Gemengde berichten. DEJUDASKUS. v. heeft bij deze regeling toegegeven niet aan de eischen der noodzakelijkheid maar aan in de lucht hangende theorien, welke proefnemingen betaald worden door hel geld dat door het grootste gedeelte der belastingschuldigen met moeite wordt opgebracht. De uitgaven voor oorlog blijven trots alle waarschuwingen stijgen en wij voorzien een conflict tusscben Ilegeering en Kamer, waarbij de laatste haar veto uitspreekt. En als of die 30 inillioenen niet te kort waren, als of slechts een voorbijgaand toeval oorzaak is van onze verlegenheid, schaft men bestaande belastingen af, voert men nieuwe in en waagt al weder beproefde inkomsten aan den raadselachtigen uitslag van een iokomsten belasting. In elk geval is de 20 millioenen te kort eene ernstige waarschuwing, die naar wij hopen, niet verloren zal gaan en die volken regeering bepaalt tot de vraag: «Zijn wij wel met onze financiën op den goeden weg.p« Jl. Zaturdag. had in de vlasinrichting te Schagen een oppassend werkman, genaamd F. J. welke op den ladder eenige wet kzaamheden stond te verricliten, hfet ongeluk met den ladder naar beneden te storten en een been te breken. De raad der gemeente Barsingerhorn heeft, omdat bij de wet van >4 Maart 1880 Staatsblad No 3t, het klauwzeer of rotkreupel bij schapen, niet als besmettelijke ziekte van het vee wordt beschouwd, eene straf verordening vastgesteld tot wering van die ziekte. Den 12 overleed te Anna Paulowna de heer J. C. de. Leeuw, dijkgraaf van den polder, ie wethouder en vroegere burgemee.sier der gemeente Hij deed zich vooral kenneo als ijverig voorstander der droogmaking van het M'ieringer- ineer. Te Warmenhuizen zijn drie personen, waaronder een lid van den Gemeenteraadin hechtenis genomen, wegens de ernstige mishan deling van zekeren Stvager te Dirkshom in ons vorig nummer medegedeeld. Te Haarlem hee<t acte voor nuttige en fiaaije handwerkeu bekomen mej. G, Vis, van Oudkarspel. Onder de gemeente Boxmeer is een witte haas geschoten. Te Noordwolde is uit 3o sollicitanten eene jufvrouw als biievengaarster aangesteld. Bij de Indianen, die aan de Canadasclie meren wonen, zijn langdurige vasten als een soort godsdienstige boetedoeningen algemeen in gebruik. Als de Indiaanscbe knapen den mannelijken leeftijd genaderd zijn. dan krijgen zij van bun vader of bun stamgenooten hevel, naar bet eenzame woud te gaan, en daar te blijven lot De jonge kunstenaar is plotseling als omgekeerd. „Zij mompelt hy. Daarop wendt hij zich tot den groom. „Laat haar binneD, gauw.... Gauw zeg ik n.* Hij zelf gaat haar tot aan de deur tegemoet. Zij treed binnen in haar lang, zwart zijden kleed gehuld terwijl hoofd en hals met eene golvende zwarte kanten mantille bedekt zijn. Zoo staan zij, teiVijl de groom verdwijnt, tegenover elkaar, in het kleine, gemakkelijke, beider verlichte salon. De vensters staan open. Daarbuiten bruist en ruist de storm en rukt aan de hoornen van den tuin. Zij begroeten elkander met eenen handslag. Zij werpt de kanten mantille af en zit spoedig op den divan, hij op een tahouret nevens haar. Wie hen zoo gezien had, zou plotseling getroffen geweest zijn door de gelijkenis in bet geiicbl van vorstin Luba en van den kunstenaar. Bet was hetzelfde donkere, vlam mende en weer vermoeide oog, hetzelfde donkere, rijke haar, dezelfde fijne, scherpe trek om neus en mond. „Ik hen verbaasd, n te zien," zeide hij vriendelijk, maar niet als een minnaar. Sedert drie jaar weer voor den eersten keer.