ENGELSCHE SLIJPSTEENES, Gemengde berichten. DE KID DER VAN VENETIë. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen. Burgerl. Stand der gem. Barsingerhorn Ingeschreven van 1 i5 Junij 1880. Marktberichten. A(1 verten tien. geen gehoor geeft, heeft de grofste kei in't hoofd, en in den dag des oordeels, zal die kei tegen hem getuigen. Wel is waar wijst PaleQ zelt op bet onderscheid tusschen het doel des scheppers met een zaak en het gebruik dat de ineosch \an haar heelt gemaakt, maai wie kan d priori des scheppers oogmerken aanwijzen. Do apostel Paulus wil dat het lange haar de vrouw tot hoofdtooisel is gegeven, maar wie zal tegen woordig het niet beamen als men zegt, dat de vrouwen alleen het tot dit oogmerk hebben gebiuikt. Wij loopcn met onze beenen maar wie kan a priori uitmaken dat de beenen ons juist geschonken zijn om te loopen? De fout van Paleij en de zijnen was dat zij een wapen stilstand van geloof in natuurwetenschap voor een eeuwige vrede aanzagen. Het Darwinismus heeft den wapenstilstand opgezegd en de oorlog tusschen geloof en wetenschap is in vollen gang. De moderne theologie beloofde ons wel is waar den vrede, maar zij deed het alleen omdat zij de zaak, waarover de strijd liepeigentlijk niet kende, zij gaf de wonderen prijs, maar daarmede was de natuur wetenschap nog geenzins verzoend. Wij hopen later te onderzoeken of een ver zoening pp andere grondslagen mogelijk is. Penoemd tot klerk ter Secretarie te Schagen de heer K. J. Koster te Schagerbrug. Voor|de kermis te Schagen, die aanstaanden Maandag, met de van ouds gerenommeerde paardenmarkt, een aanvang neemt, is men reeds druk bezig met het opzetten van spellen en tenten. De Comedie van de heeren JudcD en bouw meester zullen wij. naar ons is medegedeeld, dit jaar moeten missen, in de plaats daarvan zal men de zoo zeer beroemde loge van Dr. E. basch aantreffen. Als wij uitgaan naar wat ons, ten vorigen jare van uit den Helder van die loge werd mede gedeeld zijn wij verzekerd dat niemand zich die ruil behoeft te beklagen. Veel zouden wij ten voordeele van die loge kunnen aanvoeren, maargoede wijn behoeft geen krans. Ook deed het ons genoegen den heer Werij te zien verschijnen met zijn honden en apen spel, waaraan hij thans een tooneelgezelschap verbonden heeft. De heer Werij is een oude bekende, die steeds heeft bewezen dat hij een aanbeveling dubbel waardig is. De lekkerbekken, willen wij gerust stellen met de verzekering dat de heer Visser met zijn zalm kraam, de Sehager kermis niet heeft vergeten. De tentoonstelling van voorwerpen van Nut en Smaak te Alkmaar, zal. aanstaanden Maandagavond den ut dezer, plechtig worden gesloten, naar wij vernemen zal de stoomboot »Zijpe" expresselijk varen. Aan de kusten van Waard en Groetpolder ziet men weder een massa visscherSvaartuigen. Het zijn Tesselsche, Terscliellinger eu Urkervis- schers; welke hier Ansjovis visschen De vangst gaat echter niet zeer voordeelig; men vangt veel minder dan andere jaren; de pi ijs welke buitengewoon hoog is, maakt het visschen nog mogelijk. In dien polder vindt men tegenwoordig ongeveer, 5o boerenhofsteden Merkwaardig mag XL HL De diepste verachting deed Valerio de lippen ver trekken cn tegelijk werd zijne borst saamgonepen door een onuitsprckcljjken angst. Degene die hij zijnen vriend genoemd