DE RIDDER VAN VKNËTIö. Gemengde berichten. is hier bij eenige inspanning overwinning zeker. Wij hebben onze lof hooren verkondigen bij de jongste tentoonstelling te Berlijn. Den goeden indruk, dien wij daar gemaakt hebben, danken wij ook grootendeels aan de goede leiding van het comité en aan den steun der regeering. Ook voor deze zaak wendde zich het comité tot den Minister van Waterstaat om eene subsidie. Het antwoord liet zich verwachten, het luidde; Dat het plan van deelneming door de geza menlijke landbouw instellingen moest worden voorbereid en eerst door haar onderzocht in hoever het beoogde doel zonder bijdrage van den Staat kon worden bereikt. Met noodzakelijkheid volgt hieruit de wen- schelijkheid tot het bijeenbrengen van een kapitaal tot bekostiging dezer zaak. Dit behoeven geene schatten te zijn. Dit is geen weggeworpen geld. Het zijn de gevers die daarvan in de eerste plaats de vruchten'plukken. Het comité schat die som op 1 10,000. Ifet verzoekt vóór 3i Mei a.s. een bewijs uwer deelneming. Dit offer is toch waarlijk niet te groot voor onzen rijken boerenstand. Alen begrijpe dat de belangen van dien stand in zijn verschillende vertakkingen één zijn en dat ook zij die het wel meenen met het va derland, al hebben zij schijnbaar geen rechtstreeks belang bij landbouw en veeteelt, niet onver schillig mogen blijven, waar het geldt onzen nationalen naam te handhaven. De naam van Edward Rooze en Koolmans llcijnenstaan ons borg dat er nog eerzucht in de harten van Nederlanders leeft, die veel over hebben voor wat den naam van Nederland ver hoogt. Helaas! het zijn de nameu van jong gestorven edelaardige Nederlandsche mannen zou de Dood alleen de onverschilligen sparen? Illll I 1IIIIIWIM—WfniMUI 1 Ifll li II ■-IITT »il I Door de langdurige droogte is er te Kolhorn groote behoefte aan drinkwater. De kerkebak in den regel de laatste toevlugt, is al sedert ruim 9. weken ledig; zoodat met uitzondering van enkele, iedereen putwater drinkt. De eene geeft aan deze, de andere aan die put de voorkeur; wat echter het beste water kan genoemd worden laat als drinkwater nog veel te wenschen over. Het gaat de geepenvisschers 'te Kolhorn, nog maar zeer onvoordeeligsedert weken zijn ze nu al dagelijks bezig; prijzen blijven hoog, maar de vangst is van geen beteekenis. Daar het weder nog niet malscli is geweest zoo is het niet aangenaam, nacht aan nacht in eene opene boot op de zee te dobberente wenschen is het dan ook dat de vangst wat beter mag worden; loon verzacht den arbeid. Vroeger werd er in den polder Waard en Groet veel meekrab verbouwd, daling van den prijs was oorzaak dat er in dcjluatste jaren niets werd geplant, wat voor de arbeidende XXXVII. De inquisiteur begaf zich naar de vertrekkon Tan do 1 Yicedoge. Hij naderde Nicolo Sagredo mot de onderdanigheid, die tegenover het plaatsvervangend opperhoofd van don Staat paste, maar da arin Ing iets van die ceremonie-do onderworpenheid, die Nicolo woleer aan den overleden Doge betoond had. Want a adert lang waren de beide Capi Balbi en Giustiniani het eens geweest, dat zij, als de Dogo Vonier mocht komen te overlijden den Viccdoge met de hoogste waardigheid zouden beklceden, daar zij vast bestolen hadden, hot recht om eenen Doge te kiezen, dat zij zich bij Pesaro's dood hadden aangematigd, niet weer uit de handen te geven. Ook waren zij de ijzeren tuchtroede moede, die Nicolo onverbiddelijk zwaaide bij' elk» zelfstandige uiting van hunuen geest. Als Doge was bij machteloos en stond hij onder hen. Nicolo Sagredo had dat alles met één oogopslag doorzien, toen de beide Raadsleden hem de tijdelijke plaatsvervanging van 't opperhoofd van den Staat opdroegen. Hij wist dat hij de gehate waardigheid niet weer zou kunnen afschudden. Wet macbtelooze gramschap zag hij dns Ralbi in zijn bedaard gezicht toen deze hem met h< olsche woorden mededeelde, dat de Raad den avogador Mauro Bembo tot aanklager vau Savina bad gekozeu. Met een overschot van de vroegere heorschzucbt hief bij het grijze hoofd omhoog: „De Raad? Beboor ik niet meer daartoe?