opgraven van bet geld betrapte. Het kistje, dat nog i4,ooo fr. aan bank* biljetten bevatte, is den bestolene, tot diens blijde verrassing, ter band gesteld. Tot hulponderwijzer te Schoorl is benoemd P. Keete van Anna Paulowna. In de gemeente Haarlemmermeer' aan den Aalsmeerderweg, bij den Vijfbuizerweg, beeft een droevig ongeluk plaats gehad Het 8 jarig zoontje van A. van der Beek bad zich achter een tilbury vastgeklemd, doch geraakte met zijn hoofd tusschen en onder bet wiel, en was in een oogenblik bezweken. Onze berichtgever vestigt daarbij de aandicht op de ongelukkige gewoonte van vele kinderen in die gemeente en ook elders, om achter de rijtuigen te loopen- Dit droevige geval kan voor hen een ernstige waarschuwing zijn. De commissaris van politie te Arnhem waarschuwt tegen een troep kermisreizigers, bestaande uit twee mannen en twee vrouwen met eenige kinderen, reizende in twee buis- wagens. De twee Duitsch en Fransch sprekende vrouwen zijn ongeveer 4o 45 jaren oud, met zwart haar, bruine tint en gekleed als zigeune rinnen, wel voorzien van ringen aan hare vingers. Bij voorkeur bezoeken zij goudsmidswinkels en bezicht'gen allerlei goud en zilverwerken; dan stellen zij den winkelier voor eenige oude muntstukken in te wisselen* Intusschen neemt, de eene de gelegenheid te baat om een uitgespreid voorwerp behendig weg te nemen waarna beiden zonder iets te koopen den winkel verlaten. Een winkelier te Arnhem werd den U dezer op die wijze bedrogen. Een gouden dainesring, waarop drie parels met 4 of 6 diamanten, ter waarde van f 34, werd na het vertrek dier vrouwen vermist In een plattelandsgemeente van Z. Holland kwam dezer dagen bij den raad het volgende schrijven in van een der leden: Ik Breng in de vergadering als dat ik bedank voor lid van de Gemeenteraad want daar is niet voor te verdienne dus het is uul want het is van daag ja en morgen neen nu blijf ik met achting Op de kermis te Oostzaan werdbij gelegenheid van eene den gen dezer door een amsterdamsch tooneelgezelschap gegeven voor stelling in hel raadhuis, door de toeschouwers een eigenaardige critiek geoefend. De tooneellisten hadden hunne rollen zoo slecht geleerd, dat de souffleur gedurig alleen aan het woord was. Toen aan het verzoek van een gedeelte van het publiek, om het scherm te doen vallen, niet werd voldaan, werd het tooneel door de ontevreden toeschouwers stor menderhand veroverd die daarop dc kunstenaars en kunstenaressen dwongen de wijk te nemen en onder een luid hoera van het overige publiek het scherm lieten vallen. Het gezelschap, dat met zulke ondubbelzinnige blijken van bewondering en hoogachting ont vangen werd, heelt stilletjes het hazenpad gekozen en men geeft het den welgemeenden raadzich niet meer aan de oostzaansche critiek te wagen De gemeenteraad van Stavoren heeft be sloten met i Januarij a.s. het schoolgeld af te schaffen en het tekort ie vinden door verhooging Jalïoba var der Meulen. ii Deze on dergelijke woorden hoorde men nn me nigvuldig in de kringen van mijr.heer van der Meu len» Nedcrlandsche gasten fluisteren, en menige waar nemende, onderzoekende blik werd daarbij op de dochter des huizes geworpen, wier schoone trekken thans nog koeler en trotscher schenen dan anders en niets verrieden van 't geluk en de bedeesdheid eener bruid. Geen van hare beide vrijers kon roemen op de geringste voorrechting van bare zijdekoel, bijna afwijzend nam zij hun ijverig huldebetoon aan, met de ongenaakbare hoogheid eeuer koningin stapte zij daar heen, door de rijen der gasten, en het ijskoude lachen vau don flju besneden, vastgesloten