«IS COKES TE KOOP Steenkolen Marktberichten. Advcrtcntieii. 2Ö JVIÜCsK EtllTYEREE.MGlJiG JACOB BRAS S1EN0 VIS. 90 Cent per Mud. puik beste TURF, van 7 en 8 Gld. per 1000 stuks. Voor SCHAGEN franco te huis. J. KEET Dz. Men bericht ons uit Goes, dat eene gebeurtenis aldaar groote ontsteltenis heeft verwektDc ontvanger der registratieen domeinen moet zich namelijk hebben schuldiq gemaakt aan verduistering eener koopsom van Rijksgronden. Voor eeniqe jaren is de nieuwe ingedijkte Schingepolder verkocht, onder voorwaarde dat de koopsom dadelijk of in jaarlijksche termijnen of na verloop van tien jaren kon betaald wordenin de beide laatste gevallen natuurlijk met de voldoening van den intrest voor het niet betaalde De som moet door de koopers dadelijk qestort, doch door den ontvanger niet verantwoord zijn, maar daarentegen jaarlijks de intrest aan 's Rijks schatkist zijn afgedragen. Dit feit werd in de afqeloopen week ontdekt en jl. Zaterdag onderzoekin loco door de justitie ingesteld 'f welk heejt geleid. daar de ontvanger tengevolge eener poging tot zelfmoord niet vervoerd kon wordenlot bewaking van zijn persoon in zijne woning. Voor één dubbeltje koopt men tegenwoordig te Amsterdam, s'avonds op straat een paar kopervergulde manchetknoopen, dio de vóór en tegenzijde van een goud tientje voorstellen, en als om bjj ilozo ruw bewerkte nabootsing van courant geld een waardig pendant te geven, krijgt men er op toe een zooge- naamdo bon voor honderd costumes en twee andere bons voor honderd en voor zestig sigaren. Ze vinden gretig koopers en het gevaarlijke speelgoed komt dus in ieders handen. Het billet van honderd is bet bo- driegelijkste nagemaakt. "Wie bet onvoorbereid op een pas of wat afstand ergens op een tafel ziet liggen zou zweren, dat het eon geldwaardig stuk is. De lijst met de bekende vier hoek-childjos waarin het cijfer 100, de tuk en blader rand, de ineengestrengelde krulletters van de woorden. Nederlandsche Bank, tor rechter en linkerzijde, het vrouw nkopje dat alles is met de grootste nauwkeurigheid nage maakt. Verder is het biljot op, dq gewoue wijze gemerkt. Ook in andere plaatsen worden dergelijke biljetten op straat verkocht. In de diligence van C. op H., had dezor dagen het volgende vermakelijke, voor den betrokkene echter minder aangename, voorval plaats. Do koopman W. uit M. zat met andore reizigers waaronder een vrouw met eenigo kinderen in do diligence De moeder gaf haar kroostpepermuntjes die het mot graagto zat opteëten. De koopman vroeg een der kleinen of hij er ook een mocht, maar daar had het kind geen ooren naar hij baalde daarop 3 rijksdaalders uit dea zakdie hij gekscherend het kind in ruil voor een pepermuntje aanbood. Tegen die- gliustorendo zilverstukken was het niet bestand en nam de ruil aan. Toen de wagen op de plaats zijner bestemming was, vroeg de koopman zijn geld terug maar tot zijn vorbaziug wilde de moeder hier niets van weten: „eens gegeven, blijft gegevon," beweerde zij. En tot smartelijke verwondering van den Hoor W., verliet de vrouw en haar kroost do diligence met de 3 rijksdaalders. Betreffende het ongeval aan Den Helder deelt men ons het volgende mede De manschappen der infanterie, ongeveer 150 man, waren gelijktijdig met die der artilerio, te halfzeven uien des avonds, ter hoogte van het fort Kijkduin, elke afdeeling onder toezicht van een officior van gezondheid, te water gegaan. Toen de mauschappen der infanterie eènige oogenblikken in zee waren, geraakte een aantal hunner in