Gemengde berichten. DE SCHILDEK VAN C1IICAG0. gnnfnte over het uier 'jrsr «?79 stjtboj'i •- wtrita is 4e cgoaUe r»n «Bdrrsoez t- oo-or] de aL- Sektak, Grrtn en Buis. Aan do or Je *M vemlpCD» de opnt.king et .er voordrngt van >ier personen, tov de heroeming van twee kt.crs toot deze g.meatt, op welke roordragt wei ien gehrsgt -.1 .-deode loden J\ Stammes ea Jb. Bnjmig, m 4e hoeren A Knikker en W. A Hazen. Nog werd op Toor»; l de» - «bloten aan de Kijk»- reldwaï htera. die wilnrend» de algeloopen kermis de gemeente politie het ben geadsisieerdde gewone ratificatie te rerleenen, dit jaar beloopende een bedrag van f 35 Bij de daarna volgende rondvraag wees de heer Koe op de noodsakelijkheid van een spoedig herviel van h»t liek voor de algemeene begraafplaats, om d> jeugil te beletten ablnar balda digheid te plegentcrwjjl door den b"er Smit wen! opgemerkt, dat de waterlooaing in een der zinkputten van de gedempte gracht te wenscben overliet. Na toezegging des Voorzitters, dat in een en ander ten spoedigste tal worden voorzien, iloot deze de zitting Vrijdag 3o dezer had ie Schagen, in de saai van den beer A. Knikker, de gewone jaarlijksche vergadering van onderwijzers in 't 7e distriet van Noord Holland plaats. Te io| ure opende de Voorzitter Mr, M Buchner de verga-lering en riep de aanwezige een hartelijk wolkom toe. Na het lezen der notulen van de vorige bijeenkomst en het doen van eenige mededeelingen had de verkiezing van leden van 't bestuur plaats. Het aftredend bestuurslid de heer Visscher werd herkozen, terwijl in plaats der aftredende heeren Uurbanns en van Lwijk gekozen werden de heeren Berk en Rampen, Verder werd Schagen aangewezen als de plaats waar in de laatste helft van Juli of in hel begin van Augustus des volgenden jaars de vergadering zal worden gehouden. Na de pauze kwamen de volgende punten van bespreking aan de orde: a Is 't wenschelijk aan 't leesonderwijs, taal onderwijs te verbinden? In te leiden door den heer K. H Heeroma; r. Het onderwijs in plantkunde voor de plat- telandsche school? In te leiden door den heer J. W'tte. De heer J F. Berk gaf ten laatste eene boeiende historische novelle ten beste getiteld: »de Heks van West Friesland.* He voorzitter sloot daarop te ongeveer 3 ure de vergadering, waarna de meeste onderwijzers tol laat in den avond aan een gezelhgen disch bijeenhleven. Donderdag 29 Julij, was voor de schooljeugd van Zijdewind een dag, welke hun nog lang zal geheugen- Men hield feest. Door de welwilleudbeid der ingezetenen werden er 128 kinderen in 3o rijtuigen vergezeld van tt dames, geredendoor verschillende dorpen, naar Scboorldam, Bergen, Egmond aan ZeeAlkmaar en Heerhugowaard. Op al deze plaatsen werden de kinderen ruim schoots op allerhande ververschingen onthaald. Dat liet aan verschillende liederen niet ontbrak zal wel met vermeld behoeven te worden. In laatstgenoemde pleisterplaats werdou de onderwijzers, de heeren rijders en de dames, door 3 schoolkinderen in nette bewoordingen bedankt. Het geheel had een recht feestelijk aanzien, want bijna al de schoolkinderen waren van vlaggetjes voorzien, en liet weder ofschoon eetst wat droevig, helderde op. Met een luid gejuich van kinderen en wachtende ouders kwaal men 's avonds weder te huis. De dag van Donderdag den 29 dezer was I Heb je ook wat gold voor mij, KareiO n ze Baby moet kousjes hebben. Ik kan d mr met goen mogelijkheid langer meè wachten. We moeten dat geld dan maar op iets anders uitzuinigen.* ,En dat riet6 anders* zal dan natuurlijk het doek voor mijne nieuwe schilderij zijn.