Gemengde berichten. DE JUDASKUS. een ontzenuwend Capui maar een versterkende zomer, die onze jeugd vernieuwt en on» tot krachtig leven oproept. De graanoogst in den polder Waard en Groet is dit jaar uitmuntend. Alle gewassen geven een goed beschot; terwijl het vaste zo merweder der laatste weken ruime gelegenheid gaf, de gewassen binnen te halen. Dat ieder landbouwer zich beijverde zijn oogst binnen te krijgen, is klaarblijkelijk, inen ziet niet veel meer te veld, dan paardeboonen en kanariezaad deze gewassen zijn thans ook klaar om geschoren te worden. Kanarie en mosterdzaad is gedorscht en door de meesten al verkocht en geleverd; de prijzen had men wel eenigzins hooger ge wenscht. Thans verlangt men naar regen, voor weilanden, suikerbieten, inangelwortelen enz, is deze zeer gewensebt als ook voor de ploeg klaarliggende landerijen. De wagendienst van Kolfcorn naar hel station Schagett, werd l Augustus jl. gestaakt. Alhoewel deze zaak zeven jaar werd volgehouden, zoo'schijnt dezelve toch geen middel van bestaan te kunnen zijn. Ten minste eenige dagen na staking namen andere personen de proef; zij zouden een maand rijden, beviel hel, dan hield inen het vol, zoo niet, dan weer uit; do winsten waren echter van zoodanigen aard, dat men de zaak opgaf; nog voor de proeftijd ten einde was. Onder de geregelden bezoekers van de Amsterdamsche beurs bevindt zich zekere heer B. van beroep groothandelaar in varkens, die echter in zijn vrijen tijd eigen zaakjes aan de beurs opknapt. In slappe lijden heeft die bezoeker nog al eens iets te lijden van de jongelui, die den draak met hem trachten te steken en zoo had dan ook de vorige week een der jongste bezoekers, een bediende aan de Twensche Bankvereeniging. de aardigheid otn een bod te doen van ao gulden voor een big. "Aangenomen,» antwoordde ontniddclijk de heer B. die veel te verstandig en ook te opgeruimd van aard is, om zich aan die wel wat flauwe maar overigens onschuldige plage rijen te storen. Niemand dacht dat het hem ernst was geweest tot dat op een morgen te half elf aan deTwentsche Bank zich een man met het bewuste vdrken vervoegde. Een nota, aan den staart van het dier bevestigd, vermeldde de koopsom. De kooper weigerde het geleverde echter in ontvangst te riemen waarschijnlijk ook wel, omdat hel dief zoo'n vervaarlijk geschreeuw aanhief, dat het geheele gebouw in opschudding dreigde te komen, tot groot vermaak van de talrijke bezoekers van de Bank. Het voorval verwekte des anderen daags heel wat vroolijkheid aan de beurs, vooral toen de heer B. dreigde de zaak aan een deurwaarder in handen te zullen geven, bij welke bedreiging het echter wel zal blijven Voor de jongelui kan het echter een les zijn om aan de effectenbeurs geen bod op bigget|es of anderzins meer te doen. In den Amerikaansche Staat Massachusetts is dc schoenen industrie sedert jaren tnet reuzenschreden vooruitgegaan. Men vindt er tegenwoordig in de groote fabrieken allerlei nieuwe machines, die in korten tijd en zeer goedkoop schoenen en laarzen maken. Zoo zijn er hydraulische schoenenperzen, UI. ,Gij vindt toch nog lieden, dia gij gelukkig kunt maken, Sennora 1 Door eonen blik, door eeu jawoord Zij keek hem treurig aan. „Neen. Ik wil niet meer barmhartige zuster weten. Niet eens in figuurlijken zin. Men lijdt daarbij te veeL Ik ben niet voor eene heilige geboren. Ik wil voor mij zelve leven, of in 't geheel niet. En das reis ik dan met de hooge per- sonaadjes dooreen®eenzame, schoone landstreek, liever dan dat ik in rde Wereld een plantc nieren voortzet hij deze hitte, tret de verplichting bezoekers te ontvan gen en te woord te staan. Vaarwel dus." De schoone ridder meest haar een