Gemengde berichten. DE JUDASKUS. lastig gesteld; een goede snit is het eenige ver- eischte. Moet het portret een kniestuk wezen, dan vermljde men een al te lichte beenhekleeding; deze trekt de aandacht van het gelaat at en geeft iets onrustigs aan het portret. Wat van de hals boorden gezegd is geldt speciaaal voor heeren. Fonkel nieuwe kleeding is niet aan te bevelen, daar de plooien daarvan zich slechts naar de lichaamsdeelen voegen; kleercn, die al wat gedragen zijn en gemakkelijk zitten verdienen dus de voorkeur Vooral ook bij kinderen dient hierop wel gelet te worden: bij onze kleinen zijn lichte kleeren, omdat die spoediger worden overgebracht, te verkiezen. Zomersproeten of een te rood teint brengen de dames er licht toe, om poudre-de-riz of iets van dien aard te bezigen; dit is in den regel te ontraden. Een sterk gepoederde huid verliest door de photographie haar glans en ziet er uit als gips. liet maken van kinderportretten wordt door allerlei omstandigheden beinoeielijkt, zoodat de photograaf wel op de tegemoetkoming der onders rekenen mag. Vooral bereide men ze niet te veel op «stilzitten" voor; niets zal de aangename en bekoorlijke onbevangenheid der uitdrukking van het kinderlijk gelaat meer benadeelen dan de voorafgaande vermaningen, waarvan men ten onrechte zich eenig heil voorstelt; 't best gelukt een portret, wanneer de kleinen door den photograaf beziggehouden en met behendigheid onmerkbaar genomen worden. Een der hulpmiddelen, waartegen de meeste opkomen, is de toestel, die het hoofd onbewegelijk houden moet. Maar zonder dezen is het ademhalen, ja een sterke polsslag voldoende om het hoofd een zoodanige beweging te verleenen, dat haar, baard of oogen minder scherp worden. Het beoordeelen van een negatief is in den regel slechts den photograaf gegeven. Men wachte de eerste afdrukken af 'en vertrouwe minder nog op eigen oordeel, dan op dat van naaste bloedverwanten. De goedkoope volkstrein, die Woensdag morgen van den Helder naar Amsterdam stoomde, nam te Schagen alleen 55 passagiers op. Men weet, welke belangrijke proef door de Vereeniging tol ontwikkeling jvan den land bouw in Holland's Noorderkwatier op het zoogenaamde Tuchthuis» te berkhout hij Hoorn wordt genomen, Men wil weten, wat in verband met de eigenaardigheid van zuivelproduct en grond voor de Noordhollandsche boeren het meest voordeelig is, üt al hun kracht en energie te besteden aan de boterfabrikatie, waardoor natuurlijk de Edammer kaasmakerij als zoodanig zou vervallen, en men nog alleen maar magere kaas zou kunnen maken, öf do oude bestaande kaasmakerij in eere te houden en zooveel mogelijk te verbeteren en uit te breiden. De bedoelde proef is nog in volle werking. Zoowel de Delfsche als de Scbwartsche methode wordt daarbij aangewend, en alles met de meeste zorg behandeld en nagegaan. Wij over tuigden ons daarvan dezer dagen door een per IV. Nederig? Als hij zich nu tot haar mocht buigen en haar kussen met zijnen donkeren oogen, met zijnen donkeren baard, zou zij dan een geheel trotsch, kuisch leven kunnen vergeten Zeker niet. maar er door stroomt haar een zalig geiuk bij de gedachte, dat zij dit leven trotsch en kuisch heeft behouden, want aan zijnen arm, met dat rooit gekirde tevoel in haar hart, in dezen tooverachtigen, door de maan verlichten naci.t, komt bij Laar de zachte, in tranen schitterende, biddende hoop op, dat zij voor hem