Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad' Ao 1880 24stc Jaargang. No 1333 CATSIATUINIA GllüEN, Edmondo de Amicis over liollandsche letterkunde. Bekendmakingen SCHAG Dit blad verschijnt twee maal per weekWoens- dag- en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags ia ure wórden advertentien in het eerstuitkomend IN'o. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle l'rjjs per jaar f 3.Franco pei post f 3.6o. Afzonderlijke nummers 0.075. k Advertentien van een lot vijf regels f O 73; iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aau een rots te bién. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. BEVOLKING. vroeger wonende te Alkmaar, wordt in haar belang verzocht, zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen ter secretarie der gemeente Schagen. .ii ,r II .1 •♦1.1 Burgemeester en Wethouders der Gemeenie Schagen Gezien art. ?.o3, ?.e en 3e alinea der Wet, tot regeling van de zamenstelling, inrichting en bevoegdheid der Gemeentebesturen, brengén ter kennissc van de ingezetenendat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het jaar 1881, hoden aan den Baad aangeboden, op de .Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd tot en met den 19 October e. k., van des voormiddags tien tot des namiddags twee ure, en hetzij iu druk, hetzij in afschrift, tegen betaling dei- kosten, algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Schagen, den 6 (Jctober 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. wordt bewonderd. Alle soorten van vraagstukken zijn worden door hem behandeld, bij alle: treffende waarbeden met vreemde wonder spreuken gemengd. Hij bief de nationale letter kunde op, die hij bij het begin van zijn loopbaan in een vervallen toestand aantrof, hij vormde een phalangs van uitstekende leerlingen, die zijne voetschreden in de politiek, in de kunst en de wijsbegeerten volgden. De eerbied, dien de Nederlanders den dichter toedragen is meer dan geestdrift, is vergoding én men kan niet ontkennen, dat hij na Vondel de grootste dichter van zijn land is. Maar de boeijen, welke zijn genie in zijn vrije ontwikkeling hinderden, waren de godsdienstige bartstogt de blinde baat der nieuwe denkbeelden, de poësie misvormd in een staatswapen, de overal er bij te pas gesleepte theologie, zij Wletteden hem om zich te heffen in die vrije en reine sfeer, buiten welke, het genie geen duurzame overwinningen of algemeenen roem verkrijgt. Rondom deze drie dichters, bij wien men de voornaamste ondeugden van de holland sche letterkunde aantreft, die van zich in de wolken te verhezen, te kruipen langs de aarde van Hl. De derde Bi'derdijk geboren iu 1756, gestor ven in i83l, was een der verwonderlijkste geestendie ooit op ueze wereld verschenen. Dichter, geschiedschrijver, taalkundige, criti cus, sterrekundige, scheidkuudigegeneesheer, godgeleerde, oudheidkundigeregtsgeleerde, teekenaar, graveur, alles te gelijk, daarbij man van een onrustig karakter, altijd heftig, zwervend en grillig was zijn leven slechts vruchtbaarder weg der geregtigdlieid heeft gebrngt eene uitzetting, eene onophoudelijke oinkeering door den sluier der poësie wëgtenemenwaarin cn eeuwige kampstrijd van zijn trotschen geest, de vaderlandsliefde des schrijvers haar hadden gewikkeld, dat de taalkundige studiën er in groot aanzien zijl), eu dat bijna iedere wetenschap in Holland vertegenwoordigers be zit die een europesclien roem genoten. Hel meest geliefkoosde soort van hoeken in of zich te verwarren in den doolhof van liet mijsticismusgroeperen zich eene menigte andere dichters die in het heldere licht liet blijspel hekeldicht en de lierzang in groote menigte, gedurende de 17e eeuw, in geringe getale en de 18e waarvan enkelen in Nederland zeer beroemd zijn, maar waaronder er geene enkele is, die een zoo hooge plaats inneemt om de aandacht van een vreemdeling die voorhij gaat te trekken. De tegenwoordige letterkunde is het onderzoek naauw waart!ig. Elke min van studie 111 Italië weet overigens, dat de historische critiekde nederlandsche geschiedeni.