1)Ë JUDASKUS. karretjes met l4 mededingers, 's middags door paarden voor sjeezen, die geen stadsprijs gewon nen hadden. Bij de eerste is de prijs behaald door J. Bleeker te Haarlemde premie door W. ter Wee te Zaandam; bij de laatste de prijs (f l oo) door Sophia van Jhr. Quarles v. Ufford, te Loosduinen, bereden door P. v. Santen, de Cremie (f 5o) door Willem 1H, van P. Brommer ereden door P, Ellerbroek. Een koopman te Rouaan, de Heer P* trad dezer dagen zijn kantoor binnen, waar bij zijn bediende reeds aanwezig vond, en gaf, daar bij vond dat het er bij de plotselinge weersverandering vrij kil was, last, om een nieuw stoomverwariningstoestel, dat er onlangs, was geplaatst, in werking te brengen. Men deed het; een der stokers kwam in het kantoor, legde de hand op de plaat van den toestel en verklaarde dat de warmte voldoende was De Heer P was echter van een ander gevoelen en wilde dat de toevoer vertneerdetd werd. Maar nauwelijks had hij aan zijn schrijftafel plaatsgenomen die in deonmiddellijke nabijheid van den toestel stond, of met een hevigen knal sprong dezen uiteen en de plaat vloog inet zooveel kracht tegen den Heer P. aan, dat hij van zijn stoel tegen een copieeerpers geslingerd en verpletterd werd' De ongelukkige was onmiddelijk een lijk. Zijn bediende kwam met lichte kneuzingen vrij. en de stoker bleef geheel ongedeerd. Te Milaan, waar, zooals men weet, de lij ken verbranding naast de gewone wijze van begraven wordt toegepast, laat het gemeente bestuur op hel kerkhof een gebouw in Etrus- kischen stijl oprichten, waar, in 126 nissen, de vazen met de asch der verbrande lijken bewaard kunnen worden. -- Het door den kantonnalen raad van Schwijtz genomen besluit tot wederinvoering der doodstraf is door de zeer clericaal gezinde bevolking van dat kanton goedgekeurd, tenge volge waarvan het in het strafwetboek is opgenomen. Verscheidene zwitsersche organen achten vele andere wijzigingen in den toestand van dat kanton echter veel dringender noodig dan deze. Het lucerner dagblad geeft o a. het volgende verhaal. Een zekere Miichter, die .zijne vrouw op wreedaardige wijze had verinoord, was ontsnapt uit de gevangenis. Hij had door huichelarij zoo zeer het vertrouwen weten te winnen van de aan het hoofd dier gevangenis staande geestelijke zuster, dat hij eiridcljjk gebruikt werd voor arbeid buiten het huis en bij een dezer gelegenheden was hij ontsnapt. Hij werd echter niet terug gevonden, niettegen staande de vele door de justitie aangewende pogingen, meer dan waarschijnlijk een gevolg van de fout, om een oppasser met een drietal veroordeelden met zijne opsporing te belasten in plaats van de gendarmes. In een ingezonden stuk van het D. v. Z.H. wordt meegedeeld, dat een kind de eer toekomt liet eerst den wenscli te hebben uitgesproken dat een zichtbaar teeken den beer en mevrouw Bogaardt de deelneming die zij allerwege onder vinden in hun smartelijk verlies, vertolkte, en wel in den vorm van een gedenkteeken. uit bijdragen van de nederlandsche jeugd, op het graf van den ongelukkigen makker geplaatst. Dat 'denkbeeld uiteen kinderhart voortgevloeid, zal ongetwijfeld in duizenden kinderharten weerklank vinden zegt het Dagblad.