groot gevaar van ver drinken, daar op de plaats waar zij baadden, tusschen twee golt brekers, een plotselinge diepte aanwezig is, t veroorzaakt naar hot schijnt door een schip dat te dier plaatse vroeger is gestrand. De militairon die hierdoor van de been raakten, werden door den sterken vloed medogeslcept tegen en langs den kop van een der golfbrekers. De sergeant Hagodoorn, op dit punt aanwezig, begaf zich onmiddelijk geheel gekleed te water en had do voldoening twee of drie militairen uit den stroom te trekken; ook de overige manschappen trachtten hunne kameraden te reddeu, waarbij een milicien, Breedevelt, zich herhaaldeljjk onverschrokken aan den stroom blootstelde, telkens een dor zinkende manschappen met zich naar het strand voerende. Hen vorkeerde in de waan op die wijze allen te enkelen schurk ontsnappen!" Dit geschiedde. Laurens do Vos, die dit alles met knikkeude knieën en doodsbleek gelaat aanzag, werd met zijn medeschuldigen in een kring gesloten, zoodat niemand hunner ontsnappen kon. „Spreek, ongelukkige!" zei de inspecteur tot de schrikwekkende gedaante. „Ik ben Abel Tasman, stuurman van de gestrande brik Erasmus,stamelde de gewonde in het Hol- landsch. .Kapitein Gerard Breidelen is in den afge- lbopen nacht verraderlijk neergeschoten en beroofd door dien man daar, die strandvoogd beweert te zijn en die zich Laurens do Vos noemt. Vier matrozen van de brik zijn door zijn negen rotgezellen ver moord. Ik zelf werd zwaar gewond en slechts aan een wonder had ik mijn redding te danken l" „Wat hebt ge tot uw verdediging te zeggen, strandvoogd? vroeg da inspecteur. De ellendeling boog het hoofd en sprak geen woord Als een uit het graf gerezen spook stond zijn aanklager voor hem. „Jij waart er ook bij!" stamelde de Hollandsche stuurman, terwijl hij naar een jongen knaap wees, die met de houding eens misdagers in den kring stond. „Jij hebt op mij geschoten Help! Ik sterf!" en bewusteloos zakte de ongelukkige ineen, die zich tot op dit oogenblik door bijna bovenmenscbelijke krachtinspanning had staande gehouden. De inspecteur vergat zijn Deensch flegma en legde op eens een buitengewone geestkracht aan den dag. „Geeft eens wat touwen hier!" schreeuwde hij» „Knevelt die roofzuchtige schurkenOver hen zal een ontzettend gericht worden gehouden!" „Genade! genade! Ik wil alles bekennen!" jammerdo hebben gered, toen bij het spoedig gehouden appél bleek, dat twee man ontbraken. Alle pogingen om deze nog te vinden waren ijdel. Een der manschappen die schijnbair levenloos uit het water was 'gebaald, werd door de goede zorgen van dou officier van ge zondheid Van Lier na eenigen tijd weder opgebracht. Het lijk van een der drenkelingen is Zondagmorgen opgovischt, Ifct andero 1« nég niet gevonden. Kaar men zegt, is een der drenkelingen door groote roekeloosheid omgekomen, maar vermoedelijk is ook de plaats voor het baden niet zeer gelukkig ge kozen. Eenige dagen geleden ondernamen twee reizigers met twee gidsen een tocht naar den top van den Wetterhom. Zij werden sedert niet teruggezien en hoezeer inen naaf hen zocht, nergens gevonden Vermoedelijk zijn zjj bij liet beklimmen van den berg verongelukt. Telegraphiach zien. De allerlaatste Amerikaansche uitvinding is- »het telegraphisch zien.» Daar hel hieronder volgende aan een zeer ernstig blad, dat te Boston verschijnt is ontleend, zoo deelen wij het onzen lezers mede, zonder over de mogelijkheid daarvan uitspraak te kunnen doen. Prof. Bell en R. Carey te Boston betwisten elkander