* Op somberen moi renden toon gaf Karei Rossiter dit antwoordhaalde een in elkander gefrommelde papieren dollar uit den zak en legde dien naast zijn vrcuw op tafel neder. Vervolf-ens nam hij zijn boek, waarin hij aan 't lez en was. weêr op en zette zijn lectuur voort Het was een werk van den Engelschen kunstcriticus Ruskin. Zoomin als zijn vrouw er den inhoud van zou begrepen hebben, bekommerde zij er zich om, of zij dit bad kunnen doen. Terwijl zij die vraag deed, bad zij haar man niet aangezien, ook gaf zo geon ant woord op de morrende wijze, waarop hij aan die vraag voldeed, doch boog zich nog dieper over haar naaiwerk heen. Op den grond, naast haar, stond een korf met annoedige, atgedragen kkeren, meest kinderkleedjes welke zij stuk voor stuk in handen nam en werktui gelijk verstelde. Op deze wijze bleven zij beiden, ze waren man en vrouw, vreugdeloos en sprakeloos tot diep in den nacht zitten, in een klein armoedig huis, waarin nog meer menschen woonden, te Cbicago. Al wat hen omringde, van het tot op den draad afgesleten tapijt tot het verschoten kleedje der jonge ▼rouw, droeg den stempel van armoede. Het behangsel was hier en daar bijgeplakt en dat nog wel met stukken vau een andere kleur en patroou. De oude paardeharen sopha een overblijfsel uit betere dagen was totaal op en hier en daar doorgesleten. De weinige boeken, die op een boekenhanger stonden, vulden dit voor de leerlingen Jer CF»ristschool van Scha gerbrug een ware feestdag. Reed* des morgens vroeg gingen zij ruim honderd in getal per gondel rmar Alkmaar en van daar naar Bergenwaar zij zichonder het zingen van cbr. liederen in de duinen ver maakten. Te Alkmaar bragten «y den théns aldaar woonachtigen heer Hoekgepensioneerd hoofd onderwijzer te Schagerbrtig. een bezoek, een soort van aubade, waarmede de oude man zich zeer vereerd gevoelde. Omstreeks ten to ure des avonds, kwamen allen iioogst voldaauweder te huis. Te Wieringerwaard is eene maatschappij van onderlinge verwaarborging tegen verliezen van rundvee ongpricht. Het be»tuur bestaat uit de heer J. K Kaan als administrateur en de heeren J. M- Koelman, A. C. Bakker, R. D. Kaan en P. D. Schenk als taxateurs. Uit Anna Paolowna worden ons de volgende berichten gezuoden: Maandag bracht Z. E. de Commissaris des Konings in de provincie Noord Holland, een bezoek aan onze gemeente, en daarna aan het eiland VVieringen; per trein 7.16 vertrok Z. E. weer naar Haarlem. Als geneesheer bij de Hollandsche IJzeren Spooiweg Maatschappij, is benoemd m plaats van den heer Dr. F. Bonn, onlangs vertrokken de heer Dr. F. llomar te Wieringerwaard. De Haarlemsche paardenmarkt heeft ook hier vpel drukte gegeven. Niet minder dan negen wagons met jonge paarden werden daarheen vervoerd. - In den morgen van 3t dezer omstreeks te 6 ure, sloeg te Kolhorn de bliksem in de woning van den bakker Slikker; in een oogen- blik, - de manen de vrouw waren afwezig stond het geheele gebouw in lichte, laaije vlam de ineid en de knecht redden met veel moeite, een nog te bed liggend kind, alsmede een weinig huisraad. De geheele woning brandde tot de grond af. Naar wij vernemen is het huis en inboedel verassureerd, maar het aanwezige graan niet. Gisterenmiddag is te Hoorn, tengevolge van het omslaan der heimachine, die bij de demping en rioleering der turfhaven wordt gebruikt, een 6 jarig knaapje dat daar speelde, het hoofd verbrijzeld; een ander kind werd zoo zwaar gekneusd, dat men voor het behoud van zijn leven vrÉfest. De heihaas is iu verzekerde bewaring genomen. Te Hinderdam (gemeente Nederhorstden Berg) was grsteren een 60 jarige mati, die in beschonken toestand verkeerde, met