liad, \vus niets geweest, dan de beul die hem op last zijner vijanden op een woest eiland had gebracht. Misschien loerden achter de naaste rotsen reeds de moordenaars, die last hadden hem te dooden, of was het nog erger en was hij tot een langzaam hongerdood gedoemd. Valerio drong met rasscbe schreden in de bloeiende wildernies vol woekerplanten. Bonte vogels vlogen schreeuwend voor hem op.... Langzamerhand werd bij kalmer. De republiek doodt niet zonder noodzaak. Deze wooiden van den brief kwamen hem weer voor den geest. Hardop begon hij te lachen, zoodat het scha teren door de groene wildernis weerklonk. Zij moordt niet, maar zij laat langzaam sterven Daar hoorde Valerio een zonderling gernisch, dicht bij zijn oor, als het fladderen Tan eenen vogel en nevens hem in den stam van een overouden olijfboom trilde een gevederde pijl. In een graauw, wollig gewaad gekleed, met gespannen hoog ea de pijlen op hem gericht, kwamen van alle kanten wilde ge stalten uit het dichte bosch te voorschijn en riepen hem toe in eene hem onbekende taal. Ongewapend als hij was, begreep de ridder dat hij liet beeten dat hiervan in enkele jareu de bcift op andere eigenaren overging. Maandag waren twee jongens in het zoo genaamde kleine slootje te Kolhorn aan 't bengelen Beiden wilden op de zelfde plaats inleggen. Waardoor een kleine oneenigheid ontstond en men de nabijheid van het water een oogenblik vergat. De jongste der twee visschers geraakte hierdoor te water. Hoewel er dadelijk hulp kwam oplagenwas ook de moeder der beide jongens reeds in het water gestapt om baar kind te redden, maar werd dadelijk tegen gehouden verder te gaan, de jongen was inmiddels op het drooge gekomen, de moeder werd in bewustelooze toestand naar buis gebracht. Zaturdag bevorens is te Schagen op de Nes, het tweejarig kind van M G., iu de sloot naast het huis, jammerlijk verdronken; dit is de tweede maal dat die persoon op deigelijke wijze een kind verliest. Beroepen te Wieringerwaardds. van Loon predikant te Egmond aan Zee. Dat het bijgeloof de wereld nog niet uit is, bewijst het volgende geval: Een ingezetene van Hoorn, leed schade aan zijne goederen en verdacht iemand zijner bekenden als de bewerker daarvan. Om zich omtrent de gegrondheid van zijn vermoeden te vergewissen, begaf bij zicli een paar dagen geleden naar Amsterdam om »den zwarten spiegel" te raadplegen. In een donker vertrek werd zooveel licht aangebracht, dat bij meende het gelaat van den verdachte in een spiegel te herkennen. Hij weet dat de rechter zich met zulk een bewijs niet tevreden zal stellen, maar voor zijn eigen overtuiging is thans de schuld van den betrokken persoop bewezen. Gevaarlijke petroleum. Dat er een groot verschil is tusschen goede voorschriften op papier en de goede uitvoering er van blijkt weder uit den uitvoer uit N. Amerika van zeer brandbare petroleum. In den Gewer- beverein te Essen hield de beer Schuit* dezer dagen een voordracht daarover, waarbij bij inededeeling deed van de resultaten van zijn onderzoek betreffende te Essen, Bochum, Ruhrort en Iserlohn in winkels gekochte petroleum. Reeds bij een temperatuur van 18 G ontwik kelde de olie brandende dampeD; het beste deed het bij 28 G. Toch verbiedt een wet in Amerika den uitvoer van petroleum, die bij 38 C. zulke dampen ontwikkelt. Zoodoende