Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. MilIEiM M AU GUST I'S, Een behartigenswaardig feuilleton. Ao. 1SS0. 24sic Jaargang. No. 1321 Bekendmakingen. oen gouden ring. een WIT LAM. Gemengde berichten. SCHAKER Drt blad verschijnt twee maal per weekJVoens- ■dag- en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's imd dags 19. ure worden advertentiên in het eerstoitkomend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.6o. Afzonderlijke nummers 0.07I. Advertentièn van een tot vijf regels f o 73; iedere regel meer f o. 15. Groote Ltteis, naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bitn. POLITIE. Achtergebleven op de markt te Schagen van 5 Augustus 1880, 4 SCHAPEN. Inlichtingen hieromtrent zijn te bekomen ter gemeente secretarie aklaar. GEVONDEN Inlichtingen zijn te bekomen ter gemeente secretarie van Schagen. V EB MIST: met een gaatje in bet regteroor, en een zwarte stip op het kruis. Zij, die hieromtrent eenige inlichting kunnen geven Worden verzocht zulks te doen aan het Secretarie der gemeente. Het Hoofd van liet Plaatselijk Bestuur der Gemeente Schagen. brengt bij deze ter kennisse van de ingezetenen dier Gemeente, dat bet Kohier van het Patentregt over het eerste kwartaal van hel dienstjaar 18808 1 op den 2ten dezer door den Heer Provincialen Inspecteur in de ter sprake, dat wel zeer de aandacht waard is; hij bedoelt de behandeling, in een gesticht, van niet gefortuneerde patiënten, tot den beschaafden stand behoorende. Het is bekend, dat de verpleegden in ver schillende klassen verdeeld worden en naar gelang daanan gelogeerd zijn. Daar 1111 de hoo gere klassen voor tal van fatsoenlijke, maar min gegoede lijders te kostbaar zijn, ziet men het soms, dat die in de 3e klasse moeten worden geplaatst en alzoo in directe aanraking komen met menschen uit een gansch andere omgeving dan '/.ij ooit gewoon waren, eenvoudig omdat hunne familiebetiekkingeh niet de middelen hebben, om in de betekkelijk zwaie kosten eener hoogere klasse te voorzien. Dr. Donkersloot vermeldt onder anderen dat hem bekend is, boe de beklagenswaardige doch ters van een hoofdofficier in de laagste klasse moesten worden opgenomen. Is het reeds een vreeselijke toestand; in een zoodanig gesticht verpleegd te moeten worden, hoeveel harder te dragen wordt die, wanneer men uit een be schaafde omgeving gerukt wordt, om ondereen geheel anderen stand der Maatschappij zijne Provincie Noordholland is executoir verklaard en op lieden aan den Heer Ontvanger der di dagen te slijten; en hoezeer kan dit een alge le/.olA Doctinunn lunnoti rlo9P P.ornoonfo fur recte belastingen binnen deze Cemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, welke daarbij belang* beeft wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teil einde alle geregtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen te ontgaan. Schagen, den 24 Augustus 1880. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voorn, G. LANGEN BEUG. lieele beterschap niet in den weg staan Vooral de ambtenaarsstand is in onzen tijd te beklagen; bezoldigd naar een regeling, die voor velen van Anno 1815 dateert, sinds Welken tijd de prijzen der levensbehoeften verdrievoudigd zijnkost het ongefortuneerden onder hen een schier bovenmenschelijke inspanning 0111 naar hun stand te leven en min of meer rond te komen. Van een voldoende lotsverbetering kan nu welhaast geen sprake zijn, omdat men veel te lang daarmee gewacht beeft, en zoodanige wanverhoudingen ontstaan zijn. dat de zaak schier onherstelbaar moet genoemd worden t Is met de weldadigheid in den regel tamelijk tenzij men, door betere werkverdeeling en het treurig gesteld; die thesis werd, niet alleen afschaffdh van al wat overbodig is, de bezoldi- door ons meermalen verkondigd en zoo goed gingen kan verbeteren, zonder liet budget bijkans mogelijk verdedigd. j te verdubbelen. Niet dat er gebrek aan menschlievendheid 1 Wee de ongelukkige vrouw of dochter rao geconstateerd worden kan; integendeel, geen ramp zoo groot, of er wordt meer hulp verstrekt dati noodig is; geen stad zoo groot, of de dui zenden armen worden ruimschoots bedeeld, zoodanig in 't overdrevene soms, dat zij in luiheid gesterkt worden. vreest! zij wedt den schraal gelionorecrden ambtenaar, wanneer het floers van den waanzin haar omhult. Voor haar heeft het overigens ten onrechte ge- gesticht alle