zijne vrouw in twist geraakt, en dreigde zich te zullen gaan verdriukeo. Werkelijk sprong hij in het water, en was spoedig verdwenen. Een polder werker die het ongeval zag, begaf zich ook te water, 0111 hem te redden, maar daar deze ook min of meer beschonken scheen te zijn, kon hij geen hulp verleenen. en was evenzeer spoedig gezonken. Beiden werden levenloos opgehaald. - Voor de weezcninrichting te Neerbosch zijn, onder ineer, twee giften ingekomen, een van f 1200 en een van f 5ooo, bestemd voor den opbouw van nieuwe huizen voor de weezen. laatsto slechts ten halve. Vrouwelijke zorg en zinde lijkheid hadden in die kamer de armoede to vergeefs mindor schorp trachten te doen uitkomen en de jonge vrouw in haar goedkoop, afgodragen kleedje, doch met zorgvuldig opgemaakt haar, sraettelooze kraag en manchetten, daar over die korf vol oude, half in lompen vallende kleedingstukken gebogen, scheen waarlijk de levende illustratie van dat gebeelo bin nenvertrek Met bekommerd gelaat, doch rappe handen zat zij te naaien, uur op uur. Eindelijk wierp Rossitor zijn boek weg, ging ach- terover in rijn stod liggen en sloeg de handen achter zijn hoofd in elkander. .Water willen schilderen is 't zelfde als een ziel op het dork te willen brengen,* sprak bij peinzend, alsof zijn lectuur hem tot dien uitroep had gebracht. Mevrouw Rossiter had juist een katoenen kinderjurkje uit de mand genomen en dat stuk bekeken. Het ver toonde verscheiden groote scheuren, die wel bewezen, dat de kleine, die het had aangehad, er bijzonder den slag van bad zijn kleertjes stuk te krijgen. Een flauwe zucht ontsnapte de vrouw, toen zij een bundeltje lappen, van dezelfde stof van het jurkje losrolde en te vergeefs naar een streepje zocht dat do behoorlijke grootte had. ,Boe bedoel je dat, manlief?* vroeg zij ver strooid. .Och, ik zeg dat naar aanleiding van 't geen Ruskin zegt van de kunst om een ziel te schilderen. Welk een grootsch denkbeeld is dat! Hebt ge u wel eens ooit eeu voorstelling van een ziel trachtten te maken Minetto giug hij in geest vervoering voort. .Ik heb dat gedaan. Ik had eens een droom jaren geleden Mijn eerste geliefde huwde een man, die later aan den drank bleek te wezen en eindelijk stier! zij aan een gebroken bart. Op zekere nacht, nadat zij was gestorven, droomde ik, dat ik haar schim zag. De omtrekken waren als van eene raenschelijke ge stalte, maar het was alsof se uit eene blaaawachtige Vlam bestonden. Hot beeld waa als 't ware een zwt- Men schrijft uit Wiesbaden, onder dagteekening van den 27 Juli, aan de N. R. Courant: Heden namiddag, ten half vier ure, hebben wij hier een verschrikkelijke windhoos gehad, gepaard met slagregen. De verwocslinqen er door teweeqgebraeht, zijn niet te beschrijven. Vooral in den wKurgartenin de plantsoenen, op den weg naar Sonnenberg enz. is het treunq aan te zien. Honderden van de schoonste boomen zijn als een zwavelstok afgebroken. Het is compleet eene ruïne. Ik heb mij daar straks van een en ander overtuigd, fin ik moet verklaren, zelfs jaren geleden tn het Haagsche Bosch niet iets dergelijks gezien te hebben. Honderden werklieden zijn bezig een en ander op te ruimen. De meeste wandelwegen zijn versperden iedereen wordt gewaarschuwd voor het gevaar dat hem dreigt van neder- vallende lakken en boomen. Alle toegangen, met uitzondering van de balzaal van het nHurhauszijn gesloten. Ook hel dak van dat qebouw heeft erg geleden. Van persoonlijke ongelukken is tot op dit oogenblik nog niets bekend In de Duitsche stad Zella zijn ruim IOO personen ernstig ongesteld geworden door het eten van vleesch van zieke