* Men leest in de N. Tw. Ct. De heer Hartman, hoofdonderwijzer te Ageloo, gemeente Denekanip kwam dezer dagen 's morgens in de school 0111 zich voor te bereiden voor zijn dagtaakover weinige minuten zou 't klokje van gehoorzaam heid slaan. Hij wil'op 't schoolbord gaan schrijvendoch een vreemd verschijnsel trekt zijn aandacht. Op het bord is een officiëele missive geschreven, aan hem gericht. Hij leest aldaar: X Luba Goleska. Zij bad even als baar man op do aankomst van Surte gewacht. Zij bad deze gevreesd en er naar verlangd. En zoodra hij kwam, volgde zij b< m in deze kamei, zonder een wcord fe zeggen, stil. Geen dtr beide mannen bemerkte haar binnen treden. Zij was niet slechts zacht en hare beweging gelijk ten zwaan, maar cok wit zoo als zulk een dier en tune oogen waren onnatuurlijk grcot Zoo zonk zij óp den hoogen ouder wetschen sioel achter de portiere eu bleef daar zoo onbewegelijk als een standbeeld, baar zwart kleed moest voor eer.e schaduw doorgaan en haar wit gelaat leunde in de schaduw van den boek Graaf Surte riep wild: „Gij spreekt daarvan, alsof ik u onrecht zou hebben aan gedaan, omdat ik een rijtoer met uwe vrouw deed, terwijl ik toch de beleedigde benOf gelooft gij misschien, dat ik niet vernomen heb, alles „Wat „Welk een goede vriend gij van mijne gravin Dolfi wist te worden Hoe zij steeds op u wachtte, hoe gij met eikauder lachtet en praaltet. O meen niet, dat ik jaloersch ben, of dat ik de scbaduw eener verdenking op mijne vrouw laat vallen, zij is een engel. Maar zij bemint mij niet! En dat w as hard giioi gcm Meester, gij moogt de school wel een beetje beter vegen gij moogt de glazen wel een beetje beter wasscben. Th. erhoeven wethouder. Daar kon die meestsr bet wel mee doen, zoo op de nuchtere maag. Die wethonderdie een alias schijnt te wezen, had hem nog welbeter kunnen krijgen als hij er b.v. bijgevoegd had I'S. Meester, bedenk wel, dat de gemeente Denekamp tl vier gulden per jaar betaalt voor het schoon honden der school. Bij recidive zou het bestuur u dat baantje wel eens kunnen afnemen. Th. V. In een spoorwegcoupé ie kldie te Ber gedorf eenige dagen ongebruikt had gestaan vond men Dinsdag het reeds in een staat van ontbinding verkeerend lijk vaneen jongmenscb, die zich daar met een pistoolschol van liet leven had beroofd. Men deelt ons mede, dat Z.M. de Koning aan den heer F. Bogaardt H.D. wensch heeft te kennen gegeven om het portret van den armen Marius te mogen zien. De heer Bogaardt heeft gaarne aan dien belangstellenden wensch gehoor gégeven. Te VVeenen is dezer dagen een zonderlinge moord gepleegd' Een jongmensch schreef zich zeiven een brief, oin den besteller in zijn wo ning te lokken hield den armen mantoen hij den brief kwant bezorgen een flescbje met vergift onder den neus, waardoor hij duizelig werd en van de trap vielen vermoordde hem daarna. De moordenaar is spoorloos verdwenen. Ee nige achtergelaten kleederen doen vermoeden dat hij zich als vrouw vermomd had. Smyrna en omstreken werden sedert maan den onveilig gemaakt door een rooverbende van zeven man, die allerlei gruwelen pleegde. Nog onlangs biacliten zij een gevangene, een Turksch koopman, onder groote martelingen ter dood. omdat zijn familie niet een losprijs van 60,OOO voor hem betalen wilde. Een sterke afdeeling soldaten door den nieuwe gouverneur van Smyrna, Midhat 1'acha, legen baar uitgezonden heeft dezer dagen de bende ■n haar éclitiilhoek ondekt en, d.far zij zich niet wilde overgeven, al de roovers doodgeschoten hun hoofden werden gezouten naar Smyrna ge zonden en daar drie dagen tentoongesteld. Een paar dagen geleden werd te Helle voetssluis aan een korporaal der mariniers het transporteeron van een marinier opgedragen De korporaal, ten volle bewust van liet. gewicht zijner zending 'kweet er zich zoo goed van. dat hij 's avond dronken zonder wapens en zonder schoeisel terugkeerde, terwijl de marinier, die ook hij het tran-port behoorde, eerst den volgenden dag aankwam, voorzien van de wapens en liet schoeisel van zijn transport commandant. 