atscheidskus op de band geven, boe gaarne bij ook nog gebleven ware. ,En uw hart? vroeg hij. ,Ik heb daarover mijnen geneesheer geraadpleegd. Het hielt de normale slagen per minuut, slechts werkt het te langzaam bij den blo.dsomlooe, het trilt te veel. De eeno klep moet te kort wezen. Adieu!" III. In het zonnige, met wilde rozestruiken bezaaide dal van Granada, tusschen den heuvel vau Albambra en bet vlek Stafé, op den weg. die naar bet wonder schoone dal van de Darro leidt, riidt de elegaDte reiswagen van bet gezelschap hianzaies Zaremkin. De hertogin zit er in en doet bare siësta. I e oude heer loopt er nevens, om zich wat beweging te verschaffeu. De booieuden zijn vcoruitgezor.den om logement te bestellen. In vorstin Ju ba wandelt ach teraan geheel alleen Zij ziet menigmaal met haar lorgnet rond, als er een schoon uitzicht is, als een waarmee één werkman dagelijks 700 paar schoenen van zolen kan voorzienvoorts machines voor het schaven van de zolen, die ieder het werk doen van drie man, naaimachines, welke dagelijks tao paar schoenen afleveren, verscheidene werktuigen tot het bereiden van het leder, waarvan sommige het werk van acht inan doen enz. Door die yernuftig uitgedachte werktuigen worden bijna al de onaangename en ongezonde werkzaamheden: van het schoen en laarzen maken opgeheven, en de verkoopprijzen van deze nooazakelijke kleedingstukken aanmerkelijk verminderd. r Te Middelburg heeft eene vrouw zich door ophanging van bet leven beroofd. Alvorens deze wereld te verlaten heeft zij hare zaken netjes in orde gebracht: baar lichaam nl. was in doodsgewaad gestoken, en op tafel lagen honderd gulden afgeteld, ter bekostiging van de beg rafenis. Een jongen van 16 jaar, medekostwinner van zijn moeder, had het ongeluk bij het voorbijtrekken der troepen na de laatste parade te 's Hage van een stoep in het Voorhout geduwd te worden en te vallen, waardoor hij zijn borstbeen brak- Per vigilante naar zijn huis gebracht, word hem daar dadelijk genees kundige hulp verleend, echter zonder goed gevolg, daar hij Donderdag aan de gevolgen is overleden. Aan een partikulier schrijven uit Niew- York, ons ter inzage welwillend afgestaan, ontleenen wij het bericht dat I.odewijk Pincoffs thans te Niew York in Channelstreet een handel in sigaren uitoefent en dat 't er over het geheel genomen, voor hem geen rozen sneeuwt. Zijn vrouw's familie, uit Holland, zou van tijd tot tijd zelfs geldelijke ondersteuning verleenen. Onlangs, zoo schrijft een der lezers van de Stand, had een paard de klem. Men wist niet wat te doen, verscheidene veeartsen hadden tevergeefs middelen beproefdde wetenschap schoot te kort. Een eenvoudig man raadde aan om 5 kop gerst te koken, kokend in een zak te doen en den kop van het paard er in te steken. Een kras en echt paardenmiddel Na verloop van eenige minuten deed men den zak er af, het beest kun den bek weer openen en het uitmuntende paard was behouden. «Zingen is de Inst van 't leven, »A1 wie goed en braaf is zingt» zoo zal de slachtersknecht, Gustaaf Frederik Lodewtjk Strobach te Berlijn, die 't niettegen staande zijn 37 jarigen leeftijd nog niet tot haas had kunnen brengen, ook gedacht hebben, en daar hij zijn kennis vau -liederen en zijne hem door de Voorzienigheid toebedeelde stem niet al te best vertrouwde, begaf hij zich naar een pianofabriekant, om een instrument te buren, 'l welk het lied in klanken volkomen zou wedergeven Wie zou nog durven beweeren, dat hij een slecht mensch was? Nu is dat huren van piano's iets heel eigenaardigs, 't moge in hel algemeen heerschend vertrouwen liggen of in de concurrentie, die iedereen tot gewaagde stappen dwingt, genoeg voor den heer Strohhach was