* „Zaagt gij mij niet dikwijls bij de voorstellingen „Als gij dat zien noemt. Ik verblijdde mij, toen ik u den eersten keer hier in Madrid wederzag, 200 prachtig zoo schoon, zoo bloeiend. Gij meet gelukkig i:: i, txtm als ik.* i.i dan gelukkig? Maar wat vraag ik. Gij j sier:t voor uwe kunst, Willy. Gij zijt zalig, ii met den dood als met een getergden leeuw ui -tri-den en tem overwinnen.1' F:, ia dat liet schoon r* „Het is in allen gevalle eene zaak van smaak. Overigens versta ik u beter dan anderen. Ook in mij zij bun «levensdroom" gedroomd hebben dat wil zeggen, tot zij door het langdurige vasten en het aanhoudende liggen in een overspannen toestand gebracht zijndie hennaar zij meenen, in staal stelt, hun geheel toekomstig leven in allegorische beelden te kunnen zien. Als de knaap zich op zijn leger in den boomtop beeft uitgestrekt om den levensdroom af Me wachten, beeft hij in de vier eerzte dagen veel te lijden van honger en dorstmaar geraakt dan in een staat van verdooving, totdat eindelijk meestal op den zevenden of achtsten dag de levensdroom begint. Daar hoort bij een geruisch als van een beer of eland die zich een weg ba int door de struiken dal is de Groote Geest, die de ziel van den jongeling in bet land der droomen voert. Na tuurlijk speelt geluk bij de jacht in zulke dr.jo- roen een groote rol. Zoodra hij daarna weer tot zich zelve komt, verlaat bij den boom, waar bij dan dikwijls tien dagen zonder eenige spijs of drank beeft doorgebracht, keert uiterst zwak en uitgeput naar-de ouderlijke woning terug, maar is binnen weinige dagen de gevolgen van zijn vasten te boven. Oscar Carré. die zoonis men weet verleden jaar te \Veenen de weddenschap gewonnen heeft, dat bij een paard in twaalf dagen dresseeren zou, heeft thans te Keulen met een officier dezelfde weddingschap aangegaan. Hij moet het paard uiterlijk den 3tn dezer iu bet publiek zijn kunsten laten verrichten De liefhebbers zien met verlangen den uitslag tegemoet. Op de laatste algemeene vergadering van eene brtanische verceniging werd een toestel getoond, vervaardigd door de werktuigkundige Thomas Lögel, welke in staat stelt, om de snelheid, waarmee de planien groeien, te meten. De wassende plant wordtin verbinding gebracht met een wijzer, die zichtbaar en voortdurend vooruitgaat en den groei der plant op vijftig- vond ig vergroote schaal aangeeft Als men den metalen wijzer en metalen ring met een electri schen hamer in verbinding brengt, welks stroom bij "de streepjes, waarin de ring verdeeld is onderbroken wordt, dan laat zich de groei der jilatiten niet slechts voor bet oog, maar ook voor bet oor waarneembaar maken, en zal men in bet vervolg inderdaad bet gras kunnen hooren groeien. In den nacht van 8 op 5 September, terwijl liet van een bruiloft langs liet Spaarne terugkeerde, kreeg een ecptjiaar te Haarlem twist, waarbij de. man zich zoo driltig maakte dat bij nabij 'de Melkbrug in bet water sprong waaruit hij levenloos werd opgehaald. Toen in het begin der vorige maand de zilveren voorwerpen, welke bij den beer Cnopius nabij zwolle gestolen waren, werden terugge vonden, ontbrak daaraan nog een paar gouden breiknojijes. Juist die knopjes hebben, naar men verneemt, geleid tot de ontdekking van den dader, daar deze die voorwerpen aan een vrouw ten geschenke bad gegeven. Het is gebleken dezelfde persoon te zijn. tegen wien thans een onderzoek jilaats beeft ter zake van de zilverdiefstallen