DE SCHILDER VAN CHICAGO. Blijkens achterstaande advertentie, zal er op Woensdag a5 Angnstos et ne goedkoope volVs- trein rijden van Helder, A. Paulowna, Schagen, Noordsthai wonde, Hngowaard, Alkmaar, Ca*.- trien in Zaandam, Kooj;zaan<lijkWormerteor, Krommenie, Uilgeest en Be vei Wijknaar den Haag en Rotterdam. De weleerwaarde heer J J. Frentrop, pastoor te Warmen nnizen herdacht, jl. Zondag zijn a5 jarig priesterschap. Uit de woningen zijner parochianen en nit dje van efenige Protestanten was de nationale vlag uitgestoken. De met groen, bloemen, heesters, kransen, schilden, guirlandes, enz, versierde kerk kon naauwelijks de menigte bevattpn. De vele den jubilaris aangeboden geschenken, waaronder een schrijfbureau, veel tafelzilver, een muziekdoos, enz. waren na kerktijd voor het publiek ter bezigtiging gesteld. Velen maakten daarvan een gretig gebruik en werden gul ontvangen. Dat het den jubilaris gegeven moge zijn, dit feest nog vele jaren aangenaam te kunnen herdenken, is zeker zeer veler wensch. Een Urker heeft partij getrokken voor zijn mede eilandbewoners tegen den aanval van de pleizierreizigers, die daar op een Zondag landende, vruchteloos trachtten brood en verver- schingen te bekomen. De Urker verdedigt de weigering om die te verstrekken, op grond dat het Sabbath was en bet bevreemde hem ook dat de reizigers zei ven zonder leeftogt op weg gingen. Eenige bijzonderheden van het verhaal bestrijdt bij, maar ten slotte beeft hij een grief tegen de pleizierreizigers; onder hen waren xschaamteloozen, die zich niet ontzagen om vlak bij 't dorp in de tegenwoordigheid van meisjes en vrouwen zich te ontkleeden om te zwemmen. Zie, zoo iets, zegt hij, vinden de Urkers erger dan beestachtig" De landbouwer M. B. de Vries, te Bene den knijpe, die reeds onderscheidene malen wegens zijn boter is bekroond geworden, heeft nu ook weder te Marurn den eersten prijs bekomen. Door den molenmaker M. Visser, te Heerenveen is de karnmolen van dezen landbouwer volgens het Deensch systeem ingericht hetwelk zoo gunstig werkt, dat vele landbouwers het voorbeeld reeds navolgen. Drie personen hadden de zonderlingste weddenschap aangegaan om op hunne voetreis naar de Dusseldorfer tentoonstelling van Wnrz- burg af niet tegen elkander te spreken. Een van hen, die dit gedwongen stilzwijgen echter wat al te kras was, verloor de weddenschap. Twee vrienden te Amsterdam, die heiden getoond hadden stevig te kunnen drinken, ge raakten Dingsdag avond in strijd over de vraag wie van bun tweeën het beste zwemmen kon. Na' een lange woordenwisseling besloten zij de proef er van te nemen en kwamen overeen dat hij, die de weddenschap verlooi,den ander f'a5 zou geven. Zij begaven zich dus in de Lindegracht te water om te toonen wat zij kenden; maar nu bleek het dat beiden even onbedreven in de zwemkunst waren, en zich n>et eens boven water konden houden. Op bun hulpgeschreeuw schoten eenige personen toe. Deze slaagden er in een te redden, maar de ander heeft zijn roekeloosheid duur moeten bekoopenhij werd levenloos opgehaald. Wilhelmina Sibers, uit Marienburg, die onder den naam van miss Quitta als koordanseres was opgetreden, wilde dezer dagen bij eene voorstelling te Bazel met een vilocipède opeen hooggespannen koort rijden. Aanvankelijk gelukte dit, maar eensklaps kantelde de veloc-.pède om en viel zij. Zwaar gekneusd en met gebroken arm gaf zij weldra den geest. Niemand