^ in een hreede en ln zijn eerste jeugd reeds beroemd als dichter, zegt hij de poësie 'vaarwel en werpt zich in de politiek, uit liet land verbannen gaat hij met den stadhouder naar Engeland en wordt ten einde in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien onderwijzer te London. Engeland moe, wars Holland is de roman. Het beeft zijn natioualen van bet duitsche romantisinus komt bij terug in Holland, waar Lodewijk Napoleon liein m?t romanschrijver, zijn VValter Scott in van Len- nep gehad, die voor eenige jaren is gestorven^ gunsten overlaadt. Doch Lodewijk doet afstand Hij schreef historische romans, die door alle van den troonNapoleon de groote doet zijn volksklassen met geestdrift werden ontvangen jaargeld vervallen, bij lijdt broodsgebrek. Hij bij was een uitstekend schilder van zedengeestigt vraagt 0111 een leerstoel aan de hoogeschool te geleerd, meester in de knust van natuur be- Leiden en deze wordt hem geweigerd. Eindelijk schrijvingen zijn zamenspraken zijn natuurlijk krijgt bij van bet gouvernement eene kleine en levendig, evenwel is hij somwijlen te lang subsidie en gaat voort met te studeerente gerekt hij maakt gebruik van verouderde schrijven en te strijden tot den laatsten dag kunstgrepen, gedwongen ontkuoopingen en niet van zijn leven. Zijn werken bestaan in meer altijd blijft de persoon van den auteur op deu dan dertig deelen gewijd aan de wetenschapachtergrond Zijn laatste roman was de lotgevallen de kunst en de letterkunde. Aan alle dichtsoorten van Klaasje Zevenster,, op meesterlijke wijze waagt hij zich en hij slaagt in allen, behalve schetst hij daarin de Hollandsche maatschappij in het drama. Zijn geschiedenis van het vaderland^ j in het begin dezer eetjwvermits hij de -'loulheu' is een der schoonste en breidt het veld van de had een huis, dat men niet noemen mag, in historische critiek zeer uit Hij maakte een gedicht den Haag daarin te beschrijvenbracht hij geheel de ondergang der eeistu wereld, een grootsch maai Holland in rep en roer, zijn werk werd toege duister stuk, dat iu Nederland ten hoogsten licht, bestreden, veroordeeld, tot de wolken verheven en nog altijd duurt de strijd voort. Andere historische romans werden vervaardigd door zekeren Schimmel, waardige mededinger van van Leunep en mevrouw Bosboom Toussaint» een veelwetende diepzinnige schrijfster, verrijkt door mannelijke studiën. Nog thans kan de histo rische roman ook in Holland als dood beschouwd worden. De zeden roman en de novelle worden thans door een gelukkiger gesternte beschenen, Boots, predikant en dichter schrijver van een boek Camera ObscuraKoetsveld en eenige andere schrijvers, vol schoone talenten, door de haast deze kwade geest van de hedendaagsche letter kunde verhindert, om zich in eenen hooger sfeer te verheffen, munten uit in dit genre. Nog bloeit in Holland een soort van roman t die dit land alleen toebehoort, aan welken men den naam van indischen roman kan geven, om dat hij de zeden en het leven der coloniale bereiking beschrijft. Verscheidene werken in dit genre zijn in de laatste jaren verschenen, het publiek heeft hen zeer gunstig ontvangen en zij zijn vertaald in verscheidene talen. Onder deze behoort de beau monde van Batavia geschreven door den leeraar ten Brink, een jeugdig geleerd en schitterend schrijver, van wien, indien de beperktheid van dit boek liet mij niet verbood ik gaarne meer wenschte te schrijven 0111 hem mijn dankbaarheid en be wondering te toouen. Maar gesproken van de indische roman, hel is opmerkenswaardig; hoezeer men in Holland hij iedere schrede iets ontmoet dat aan zijne coloniëa herinnert, 't is als een indische zonnestraal, die door zijne nevelen dringt en zijn leven kleurt. Behalve de schepen die een windkoeltje uit deze streken in de havens kunnen sturen door waaijen, behalve de vogels, de bloemen, de duizend andere zaken die als de eenzame tonnen van een ver verwijderde muziek voor onzen geest liet schitterende beeld van een andere natuur en van een ander ras weet te tooveren is het niet zeldzaam in de hollandsche steden te uiiddeu van duizend blanke gezichten, het bronzen of verbrand gelaat van Javanen te ont moeten of van personen die hun leven in Oost Indie hebben doorgebracht, kooplieden die inet een ongewone levendigheid spreken van bruine vrouwen, olijfboomen pal 111 boouien meeren overschaduwd door lianen, stoutmoedige jon gelieden die zich waagden te midden van de wilden, op Java en Borneo geleerden, letter kundigen, officieren die 11 vertellen van lieden> die vissclien aanbidden, van gezanten, die de hoofden van verslagen vijanden over hun gorde dragen, van gevechten van buffels en tijgers, van de razernij der epium schuivers, van groote menigte, door middel van de brandspuit g - doopt; en duizend andere vreemde en wonder lijke zaken, die een zonderling effect maken wanneer zij verhaald worden door die nuchtere 111.innen 111 een zoo stil land, Na den dood van Da Casta, een dichter vol godsdienstig gevoel en geestdrift, de leerling van Biiderdijk en van Genestet een zeer jong gestorven hekeldichter telt de poësie slechts enkele beoe-

Schager Courant | 1880 | | pagina 1