* ,,De hooge w aardigheid, die gij hebt waar te nemen veroorlooft u ongetwijfeld niet meer, de zittingen geregeld bij te wonen en wij hebben den senator Malignano daarom in uwe plaats in den Raad gekozen Dit gebood het ontzag voor den hopgew post dien gij waarneemt." Nicolo gevoelde, dat de dag der vergelding naderde en dat men in den dogemantel zijDen ijzeren wil klasse te Kolhorn zeer nadeel ig was; daar ge noemd product veel arbeid vereischt en hieraan zoowel winters als zomers veel werd verdiend. Aangezien de markt weder zoodanig rijst dat inen thans f 18 en f 19 per 100 kilo kan bedingen en de prij» f 6 is geweest; zoo hoopt men hier algemeen dat de lijd niet ver meer is; dat ieder landbouwer weer wat meekrab zal bouwen, een weinig is er dan ook dit jaar weder geplant. -Op klaarlichten dag is te Brussel 'op een der drukste boulevards een afschuwelijke misdaad gepleegd. De lieer Bellefroid, een rentenier die aldaar alleen een huis bewoond, vond, toen bij des middags te huis kwam, zijne dienstbode in de keuken vermoord liggen Het hoofd was bijna geheel van den bals afgesneden en het lichaam met messteken doorboord Eenigen tijd geleden werd een uian te Edinburg, in den Amerikaanschen staat Ohio, bij hel jachtmaken op een rat, door dat dier in den dnitn gebeten. Hij sloeg geen acht op de kleine wond, die binnen een paar dagen genezen was. Maar vier weken daarna werd hij ziek. Het vergift van het beest had zichvolgens de geneesheeren, door zijn gelieele lichaam verspreid, en de ongelukkige overleed weldra aan water vrees. In ééne week beeft de Fransche politie niet minder dan vier'groote dieven in handen gekregen. Baudriant, die voor een bedrag van f 200,000 vervalschingen had gepleegd ten nadeele van de Bank van Frankrijk en den Ooster spoorweg, is te Monacco gevat. Chevalier. een bankiersbediende,die met 65,000 fr. op de vlucht ging, werd te Kopenhagen ge vangen genomen. Hij had nog 60,000 fr. bij zich. Een ander bankiersbediende, Craps, die zijn patroon voor 90,000 fr. bestal, is in Zwitserland in hechtenis genomen. Het gestolene werd nog in zijn bezit gevonden Gillard, die zijnen patroon een som van 127,000 fr. (ontstal, is te Brussel gevat. Men vond oog 80,000 fr. bij liem. »l'apa Doliban.» zegt Danières in de komedie van den Doove »ik bad aardappelen in mijn tuin gezaaid: weetje wat er gekomen is?» »Ik denk,» antwoordt Doliban, »dat er aardappelen gekomen zijn volstrekt niet: er zijn vaikens gekomen, die ze hebben opgegeten.» Het gebrek aan drinkwater doet zich te Hoorn zeer sterk gevoelen. Dagelijks worden door de boten vaten met drinkwater van Am sterdam aangebracht, oin zooveel mogelijk in de behoefte te voorzien. De justitie beeft te Uithoorn doen opgraven het lijkje van een tweejarige meisje, 'dat, naar men zegt gestorven is tengevolge van de slechte behandeling, haar door haar J stiefmoeder aange daan. liet lijk is in een verzegelde kist naar Amsterdam opgezonden, om daar door deskun digen onderzocht "te worden. Door den wachtmeester der maréchaussee te Grave is een rondzwervende sigarenmaker, A. lleTinseti geheeten. aangehouden en aan de justitie overgeleverd. Genoemde persoon trachtte gisteren een der stedelijke politieagenten met een scherp mes een steek in den buik toe te brengen, hetwelk deze gelukkig met de hand wist af te wenden, waarbij een vinger werd doorstoken. De aanvaller bad voor een dergelijk feit een jaar celstraf ondergaan. zocht te begravon. Maar hij wist ook, «fut er geen beroep was tegen deze verheffing, z.