begrijpt VII. .Karei, mijn Karei! Ken je mij niet? O, spreek eens tegen me!" riep zijne vrouw. Bij richtte een langen, geweldig smarelijken blik op haar. Een zonderlinge trekking en beving was er op zj)n bleek, uitgeteerd gelaat bemerkbaar. Daarop fluisterde bij met bevende lippenJa, ik ken je, je bent de Nemesis I Blijkbaar begreep mevrouw Rossiter den zin dier woorden niet. zij keek bem langer tijd aan. Een tra nenvloed welde in baar oogen op en met een flauwen snikkenden znebt zonk zij naast de sponde op haar knieën. Daar voelde zij op eens een sidderende band de hare zoeken. Een rechterhand liet ze van voor haar oogen glijden en in de reeds door de kilte des doods overtogen hand baars echtgenoots rusten en toen ze hem aankeek zag zij zijn gelaatstrekken nog slechts door een nevel van traDen. .Ween je, Minette? O, hoe dikwijls zag ik je aangezicht aldus in mijn droom. Een zee van tranen heb ik je door mijn hoogmoed afgeperst, maar tot mijn foltering zal die voor den rechterstoel des Eeu wigen tot een vlammenjee worden! Ja, een vlam menzee nog ontzetteoder dan die, welke deze stad in aseh deed opgaan en het werk van mjjn eerzucht met tea waarom er bij zulk een waagstuk geen net onder het Voord was gespannen. Het ongeluk is ontstaan doerdien zij onder bet rijden voorover bukte en de hand uitsloeg, alsof zij iets aan den voel wilde verhelpen. Den 18 dezer werd aati 't bulpposlkantoor te Oude Schild een brief ter bestelling bezorgd met 't voljjei d adres: »Ei, poStbodin van Oude ^child Misschien loont men u ruim en mild Wanneer gij dezen brief van morgen Wilt tijdig aan 't adres bezorgen. En leest vooral 't opschrift goed, Dan weet ge waar ge weezen moet. Maak geen abuis; bezorg bem dus Bij Jakob W. Hillenius. Bij het grasmaaijen op een veld bij de Raampoort te Amsterdam heeft een man zijn been nagenoeg afgemaaid. Hij werd naar hit gasthuis vervoerd. De internationale graan- en zaadmnrkt werd den 16 te Weenen geopend la het verslag over den oogst wordt de opbrengsthet getal ioo als gemiddeld bedrag aannemende geschat: voor rarwe op 98, rogge 97, gerst log, haver 107. De uitvoer van tarwe zal 5» die van gerst 6 'miljoen centenaars kunnen bedragen, foor de europeesche landen wordt de tarwe, meest op een gemiddeldede rogge op een zwak gemiddelde en slechte opbrengst geschat. Wat America betreftzal de hoeveelheid gelijkstaan met het vorige jaarmaar de hoedanigheid minder zijn. Tot dusver is de bcnöèming als keurmeester van het vee, voor de internationale tentoonstelling van vee en zuivelbereiding bestemd, aangenomen door de heeren de Jong, te tiuizum. Hoek, te fVateringen, Kaante Wierinqerwaard terwijl als plaatsvervangende leden zich hebben verklaard de heeren Bennema, te den Ham, en Bolt. te Hoogemeden. Tegen den geneesheer M. te Beekbergen is procesvtrbaal opgemaaktomdat hij weigerde hulp te verleenen aan een plotseling ziek geworden persoon. De reden was dat de man hem van dit jaar nog ƒ6 schuldig uas Bovendien heeft hij, nadat de zieke overleden was, het door de wet gevorderde bewijs afgevenzonder de voorgeschreven lijkschouwing*, Bliikens genomen proefnemingen bezit men in het citroenzuur een uiterst werkzaam middel om microscopische insecten in drinkwater te dooden. Wanneer slechts qram citroenzuur per liter genomen Wordt hetgeen een aangenomen smaak veroorzaakt -- worden de diertjes bijna oogenblikkelijk gedood en bezinken weldra. Met