DE J U D ASKUS. Jl. Zaterdag morgen gingen eenige veld wachters, na ontvangen signalementen, op recherge naar vijf matrozen van het wachtschip die op eigene gelegenheideen paar dagen over den tijdaan den wal (op straat) waren. Zij hadden zich dien- morgen naar Huisduinen teruggetrokken en dachten nn 's middags, als al t scheepvolk passagierde, onopgemerkt naar boord te kunnen 4tomen. Maar zij rekenden buiten "'onze rechercheurs: deze waren •'■op hun •quivive.»Toen onze matrozen bemerkten, dat men hen op 't spoor was, vlugtten zij in de beruchte Steigersteeg in eene verdachte woning, alwaar zij zich op den zolder verschansten Qte veldwachters die den toegang naar den zolder wilden forceeren, werden op losgebtoken steenen en dakpannen onthaald zoodat zij er zich toe moesten bepalen om het beleg voor de zoldertrap te slaan. Gelukkig kwam er in dien tusschentijd eene patrouille van de marioniers opdagen, die de vlngtelingen sommeerde hunne schuilplaats te verlaten en zich op genade of ongenade over te geven. Zij oordeelden 't nu maar raadzaam naar omlaag te komen en dachten met de patrouille naar boord te worden gebracht; de expeditie per veldwachters schijnt janmaat doorgaans wat te .duur. Maar deze wilden zich die taak niet zoo zoetsappig uit de handen laten nemen, en nu ontstond er eene vrij ernstige worsteling tnsschen de matrozen ren de veldwachters, die daarmee eindigde, dat het vrijheidlievende vijftal, waaronder een bekende belhamel, die reeds dikwijls met de veldwach ters kennis maakte, nd behoorlijk van braceletten te zijn voorzien, naar het wachtschip werd gebragt. Omtrent de bevalling der Koningin, van Spanje wordt.de bijzonderheid gemeld, dat de voorstelling der pasgeborene aan het corps di- plomatique en de genoodigde personen door den Koning zelf geschiedde. ZM. omringd van zijne mi nisters, droeg het in kamerdoek en-kant gehulde kind op een gouden presenteerblad, en de mi nister President lichtte den sluier op om het te vertoonen. Tot niet geringe onsteltenis van de gas ten der badplaatsen aan den golf van Napels en tot nog grooter verslagenheid van de hotel houders van hun logés voorzien, zwemt tegen woordig in de golf van Napels in de onmidde- )ijke nabijheid van het strand een buitengewoon groote haaf rond. De «oudste visschers» herin neren zich niet een dergelijk exemplaar gezien te hebben. Door het inslaan van den bliksem is inde nabijheid van Dradford brand ontstaan in de daar gelegen vergaarbanken van petroleum(tanks) Eenige van die vergaarbankenwaaronder een van 25,000 vat* zijn uitgebrand, men neemt alle mogelijke maatregelen 0111 te voorkomen dat du brand zich verder verspreidt onder de vrij dicht bij elkander gelegen vergaarbanken, die te zahieu ï.ÖOo-öoovat petroleum bevatten. In de nabijheid van Christiania heeft dezer dagen een geval vrn schijndood plaats gehad, De vermeende overledene was een land bouwer, dien men, volgens liet aldaar bestaande gebruik, in een open kist had gelegd, 's avonds voor de begrafenis zond du vrouw haar doch tertje naar de schuur om eenige spaanders te halen, dooilel 'jk verschikt kwam hel kind terug en verhaalde dat zij duidelijk haar vader had liooren roepen. Terstond ging de vrouw kijken, en daar kwain de man haar tegemoed. Hij wa» wel zeer verschrikt geweest toen hij had bemerkt VI- „Ga daar bij mij zitten,, zegt zij lachend en spreidt Laren shawl verder uit. „Daar op dat kleed. Jiet is een bjjzoDder mooie dag, om in de vrije lucht te wezen., Dij wordt nog roodor; van verlegenheid en vreugde, en zet