behoeft men zich niet te verwonderen over de ongelukhen door het ontploffen van petroleumlampen ontstaan, waarvan schier dag aan dag de dag bladen gewagen. Z011 't niet noodig zijn, een streng toezicht in het leven te roepen op de qualiteit van de petroleum? Hel verbeteren van de lampen is gewis niet voldoende of afdoende 0111 het gevaar genoegzaam te voorkomen Uit Kassei en Lippstadt wordt melding gemaakt van zware wolkbreuken, die aldaar Zaterdag namiddag hebben plaats gehad, en rondom Kassei gepaard gingen met hevigen donder. Op bijna alle dorpen rondom c!ie stad is de bliksem ingeslagen, waarbij vele personen zijn gekwetst. Te Wolfsanger werden een aantal schapen dood geslagen. Te Weblbeide sloeg de bliksem dwars door de gelagkamer eener herberg, die vol bezoekers was, doch zonder schade aan te richten. Te Melsungen is hij driemaal op het spoorstation ingeslagen, zonder brand te veroorzaken, terwijl bij van een nabijgelegen huis het dakwerk vernielde, in de nabijheid eene vrouw doodsloeg en aan een man in den arm en in de zijde eene dadelijke verlamming te weeg bracht. Te Oostlieim is de kerk afge brand. Op verscheidene plaatsen, als bij Ober- beisheim, Altuiorscbeu, Rotenburg en in den omtrek van Lippstadt hebben de spoorwegen zou moeten sterven eu al de smart, die hij bij het afsoheid van het leven gevoelde, vrerd samengevat in den naam zijner geliefde: „Savina!" De halfwilde menscheu, die hem omringden, ston den versteld en een, die hun aanvoerder Bcheen,ging naar hem tce en herhaalde op een zonderling ruwen toon wol is waar, maar toch verstaanbaar, den naam der vorstendechter. „Savina!* antwoordde Valerio, met eene uitdrukking die ook door dezen eilandbewoner niet verkeerd kon worden verstaan. Op de ruwe kreet van don aan voerder verdwenen de boogdragers en hij zelf nam Valerio bij de band en leidde hem uit het bosch. Op niet al te grooten alstand verhief zieh eene van onbehonwen rotsblokken ruw gebouwde woning uit het groen der laurierboomen en erica's; het vreemdsoortige volk der Scogliërs, in hun grauw, harig gewaad, scheen hem verwonderd aan te zien. Op eene roode rots in de nabijheid stond een toren, die overoud was, naar het scheen. Eene rijzige vrouw in donkere kleeding trad naar buiten, voor wie de bewoners van Scoglia zich met diepen eerbied bogen Savina! Haar gelaat was zoo kalm, alsof zij op den weg was van den dom van San Marco naar do gondel, die haar Daar het palazzo Pesaro moest voeren- Zon der verbazing zag zij haren geliefde, slechts een zacht rood verlevendigde hare marmerbleeke wan gen.... Gelijk weleer lag hij voor haar op de knieën. Zij hief hem plechtig tot zieh op. veel schade geleden, pp vele plaatsen lag alles in liet rond overstroomd. Tusschen Scharzfeldt en Lamerburg zijn een veertigtal schapen verdronken^ Ingeschreven van li tot en met 14 Junij 1880. GeborenArie, zoon Van Getril Borst en van Geertje Rotgans. OndertrouwdGeene. CetrpuwdGeene. Overleden: Bregtje Kraan, oud 4 jaren 9 maanden; Tennis Grootes, oud 2 jaren; Helena Suzanna Deutekom, oud I jaar. Geboren Trijntje, dochter van Jan Kater en Guurtje Waiboer; Gornelia, dochter van Pieter Broks en Elisabetli Peulisse; Aafje, dochter van Jan Tuinman en Grietje Stuurman; Aaltje, dochter van Pieter Klare en Arijaantje Jonker; Alfbnzus Bernardus, zoon