Gemengde berichten. DE SCHILDER VAN CHICAGO. te verbeteren fooien of aanverwante zaken te houden, zal men tevens een dubbel doel bereiken en aan 't geen door de kleinen bewerkt wordt, meer samenhang geven. Moeielijk is het streven van den onderwijzer, door de tegenwerking der ouders wordt het hem haast onmogelijk gemaakt, om zijn zware taak behoorlijk te volvoeren. Vrijdag jl. liep een schijnbaar onbemiddeld persoon, naar gissing 18 a 20 jaren oud, te Tegelen rond en verzocht tegen het vallen van den avond een aldaar wonend pottebakker om nachtverblijf waarop deze hem de fabriek aan wees. De vreemde maakte daarvan een gretig gebruik; maar toen hij den volgenden dag niet te voorschijn kwamging men aan het zoeken en vond zijn lijk op den oven, alwaar hij vermoedelijk door de uitwasemingen gestikt is. Kaar de spraak te oordeelen, meent men dal hij in Overijssel ot Gelderland te huis behoort. De kleederen zijn gemerkt M- v. O. en nadat de dood door een geneeskundige is geconstateeid, werd bet lijk voorloopig naar het lijkenhuis overgebracht. 1 In het laatst der vorige week geraakte de klokluider te Midwolde (Gron.) bij het luiden der zware klok, zoodanig in het touw verward, dat hij herhaaldelijk mee omhoog getrokken werd. Ka een paar keeren tegen den muur en cp de vloersteenen geslingerd te zijnwerd hij door een paar mannen gegrependie hem voor dood naar huis droegen. De man is thans buiten gevaar. De belangstelling in de wedrennen, welke op 28 dezer vanwege de harddraverij vereeoiging. op de heide tusschen Bussem en Hilversum gegeven worden, openbaart zich herhaaldelijk. Nu weer is door een vermogend ingezetene van 's Gravenhage een som van f 3oo aan de ver eeoiging aangeboden, met bestemming om bij dezen wedstrijd uitgeloofd te worden. Op bet terrein is uien thans druk bezig met het graven van een welput, ten einde in de gelegenheid te zijn de renners steeds van goed water te voorzien. Nabij de renbaan wordt een halte aangelegd waar de treinen op den dag van de wedloopen passagiers zullen opnemen en afzetten. Verleden Zaterdag heeft het eiland Schier inonnikoog feest gevierd. Catharina Maria Col- dewij weduwe van J. Haring, vierde dien dag haar honderste verjaardag. Een groote optocht van aoo schoolkinderenbracht haar een met bloemen versierde leuningstoelwaarin zij voor hare woning plaats nam, en de gelukweuschen van bijna al de bewoners vanjhet eiland ontving. De kinderen werden allen op koek getracteerd en mochten daarna een rijtoer maken. Des avonds was er illuminatie en vuurwerk. Te m<dden van de vele eeuwfeesten, die wij bijna ieder jaar hebben te vieren, blijft het toch een zeldzaamheid, wanneer iemand zijn eeuwfeest zelf beletrtt. De honderdjarige is nog steeds gezond en welgemoed. IV De brief, of liever gezegd het kleine billet, ontviel aan Mevr. Basset's band en badderde naar den grond terwijl zij mevrouw Rossiter in stomme verbazing aanstaarde. "Heeft die man werkelijk plan zich op zulk een koelbloedige manier van vrouw en kinderen los te maken Mevrouw Rossiter knikte treurig met het hoofd ec terwijl zij zich bukte om den brief op te rapen, rolde een heldere traan uit haar oog en bleef op bet tapijt liggen fonkelen. Wie heeft ooit van< zoo iets gehoordHij hoopt, dat ge met uw kinderen hier thuis gelukkig moogt zijnIs het dan niet even zoo goed zijn plicht als de uwe, voor de kinderen te zorgen ?