zich naast haar neder. Zij ziet hem daarbij aan en denkt, terwijl het licht tusschen de bladeren zoo over hem heen speelt, weder dat hij toch zoo geheel op hem gelijkt en dat hij zoo sterk, jeugdig, fier, onschuldig en verliefd daarbij is. Zij zitten naast elkander op het ïoode kleed en de fchaduwen der bladeren vliegen over hen heen, gelijk niet te begrjjpen uit lichtstof geweven vlin ders. „Gij woont in een paradijs,, zeido l ij, om toch iets te zeggen. „Een paradijs lacht zij- „De hoornen zjjn er wel, maar overigens ontbreekt af het andere. Dewijl de dag zoo schoon is, vindt gij ook de plaats schoon., Wie zou deze plaats niet schoon vinden?. „Gij kent juist hare keerzijde niet. Wie zon Venetië niet onbeschrijfelijk schoon vinden, wanneer 1 ij in «enen nacht met maanlicht het Groote Kanaal atvaart Daar bezie Venetië met de middaghitte, v^i achterendat is waar de vuile erven zijn, waar, op afgebrokkelde muren, gescheurd linnen goed droogt en hoepen afval van groenten de lacht net onuitstaanbare miasmen verpesten, én j zultbekennen dat, en geen akeliger stad is dan Venetie. Zoo ook liier. Gij ziet de villa, maar gij kent mijne jufvrouw v.m gezelschap, miss dat hij in een doodkist lag, maar overigens was het hem alsof hij een slaapje had gedaan, en thans^ is hij weer gezond en wjl aan het werk. Zondag vierden de echtelingen T. te Parijs hunne gonden bruiloft. Mevrouw T. werd bij deze plechtigheid, evenals voor vijftig jaren vergezeld door bare moeder, eene eerbiedwaar dige, kloeke 'negentigjarige vrouw. Deze laatste lopende s'avonds bet gelegenbeidsbal met haren achttien jarigen achterkleinzoon. »- Maandagnamiddag drongen drie personen het huis van den heer W. te Maastricht binnen en vorderden van dezen geld, dat hun geweigerd werd. h erop gingen de indringers tot feitelijk heden over, waarbij de man en de vrouw eenige slagen ontvingen, die gelukkig van weinige beteékenis zijn'.' De politie, van het gebeurde onderricht, was het drietal, allen aldaar woon achtig, spoedig op 't spoor en zette hen achter slot en grendel. In de Willemstraat te Amsterdam geraakte gisteren een vlieger bij het opscheeren met den staart verward in een bloempot, deze werd daar door weggerukt en viel van eene aanmerkelijke hoogte op het hoofd van een voorbijganger, die daardoor levensgevaarlijk werd gewond. Onder Edam zijn bij het onweder van Maandag ochtend 6 koeien doodgeslagen. Van den veehouder S K. te De Waal op Tessel zijn Zondagnacht zeven schapen door den bliksem gedood Als een bijzonderheid deelt men mede dat de veehouder B. Vries te Harksma Opeinde (Achtkarspelen) een kip heeft, die op een donkere plek, verscholen tusschen het hooi in de schuur, 7 eieren heeft uitgebroed, en zelve de 7 kuikentjes gedurende niet minder clan i4 dagen moet hebben gevoederd, althans toen men ze ondekte en te voorschijn bracht, was men herhaalde malen getuige van het ongewone verschijnsel, dat de kuikentjes het voedsel uit den geopenden snavel van de moeder namen. Te Wognutn is eene boerderij door den bliksem getroffen en afgebrand Verleden Woensdag ochtend had aan het slation du Nord te Brussel een treffend ongeluk plaats. Twee vrouwen, moeder en dochter, die met koopwaren van St. Josse ten Noode naar Mechelen wilden gaanwaren te laat aan de station gekomen. Juist op het oogetiblik, dat de trein zich in beweging zettekwamen zij op het perron. Een goederen wagen open ziende staan, ineenden zjj daar nog wel in te kunnen springen, met het noodlottig gevolg, dat het meisje, die dit het eerst beproefde, misstapte