Gemengde berichten. EEN GELUKKIG SCHOT. v volkslrein rijden, van Helder, Anna Paulowna, Schagen, Noordscharwonde, Hugowaard en Alkmaar, naar den Haag en Rotterdam, Belanghebbenden verwijzen wij naar achter staande advertentie. Beroepen te Zuidscharwoude de heer ds. Ring, pred. te Arkel. De heer A. Teewis, stations-chef te Noordscharwonde, is verplaatst naar Weesp en vervangen door den heer Barends, commies aan het goederenbureau te Helder. De spoortrein die Vrijdag den 9 dezer des morgens ten 11.26 te Alkmaar moet aan komen, arriveerde aldaar een kwartier te laat; bij aankomst vernam het publiek dat onderweg op de hoogte van Heilo een ongeluk was gebeurd, de stoker was aldaar van den trein gevallen, en n'ettegenstaande de machinist dadelijk had gestopt, moest de trein toch een afstand van ruim 200 ellen terug, om bij den gevallene te koinen, in bewusteloozen toestand werd hij in den trein gedragen, bij aankomst te Alkmaar leefde de man nog en naar wij konden oordeelen. geloo>en wij zoo bij geene te erge inwendige kneuzingen heeft bekomen, dat hij in het leven zal behouden blijven De rechtbank te 's Gravenliage heeft een met manufacturen rondreizend koopman tot 3 maanden celstraf en f 25 boete veroordeeld, wegens bedriegerij in den aard van koopwaren (hij verkocht katoen voor linnen). De hooge prijs van i5o,ooo franks van de tombola Paris Murcie is thans aan de armen vervallen, dewijl niemand zich met het nummer, waarop de prijs gevallen is, heeft aangemeld vóór 4 Juü, bepaald als de laatste dag van uitbetaling. Het 17de Christelijk Nationaal Zendings- feest had plaats op het landgoed Boekenrode nabij Haarlem De buitenplaats was door de heeren Messchert van Vollenhoven en Van Lennep bereidwillig afgestaan. Het feest, waarbij 24 sprekers op 4 spreekplaatsen optraden, liep in de besie orde at'. De regen, die na 2 uur nu en dan, en eindelijk zeer lang achtereen viel, was natuurlijk, als altijd, minder gewenscht. doch bracht geen stoornis in de uitvoering van het programma. Voor zoover we weten, woonden pl. m. 10,000 personen dit Zendingsfeest bij. De Amsterdamscbe politie heeft gisteren avond de hand gelegd op iemand, die zich Rackwitz noemt, maar een anderen naam schijnt te dragen, onder welken hij in liet buitenland vonnissen heeft ondergaan, laatstelijk te Dres- den. Hij vestigde zich voor eenigen tijd te Am sterdam op de Stadhouderskade 5irichtte eich netjes in, deed groote inkoopen, leefde goed. nam kantoorbedienden aau en hield er een brandkast op na. Maar betaling kreeg geen mensch Maandag ochtend stonden een stuk of twaalf schuldei- schers tegelijk voor de deur, en een wiokeler die bij de politie aangifte ging doen, kreeg o. a. tot bescheiddat hij al Dommer achttien was." Vele van de gekochte goederen zijn den weg opgegaan der verzilvering, maar gelukkig was er nog een brandkast Die kast bevatte een groot aantal bankbriefjes van 60.... sigaren. Of die moesten dienen om de kantoorbedienden te verblinden dan wel om uit te geven In elk geval blijkt er uit met hoeveel recht de politie er tegen gewaarschuwd heeft. Een krankzinnige te Agram moest naar het krankzinnigengesticht te Slenjeval vervoerd worden. Om den man, die doorgaans zeer bedaard was, er goedschiks heen te krijgen, besloten twee zijner vrienden hein weg te brengen, en gingen, onder voorwendsel van een pleiziertochtje te maken, in een rijtuig met hem op weg. Het was een warme dag en de drie vrienden kregen weldra grooten dorst. Zij hielden daarom even op bij een herberg en namen daar een hartstei king. Maar een eind verder kouden zij weer de verzoeking niet weerstaan om een herberg aan te doen, en eindelijk, vlak bij het gesticht, bielden zij ten derdenmale stil, om een laatste hartsterking te nemen. Toen zij daarop in het gesticht aankwamen en de krankzinnige in ontvangst zou worden genomen, waren alle drie in