te Velp. Heemstede en elders gepleegd, die juist oj) bet oogeublik, dat bij naar Zwolle wilde vertrekken, te Arnhem aan bet station in hechtenis werd genomen heeft steeds dezelfde drang, dezclfdo lust gi-leefd. Ik kampte wel is waar niet met physieko gevaren, maar met zedcljjke, tegen de zwakheden der wereld en de zwakheden van mijn eigen hart, tegen het lot en tegen de verveling. En ik ben overwinnares gebleven. Ik sta boven do wereld en kan baar verachten." „Gij bebt van ouds meer gepeinsd en ik beb meer gearbeid. Maar hoe koint het dat gij eindelijk eens komt, om mij te bezoeken Toen wij elkander voor drie jaar in Petersburg wedervondon, voor de eerste sedert onze kimlorjsren, toen werden wij het immers eens, dat wij elkander vreemd zouden blijven. „Ja, want onze wegen liepen uitéén. Waarom ik beden tot u kom Om u vaarwel te zeggen Ik vertrek, en wie weet of wij elkander in dit leven weder zien.* „Dat weten wij nooit,* glimlacht hij. „Dat hangt, zeer van mijn paard af. Maar gij wordt toch door geen gevaar bedreigd „Heb ik niet gezegd, dat ik, even als gij, strijd, eiken avond, ieder uur, niet tegen het physiek gevaar niet om met handgeklap te worden begroet maar om gelukkkig te woiden r* „Dus zijt gij bet nog niet? Gy zijt immers rijk, een groote dame en nog altijd^vrij, zoo als ik hoor de.* „Vrij! Is dan do vrijheid van hot hart een geluk „Dat heb ik altijd gemeend, het is ten minste rust.* Dat heb ik ook gemeend tot voor korten tijd,* zeide zij peinzend. „Maar thans Overigens speelt het hart bij kunstenaars eene geheel andere rol, naar ik meen hij vat zijn gelnk of ongeluk lichter op het is bij u niet de hoofdzaak, zcoals bij ons. Uw j geluk ligt veel in de kracht, het onze meest in het denken. „Dat is, het onze ligt in de werkelijkheid en het uwe dikwijls in do verbeeidiDg,- zegt hij en hy heeft weder den fijnen, aristocratiscben glimlach, die hem zoo op haar doet gelijken, „Gij hadt vroeger gelijk onze paden en doeleinden liggen ver vau elkaar. Onze' De nerliaalde aanrandingen, die in den laatsten tijd te Herne zijn gepleegd op jonge meisjes, en waarvan men de daders niet kon ontdekken, bebben bet noodzakelijk gemaakt geheime politie agenten van elders te ontbieden. Een dezer verkleedde zich in vrouwengewaad en ging op het berucht geworden oord af. Al spoedi" werd hem een strik oni den hals neworjien, maar terwijl de dader dien poogde dicht te trekken, gaf de vermomde agent een signaal waarop zijne makkers kwamen toesnellen en den dader zoodoende achter slot en grendel brachten. Men hoopt nu weldra het geheeie complot in handen te krijgen. Als een bewijs hoe er in Zwitserland tegen wijnvervalscbing wordt gewaakt, wordt in een verslag van het Dejvartement van binnenlandsche zaken medegedeeld, dat in de beide laatste maanden des vorigen jaars de volgende hoeveelheden gefuchsineerde Hongaar- sche wijn in beslag genomen en vernietigd zijn: te Bern i3,8oo, te Burgdorf 4,800, te Langhenthal insgelijks 4<8oo liter; te zamen a3,4oo Voorts waren op verschillende plaatsen onbruikbaar gemaakt 13,600 liter, en was eene hoeveelheid van 5,4oo liter Fransche wijnen teruggezonden. In dien korten tijd zijn dus 4l,4oo liters wijn als nadeelig voor de gezond heid aan het verbruik onttrokken.Met blijkbare voldoening wordt in het verslag vermeld, dat in de vonnissen, betreffende de te (Bern en Burgdorf aangehouden bezendingen, de schuldigen gestraft zijn met eene boete, ieder van f»oo franks, benevens