varkens. Dezer dagen overleed te Newport, in de Eereenigde Staten, een SSjarige neger, een ?ewezen slaaf, die een vrij belangwekkende evensloop heeft gehad. Hij ontvluchtte in zijn jonge jaren de plantage van zijn meester in Maryland, nadat zijn vrouw en kinderen door dezen verkocht waren, en kwam te Newport, waar hij veel vrienden vond. met wier hulp hij weldra in staat was zijn brood te verdienen. Van zijn vrouw en kinderen hoorde hij niets; er verliepen jaren, zonder dat hij eenige tijding van hen vernam en de brievendie hij hun schreef, bleven onbeantwoord. Hij vermoedde dus eindelijk, dat zijn vrouw dood was, en huwde met een andere vrouw van Newport, bij wie hij verscheidene kinderen kreeg, en die, zes jaren qeleden, overleed. Voor twee jaren vernam hij dat zijn eerste vrouw nog leefde en zich in het Zuiden bevond, hare kinderen waren overleden. Zijn vrienden stelden hem in staat daarheen te gaan om zijn vrouw naar Tewpo te halen. De vreugde van het wederzien der bejaarde echtqenooten, die vijftig jaren gescheiden waren geweest was onbeschrijfelijk, en de oude man bracht de twee laatste jaren zijns levens zeer gelukkig door aan de zijde van de vrouw, met wie hij het eerste huwelijksgeluk had gesmaakt. Een van de grootste diamanten ter wereld wordt thans geslepen in een diamantslijperij te Hannau, de eenige die in Duitsland bestaat. Hii weegt 232 karaten en zal als hij geslepen is, een gewicht hebben van l52 h 160 karaten, dus ongeveer hetzelfde als de beroemste der tot nu toe bekenden diamanten, de Koh i-noor, een der Engelsche kroonjuweelen, die i52 karaten weegt. De steen moet f 300.000 waard zijn. Voor het gerechtshof te Loivest stond onlangs een l5 jarige knaap terecht, wegens het maken van valsche wissels. De jongeling, vende lichtglans en toch behield het zijn buitenste omtrekken. De schim scheen langs baar echtgenoot heen te zweeven en op een manier, dio van de ge wone wijze van uitdrukken der gedaohte geheel ver schilde, scheen dit bovenaardsche wezen mij toe to fluisteren: .Dit is mijn straf!* 0, als ik dat visioen den volgenden morgeu slechts dadelijk op dook had trachten te brengen Thans is de berrintring er aan te zeer verflauwd. Thans is het te laat .Ach, manlief, wat is dat jammer Door deze ongowone uitdrukking van sympathie verrastdraaide Rossiter wiens oogen bij het uit spreken der laatste woorden gestadig op den muur wat en gericht geweest, het hoofd om en keek zijne vrouw aan. Och, wat zijn die lappen ellendig kleinNiet een enkele is groot genoeg voor die scheur. Ik zal eerst nog een paar stukjes aan elkander moeten zetten. Zei je iets, manlief?* .Och niets van belang, antwoordde Rossiter koud, ontnuchterd en door die laatste opmerking geër- ger 1. Zijn vrouw hoorde die veraudering in zijn toon en zag hem in het verstoorde gelaat. .Ik kan je niet helpen, Karei,* zei ze eenigzins ongeduldig. .Wij zijn zoo arm dat ik steeds aan lom pen denken, van lompen spreken en lompen aan el kander naaien moet. Het spijt me, dat ik de vlucht van je phanta&ie heb gestroord ik was zoo druk met mijne gedachten bij mijn werk, dat ik zelfs niet wist dat ik hardop sprak.* .Nu, 't komt er niet op aan. Kom, je hebt van avond zeker lang genoeg zitten werken. Kijk maar eens hoe laaat het is!* Hij zei dit met zijn gewone, opzettelijke kalmte en vriendelijkheid Met een flauweu, onderdrukten zucht legde zijne vrouw haar werk bjj elkander en ging naar bed, om plannen te maken over de wijze, waarop zij oen wapon zou kunne» machtig worden om er den gevaarlijken vijand van haar huisaouden

Schager Courant | 1880 | | pagina 2