1De notaris D uit Oostliuizendie in de maand Mei j. I. preventief gevangen genomen Werd is na al dien tijd te Haarlem in arrest'te zijn geweest, gisteren op vrije voeten gesteld, en te Oostliuizen teruggekeerd. De Parijsche Magasins du Louvre, die in de vorige week de »tentoonitelling van nieuwe toiletten» openden, werden in de loop van dien dag door ruim 77,000 personen bezocht. Den volgenden dag bedroegen de ontvangsten niet minder dan 1,428,407 fr. Daarvan was voor 600 000 fr aan zijden kleedjes en 93,000 fr. aan mantels verkocht. Te Scartigtown, bij Kanlurk (Ierland), hebben een vijftigtal gewapende en gemaskerde mannen 's nachts een hoeve overrompeld en den pachter, na hem op allerlei wijze mishandeld te hebben een oor afgesneden. Daarna zetten zij hem met al zijn huisraad op straat. De eenige misdaad van dien pachter was, dat hij onlangs een hoeve betrokken had, waarvan tc drapen. Maar nu, nu bemint zij u, valsche vriend, misschien zonder dat zij zelve het weet. Maar zij verheugt zich als gij komt en gisteren, toon ik haar alles zeide, sidderde zy slechts om u 1" Elira Guleski werd rood van blijde aandoening en toch werd hij toorniger, als cm het eerste gevoel te verbergen. „Zoo spreekt gij met mjj, gjj, die gis teren met mijne gemalin zoo pleizierig op de eenzame villa kampeerdet „Met uwe vrouw sprak graaf Surte, terwijl zijn toorn losbrak. „Wilt gjj mij afschepen met dezen onzin, dien gij zelf niet gelooft. Uwe vrouw Ik had haar tot echtgenoote kunnen nemen voordat gij haar kendet. En wanDrer ik hare recdez-vous aannam, "geschiedde dit. dewjjl ik geloofde, mijne gade jaloersch te kunnen maken En gisteren, gisteren wilde ik haar, nwe vrouw verzoeken, of zij voor mij werkelijk eene vriendin w ilde wezen, als zij nog altijd zoo goed voor mij was, en of zij mi] wilde helpen om het hart van mijne kleine vrouw te winnen, het eenige wezen dat ik liefheb en waarvoor ik leef en adem en denk op het ruime wereldrond, hopeloos, hoewel ik haar echtgenoot ben. Dat stond in den brief aan nwe vrouw. En Dolfi gevoelt liefde voor u. Verstaat gij niet dat ik u dooden zal, Elim Gnleski Als ik moede en iaat en bleek was, dan was dit cm mijne vroow, omdat ik haar hart nooit kon verwerven. Zij trouwde mij te jong cn zonder haren wil- Dag aan dag moest ik dat de vorige bewoner wegens wanbetaling verdreven was. In Connecticut woont een geacht en rijk ingezetene, wiens eenige dochter twee jaren geleden, zonder de toestemming des vaders, met een koetsier dien zij beminde, in het huwelijk trad. Op de bede van zijn kind om vergeving voor liaar misdrijf, bleef de vader doof £n ontzegde haar de ouderlijke woning. Zij leefde nu in bescheiden, maar toch oobekoui— merde omstandigheden met haar man, die aan zijne zaak eenige uitbreiding had gegeven en door zijne collega's gea< lit en geëerd was. Dat de schoonzoon zijn hardvoelitigen schoon vader echter geer. best hart toedroeg, was wel eenigzins verklaarbaar en hij peinsde op middelen om zich te wreken; dezen lieten zich dan ook niet lang wachten. De schoonvader werd onlangs door de deinokraten tot kandidaat gekozen voor den post van gouverneur en nu achtte de schoonzoon koetsier het oogenblik gekomen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat was hij in de weer, om alle koetsiers, rijtuigver huurders, livreibedienden, enz., op te zoeken en hun de belofte af te dingen, niet voor zijn schoonvader te stemmen. Deze zag zich nu wei genoodzaakt te erkennen, dat hij zijn schoonzoon te gering geacht had en dat ook diens vriendschap hem van pas had kunnen komen. De kandidatuur moest ingetrokken