zulk een toestand, dat men volstrekt niet kon zien wie van ben de krankzinnige was; zij werden daarom ieder in een afzonderlijke cel opgesloten en den volgenden morgen, toen zij hun roes hadden uitgeslapen, was de ware gek te ondescheiden en keerden de twee vrienden naar Agram terug. Onlangs zaten met eenige andere passagiers op den spoortrein van Weenen naar Pesth in een waggon 2e klasse een oud heer en een jong mensch, die zeer vertrouwelijk waren binnenge komen en nog een poosje hieven praten. Weldra echter viel het jonge mensch in zulk een vaste slaap dat de oude heer op geen zijner vragen meer antwoord ontving'. Dicht bij Preszburg beklaagde zich de oude heer tegenover de andere passagiers over de onvoorzichtigheid van zijn zoon, die nu ging slapen en zijn portefeuille met bankpapier bij zich droeg Hij vond het dus veiliger haar maar overtenemen, knoopte dds de jas van zijn zoon los, nam hem de portefeuille uit zijn zak en stak die in de zijne. Aan het portier te Preszburg verliet de oude heer even den wagon, na de passagiers beleefd te hebben verzocht op de bagage van zijn zoon te letten. Hij kwain echter niet meer terug. Hierover ongerust, maakten de reizigers den jongen man wakker oin hem te zeggen dat zijn vader nog niet terug was. Vóór hij echter goed wakker was en begreep waarover het gesprek liep, was de trein in volle vaart. Het kwam nu uit dat hij geen vader meer had en de oude heer hem in het bijzijn van alle rei zigers bestolen had. Zoo spoedig mogelijk keerde hij naar Preszburg terug maar niettegenstaande alle nasporingen heeft de politie den gewaanden vader nog niet kunnen meester worden. Door de Fransche douanen te Pagny sur Moselle zijn dezer dagen twee bijzonder onbe schaamde smokkelaars gevat. De eerste reisde met den spoortrein van Metz naar Parijs en had eenige kisten bij zich, voorzien met het keizerlijk zegel van Rusland en aan het Russisch gezantschap te Parijs geadresseerd. Volgens de declaratie bevatten zij staatsstukken. Verzendingen van dien aard zijn vrij van rechten; maar in dit geval hadden de tolbe ambten eenigen achterdocht. Zij maakten de kisten open en vonden er 24,000 sigaren in. Natuurlijk nam men den smokkelaar in hechtenis, en den volgenden dag werd een tweede gevat, die op dezelfde manier een nieuwe bezending over de grenzen wilde brengen. Er zijn nog vier andere personen in hechtenis genomen, en waarschijnlijk zijn er nog meer in deze zaak betrokken. Men spreekt zelfs van valsche stukken op naam van het Russische gezantschap, die gemaakt zouden zijn oin den sluikhandel te vergemakkelijken* Bij de harddraverij te Obdam, den 5 gehouden, is de prijs gewonnen door Aafje, van Dam in de Scherineer, de premie door het met geweld weder toegeslagenmen vernam vaste schreden op den gang die zich verwij derden en daarna diepe stilte. Slechts het uur werk in de kamer van Krautschnieder vervolgde zijn melancholiek tiktak. Het hart van dén armen Kijritzer klopte als moest het barsten. Het duurde lang al vorens de heer Krautschnie der zoo ver tol zich zelve kwam dat verstandige en heldere gedachten toegang kregen tot zijne verwarde hersenen. Wat hij gehoord had bewoog zich als in een chaos door zijn vroeger niet al te levendige fantasie. Waarvoor behoefde hij ook vroeger fantasie? Bij de fabricatie van chigorij heeft men die niet noodignog minder als rentenier of pantoffelheld die zijne rustige dagen tusschen de aardappelvelden van Kijritz doorbrengt. Daarbij kwamen de bekende treurige tijdsomstandigheden van den zomer van 1878, welke destijde de harten van alle goede patriotten met vrees en schrik vervulden. Hier werd echter nog iets vreeselijker voorbereid -- Klaarblijkelijk had men hier de aanwijzing van een der ge vaarlijkste zamenzweringen, die reeds spoedig tot eene uitbarsting zou komen. Veigadering van den Raad der gemeente Schagen, op