-lfs de zware boete, die de weigering ten govolgo had, beveiligde niet tegen ceno herkiezing. Mot verbeten wrok seide hij: „Do wijsheid van den nienwen Raad begint met eene zonderlinge k.-uze. .Muuro's besluiten zijn oven ver anderlijk als de ongestadige vlucht zijner gedachten. „Do Raad was integendeel van meenïng, dat hij in deu haat des avogadors tegen do vrouw die bem van zich heeft gestooten, den besten bondgenoot en aanklager tegen haar zoa vinden. „Als liet hero, zoodra hij baar ziet, maar niet weer invalt haar lief te hebben en den hem aange danen smaad te vergeten,* spotto Sagredo. Balbi rchudde vol van de innigste overtuiging zijn baardeloos, welgedaan hoofd:, „De lichtvaardigste man vergeet nooit de ontrouw eener vrouw. Nieolo zag hem nadenkend aan, toon knikte hij: „Gij moet dat weten Balbi, want gij hebt eene vrouw gehad." Balbi verbleekte en sidderde; zijn voorhoofd trok vol rimpels en zjjne wangen vielen in, als die van eenen grijsaard, toen boog bij zich diep en, geen woord meer kunnende nithrengen, ging hij heen. Nicolo had zich gewroken, toe» hi] voor de ziel des mans, die voortaan zijn vijand wap, de donkerste schaduw van zijn leven deed opdoemen, want op Balbi rustte de verdenking, dat hij zijne vrouw uit jaloerschheid in deD slaap had jaten worgen. „Dwaas'." mompelde de Yicedoge, „alsof de hoos- beid van het menschenhart maar ééne snaar bad, die iedere plompe linger naar welgevallen zou kunnen doen trillen!" Met bet hoofd op do hand geleund, zat Mauro Bembo in diep gepeins over de aktebundnls der qnaraDtie en las de euveldaden van Savina Pesaro. Steeds duisterder werd zijn gelaat Het vinden van1 Door de rederijkerskamer West Frisia. te Hoorn, is een tooneelwedstrijd uitgeschreven in oct. 1880, waaraan mogen deelnemen tooneel- gezelschappen, kamers van rhetorica enz. uit Noord en zuid Nederland Tooneelspelers en tooneeDpeelsters van beroep zijn buitengesloten De mededingende vereenigingen moeten een drama ten geboorebrengen, minstens in3bedrijven, en een blijspel in één bedrijf. In bet-eerste minstens met 2 damesrollen Uitgeloofd worden: 1 massief gouden medaille, en f 200. 2 verguld zilveren medailles en f 100, 3 zilveren medailles en f 5o. Om ranzig geworden boter van den onaan- genaamen reuk en smaak te bevrijden, moet men ze met helder kalkwater kneden. Men neme ongeveer één deel kalkwater opvijfdeeleu boter, en knede een half kilogr. boter ongeveer 5 minten. Door uitwasscbing met zuiver water verwijdert men daarna het kalkwater, en voegt er vervolgens de noodige hoeveelheid keukenzout aan toe waardoor, de boter, die door deze behandeling een lichtgele kleur heeft bekomen, geheel gezuiverd is en een normalen smaak beeft gekregen. Twee dienstmeisjes van een restaurateur te Gleiwitz zijn dezer dagen gevangen genomen wegens vergiftiging van baar meesteres: zij mengden van tijd tot tijd kleine hoeveelheden rottenkruid onder het eten dat voor deze bestemd was. alleen met het doel haar daardoor ongesteld te maken en zoo van het toezicht der vrouw over haar doen en laten ontslagen te zijn Door die misdadige handelwijze hebben zij degezondheid van haar ongelukkig slachtoffer onherstelbaar nadeel toegebracht. Een Franscbman, Gattier genaamd, deelt eenige zeer belangrijke zaken mede betreffende hondsdolheid. Volgens zijne proefnemingen be houdt het speeksel van dolle honden zijn giftige eigenschappen gedurende 12 k 9.