verlies van den vervalschten wijn, aansprakelijkheid voor alle schade, oj>en- baarmaking hunner namen en voldoening van alle kosten. Gansch Australië is in rep en roer! Er is daar nl. een nieuw goudveld ontdekt (het Temora goudveld) in de nabijheid van Sydney. Van alle kanten stroomen de goudzoekers derwaarts. De exploitatie wordt zeer bemoeielijkt door gebrek aan water. Het terrein moet zeer rijk aan goud zijn. Als eene bijzonderheid wordt ons uit Krimpen aan den lJsel gemeld, dat door zien beurtschipper Goudriaan, terwijl hij te bed lag, voor zijne bedstede een bunsing met de hand werd gevangen, Voor de betrekkingen van huismeester en huismeesteres in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Delft hebben zich niet minder dan 342 paren als sollicitanten aange meld. De gemeenteraad van Barneveld heeft eene verordening op de drankbuizen Vastgesteld, welke bepaalt, dat de houders dier huizen verplicht zijn, die gesloten te houden van des morgens 8 tot 12 uur op de dagen voor de loting voor de nationale militie en van de inspectie der verlofgangers. Het verstrekken van drank aan personen, die verkeeien in kennelijken staat van dronkenschap, of aan hen, die beneden den leeftijd van 16 jaren zijn, is voortaan verboden; ieder, die een drankhuis wil oprichten of een bestaand drankhuis wil voortzetten, moet daarvan schriftelijk opgaaf doen ter secretarie. Dezer dagen kwam met den laaisten trein een «buitenman" te Amsterdam. Hij neemt een vigilante, en laat zich naar een hotel rijden. beide moeders sloegen deze verschillende wegeu in. De uwe trouwde een' grooten beer, eenen prins, de mijne eenon kunstenaar. Gij werdt iu een oud somber Moldavisch paleis geboren, ik in ceno vrije luchtige tent op reis. Maar onze moeders vergaten toch nooit, dat hetzelfde bloed in bare aderen vloeiende en zij bleven elkander liefhebben in de verte en al» vreemden. Gij werd in een klooster opgevoed en ik moest werken van kindsbeen at. Menigmaal wanneer onze moeders elkander toevallig in hetzelfde land aantroffen; kwamen zij bij elkander en brachten ons bjj elkaar. Wij mochten samen spelen. Dat waren dan steeds gelukkige dagen voor ons als kinderen. Toen wjj eikair daar op lange, lange jaren later wedervonden, ginder in Petersburg, herkenden wij elkander met den eersten blik. En ik denk, dat wij elkander nog dikwijls zullen ontmoeten op deze groote aarde, al is t ook maar om een stommen groet te wisselen. Maar gij spreekt nu, alsof gij naar bet eind van de wercid gingWaarheeu wendt gij u dan, Lili °J „Ik ga daarheen, waar bjj is," zeide zij vol, open. Hier is immers de eenige plaats waar zij alles zeggen kan, wat in haar leeft en wat zij meent en wat zij vil; bier mag zij waar zijn, en het doet haar goed, dat zij het mag, zij is misschien alleen daarom ge komen. Eene lange, hoopelooze liefde wordt moeielij- ker in het binnenste besloten, is zwaarder te dra?eD, dan een toornige smart „Ik ga daarheen, waar hy leeft, ik zoek hem.* „O, gij bemint en gij wilt gelukkig zijn.* „Ja in mijn verbeelding, zooals gij zegt." „JSu daarin -zie ik niets droevigs. Wie zou u niet wederminnen •t Is alsof een felle pijn haar overvalt. wiide u vragen, Wiliy. Lach mij niet ut, het is een gril, dat ik daarom kom, ik wilde u slechts vragen, wanneer gij rijdt in de groote rijbaan, zonder eugols zonder houvast en wanneer het oogenblik adert waarop gij uwen gevaarlijken sprong door deD

Schager Courant | 1880 | | pagina 2