dat het minste bezwaar, zich de piano aan te schaffen. Hij kocht of huurde tegen afbetaling zulk een stuk voor 5oo Mark met maandeüjkscbe afdoening in termijnen elk 10 Mark. Wij hebben er met den verkooper niet over te redeneeren, dat zijn vertrouwen jegens onderen zóó ver gaat, om het kostbare instrument onder deze voorwaarden at te geveo, en wij houden ons alleen bezig schilderachtige rots bare opmerkzaamheid wekt. Maar zij is daardoor nooit bevredigd. De zwarte, phantastische bergen daar tegen het zuiden, met hunne diepe kloven, steken sterk af tegeu deu donkcrblauwen zomer hemel zij vormen een wand met zonderlinge takken. De geel eu roodach tig gekleardc vlakte van la Mancha breidt zich in de verte naar Tenofa uit Menigmaal komt hun een zware diligence tegen, met muia's bespannen, en de klokjes der muildieren klinken lustig in de stille, heete zomerlucht en die klank stertt dan weer weg Menigmaal brult er in de verte een stier. Menigmaal zweeft een groote adelaar ma jestueus tusschon hen en de zon, als sluimerde hjj in de lucht en hij wordt steeds kleiner en kleiner en schijnt dan in de zon te verdwijnen. De myrtenhagen van Santafé zenden haar geuren over en do zwarte expressen wiegelen in de lucht Het geheele gezel schap houdt stil aau de „Posada," die a«n den voet van den Mignel rots ligt en door alle bezoekors van bet Albambra als pleisterplaats gebruikt wordt. De waard een dikke, bolwangige „tnozuelo* wag gelde naar de deur en ontving de reizigers met veel buigingen, prees hnn zijne spijzen aan, gaf daarbjj zijnen sppt te kennen, dat de eenige vrije kamer der Josada reeds door een heer in beslag was genomen, ie juist de posada boven bekeek, en dat derhalve de heerschap de gelagkamer Toor liet metst nemen. De po rade was eene van die kroegen h la Qiuuesedo die in Spanje reeds vele menschen leeftijden bestaan hebben en tot den jongstcn dag dair te vinden zullen wezen. QP de plaats nevens 't huis stonden een ele gante reiswageu en eeno diligence, die juist door een huisknecht ingespannen werd. De koetsier laadde eenige benoodigdheden van den wagen af cn spande do met gezejden slachtersknecht, die in t bezit der piauo tol het bewustzijn kwam, dat, als men nu eenmaal bij de liederen een braaf mensch moet zijn, men op grond van deze stelling wel een heel klein beetje zondigén kan in T ergste geval beginne mek, na de booze daad gepleegd te hebben, wéér te zingen en muziek te maken om weder goed te worden. (Jnze slachtersknecht had daar een volle veertien dagen over nagedacht en inmiddels met koop lustige liefhebbers over den prijs onderhandeld, die ze voor de piano zouden betalen. Eindelijk was hij 't met een kooper over den prijs eens geworden, streek de bedongen koopsom op en een meubelwagen bracht de piano naar de plaats hater bestemming in eene weder nieuwe omgeving. De muziekale slachtersknecht dacht inmiddels onophoudelijk over de scheiding van de piano na, vergat daarbij de handen in zijn vak naar behooren te bewegen, en daar hij toch moest leven, maar geen liggend geld bezat en aan een biefstuk met daarbij behoorend vocht in bier of wijnglas de voorkeur gaf boven pannekoeken, voelde bij aandrang, ten einde zich voor 'l oogenblik allen omslag te besparen, uit de opbrengst der piano zijn bescheiden behoeften te bevredigen en om alle zorgen weg te spoelen, liever nog een paar glazen bier of wijn meer te drinken Onder deze omstandig beden zag hij zich buiten staat, de maandelijksche afbetaling van 10 Mark te bewerkstelligen, en toen de verkooper of verhuurder der pianino van den kant zijns schuldenaars er door geen enkel teekeu aan herinnerd was geworden, dat hij nog leefde, keek hij, zoo als heel natuurlijk is, eens naar meneer Strolibach uit en kreeg ook langzamerhand een helder inzicht in den toestand vau zijn schuldenaar, bij wien de schuldeischer als een gefopten bovenaan stond. 