mond, de uitdrukking der groote donkere oogeD, die ondanks hun stralender, glans zoo koel zagen, hielden allen zelfs de beide vurige en zicb zelf gevelerde Spaan»che cavaliers, op behoorlijken afstand en deden elk warmer woord, elke betuiging van liefde op hunDe lippen verstommen- Toen zij nu op den drempel der deur kwam, baaste zich kapitein Hermannez, die het dichtst bij baar stond, haar den arm aan te bieden, in do boop dat hij bij eene wandeling in den tuin, die zij scheen te willen doen, eene gelegenheid sou vinden, om zijn hart en hand aan hare voeten te leggen. Maar zjj weigerde met eene korte afwerende beweging van bet trotsche hoofd zijn geleide en ging alleen den trap af, die naar den tuin voerde. Bij elke van de afzonderlijke groepen, die zich daar bniten gevormd hadden, vertoefde zij een paar minuten, tot deren en genen een paar vriendelijke woorden richtende. Zoo was zij als toevallig bij do linde gekomen, waaronder de jonge man nog steeds stond, wiens oog haar onophoudelijk gevolgd had sedert het oogenblik waarop zij in de deur der raai verschenen was. Nu trad lig haar haastig te gcnioet cn zeide met eeno vau den hoofdelijken omslag. Een bankier te Maioz was onlangs 'savonds, nadat zijn bedienden reeds vertrokken waren, bezig zijn kantoor te sluiten, toen een jongmensch binnentrad en een lot wenschte te koopen. De bankier wilde bet eerst niet meer afgeven en verzocht den onbekende den volgenden dag terug te komen doch toen deze bleef aandringen, besloot bij toch aan zijn verzoek te voldoen. Maar zoodra bij zicli omkeerde om het lot uit zijn brandkast te halen viel de jonge man hein van achteren aan, greup hem hij de keel en wierp hem op den grond. Daarbij verloor de aanvaller echter ook het evenwicht en viel op den grond, zoodat hij den bankier losliet, die luide om hulp riep. De dief, die zijn plan verijdeld zag. nam nu ijlings de vlucht, zondet dat bel den voorbij gangers, die Op liet hulpgeroep aankwamen, gelukte hem te vatten De politie is hem echter waarschijnlijk reeds op het spoor. Een uitmuntende zalf tegen brandwonden kan op eenvoudige en goedkoope wijze bereid worden, door de volgenden stollen, in de daarbij aangegeven verhoudingen, onder voort durend omroeren samen te smelten: gele was kilogr., zuivere olijfolie 7 kilogren pik 1 kilogr. Dezer zalf wordt ongeveer drie millia dik op linnen gesroeeid. en daarna op de ver brande deelen gelegd. In de eerste twee dagen wordt het alle twee uren vernieuwd, dan dagelijks driemaal, enz., totdat de wonden geheeld zijn. Deze zalf wordt gezegd reeds sedert onheugelgke jaren als middel tegen brandwonden gebruikt te zijn in een Duitsche familie, die de samen stelling geheim hield. Men beweert reeds meenigeen door deze zalf het leven gered te hebben Een paar weken ge'eden werd hij Cerhenitz, Bohemen, een lijk gevonden, waarin men een gewezen inwoner van dat plaatsje, zekereu Rowot- ny, meende te herkennen; en dat ook zijn vrouw, van wie hij sedert eenigen tijd gescheiden leefde, voor het lijk van haar man verklaarde. Men maakte onmiddelijk toebereidselen voor de begrafenis, en den volgenden dag bega! de lijkstoet zich op weg naar het naburige prote- stantsche kerkhof Maar tol schrik en verbazing der treurende echlgenoote en bloedverwanten, ontmoette men onderweg Bowotny iu levende lijve, die zijn vrouw eu vrienden hartelijk begroette en met zijn eigen lijkstoet mée wilde gaan. Doch natuurlijk ging nn de begrafenis niet door. Men bracht den gewaanden dooden Bo wotny naar het dorp terug, om voorloopig nog in het lijkenhuisje bewaard