Woensdag 7 Julij 1880. In deze zitting werd in de eerste plaats mededeeling gedaan van: a en t. Missives van HH. Gedep. Staten dezer provincie, waarbij goedgekeurd werden teruggezonden de besluiten, geno men in ac vorige zitting, tot af- en overschrijving en kwijting uit den post voor onvoorziene uitgaven betrekkelijk de dienst 1879. c en d. Idem idem van de gemeentebesturen van Purmeren- do en Alkmaar, waarby deze, in antwoord op een schrijven deswege dezerzijds, berigten, dat, wat aangaat Purmerende, daar reeds eene verordening tot wering van de veemarkt van schapen lydende aan rotkreupel is vastgesteld, en wat betreft Alkmaar de Kaad aldaar deswege nog geen definitief besluit heeft genomen; blijkende verder, uit een door het bestuur van Purmerende toegezonden exemplaar zijner verordening, dat daarbij nietgelijk in die van Hoorn, het vee, waarmede de overtreding wordt begaan, wordt verbeurd verklaard. e. Proces-verbaal van de opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat op 24 Junij 11. in kas was de som van f 17,220,355; welke missives en verbaal voor kennisgeving worden aangenomen. Daarna werden geflatteerd een paar verzoeken om ontheffing van aanslagen in de belasting op de honden en den hoofdelij- ken omslag; afwijzend werd echter beschikt op een verzoek van den gemeente-ontvanger om plaatsing van een urinoir in de naar zijn kantoor leidende gemeentesteeg en de overdekking eener daar aanwezige goot, hebbende, gelijk de voorzitter me dedeelde, het dagelijksch Bestuur maatregelen beraamd, het publiek te beletten de steeg voortaan te gebruiken als water plaats, en wordende overdekking der goot nadeelig geacht voor het reinhouden daarvan. Vastgesteld werd wijders een besluit tot onderhandschen ver huur van de vroegere woning des hoofdonderwijzers aan den hulponderwijzer P. Groen. Nog werden de bezoldigingen der klerken J. Bakker en K. Koster bepaald op f 200, en op voor stel van B. en W. besloten, hetgeen door het Rijk voor de volkstelling zal worden te goed gedaan geheel te laten ten bate der agenten, en den hoofdagent, met de leiding der werkzaam heden belast, eene gratificatie toe te kennen van gemeentewege. Gewijzigd werd vervolgens, in verband met de op 1 September aanvangende nieuwe regeling van het onderwijs, de bestaande verordening deswege, alsmede de verordening betrekkelijk de heffing van schoolgelden. Eindelijk werd nog gelezen een door den heer Voorzitter van Gedep. Staten, in afschrift gezonden missive van den heer inspecteur over het lager onderwijs in deze irovincie, waarbij deze te kennen geeft, dat de Raad z. i-, bij iens in de vorige zitting genomen besluit, de jaarwedden vau den hoofdonderwijzer der gemeenteschool en den hulponderwijzer B. Soers f 60 en f 25 te Taag heeft vastgesteld. Met algetneene stemmen werden echter door den Raad de bepaalde bedragen vooreerst billjjk geacht Bij de nu volgende rondvraag vestigt de heer Govers de aan dacht op het onkiesche van het baden door de jeugd in de vaart aan den publieken weg, bij de brug van het zoogenaamde Laantje. De Voorzitter deed toezegging, dat daartegen zooveel aoenlyk zal worden gewaakt Daarna werd da zitting gesloten. Woensdag i4 dezer, zal er een goedkoope Een vreugdekreet ontsnapte Margaretha's boezem. Overgelukkig greep Raoul de hand van den oudeu graafdeze echter drtkte den uitverkorene zijner dochter aan zijn borst en gaf hem een kus op het voorhoofd. Het zonnige geluk, dat het boudoir van Margaretha zoo plotseling was komen bestralen, sprak thans bij de drie menschen op zeer verschillende manier. Terwijl de oude graaf levendig praatte en met bijzondere voorliefde in bet leveD van hem zeiven en van zijne dochter terugblikte, konden Raoul en Margaretha slechts weinig woorden vinden, want al wat hun hart slechts wenschen kon, was bijna vervuld. Op deze wijze was mogelijk een vol uur