- .Hij heeft zich nu eenmaal een ander doel voor gesteld." „Daar had hij maar aan moeten denken voor dat hij viouw en kiuderen had." „Welnu, hij zal zoo vrij zijn, alsof hij nimmer gehuwd was geweest." sprak do venatene kalm en vastbcradon. „Maar wat wilt ge dan gaan doen? vroegMistress Basset verwonderd, „Ik heb plan scheiding aan te vragen zei mevrouw Rossiter bedaard „Seheidirjg Wilt gij een scheiding „En waarom niet Zou ik mij met geweld aan eeu man vastgeketend houden, die in staat is mij zulk een brief te sehrijvpu hernam mevrouw Ros- verontwaardigd, terwijl zij het briefje op een armslengte van zich afhield en haar groote grijze oogen van innerlijke drift flikkerden. „Zoüdt u dat in een der gelijk geval mogelijk doen „Ik wel natuurlijk niet. Ik zon dat niet doen. Maar gij och. g'j bevindt u in een toestand, die zoo hemelsbreed van den mijne ve'schilt. Tot nog toe heat ge alles van bern vordragen. .«iemand verwacht een bewijs van grooten moed van u In een restauratie te Berlijn heeft eergis terenavond een vreeselijke gasontploffing plaats gehad, waardoor twaalt menschen jammerlijk verminkt zijn. Er werden dien avond in den kelder van het restaurant drie nieuwe gastoestellen gepro beerd. Men schijnt daarbij wat onvoorzichtig te werk gegaau te zijn, want plotseling hoorde men een hevigen knal. In den kelder wa» gas ontploft, waardoor een gedeelte van den mum instorte en de drie personen; die er zich bevonden lagen onder het puin bedolven. De gasten vluchtten in groote ontsteltenis uit de zalen van het gebouw; van alle kanten klonken jammerkreten; er heerste een onbe schrijfelijke verwarring. Weldra was de brandweer op de plaat- des onheils en met haar hulp had men spoedig de drie gekwetsten bevrijd Maar juist toen men meende den brand geheel meester te zijn weerklonk een tweede knal, nog heviger dan de eerste, en werden negen mannen van de brandweer onder de instortende inuren van den kelder bedolven. Met veel moeite haalde men hen. zwaar gekwetst, van onder de steenen te voorschijn. Het verdere blusschen liep zonder ongelukken af. Een der brandweermannen is reeds aan de bekomen wonden overleden, de andere gekwetsten verkeeren in bedenkelijken toestand Van de gasten die zich in de restauratie bevonden, moeten ook verscheidene uieer of minder gekwetst zijn. Omtrent de levensgeschiedenis van dr. Tan- ner deelen de Amerikaansche bladen het volgende mee. Hij werd in Engeland geboren, kwam als knaap naar Amerika en was daar werkzaam als rijtuigmaker, totdat hij trouwde en fruit hardelaar werd. Te zamen met zijn echtgenoote legde hij zich vervolgens op geneeskundige studiën toe, en werd na verloop van tijd, eige naar van een geneeskundige badinrichting. Een paar jaren geleden is het echtpaar ge rechtelijk gescheiden volgens sommigen omdat Mrs. Tanner maar geen vrede kon hebben met haar mans theorie, dat een leege schotel juist zooveel eten bevat als een gezond mensch noodi g heeft, en na zijn echtscheiding begon Dr. Tanner de proefnemingen, waarmede hij zoo spoedig naam heeft gemaakt. Dr. Tanner eet en drinkt weer als een gewoon mensch, en bet bekomt hem goed. Hij is be gonnen met melk drinken, at vervolgens tegen den raad der docters een perzik, en daarna verscheidene stukjes meloen, van welke vrucht hem zes stuks ten geschenke gezonden wer den Toen hij zich, kort na het eindigen van zijn vasten, naar het huis van een der geneesheeren begaf waar hij eenigen tijd vertoeven zal. werd hij door een groote volksmenigte luid toegejuicht, 's Middags en 's vonds is hij voortgegaan zich te goed te doen aan meloen, appelen biefstuk met aardappelen, wijn en melk. zonder dat hij er eenig hinder van had. Hij heeft, sedert het begin van zijn vasten 36 pond in gewicht verloren; maar als hij zoo voortgaat zal hij wel spoedig weer aangesterkt zijn. „De menschen zien zoo dikwijls dingon