te worden, en de levende echte Bowotny ging naar zijn woning met zijn vrouw, die in het gebeurde een be schikking der Voorzienigheid zag en zich inet haar man verzoende, om voortaan een nieuw en vreedzamer huwelijksleven te leiden* Z* M. de Koning zal, naar het Vad. is medegedeeld, door tl D s. adjudant generaal, luit. gen G M. Verspijck de Keizer van Dnitsch- land ie Keulen hij gelegenheid van het Dom feest doen begroeten- De generaal zal vergezeld worden door Zr Ms. ordonnance officier jhr W. F H van de Poll. De paarden van den tramweg op de lijn KralingenRotterdam (nieuwe -haven) wozden zachte, onvaste stem. „Uwe Spaansche vereerders drongen bedon zoo dicht om n heen, dat het mij niet onmogelijk w is u mijnen eerbiedigen groet to brengen.* Zijt gij hot, mijnheer Barnevoldt,* antwoordde zij .ik ben zeer Terrest u te zien, ik had waarlijk niet verwacht, u van daag hier te vinden.* „En waarom zon ik geen gevolg gegeven hebben aan de nitnoodiging van uwon vader, juffer Isabella? De oogenblikken waarin het mij verguad is in uwe nabijheid te verwijlen, zijn mij al karig genoeg toege meten, om ze nog vrijwillig ir. te krimpen. Ofschoon,* voegde hij er met opkomende bittterheïd bij, „men zoo bescheiden in zijne aanspraken moet wezen, als ik, om het reeds een g e 1 n k te achten, in nwe na bijheid te mogen ademhalen, want meer valt mij immers niet ten deel! Niet één en blik hebt gij dezen geheelen avond voor mij gehad, Om uwe op merkzaamheid waardig geacht te worden, moet men aan gene zijde der Pvrmeën gehoren zijn De met moeite verborgen hartstocht, die in de stem van den joDgen man lee'de en nit zijne oogen flikkerde, sebeen niet geheel zonder indruk op dc preutsche, trotsche schoone te blijven. Het was alsof voor een oogenblik de uitdrukking van stijve koelheid uit hare trekken verdween, hsre lange donkere wim pers sloeg ze neer, hare borst ademde sneller en zacht en vragend klonk het uit haren mond: „Gelooft gij dat werkelijk, Corr.elis Barneveldt f* .Is het mogelijk, Isabella,* riep de jonge man blozend, is het mogelijk, dat ik mij bedrieg, en gij, ondanks het Spaansche bloed dat van moederszijde in nwen aderen vloeit, gedachtig zijt dat..* Hij wilde zeggen „dat gij de docl ter van eon Nederlander zijt,' maar hij bedacht neg ter rechter tijd, dat Jan van der Meulen zich treer fpanjaard gevoelde dan menigeen, die met water uit de Manzanares was ge doopt. Hij verbeterde dos lijne uitdrukking en zeide in plaats daarvan: „dat gij eene dochter van dit land rijt?* langzamerhand vervangen door muildieren Thans zijn reeds 5 dezer dieren op den lijn 111 dienst. Deze route heeft ook het voordeel dat het werk door één muildier kan gedaan worden, daar er geen steilten op hooge bruggen zijn. —Onlangs had in liet gasthuis te Praag een onderlinge plechtigheid plaats. Een clown van het circus Wolff, die zich bij een der voorstel lingen zwaar bezeerd had, en germinen tijd d.i.ir verpleegd werd, had een der oppasseressen, die, hoewel nu vrij bejaard, eens een bekende schoonheid was geweest, lief gekregen. Toen zijn toestand onlangs erger werd en hij gevoelde dat zijn einde nabij was, verlangde de zieke nog vóór zijn doodinet zijn uitverkorene in het huwelijk verbonden te worden- Men voldeed aan zijn wensch, en de plechtigheid werd door een geestelijke voor bet ziekbed van den bruigom voltrokken terwijl twee jzieken als getuigen dienst deden. Een Fransch professor in de geneeskunde, te Parijs, maakt op een gevaar voor kinderen opmerkzaam, waaraan veelal niet genoeg gedacht wordt. Hij wandelde met vrouw en kroost lang» de