het oog op het dikwijls zeer onzuivre drinkwater dat velen genoodzaakt zijn te gebruikenkan deze mededeeling haar nut hebben. De door de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij zoo welwillend aan de Harlinqer reddingmaatschappij beloofde red dingboot, wagen en completen inventaris, is aldaar aangebracht. De Commissaris des Konings in Friesland heeft het beschermheerschap over de nieuw opgerichte maatschappij aanvaard. De boot is zoo goed als nieuw en geheel \gemaakt volgens de nieuwste methode met een dubbelen bodem en zelfloozend vermogen, zoodat zij zelfs bij de holste zee, die de boot mocht vullen, het water van zelf weder in eenige ooqenblikken kwijt wordt. Laarbij heeft zij prachtige koperen luchtkokers in de zijden, zoodat haar drijf- vermogen groot is. Er kunnen, zoo noodig, veertien roeiers in plaats vinden. Behalve de boot heejt de Koord- jen Zuidhollandsche En wederom zonk zijn hoofd op het kassen neder. .Niets niets dan die schuld uitwisscheu fluister de bij. Karei! Karei, schenk mij en uw kind nog slechts één enkelen blik. Zegen Frank!" En zij trok den knaap, die zich vreesachtig had afgewend, naar het bed. De borst van Rossiter ging heftig op en neder hij scheen niet meer in staat een woord uit te brengen, zijne oogleden waren gesloten, doch daar scheen in eens eene betere gedachte in hem op te rijzen en de oogen balt openende, fluisterde hg .Breng jij Minette, jij, de arme verlatene, onzen zoon tot mij, om hem mijn zegen te doen ontvangen Reken je mij dan niet geheel en al tot de worpelingen, geloof je dan geloof jij dan dat God mij vergiflenis schenken kan Een zalige rust scheen zich op eens over het uit geteerde gelaat van Rossiter te verbreiden. Nog lag zijn rechterband sidderend in de hand zijner vrouw. Hij hief de hand op, legde haar op het hoofd van den knaap en fluisterde als in een zucht: .Verzoening! VergiffenisGod zegeno n en al die ik verliet terwijl ik vergat, dat mijn eerste plicht uw welzijn was. Heer, mijn God, vergeving Toen overviel hem een krampachtige siddering zijne oogleden sloten zich en hij wendde het hoofd op het kussen om. Mevrouw Rossiter stond op en drukte een kus op het koude voorhoofd. Voor den eerzuchtigen kunste- reddingmaatschappij met onbekrompen hand voor een volledigen inventaris gezorgd en er een dozijn splinternieuwe riemen, bootshaken zwemgordelsdreg, dollen enz. bijgevoegd- De wagenwaarop de boot vervoerd kan worden is geheel van essen hout vervaardigd en prijkte eenige jaren geleden op de tentoon stelling te llarlmgen. -In de AppeldooTs'che Cóürant van Zater dag jl. werden door de heer Gronemeyer, pre dikant aldaar, belangstellenden in het oprichten eèner christelijke school in het dorptot het bijwonen eener vergadering op 17 Augustus opgeroepen De heer G, is lid van de Commissie van toezicht op 'f middelbaar en van de Plaatselijke Schoolcommissie voor het lager onderwijsen toch plaatste hij die oproeping Verplicht het openbaar onderwijs voor te staan, ijvert hij voor een inrichting van geheel tegenstrijdige beginselen. Men zou hieruit moeten opmaken, of de heer G geen gewoon menschenkind is, of dat het bijbelwoord«nie mand kan twee heeren dienengeen waarheid bevat. Op gemelde bijeenkomst is besloten te be ginnen met het oprichten van een christelijke bewaarschool. Uit Beverwijk schrijft men ons: Dikwerf leest men in de bladen dat alhier groote en kleine