verloopen, toen de blik van den ouden graaf op de kleine pendule op Margaretha's spiegeltafel viel. ,A!le duivels, reeds elf uur I* riep de oude heer. -Op dat uur verleent Zijne Majesteit audiëntie en daar ik hem in elk geval mijn opwachting moet gaan maken, zoo zullen we de zaak maar dadelijk tot een 1 kort en goed einde brengen, zal ik n beiden reeds heden als verloofden voorstellen en Zijne Majesteit om zijn genadige goedkeuring van het huwelijk ver zoeken." Wat kon de jonge lni liever zijn Bij gevolg meldde de dienstdoende officier reeds een half uur daarna aau den koning, dat graaf de Rabrasse met zijn aanstaande schoonzoon en dochter verlof verzocht zijn opwachting te maken. Re koning was nog maar steeds in eeu slecht humeur; alle staatsaangelegen heden had hij nog van zich afgeschoven en ook minder gewichtige audentiën had hij niet willen ver- leenen, doch den ouden graaf de Rabrasse mocht hij niet afwijzon daarom gaf hij te kennen, dat hij deze ontvangen zou. Bij het binnentreden van den graaf en diens dochter en Raoul, vertrok het verdrietig gelaat des konings zich tot een vriendelijk lachje, doch nauwelijks had de oude heer den monarch zijn toekomstige schoon zoon voorgesteld en voor het jonge paar om de koninklijke toestemming verzocht, of het voorhoofd des konings trok zich in diepe rimpels samen. Raoul de Surviüe! Raoul de Surville!" riep hjj uit, wendde zich daarbij snel naar zijue schrijftafel en trok een blad papier onder een presse-papier nit. -Zijt gij die de Surville, welke dit heeft geschreven?" vervolgde hij daarop, terwijl hij zijn- drilt nauwelijks meester was. Met verbaasde blikken staarde Raonl naar het hem voorgehouden papier. Stellig zeker is dit mijn schrift -En ge zijt nog op vrije voeten en zelfs op het kasteel van hem, dien ge zoo vermetel dorfdet boonen?" j viel de koning hem in de rede. -Maar, mijn God, uwe majesteit, hoe moet ik dat begrijpen hernam Raonl. Daarop staarde hij, alsof hij hulp zocht, naar den ouden graaf en diens dochter, die beiden sprakeloos van verbazing het tooneel stonden aan te staren. -Wanneer gij de schrijver van dit paskwil zijt, is het hier de plaats niet meer u nadere opheldering te geven," ging de koning, op hefligen toon voort. -Maar nog nimmhr heb ik een paskwil geschreven," bracht Raoul in het midden. Een trek vau verwondering vloog over het golaat van den koning. Zijt gjj de schrijver van dit schotschrift dan nietru riep hg nit. -Werkelijk verneem ik eerst bij monde van uwe majesteit, dat zulk een stuk werd geschreven en al mogen de karakters van het schrift met het mijne overeenkomst en gelijkenis hebben, zoo kan dit slechts door een toeval wezen, waaraan ik volkomen onschuldig ben." De koniDg ademde eens diep. De zaak is mij onbegrijpelijk hernam hij. -Doch hoe was deze verwikkeling mogelijk, en vooral: hoe zijt ge de Bastille ontkomen, voor welke ge reeds aaDgewezen waart?" -Ik kan uwe majesteit, helaas, niet de minste inlichting of opheldering ge:en "antwoordde Surville. -Dan zullen we ons wel in de eerste plaats tot den jager moeten wenden, die mijn daarop betrekking hebbend bevel naar Parijs ovorbrengen moest," aldus nam de koning weder het woord, greep de schel, die op zijn schrijftafel stond en schelde. Doch op hetzelfde oogenblik streek hjj, alsof hij zich iets herinnerde, met de hand over het voorhoofd. -Ach, daar schiet mij juist to binnen, dat het hoofd van de politie te Parijs mij heden morgen van iets melding maakte, maar aangezien ik ,niet in een stemming was om mij met zaken bezig te houden, heb ik die quaestie onafgedaan gelaten. Wellicht heldert dit bericht van de politie alles op," aeide hij. Hij nam bij deze woorden een tamelijk grooten brief van een zilveren presenteerblad, dat op zijn schrijf tafel stond, opende hem ea liet zijn blik over do regels gaan.

Schager Courant | 1880 | | pagina 2