verschrikkingen; want niet alleen uit het gezin, maar ook uit haar omgeving, in den ruiitisien zin geno- Nimmer echter zouden we daartegen opkomen, men gerukt; van af het oogenblik dat het ware het niet dat de goede gaven beter besteed gesticht de poort voor haar opende, is zij een konden worden: dat door bet onverstandig sport lager geklommen op de maatschappelijke verspillen van weldaden veelal in veel dringender ladder geplaatst en niet alleen de verstandelijke behoeften niet kan worden voorzien. vermogens zijn verbijsterd, maar in alle opzichten ln de «Amsterdamsche Courant* kwam een wordt de patiënt geknakt, in zeker opzicht een hoogst belangrijk feuilleton van Dr. N. B. uitgeworpen Donkersloot voor: «Dwaalbegrippen omtrent Vergelijk deze gruwelijke ongereebtigheifheens krankzinnigheid en bare behandeling.* Van dit, bij al wat er, zoowel door Maatschappij als in alle opzichten zeer 'lezenswaardig opstel is particulieren voor den proletariër wordt ge- inzonderheid bet slot te roemen; dat is meer daan! dan lezens-, 't is behartigenswaardig. Dr. Donkersloot wijst op bet even onverant- De zoozeer bevoegde schrijverdie tegen menig woordelijke als noodlottige van dezen toestand'; wanbegrip omtrent den aaid der krankzinnigheid mocht zijn, dooreenc edele itnpulsie in de pen en de behandeling van die ontzetteude zielsziekte gegeven en overtuigend geschreven betoog toch Zou het niet eens tijd worden, dat er ook iets anders gedaan wordt dan hofjes bouwen en bedeel enZou er niet een ruimer veld voor den waaraclitigen tnensclienvriend te vinden zijn dan de wijde, maar toch altijd gesloten kring, waarin hij zich beweegt? Er is voor de ware phiiantropie nog zooveel te doen; doch in andere richting dan waarin zij zich steeds bewoog. Die tallooze legaten, welke telkenmale in de bladen vermeld worden, zouden /.ij niet heler aan te vvendun zijn dan tot stijving van soins overrijke fondsen, die ten overvloede dikwerf in handen van enkelen zijn en een zeer problematiek nut doen! De gestichten zeiven kunnen niet bestaan wanneer de verpleegden niet een zekere som betalen Maar de regeering zou een der polyp- arinen toch ook wel eens in die richting kunnen uitstrekken, om althans ten deele goed te maken wat in hoofdzaak lewenschen overlaat; kan* zij hare dienaren niet behoorlijk honoreeren, zij kon dan toch in dit, en menig ander, opzicht iets voor hen doen waar van eigenlijke liefdadigheid geen sprake wezen kan, die door den fatsoenlijken arme steeds met hooghartigheid afgewezen wordt. Doch ook 't particulier initatief zou een fonds lot bovenbedoeld doeleinde kunnen oprichten; een legaat, daaraan vermaakt, ware goed besteed.. Een opmerking zouden we ons wel willen veroorloven; wij zien niet in, waarom in, het gesticht de laagste klasse niet gesplitst zou kunnen worden, opdat fatsoenlijke, welopgevoede, maar ongelukkig niet met aardsche middelen gezegende menschen niet behoefden op en neer te gaan niet de heffe des vokszeer zeker niet uurider te beklagen, maar volstrekt geen gezelschap voor meer ontwikkelde en aan andere omgeving gewende patiënten. Zelfs wordt dit plichtmatig voor eene inrichting, die aan een schoone roeping heet te beantwoorden wanneer dergelijke nadcelige invloeden de genezing van een patiënt in den weg staan, die wegens hel gedwongen logies in een gesticht in zulke gevallen dubbel te beklagen is. te velde trekt, brengt ten slotte een onderwerp veel gelezen en begrepen worden. K. B.knecht van schipper H. op Alkmaar bad Zateidag morgen bet ongeluk van de schuit te vallen in het Kanaal te Koedijk. Hel gevaarlijke van zijn toestand werd vergroot door de Zijper boot, die juist op hem aanvaarde. Gelukkig slaagde hij er in, een iijn te grijpenwaardoor hij weder binnen boord werd gehaald. Bij de op 18 Aug.jl gehouden harddraverij te Oterleek is de prijs van t 4o behaald door het paard *Aafke« van J. Dam, bereden door den eigenaar, eo de premie van f 20 door liet paard »de Jonge I)avid,« van T. Schilder bere den door Jh. Schilder. fe Chicago is onlangs een ploeg gemaakt, die 1700 pond weegt Hij wordt niet voor de landbouw gebruikt, maar moet dienen voor het maken van slooten Aan een locomobiel bevestigd maakt hij een voor van 8 duuu diep. In 4 uur tijds kan men een greppel maken van een mijl [engte, bij een diepte van 2 en een breedte vau

Schager Courant | 1880 | | pagina 1