Boulevards, toen zijn oog viel op verschillende uitgestalde muziekinstrumenten voor het gebruik voor kinderen bestemd. Hij was op bet punt deae zijn kinderen in handen te geven, toen eensklaps tot niet geringen schrtk ontwaarde, dat de verkooper een trouw bezoeker van zijn kliniek in het gasthuis was. en behebt met een zeer walgelijke en besmettelijke mondziekte. Naar aanleiding van dit geval, achtte bij het geraden de geneeskundige comtnissiën van toezicht ernstig te waarschuwen. Gewoonlijk worden, heizij in winkels, betzij in kramen, enz. de muziekinstrumentjes, ocarina's, mondharmoni- ka's, flageolets of hoe zij heeten inogen gepro beerd door verschillende klanten, zonder dat ten minste in de meeste gevallen, iemand zich de moeite geeft ze af te vegen of te wasschen, Natuurlijk kunnen door de onmiddellijke aanra king met het slijmvlies van den mond de ziektekiemen zeer gemakkelijk overgebracht worden. Dal men vooral bij jonge kinderen zeer voorzichtig zyu raaet met (dikwijls vergiftige) gekleurde instrumenten en speelgoed, hebbeu wij reeds menigmaal gelegenheid gehad op te merken. Naar de Haarl- Crt- verneemt, wordt de jonggeboren Prinses niet, zooals eerst gemeld is, Pauline. maar Wilhelmine genoemd. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen. Ingeschreven van t5 tot en met 18 Oct. 1880. Geboren: Theodorus Hendancus, zoon van Aldert Ploeger en van Siberta Gieling Johan Wiilem, zoon van Jacob Govers en van Maartje Ma rees. Ondertrouwdgeene. Getrouwdgeene Overledengeene. 304e Sfaats-Lotenj Vierde klasse. Trekking van IHaaudag 18 October 1380- No. 1290 f2000. Nos. 1851 en 8ta6 fiooo. „Wie beeft n gezegd, dat ik dat ooit heb vergeten?" hernam zij. Aj zijn bloed stroomde hem vurig en snel naar hoofd en hart; er klonk hem immers iets dat op een zoete belofte geleek, uit de woorden van het ge liefde meisje tegen. Hoe lang was het geleden, dat zij hem zoo goedig had aangekeken, dat zij zoo zacht eu vriondolijk met hem had gesproken. Doodolijk treurig was hij herwaarts gekomen, uit vreee datdezo avond over zijn lot zou beslissen, en het gerucht, dat er verspreid was van eene ophanden zijnde ver- loovmg der schoone Isabella van der Meulen meteen der Spaansche kapiteins, bevestigd mocht worden en dat hij het meisje, dat hij met al het vuur eener eerste liefde beminde, nog heden zou zien als bruid vau een ander. Nu werd zijne hoop opnieuw verle vendigd, nog had zij aan geen' zijner beide mede dingers de hand gereikt, nog was zij vrij, en op haar lief gelaat lag eene uitdrukking van zachte toewijding en stille treurigheid, die hij daarop nog nooit had bespeurd, „Isabella,* zeide hij, hare hand vattende „sta mij toe, wat gij aan geen der Spaansche gasteu van uwen vader zoudt weigeren, de gunst van eeuen dans!* Hoog en gebiedend richtte zij zich op en hare hand haa-tig aan bem onttrekkende zeide zij met een'spot- tenden lacb, die snijdend in zijn oor klonk: „Wilt gij dansen met mij, mijnheer Cornelis Barneveldt, van daag dansen Hij blikte ontsteld in haar gezicht, dat nn weder geheel de vroegere koelheid toonde. at vondt gij dan zoo onbehoorlijk in mijn ver- lapgen, iufler van der Meulen stamelde bij. -Acht gij mij de eer van eenen dans niet waard, dewijl ik geen Spanjaard ben. en Hij hield plotseling op, de blik die hem nit hare oogen trof, was zoo vreemd, dat hij verstomde. Daar lag toorn, smart, verachting in en toch ook weer een teere, vurige gloed, eene uitdrukking zooals hij in deze diepe, donkere oogen, die ar.ders altijd zoo koel schengn, nog nooit had

Schager Courant | 1880 | | pagina 2