijzers in Noord Holland gehouden op 3o April en 1 Mei, had het volgende resultaat: opgekomen II Candidaten. waarvan er 8 werden afgewezen, van de 3 toegelatenen was onze plaatsgenoot, de heer J. Groot, de eerste. Uit Bergen op Zoom meldt men ons van 3 Mei: Heden herdenkt Marinus Stok den dag waarop hij vóór 75 jaren in dienst trad als koewachter bij den landbouwer Adriunus Hoendevangers op de hof-tede jagers rust, gelegen in den Au- vergne polder onder Halsteren. Stok, thans 84 jaren oud, verricht nog iederen dag zijn veldarbeid iu dienst van den landbouwer Dekkers, die thans de genoemde hofstede bewoont. Onder de heden ontvangen Indische

Schager Courant | 1880 | | pagina 1