van Pieter Deuzeman en Neeltje VisserTrijntje, dochter van Arie de Waard en Antje Broersma; Arie, zoon vau Aris Ituij en Neeltje Kuiper. Ondertrouwd: Arie Adrianus Antonins Kraan jm, en Willemtniena Catrina Christina Elisabetli Lenghaus, jd, wonende te Winkel. Gehuwd: Jan Buij, weduwnaar van Hilgond Oost, oud 56 jaren en Neeltje Kaas, weduwe van Wilem Terbeek, oud 56 jaren; Jacob Dol, jm, 24 jaren en Neeltje Glas, jd, oud 20 jaren. Overleden: Klaas Schouten, 3 weken, zoon van Jacob Schouten en Ajentje Blaauboer; Pieter de Graaf 62 jaren, echtgenoot van Grietje Groven vtoeger geliuwd met wijlen Antje Keersemaker; Aafje Tuinman, 12 dagen, dochter van Jan Tuinman en Grietje Stuurman; Jannetje Vis, 5 maanden, dochter van Cornelis Vis en Maartje Bakker. Alkmaar 12 Junij. Aangovoord 9 Paarden f 100 a 400 23 Koeien f 70 a 205, 30 uucht Kal ver. n f 5 a 17 419 Schapen f 18 a 32, 290 Larameron 0 a 14. 118 vette Varkens f 16 a 26 176 Biggen f7.a 13 13 Bokken en Geiten 5 f a 9. 3 kleine Bokjes f 0.50 a 0.70; Boter per kop 0.82 a 0 90 ets. Punnerende 15 Junij. Kaasaangevoerd 400 stapels, kleine f 40.50; 2 stapel middelbare f 37 a Boter f 1.20 a 1.30 per kg. Kip Eijoren f 3.25 a 4.00; Eenden f 3.50 per 100 st. 304 Runderen, duur vlug. 28 paarden; 238 vette Kalveren f 0.60 a 0.80 per pond, vlug; 149 nuchtere dito f 7 a 20 per stuk, vlug; 55 vette Varkens 58 a 64 ct per pond, vlug: 25 magere f 14 a f 30, 225 Biggen f 7 a f 12, 1877 Schapen en lammeren, duur stug. V Voorspoedig bevallen van een welgeschapen zoon, R. WIT, geliefde echtgenoot van L. ANDRINGA. Terdiek, gem. N. Niedorp i3 Junij 1880. in afmetingen van 0 66 tot 170 M middel lijn. van 6 tot 15 cM. dikte, zyn steeds voorhanden en te bevragen aan de Timmerwerf van ce Wed. G. GRAS ZnM te Zaandam. Voor de qualiteit woidt gegurandeerd. „Gij komt, Valerio. Ik wist, dat gij komen zoudt! Venus weet met van mijne baan, terwijl de andere sterren sinds lang verbleekten. Hier onder een kin derlijk volk en onder een mildeu hemel, zijn wij vrij hier scheidt ons wraak nog wet... „De Doge Venier is dood „Al leefde bij ookWij zijn aitgestcoten en laten den vloek daar, waar wij eer en naam lieten. Over de zee verheffen zich slechts de liefde en de sterren des hemels." De zomerzon brandde op de marmeren bestrating en de gevleugelde leeuw gaf bijna geene scl.adaw, toen Mauro Bembo van zijnen tocht terugkeerde. Een storm had hem op de terugreis tot aan de kasten van Afrika weggeslagen en daar was hij zelfa met zeeroovers uit Tunis in gevecht geraakt. De strijdt was echter tot zijn voordeel afgeloopen, hij had het gevaarlijke vaartuig zelfs geënterd en de roovers gevangen genomen. De tijding van de aankomst der beide schepen verspreidde zieh spoedig door gansch, \enetië eu met jubelkreten werd Mauro ontvangen, toen hij de voet zette op den steiger der piazzette. Hij hield zich onverschillig bij dat jubelen der menigte en scheen geen baast te hebben, om van don gelukten vriendschajisdienst cn do heldendaad, zijns ondanks verricht, aan den Raad verslag te doen. Daar drong een reizige, blonde, joodsche bandelaar met een langen rooden baard en blauwe oogeu naar hem toe en fluisterde: „Om den wil der eeuwige genade, spreek, waar is Savina, mijne gebiedster? Haar paleis staat ledig en

Schager Courant | 1880 | | pagina 2