't Spreekt van zelf, dat de benadeelde zich tot den rechter wendde en deze toonde ook dadelijk een zeer groote belangstelling, oin nader kennis te maken met den slachtersknecht. Hij werd beschuldigd van oplichterij; maar was zoo slim te begrijpen, dat niet tegenstaande alle liederen, die hij kende, hij hier niet voor een braaaf en goed mensch zou doorgaan en bekende alles. De rechtbank achtte liet der halve ook wensctielijk, den beklaagde voor de piano historie een gevangenisstraf van 3 maanden op te leggen. Strobbach verwijderde zich stilzwijgend uit de rechtzaal, en een philoso- phisch muzikaal geïnspii eerde toehoorder fluister de zijn buurman in 't oor "Daar gaat hij heen en zingt niet meer.» In Engeland is een knaap van i3 jaren, tot dwangarbeid veroordeeld. Die buitengewoon strenge straf voor een kind van dien leeftijd liep de jongen op door bet gooijen met steeneu Omtrent den roof gepleegd te Cork op de Juno wordt aan de W. Allg. Zeit. uit Londen bet volgende .geschreven: Een noorscli schip, Juno genaamd, verliet den i5 Mei de haven van Antwerpen, met bestemming naar Nieuw York. Hevige stormen iu 't Kanaal veroorzaken liet verlies van een mast Du Juno werd ou- zeewaardig en de kapitein zag zich genoodzaakt de lersche haven Cork binnen te loopenom de noodige herstellingen te doen verrichten, eer het schip verder kon zeilen. 111 den nacht vau Woensdag en Donderdag naderde de Ju.10 vijf a zes welbemande booten. De manschap uit die booten begaf zich aau boord; de equipage die in diupen slaap lag, werd overrompeld en opgesloten, waarna de lading van het schip werd doorzocht. De Judo had o.a. 4" kisten Luiksche gewereu geladen. Men epeode deze kisten, haalde er veertig of vijftig «z:. en na eenige lieden der paarden uit. De hertog en de hertogin Iiianzares en Luba Za remkin traden do gelagkamer binnen en namen plaats aan een tafol ter zijde, die de waard zoo gauw mo gelijk met een sneeuwwit tafelkleed bedekte. Do kamer was tamelijk vol. Zeven passagiers wachten op het afriidea der diligence. Eon pustjor met eeu grooten zak, waarin hjj giften voor de armen ver zamelde, een bedelmonnik, twee mei-jes van verdacht allooi, een student, eoa jood en oen barbior. Eenecn- oogige, bruine, atgedankte soldaat zat in u nen hoek met eene wijnkruik voor zich eu suoed aa een stuk vleeseh, dat zoo mager was, dat het er uit* alsof hij 't van zich zelveu bad afgesneden. De hertogin van Kiauzares besprenkelde zich met odeurs en liet zich door haar kamenier bet grijze haar in orde brengen, terwijl de onde hoer den waard gclasto een liebt collation op te disscben en hun eeueii gids naar het Alhambra te verschaffen. ,1 orstin Luba zat voor het openraam en beschouwde het schoone vergezicht, dat de Siërra Nevada aanbood, Oostwaarts lagen de bergen van Granada, verderop Montefrio en Loja, aan het verste punt van den horizont in pulden nevel de Siërra de Elvira en de Moclin- »Ik oet de zaak naukeurig I* schceuwde de barbier terwyl hij een glas wijn uitschonk. „Ik, de bekeodsto tundidor demexiTlas y castre de barbas op de Callo de. la Juava, heb deu trein mijn buis zien voorbij trekken. De veroordeelde, don Diego, hield zich als een echte caballero en beklom de garotte, met eenen bewonderenswaardigen heldenmoed, ondanks de slagen die hij gekregen had I* De hertog had intusschen den waard gevraagd, of er misschien niet de een of andere gids was, om hen paar bet Albambra te brengen. De waard keek

Schager Courant | 1880 | | pagina 2