gebeuren, die zij niet verwachten, antwoordde Minette droogjes terwijl ze haar naaiwerk weer opnam. Mrs. Bassett zag haar bewonderend aan- „Welk een energisch, klein schepseltje zijt ge toch I Ge noemt alles in zijn geheelen omvang zoo bedaard op. Niemand had ooit kunnen vermoeden, dat gij alleen in uw onderhoud zoudt kunnen voorzien. Ge beproeft bet en bot gelukt. Ge bezit een vastheid van karakter, die aan een rots gelijk is. Kijk mij eens aan. Hoe onafhankelijk ik ook moge schijnen, zou ik toch haast niet weten wat ik in uw positie deed.* „Maar zulke dingen komen niet zoo op oens. Ik bad tijd genoeg om daarop te wordon voorbereid." Mrs. Basset zat een tijdlang zwijgend te mijmeren Eindelijk begon ze weer met zooveel ernst alsof het gesprek in 't geheel niet was afgebroken geworden. „Maar hoe was het nu toch mogelijk, dat ge 't zoo ver hebt laten komen Omijn man zou ook zelfzuchtig zijn en slechte aan zichzelf denkeu, als ik hem zijn gang maar liet gaan. Ik geloof, dat alle mannen op dat punt eender zijn. Ik wist hem echter van den beginnen af aan, overeenkomstig zijn karakter te behandelen. In de eerste tijden van ons huwelijk was hij van meeniug, dat hij maar niet genoeg voor mij doen kon, en op dat standpunt heb ik hein vastgehouden. Ziet ge, ik paste wel op om nimmer van mijn voetstuk te komen, Nn en dan bromt hij wel eens maar dat doen alle echtgeuooten. Ik laat hem brommen. Dat verveelt hem eindelijk nog uicer dan mij. Gij daarentegen, gaaft van den beginne af aan te veel toe. Gij waart inschikkelijk. Gij hielpt hem zijn overjas uittrekken braebt hem zijn pantoffels maakte zijn haar in orde, sneed de courant voor bem open en liept hem na om hem na oens hier en dan weer eens daar te ontmoeten." Met die woorden stond Mrs. Bassett plotseling lachend op en kwam door de kamer naar Minette toe. „Ach, wat zijn wij vrouwen somtijds toch dwaze, onverstandige schelpsels!" riep zij uit. Minette wischte een paar tranon af, die in hare oogen waren opgeweld. Mevr. X., die gewoonlijk te Neuilly een der bekoorlijkste villa's bewoontwas den winter gaan doorbrengen te Manaco in gezelschap van haar dochter, een allerliefst meisje. Een jonge hollandsche graaf Zus, of baron Zoo. had zich i de gunst van mevrouw X weten te verwerven zooaat zijn aanzoek om de hand van me). X. weldra een gunstig onthaal vónd, die overge lukkig was in het vooruitzicht van dit huwelijk. De zaken waren reeds ver gevorderd toen mevr. X.die dit vroeger had moeten doen, er aan dacht om inhchtinqen in te winnen aangaande haar toekom'Stigen schoonzoon. Zij schreef alzoo aan verschillende personen die wel in staat waren haar die te kunnen gevenj en uit de ontvangen antwoorden bletk al te duidelijk de waarheid dat de pretendent qeen recht had op eenigen adelijken titel en bovendien minvermogend was. Zijn eenig middel van bestaan was het spel, althans wanneer de kans hem begunstigde. Men kan wel begrijpen dat na zulke inlichtingen mevr. X zich haastte om alle betrekkingen af te breken. Weldra was zij te Parijs terug. Maar de villa Neuilly was treurig geworden Me/X. die ontroostbaar was over het verlies van haar minnaar, onderhield briefwisseling met hem, waaruit iets verkeerds broeide. Mevr. X moest zich tot den commissaris van politie wenden, om door agenten den omtrek der villa te doen bewaken tegen de bezoeken van den hollandschen graaf, die daar telkens rondsloop. Omstreeks middernacht van den i4 den bespeurden de agenten een schaduw, die door het kleine tuinhek der villa sloop. Zij naderden behoedzaam en zagen een jong meisje zorgvuldig in een waterproef gehuld, het gelaat met