en onder den trein geraakte, welke haar ver morzelde. De andere, moeder van vijf kinderen welke hare dochter nog wilde grijpen werd door den trein omvergeworpen en een arm en de be de beenen verbrijzeld, welke lichaamsdeelen eenigen lijd later in een hospitaal geamputeerd werden. In Schotland schijnt hel op het platteland dikwijls te gebeuren, dat de honden met hunne meesters naar de kerk gaan en daar blijven. In de kerk van het schotsclie dorp Lochearnhead is onlangs in «le kerk tusschen de dieren een woedend gevecht ontstaan, waarhjj ook de tweevoetige bezoekers groot gevaar liepen. De predikant was verplicht op te houden en kon eerst weer voortgaan, nadat de eigenaars hunne dieren tot zwijgen en rust gebracht hadden. Berry, niet; gij ziet mij, maar niet de verveling, dia in mijn hart geeuwt eindigt zij vroolijk. „Maar gij ziet er niet naar uit, dat gjj n zoudt veryeleri. Gij lacht zoo frisch en zoo vroolijk „Misschien dewijl gij nu hier zijt. Gij zijt werkelijk voor mij een verfrisscbing. O, zie niet zoo trotsch ik boJoel slechts, tegenover myne juffrouw van gezelschap, .Ah, tegenovor miss Berry? Ik ken haar niet, doch zij schijot Verschrikkelijk to wozen. Maar waarom behoudt gij haar dan?, .Mijn God, hoer graaf, do eene juffrouw van gezelschap gelijkt op de andere; eu heblicn moet ik er eene, dewijl ik weduwe ben-, „Ware dan een echtgenoot niet aangenamer". .Een echtgenoot dien ik uit verveling neem?, „Maar kunt gij dan niemand liefhebben, dat gij met hem zoudt willen trouwen?, .Ik heb het nog niet beproefd- „Waart gij bij de bruiloft van onzen Deenschen gezantschaps attaché geweest, gij zoudt anders denken. Dat was een huwelijk uit liefde.. Werkelijk?, .0 ja Ik stel belang in hem, onsdat iedereen zeide, dat wij zco op elkaar geleken behalve de kleur van oogen en haar., „Na en zijne vrouw?, „Als ik de waarheid zal zeggen glimlacht Guleski halt verlegen, „zijne vrenw is kent gij de schilderstukken der Nedrrlatischc 6chool, vorstin?, „Houdt gij mij voor eene gans?, „Nu dan, de schilderstukken der Ncderlandsche school zijn geheel natuur, maar zonder hoogere verheffing, juist zopals de Ho.llaDdsche landschappen. Zij zijn niet zco zeer rein, als schoon gewasschen. Nu, zulk een schoon gewassehen, rein schepseltje is -- Hel Krankzinnigengesticht Meerenherg te Bloemendaal is zoodanig met lijders opgevuld dat in het Buiten gasthuis te Amsterdam op het oogenblik 68 krankzinnigen (4z vrouwen eu 26 mannen), worden verpleegd. Voor zoover ontslag of overlijden geene ruimte geeft in dat gestichtvooral aan 'de vrouwenzijdeis verdere plaatsing aldaar onmogelijk, Onder de vele stootubootendie dagelijks Sloten (Fr.) voorbijkomen is die van Groningen op Rotterdam wellicht de belangrijkste. Aan de aandeelhouders is over het vorige jaar 27è Pa rente uitbetaald. Bij de opening van een goed gesloten kippenei vond eene huismoeder te Holijsloot daaiin eene levende worm, in de gedaante van een lintworm, ter lengte van ongeveer 5 en ter breedte van $cM- De kop is duidelijk te on- deischeiden, terwijl--de oogen aan weerzijden als zwarte stippen zich vertoonen; de worm lag* om de dojer gewonden en was, na vet wijdering uit het ei, spoedig levenloos. Misschien eene waarschuwing voot liefhebbers van rauwe eieren, 0111 zich vooraf van den inhoud te vergewissen. Vijf jongelieden, die te Andover, in Caledonie een feest hadden bijgewoond, wilden per spoor huiswaarts keeren, maar hadden geen geld daarvoor en klommen, om de reis toch mee te tnaken, boven op een waggon. Een eind weegs