\ uren, zoodat het van groot belang is, alle aanraking met vaatwerk etc., waaruit een dolle hond voedsel mocht gebruikt hebben te vermijden. Voor veeartsen en wetenschappelijke personen, die zich met du sectie van gedoode dolle bonden mochten bezighouden, is het gewichtig te weten, dat volgens hovengenoemden onderzoeker het lichaam van een dergelijk dier, zelfs 24 uur na den dood, de smetstof in onveranderde kracht bevat, zoodat men met de grootste omzichtigheid te werk dient te gaan. Konijntjes, met het gift ingespoten, stierven binnen vier dagen onder verlammingsverschijnselen en hevige «stuipen. Een advocaat, zeer klein van gestalte, verscheen eens als getuige voor een geregtshof. Een aanwezend lechtsgeleerde vroeg hem, wat zijt gij van beroep? Advocaat! antwoordde hij. De eerste hervatte: gij advocaat? ik kan u wel in mijn' zak steken. Dat kunt gij heel goed, vervolgde de andere, en als gij dit gedaan hadt, hadt gij meer geleerdheid in uwen zak, dan in uw hoofd. Een bruid te Neurenberg, die door liaar bruigom in de steek gelaten is, eischt door tnsschenkömst van een advokaat 10,000 marks. schadevergoeding. De jongman vezekert echter, dat hij niet meer dan 70,000 mark bezit, zoodal de eisch, in vergelijking met zijn ver mogen, schandelijk hoog is. De rechtbank zal in deze netelige kwestie moeten beslissen. den vermoorden Doge werd door zoovele getuigon overeenstemmend verhaald, dat zelfs do alles wan trouwende twijfel van eenen Mauro Bembo daaraan moest gelooven. Op een paradebed van flnweel lag in do crypta de Doge roet ziju gespleten hoofd en nevens den avogador op de groene tafel lag het zwaard dat men, met bloed bespad, naast den vermoorde gevonden had. Mauro Bembo kende dit wapen met zijne breede slecht gepolijste kling, in don vorm van een kruis, zooals maar één enkel man in Venetië droeg on wist te banteeron Deze man was de woedendsto kamp vechter tegen de Padnaanscho ruiters geweest en thans nergens te vinden. Dezelfde man was bij Savina in dienst geweest en had haar bemind... Ook voor den meest onbevooroordeelde lag het vermoeden voor de hand. dat hij den vermeenden moordenaar, van haren vader gedood had, om zich bij haar aangenaam te maken. Wie was in dezen drukkendon dampkring ran verschrikking en misdaad, die over Venetii? hing, rein genoeg van hart, om overtuigd te zijn, dat Savina de bloedige daad niet zou hebben bedoeld ot bevolen Mauro Bembo bladerde verder. Daar lachte hij plotseling zoo schel en gillend, dat de Secretaris der quarantie in de zijkamer, verbaasd bet hoofd door de deur stak. Maar de avogador was reeds weer diep in de stadie der papieren verzonken. Wat hij las was de opteekening der verklaring Tan don Alvares en Beatrice, en dat men Savina beschuldigde dat zij den Spaenschen gek uit jaloerschheid door omgekochte sluipmoordenaars had willen doen ombrengen. Mauro Bembo stond op en beval dat men Savina Pesaro zon voorbrengen. Zijn gelaat was bleek en een sombere vastberadenheid was daarop te lezen. Savina verscheen, wel tien jaar ouder geworden, maar hare trekken waren fier en vast en haie houding rechtop en ongebroken, toen zij binnen trad- Ook het zien van Mauro Bembo perste haar geen teeken van verwondering af.

Schager Courant | 1880 | | pagina 2