een voile bedekt, dat in de hand een reiszak hield. Zij sloeg den zijweg in die naar het Bois de Boulogne voert. Daar werd zij opgewacht door een jongmanaan wien zij haar valies overgaf. De agentenin de overtuiging dat zij hier met den hollandschen graaf te doen hadden maakten zich van zijn persoon meester terwijl het meisje de vlucht nam. De agenten brachten den onbekende naar het bureau van politie. Hij bekende zonder achterhoudendheid dat hij het meisje, om wier hand hij te vergeefs aanzoek had gedaan had willen schaken. Minder vlot is hij met zijn antwoorden over den inhoud der reiszak, die hem door 'f meisje was overhandigd. Daarin had men een pakje bankbilletten en verschillende kleinooden van waarde gevonden, benevens enkele rentegevende papieren. De hollandsche graaf zwoerdat hij niets wist van den dief stal door het meisje begaanmaar op den bodem der zak was ook een pakje brieven van zijn handdie allen een drinqende aanbeveling aan het meisje bevatten om toch maar alles mede te nemen wat zij kon. Terwijl de commissaris zijn onderzoek ver volgdehad mevr. X, in grooten angst over het lot van haar kind haar overal doen zoeken. Zij kreeg weldra tijding van haar Op het gezicht van het water had zij geen weerstand kunnen bieden aan de aantrekkings kracht die het op haar uilaefende en was zij er in gesprongen. Een marionier die haar was nagesprongen bracht haarna driemaal gedoken te heoben, weder boven water. Bewusteloos bracht men haar naar een naastbij zij nden post. Na her- „Mijne beste Minette 1" fluisterde Mrs. Bassett, terwij 1 zij zich tot haar ovorboog en de armen om haar schouders sloeg. ,„Ziet ge, de hemel is ons goed gunstig, als die onze eerste liefde niet begunstigt. Ware ik gohuwd, zooals ik dat eenmaal wonschte, dan was het met mij op dit oogenblik mogelijk niet beter gesteld dan met u De beiden vrouwen voelden zich weldra door banden van vriendschap tot elkander aangetrokken. Zij werden vertrouwelijker en mevrouw Rossiter glim lachte onder hare tranon, toen Mrs. Basset den klei nen Frank hoog in de hoogte hief en hem met een hartelijken kus weer op den grond zette. „Je bent een lieve jongen," babbelde de vrouw van den grossier, „en ais ik terugkom, krijg je een mooie fluit, een trom en nog meer van die nuttige dingen van mij en," besloot zij ernstiger, terwijl zij do borduurster de hand gaf, „wat u aangaat, Mrs Rossiter, als gij 't een of ander noodig hebt, vergeet dan niet, dat de vrieudschap hare rechten heeft en laat het mij weten." „Ge zijt wel goed. Maar ik hoop dat het mij niet aan het hoognoodige zal ontbreken." E11 met een vroolijken glimlach om de lippen verliet Mrs. Bassett in bare ruischende zijden robe de woning der armoedo waar zij den besten indruk en een zonnig gevoel van hoop in de gemoederen achterliet. A an dat oogonblik af was het voor de vrouw des groothandelaars, met haar anders wel wat eentonig© levens wijze, een dor aangenaamste uitspanningen, om naar de woning van de arme mevrouw Rossiter te rijden, een of twee uren al pratende met deze door te brengen en met de kinderen te stoeien. Frank was ongeveer van denzeltden leeftijd als do knaap, dien zij had verloren, en dikwijls dreigde ze hem schertsend dat ze hem zou stelen. Doch zoo lang mevrouw Rossiter het brool nog voor hare kleine verdienen kon, zou ze zich tot geen prijs van een harer kinderen hebben gescheiden. De vrouw van de groothandelaar moest zich te vreden stellen met de kleinen speelgoed en andere kleine geschenken te geven, rijtoertjes en dergelijke vermakelijkheden voor hen uit te denken en op dio

Schager Courant | 1880 | | pagina 2