ging alles goed: maar toen de trein, te Terkshurg, onder een brug doorreed, werden zij alle vijf van den waggon afgeslingerd en gedood. Men vond hun lijken later op den weg liggen. Een geslepen dief heeft van de te Parijs hcerschende onaangename lucht gebruik weten te maken, om op een gemakkelijke manier voorwerpen van waarde magtig te worden. Hij ging, een pet met gouden band op het hoofd en een zak op den rugnaar een of andere woning, waar hij wist dat de mevrouw alleen thuis was, en meldde zich als iemand die vanwege den eigenaar en de politie kwam om de kamers te zuiveren. Binnen een paar minuten is het afgeloopcnzeide hij, »ik moet maar even iets in een der schoorsteenen laten rooken Wees men hem dan de schoorsteen van het salon of een der slaapkamers, dan maakte hij daar in een klein komfoor een kolenvuurtje aan en strooide uit een zakje dat hij bij zich had een paar korrels daarin. Als men hem alleen gelaten had, was daarmee alles afge- loopen en ging hij onder vele verontschuldigingen heen. Maar was de dame, uit voorzichtigheid, in de kamer gebleven, ondanks den rook, dan gooide hij nog een stof in het vuur, die een zoo scherpen rook deed ontstaan, dat zij hoestend r.aar een andere kamer vluchten moest. Een oogenblik tater kwam hij haar dan zeggen, dat hij gedaan had, ried haar aan, de deuren harer kamers nog een kwartier te laten openslaan, en was reeds ver weg voor men bemerkte dat hij een horloge, eenige ju- weelen iels anders had meegenomen. Eenige tijd lang ging hij aldus te werk, zonder dat zijn toeleg hem ergens mislukte totdat hij onlangs vertrekken kwam zuiveren bij een dame die niet zoo hij meende, alleen was, maar haar, broeder bij zich had. Deze vatte achterdocht op tegen den zoogenaamden officieelen zuiveraar, en ging terwijl de man aan het werk was, eenige gerechtsdienaars halen, die hem gevangen namen de comtcsso Öurte. Zij is niet schoon, slechts rein eu gewasschen Zjj knikt tevreden en dreigt hem daarbij met den vinger. „Gij hebt eeu kwade tong, mijnheer vou Guleski., Hij verschrikt bijna, ,'s dat waar? Ik hoop, dat gij u vergist, prinses. Ik wilde slechts zeggen, dat dorgeljjko vrouwen niet altijd geheel onschuldi" zjjn, dewijl zjj jong en gewasschen schijnen. Ik heb verleden jaar eene vacautiereis naar Parjjs gedaan en ben een uur lang smoorlijk verliefd geweest op ceno darao, die in ten allerbekoorlijkst, meisjesachtig, mousselinncn gewaad gokleed was, op eenen stoel in het „bois, zat, een wit smousbondjo op den schoot had en dien als lessenaar voor eene politieko courant gebruikte,14 „Nn en?„ ,Nu, ik bevond, dat de dame eenvoudig eene spion en eene dame der demi monde was. Zjj zat op den stoel als eene Loroloy, dm offers naar zich toelokt Nn, ik was zulk een offer, dat aan hare politieke lectuur gevangen werd- Die ellendige,, „Maar gij zijt zeer streng.Gij vergeljjkt het valsche schepsel met Loreley. Misschien hebt gij gelijk, maar wat kan Loreley er aan doen, dat zjj offers lokt Het is hare bestemming, haar noodlot. Zij weent wellicht, wanueer baar eene of andere boot met een offer nadert. Maar zij is er toe geschapen, of veroordeeld, of vervloekt om op de rots to zitien en te glimlachen en te zingen en offers te eischen., „Maar ik meen, dat het de bestemming der vrouwen is, gelukkig te maken," lacht hij bedeesd, maar met een zonnigen blik. Zij verzinkt als 't ware in zijnen aanblik en haar hart roept daarbij den naam van oenen anderen, die hetzelfde uitzicht heeft. „Meent gjj dat zegt zjj*

Schager Courant | 1880 | | pagina 2