heerenhuiztn te huur worden aangeboden met vermelding dat er goede- scholen zi] n. Dit laatste is waar, dank zij der welge slaagde poging van het denkende gedeelte der be volking, die de poging van den gemeenteraad wist te verijdelen om de school voor meer uitgebreid lager onderwijs op te doeken. Maar wat men niet leest is dit dat er in vele en vooral in de nieuwe woningen geen drinkbaar water is. Aan deze eerste levens behoefte wordt niet gedacht. Met een mooi behangseltje, een lief schoorsteentje paait men u, maar verzwijgt dat er geen drinkbaar water is. Is er een regenbak, dan is er een en miniature zoudat men veelal gebrek heeft. fVat het pompwater betreft, dit is niet slechts veelal ondrinkbaar zelfs na hltreering maar is menigmaal ongeschikt tot het wasschen van groenten. Het ware te wenschen dat onze gemeenteraad zich deze zaak aantrok, want drinkwater is eene belangrijke zaak. Wij vreezen echter, dat zoolang er in den Raad menschen zitten, die zeker het woord hygiène niet kennen, onze begeerte wel tot de vrome wenschen behoortn zal. Intusschen raden wij een ieder aan geen huis te huren dan na een grondig onderzoek betreffende regen- en welwater. In Italië vindt Dr. Tonner" s voorbeeld tal van navolgers onder de jongelieden, en vooral onder de studenten in de geneeskunde die alleen of gezamelijk meestal tien dagen lang vasten, en met groote nauwkeurigheid de verschijnselen waarnemen, welke zich bij hen zeiven en hun makkers vertoonen. Nauwelijks is de Gothard tunnel gereed of Frankrijk denkt aan eene nieuwe onderneming ii\ denzelfden geest, de doorboring van de Lepontische Alpen, den zoogenaamde Simplon- tunnel, opdat de engelsch belgische transito handel en hei export uit de noordoostelijke fransche provinciën niet in handen vallen van den Gothard spoorweg en alzoo uit Frankrijk worden verdreven Ten einde op den duur met voordeel tegen den Gothard spoorweg te kunnen concurreeren, zal de tunnel zeer diep worden gelegd, zoodat naar was het oogenblik gekomen, waarvan hij zoo lang had gedroomd, tot welks voorstelling hij bet geluk van zich zeiven en van de zijnen had opgeofferd het oogenblik vanHet ontvluchten van de ziel 1" Rossiter was een lijk. De eeuwige gerechtigheid had haar straffend ambt uitgeoefend Zij hield het voor wijzer aan Rossiter's loopbaan een einde te maken, dan hem weder met zijn vrouw te vereenigen die hem wel vergeven, doch nimmer weder achting toedragen kon. Het ,Evening Bulletin" van Cbicago bevatte dan 28en November 1871 eene levensbeschrijving, waaraan wi) de volgende regelen ontleenen Karei Rossiter is niet meer Heden morgen om vijf □ur gaf bij den laatsten 6nik. Wanhoop over het verbranden van zijn meesterstuk heeft met het lijden en de ontboringeD, waaraan hij tijdens den brand was blootgesteld, samengewerkt om zijn uiteinde te verbaas ton. Het is niet mogelijk het dubbele verlies, dat de kunst van den nieuweren tijd door den dood van dezen schilder en door de vernietiging van zijn grootste en volmaakste kunstgewrocht we mogen bijna zeggen van zijn éénigo gewrocht heeft geleden, op zijn juiste waarde te schatten. De kleino stukken, die van hem nog aanwezig zijn en zich in de banden van particulieren bevinden, werden door den kunstenaar zelf steeds slechts als stadiën beschouwd. .Tot vóór weinige dagen hoopte men nog, dat Het ontvluchten van de ziel zich onder de uit de

Schager Courant | 1880 | | pagina 2