trottch en rein gebleven is. En zij dankt God in dit oogenblik er ook voor dat zij schoon is, zij. die nooit ijdei geweest is. Ook hij is diep getroffen door de betoovering van den nacht, ook zijne blikken hechten zich aan het tooverachtige paleis, dat iu den onmcteljjken oceaan des I emels schijnt te trillen. Maar denkt hij aan de prachtige vrouw, dio aan zijne zijde staat, of aan eeueu engel, dien bij zich in dezen hemel droomt en dien hij nog nooit in aardsche voimen gezien en ge vonden heelt? Aan de herberg gekomen, gaan zij voor eenige oogenblikkcn van elkander. Graaf Surte begeeft zich naar de plaats, waar de knechts leven maken en geelt er aan de zijne bevelen voor de afreis, en Luba gaat het huis binnen om haar gezelschap op te zoeken. Nog eer zij OTer de drempel gaat, voelt zij zich bij haar kleed gegreren. Zij ziet in het maanlicht soonlijk bezoek. De proeven met ijs (Schwartsche methode; duren nog i4 dagen, en de geheele proef is to# Novemher geëindigd. Wij wekken dus allen die in deze belangstellen en belang hebben, op, een bezoek aan het »Tochthuis« niet te lang uit te stellen. Op aanvraag bij den secr.-penn. van he'. bestuur, den heer J. Zijp Kzn., te Ab- bekerk, worden toegangskaarten welwillend verstrekt. Reeds maakten van IO Mei tot 3 Sept. ongeveer 3oo personen gebruik van de uilnoo- diging. Het Hoofdbestuur der Hollaodsche Maat schappij van Landbouw heeft voor de aanstaande Algcmeene Tentoonstelling te Leiden het volgende programma vastgesteld: Zaterdag 18 September, vóór 's middags 13 uren ontvangst van akkerbouw, houtteelt en werktuigen. Maandag 30 September, vóór 's middags ia uren ontvangst van tuinbouw, bloemkvveekerij en zuivel. Woensdag 22 September, vóór 's middags 10 uren ontvangst tafelbloemstukken en hourpiet ten. Opening der Tentoonstelling 's middags ia uren. Donderdag a3 September. Voortzetting der tentoonstelling 's morgens 10 uren. Algemeene vergadering in de Stadsgehoorzaal te 1 1 uren. Gemeenschappelijke maaltijd inde Stadsgehoorzaal te 5 uren Vauxhall in de Stadsgehoorzaal 's avonds te 8 uren. Vrijdag a4 September. Ontvangst van pluim gedierte, vóór 's morgens 8 uren. Ontvangst van hengsten, stieren en koeien, bedoeld bij No. 39, vóór 's morgens 10 uren Opening der tentoonstelling 's morgens 10 uren. Zaterdag a5 September. Ontvangst van het vee van 's morgens 6 8 uren. Opening dei tentoonstelling 's morgens 11 uren. Harmonie Concert, illuminatie en vuurwerk op «Zomerzorg" aanvang 's avonds 7 uren. Zondag 26 September. Opening der tentoon stelling 's middags 12 uren. Sluiting der tentoonstelling 's middags 4 uren Maandag 27 Septemder Afgifte der inzendingen van 1012 uur 's morgens. Dinsdag 28 September. Trekking der Loterij op het Stadhuis, 's morgens 10 uren. De lieer D. R. Mansholt, te Meeden, heeft uitgerekend hoeveel er jaarlijks hier te lande wel verloren gaat door de slechte zaai- methode, die door de meeste landbouwers nog wordt gevolgd. Door het zaad, op ouderwetsche wijze, met de hand over het veld uit te strooien in plaats van op rijen met de zaaiinachine, wordt per jaar een half miliioen gulden vermorst aan overtollig uitgestrooid zaad voor het telen van tarwe garst, rogge, haver, boonen, erwten en boekweit. Maar dit is liet ergste nog niet. Elke plant heeft, 0111 tol volkomen ontwikkeling te komen, zekere oppervlakte noodig. Gunt men ze die ruimte niet, dan groeit zij slecht