de eer, het zien van verwijderde per sonen of zaken door middel vaft den electrischen draad te hebben uitgevonden. De toestel, waarvan de afbeelding in Ameri kaansche vakbladen voorkomt, heelt hoofdbe standdeel aan beide einden der leiding bijzonder geprepareerde schijven, waarvan de eene aan het kantoor van afzending den achterwand van eene «Camera obscura» vormt, de andere aan liet ontvangkantoor op een chemisch geprepareerd papier inwerkt, waarop het beeld van het ver wijderde voorwerp moet verschijnen, met alle getrouwdheid van een spiegelbeeld en zonder hulp van de nieuschelijke hand vervaardigd De persoon of het voorwerp wiens beeltenis getelegnipheerd moet worden, plaatst zich voor (Ie lens der «Camera en de lichtstralen, die zijn beeld op den achterwand der «Camera» werpen, vallen op eene schijf, die, met vele kleine gaatjes voorzien, stiften van selinium in deze geboerde openingen bevat. Zooveel' stiften in de schijf steken, zooveel draden gaan straals gewijze daarvan uit en worden met behulp van een hij den toestel behoorend werktuig tot een kabel gewonden, zoodat zij als een enkele geï soleerde draad door eene klemschroef heen den toestel verlaten en aan den gewonen telegraafdraad worden verbonden. Op het ontvangkantoor loopt de electriciteit op eene metalen punt, van waaruit eveneens straalsgewijze draden loopenover dien kegel van draden gaat zij naar de basis, eene beweegbare schijf, die weder van vele gaatjes is voorzien, maar waarin uu platina of koolstiften in de geboorde openingen zijn gestoken. Achter die ontvangschijf is een luchtledig en hierop volgt het geprepareerd papier dat als verrekijker dient. Een uurwerk 'clock) is niet beide toestellen verhonden, waardoor een reeks heelden bij omdraaiing van het rad en de beweging van de witgloeiend gemaakte stiften in de schijf wordt voor.gebraeht en aldus een voortdurend zien (niet de eenvoudige opname van een enkel spiegelbeeld) wordt mogelijk gemaakt. De geheele uitvinding berust op het verschil dat er beslaat tusschen het seliniutn en de anuere deelen der schijf om de electrische strooincu te geleiden. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen. Ingeschreven van 23 tot en inet 26 Julij 1880. Geboren: Arie, zoon van Jan Rossen en Jantje Boender. de jeugdige strandroovor, zich op de knieën neder- storteod. „Vooruit, brave mannen van Keitum en Rantum!" riep do basstem van den ouden inlander. „Grijpt de schurken! Jelui kont de schoeljes wel, die altijd met den strandvoogd onder één deken lagen! Wat een schande, dat znlke gruwelen op ons eiland kunnen plaats vinden Laurens de Vos en zijn negen makkers werden gegrepeu en gekneveld Intusschen deed de Inspecteur zelf moeite om den armen Abel Tasman weder bij te brengenten slotte gelukte hem dit ook. De wonde van den ongelukkige werd nu behoorlijk verbonden. Thans was hij in staat de omstandigheden zijner wonderbare redding mode te deelen. De hevige pijn, die zijn wonde hem veroorzaakte, had bem na verloop van verscheiden uren weder tot bewustzjjn gebracht en daarop was het hem met ontzacheljjk veel inspanning gelukt uit het geheim zinnige graf te kruipen eu het daglicht weer te zien. Zooals uit een later ^rovolgd onderzoek bleek, was de holte een der oude, vóór honderd jaar onder het zand bedolven hutten van het Kressenjakobsdal, waarvan de schoorsteen door den geweldigen druk van het zand der duinen een seheeven stand aangenomen had en aldus in een tunnel vervormd was. Het steeds ïd beweging zijnde