worden. Dat zich bij het opsporen van misdadigers nog al eens vergissingen voordoen,isverklaarbaar. Niemand heeft het echter tot nog toe zoo slecht getroffen als de man van wien het Rott. Nieuwsblad spreekt. De man kwam uit Amsterdam en moest naar Londen. Toen hij per Rijnspoor uit de hoofdstad wilde vertrekken, werd hij aangehouden en daar het signale ment volkomen pasttenaar het politiebureau gebracht. Hier moest hij zijn identiteit bewijzen en kon toen weer vertrekken. De trein, ivaar* mede hij had willen gaan, was echter natuurlijk reeds lang weg. In Rotterdam aankomende viel hij opnieuw de politie in het oog en weer mocht hij kennis maken met een politicbureau, waar men hem niet dan na lang beraad liet gaan. Tegen den avond begaf hij zich naar hel hotel Leijgraaf, om daar het vertrek der boot at te wachten en... de goede man trok nog eens de aandacht. (Veer werd hij ingerekend en overgebracht naar het bureau, waar men hem dan toch eindelijk, overtuigd van 's mans volkomen onschuld aan den Haagschen moord een vrijgeleide gaf en liet gaan. De boot naar Londen was echte1 al lang vertrokken de man had een waren dag met hindernissen achter den rug. Omtrent den te Utrecht gevonden degenstok meldt het Vaderland: Lr is te Utrecht een oude onbeheerde degenstok gevondenop den, knop zijn eenige krabbeltjes, waaruit men met veel goeden wil en wat verbeelding een V zou zou kunnen maken, doch geen A. Maar ook te Amsterdam en elders zijn degenstokken gevonden; geen wonder, als men nagaat, dat er veel van die dingen zijn, en er te 's tlage dagelijks gemiddeld 10 verkocht worden. De degenstok dien De J. in het kanaal heeft geworpen, 1 s nog niet gevonden. Morgen zal men waarschijnlijk met een duiker pogingen aan wenden, om hem nog te vinden, doch veel kans dat deze proef qelukkiqer zal uitvallen dan de vorige is er niet. fVant de stok kan een heel eind zijn afgedreven, voor hij op den drassigen bodem is terechtgekomen. Men heeft een gelijkvormir.gen degenstok als die De J. bezat op de aangeduide plaats in het water geworpen; het bleek, dat die stok dezelfde bewegingen maakte als De J- bij zijn stok heeft waargenomen maar, ook dat hij een eind ver met den stroom kan zijh\ medcgesleept. Omtrent de eerste arrestatie van De Jongh meldt het blad, dat de zaak zich aldus heeft gevoolen cn kon toch niet toornig op haar worden, want zij had mij niet belogen. Eu toen kwaamt gij, en dag aan dag moest ik gevoelen, dat zij met u gemakkelijker, opener, iuniger, sprak dan ooit met andereu, en ik mag op haar niet toornig worden, want zij weot niet eens dat dat liefde is. Als zjj bet wist, zou zij u nooit willen wederzien, want zij heeft een braaf en moedig hart. Gij ziet toch, dat ik u zon kunnen dooden, Elim Guleski En gij spreekt mjj van uwe krankzinnige vrouw, die een paar vrien delijke woorden reeds voorliefde van mjj houdt! Ik wilde daardoor mijne vrouw jaloersch maken en als Luba Guleska zich daardoor voordeu gek liet boaden, wat kan mij dat schelenIk denk even weinig aan haar als aan eene ongeziene vlieg aan den wand! Maar dat gij met mjj vechten moet, dat begrijpt gij toch mensch En dat dit hier en nu gebeuren moet, dat begrjjpt gij ook Alles zal in orde zjjn. In mijnen zak steekt een brief, waarin ik verklaar het leven moede te zijn. Datzelfde hebt gij toch zeker ook gedaan?" „Gij hebt het geraden." „En hier zijn wapens „En hier de mijne.' „Laat ons blind kiezen." „Sluiten wij eerst de deur,® riep graafSurte. Teen hij zich omkeerde zag hij de spookachtig bleeke Lnba Guleska op haren stoel, onbewegelijk als een lijk},

Schager Courant | 1880 | | pagina 2