en levert een mager beschot. Dit is het gevai tengevolge van het uit de hand te dicht op elkaar zaaien En nu berekent de Heer M., dal, als onze velden met de machinen op rijen werden bezaaid, de opbrengst aan veldvruchten 26 miliioen gulden 's jaars meer zon bedragen. Met dat resultaat zijner berekeningen voor oogen, stelt de Heer M. de vraag, of het geen de nu bijna witte trekken van don jongen gitano. Zijne oogen zijn gloeiend op haar gevestigd en zijne hand houdt haar nog altijd vast, niet sraeekend, maar bijna eischend, misschien nog zulk eca glimlach ei- schend, als er heden eea in z|)n hart geschenen heeft. Zij is eerst bijna toornig. Daarna denkt zij: ,0 hij wil zijn loon hebben." Zij tast in den zak van haren reismantel, haalt er een goudstuk uit on reikt bet hem haastig, uiet weerzin toe. Hij hindert haar thans. Daarop treidt zij den verlichten gang van het hnis binnen. Midden daarin hoort ze een zacht klet teren aan hare voeten. Zij ziet een goudstuk voor zich uit dansen en vervolgens in eenen hoek rollen. De gitano heeft het haar achterna gesmeten. Als zij zich omkeert, is hij er echter niet meer. „Hij is dronken," denkt zij na de eerste verbazing Zij denkt er niet aan, dat het zonde is, willens en wetens, in een jong hart, eene liefde op te nekken die men niet kan of wil beantwoorden dat het zonde is uit ijdelheid of luim, liefde op te wekken door eenen bewustcn zachten blik en vriendelijke woorden. En zij denkt er niet aan, dat de jonge bedelaar kan lijden, of haar haten, of, arm nan hoop en vol wrok naar haar het verlangen van dit uur af Hij bad haar goudstuk teruggesmeten. Als bij nog achter haar gestaan had, zou zij walging van hem gevoeld hobbeu met zijn gescheurd hemd en zijne bloote voeten. Zij was sedert een uur in een ander opzicht weder zoo veel trotscher geworden. Het ro'lation in den tuin der herberg was heel keurig en recht amusant. De Deensche graaf reed goed besteed geld zou zijn, als de Regee ring eens wat minder karig was met sommetjes van f 5oo en f 1000 ten behoeve van inrichtingen, die zich ten doel stellen om vraagstukken als het door hem besprokene op voldoende wijze op te lossen. Dit Ymniden meldt men ons: Door het schoone zomerweder uitgelokt, stroomde aanhoudend tal van bezoekers naar onze buurtschap; op sommige dagen was het bepaald druk. De maand Augustus was voorde scheepvaart zeer gunstig 337 zeeschepen passeerden de slnizen, een cijfer dat sinds de openstelling van het Kanaal nog niet bereikt was. Ook de visschersvloot bracht veel levendig heid aan Deze haven wordt door de visschers druk. bezocht en niet zonder reden, want aan de zeezijde zijn zij dicht bij hun vischwater en aan de landzijde, dank zij de sleepbooten, dicht bij Amsterdam. Van den spoortak IJmuidenVelzen hoort of ziel inen niets, jammer voor visscherij, scheepvaart en verkeer. De bouw van de protestantsche kerk vordert goed: met de afgraving van den zuiderlijken kanaalboord wordt steeds voortgegaan. Onze buurtschap zelf is steeds in de pokken en mazelen periode, veel huizen zijn en blijven ledig en nu en dan riet men dezen en genen naar elders gaan om zijn geluk te beproeven. Mogen we spoedig betere berichten kunnen mededeelen. Te Dax, in het zuidwesten van Frankrijk ontstond dezer dagen een groote algemeene ontsteltenis door het ontsnappen van een leeuwin uit haar hok in de menagerie Pezon, op het oogenblik dat de