stuifzand hnd den rand van den schoorsteen juist vrij gemaakt op het oogenblik dat het den in levensgevaar verkoerenden man gelnktq de opening te ontdekken. De stuurman werd naar Keitum gebracht en daar zoo goed verpleegd, dat bij weldra hers'.eld was en naar zijn vaderland terugkecren ko:i. Doch zijn loven Ondertrouwdgeene. Getrouwd: Sijbrand Thtunifz en Simfia Pars. OverledenWülem Denijs,'oud 23 jaren li maanden; Johannes Bartholomeus Bleeker, oud ruim maand. Alkmaar 24 Julij. Aangevoerd 3 Paarden f40 a 110 20 Koeien f 260 a18 nocht Kalveren f5al9 93 Schapen f 19 a 28, 16 Lammeren 8 a 14. 69 magere Varkens f 16 a 24 262 Biggen f 7.a 11 6 Bokken en Geiten f 4 a 8. klein Bokje f 0.a ets.; Boter per kop 0.90 a 1.00 ets. HOORN, 24 Julij. 1 hectol. Tarwe f 11.hl* Rogge f 0.7 hL Gerst f 6.2 hl. Haver 1 6.50; Mosterdzaad f 21.;Karweizaad f 15.2 hl. Boonen: bruine f 14 20; witte f Paarden f0 5 hl. Erwten valo f hl. groene f 17. hl. graauwo f hL Witte f alles per hectl. 1274 KG. Kopbotor f 1.40 a 1.60 per K.G. 6500 Kip Eijeron f 3.50 a 4.Eend-Eijoron f 0.a 0.beiden per 100 stuks 15 Paarden f 60 a 225 2 Koeijen f 140 a 20 Kolveren f 6 a 20; 50 Schapen f 23 a 30; 40 Lammeren t 12 a 17 0 30 Varkens f 14 a 23; 4 Zeugen f 30 a 45; 60 Biggen f 6 a 10. I'unneietidt 27 Julij. Kaas: aangevoord 405 stapel* kleine f 36.1 stapel middelbare f Boter f 1.30 a 1.40 por kg. Kip Eijorcn f 3.70 a' 4.00; Eenden f 0.per 100 st. 294 Runderen, duur stug. 21 paarden; 204 vette Kalveren f 0.60 a0.80 per pond, vlug; 84 nuchtere dito f8 a 22 per stuk, vlug; 98 vette Varkens 56 a 64 ct per pond, vlug: 80 magere f 15 a f 25, 173 Biggen f 6 a f 9, 1315 Schapen en lammeren, duur vlug. AMSTERDAM, 27 Julij. De prijzen dor aardappelen waren heJen als volgt: Pruisische roole fa f Zecuwsche Jammen f afWcstlandscha zand f 0.a f 0.dito klei f 2.40 a f 2.75; dito Amerik. f 0.a f 0.—; Katwijker zand f 4.a f 5.20; dito klei f a f Rijnsburgers f 0.a f 0.Noord wijker zand f 3.60 a f 4.30; Haarlemmer zand f 2.50 a f 2 75; Geldorscbe Kralen f3.50 a f 3.90; Hillegommer zand f 4.a f 5.25. Aanvoer 2000 HL. Handel levendig. van en Schagen, 24 Julij 1880. Hunne dankbare kinderen. bij partij, tegen 37 Cents per 3a Kilo, 5 CONTANT. lang bleef hem de afgrijzehjke herinnering aan dion ontzettenden nacht in de vreeslijke Kressenjakobskloof op het woeste straad van Hörnam in de gedachten. Het rechtsgeding tegen de ellendige moordeuaars nam een aanvang De lijken van de kapiteiu en der vier matrozen van do Erasmus werden uit het duin zand gegraven en bij nauwkeuriger onderzoek vond men, geholpen door de bekentenissen van den eeneu jeugdigen misdadiger, nog vele andere lijken en geraamten van ongelukkige schipbreukelingen, die aan het Hörnumer strand, vertrouwende op bet heilige recht van gastvrijheid en hulp, zoo jammerlijk een einde gevonden hadden onder de handen der moorde naars. Ton huize van den strandvoogd vond men eene ontzachelijke menigte geroofde kostbaarheden en ver scheidene kisten vol geld; op alles werd beslag gelegd. Tegen het oinde van November werd het vonnis uitgesproken en den 29en dier zelfde maand eindig den de schurkachtige strandvoogd Laurens de Vos cn zijne negen moordgczellen onder het zwaard van den beul van llussum hun misdadig leven. Sedert boorde men niets meer van rooverijen aan het (iörnumer strand. Integendeel werd in 't vervolg daar beter dan ergens anders voor de ondersteuning van arme schipbieukelingen gezorgd. SLOT.

Schager Courant | 1880 | | pagina 3