dierentemmer zelf daar binnen ging. In ongelooielijk korten tijd was het gebouw ontruimd en spoedde iedereen zich naar huis Men zag echter wel in. dat er moeite moest worden gedaan 0111 het dier te vangen, en begaf zich nu met lantarens op straat om een groote jacht te beginnen. Het verschrikte dier rende en sprong naar alle richtingen, en wierp verscheidene inenschen omver. Eindelijk door het vele licht verblind kwam het terecht in een blinde steeg, en nu kwam men op het vernuftige denkbeeld om de leeuwin te vangen op dezelfde wijze als mén muizen vangt. Voor den ingang werd een der groote hokken uit de menagerie neergezet, en zood.-a de leeuwin zag dat daarin een stuk vleesch lag, kwam zij aanstonds daar op at en liet zich aldus vangen De deur werd nu goed gesloten en de leeuwin op die wijze weer naar huis geleid. Hij het geheide ongeval is niemand verwond. De vermaarde Enqelschc actriceMis* Neilson die onlangs plotseling te Parijs is overleden heeft meer dan een miliioen francs nagelaten Haar erfgenaam is de Enqelschc vice admiraal Glynndie haar verscheidd e jaren vergezelde op hare kunstreizen naar Anie rika. Aan verschillende kuns'zusiers heeft zij belangrijke legaten vermaakt Hare jmueelen, ook tot een gezamenlijke waarde van ten mil iioenvermaakte zij aan eenige der gromste celebriteitcn op artistiek gebied Adelina l'qtti krijgt een stel oorbellen van briljanten Minnie Hauck een briljanten armband Adblaide Risteri het medaillon dat de overledene van den prins van IFales had ontvangen. Ook haren Impressario Maurice Steakosch heeft zij niet vergetendoch dit zal hem het verlies niet kunnen vergoeden van twee kunstenaars, die hem nu in eené week tijds zijn ontvallen: Miss Aleilson en de violist Ore Bult' tegen middernacht, iu shawls gehuld, met eene siga- rette in den mond, door het door de maan beschenen landschap naar zijne bestemming. Weldra was alles stil in de kleine posada. want alles sluimerde. Alleen vorsiin Luba niet Men vindt nét altijd zulk een koo ien, helderen nacht om to waken en te droomen, men heeft niet altijd het gezicht op een tooverpaleis en en men heeft maar éénmaal iu zijn leven het bart vol van al hot schuchter verlangen en de toch zoo stout hopende zaligheid eencr frisch ontlokonc, eenigo liefde. Prinses Luba Zatemkin is woder naar Madrid te ruggekeerd, nadat zij nog achttien dagen lang het land doorgereden bad, met het beminnelijke oude paar dat zoo hartelijk aan zijn S; anje hing, dat h t dit elk jaar moest wederzien. Zij hebben nog driemaal van delantero (voorrijder; verwisseld. De oude dame had bjj voortduring zucarillo's geknabbeld en de onda heer bad uit verveling eiken bedelaar peseta's toe geworpen. De casns de hucspedes kunnen niet genoeg vertellen van de milde toerit^en. In Bnrgos is do kerkedienaar met zijn prelatcnge/icht zoo verblind door de bijzondere distinctie en de steeds opene beurzen der reizigers dat bjj hun in .zijue devotie driehonderd kapellen optelt in plaats van dertig. Vorstin Luba schets alles wat zij op den weg vindt. De kapel do la Visitacion, de San Euripue, bet graf van den Cid, het albasten praalgraf van Juan H, het klooster San Pedro, de gevangenis van Cervantes te Argamasilla del Alba, de klooven van de Siërra Morena, do geel- bloemige eactussen van Tolosa, de Carolina, Zaén met den Guadalqoivir, kortom alles, hemel en aarde

Schager Courant | 1880 | | pagina 2