Gemengde berichten. Jakoba van der Meulen. nr/ Burgerlijke Stand der gememte Schagen. Ingeschreven van 19 toten met 21 October 1880^ GEENE. M ark tber ich t en I JT. Hoogeboom en anderenbeklaagd wegens mishandeling van G. Swager, van Dirkshorn, rijn verwezen naar de openbare terechtzitting der regtbank te Alkmaar; tevens is hunne ge vangenhouding gelast. Verdrinken is zeker nooit iets aangenaams maar als bet er den toch toe komen moetis bet beter in wijn te verdrinken dan in water, Pat betrekkelijk troostrijk lot viel onlangs een man te Gnguasco bij Beilanz ten deel- Zooals daar gebruikelijk is, ging die man, geheel ontkleed in een groote, zes voet diepe kuip vol druiven, oin die fijn te trappen. Hij was reeds eenmaal in dat druivenhad geweest en begaf zich nu voor de tweedemaal in den kuip om bet werk voort te zetten, toen zich daar een vrij groote hoeveelheid gas ontwikkelde, waardóór hij bedwelmd werdi ineen zakte en iu die »roode zee» verdronk. De personen, die in de nabijheid van den kelder aan het werk waren, hadden niets van het ongeluk „bemerkt, en vonden zijn lijk eerst een paar uren later, nadat zij eenige tijd vruch teloos naar den man gezocht hadden Te New York heeft men onlangs een Chineessche begrafenis kunnen aanschouwen Zekeren Lee Wan, een kruidenier in Mot streel werd volgens de gebruiken van zijn land ter aarde besteld. Paar er geen piiester van zijn godsdienst te New York aanwezig was, moesten de gewone gebeden achterwege blijven Op den lijkwagen zat eener zijner landgenooten, die den gelieelen weg stukjes rijstpapier strooide; een oud Cbineesch volksgeloof wil daardoor den gestorvene den terugweg wijzen, indien hij uit zijn graf mocht willen verrijzen en de booze geesten hem beletten zijn oude woning weer te zien. Op bel kerkhof te Brooklyn werden rondom zijn graf eenige brandende kaarsen, rijst, kippen, schapenv'eesch en thee neergi zet waarmede de overledene zich zou kunnen ver sterken op zijne reis naar hoogere gewes Zijne kleederen werden verbrand, en op zijn graf werden eenige handenvol thee uitgestrooid. Daarop keerde de stoet weer naar New vork terug. De Amsterdamsch diergaarde breft oene verzameling dieren ten geschenke ontvangen, door de officieren van de Willem Barents ge- duiende de laatste ries verzameld, en dank zij de doelmatige behandeling in uitmuntenden slaat overgebracht. Dezer dagen is te Jetzendorf aan de'llm een 88jarige koopman niet zijn vijfde vrouw in het huwelijk verhonden. De bruigom is nog bijzon der kras voor zijn leeltijd. Dezer dagen overleed te New york de dag blad reporter J. J. Smitli, die bijzonder knap iu zijn vak was, en wel eens de .koning der Aritenkaansche reporters, genoemd w erd. Men verhaalt dat hij eens, bij de begrafenis van generaal Barker, toen de Begeering hem geen uilnoodiging tot hij woning der plechtigheid gezonden had, door den schoorsteen in de kamer waar het lijk stond wist door te dringen en zicli daar onder de genoodigden mengde. in Terwijl hij,F in zulke gedachten verdiept, t steeds verder in de donkere lanen van den tuin was verdwaald stond plotselings eene rijzige vrouwengestalte iu zwart gewaad vóór hem. Er viel juist geu-eg licht op haar, om hem te doen optnerkeu, dat haar gelaat gerimpeld en bleek on hcur haar# grijs was. „Cornelis Barneveldt," begon zij met eene stem die als een graftoon zijn oor trof, „u past bet slecht, heden in bonte kleederen, bij muziek en t klinken der bokalen en ond«.r vroolijk feest^ejubel u te verlustigen. Gij meest veeleer aseh strooien op uw hoofd, uw blinkend gewaad verscheuren, ten tecken van rouw, want u en do uwen is grcot onheil overkomen!" De jonge man werd door hijgeloovigen schrik aangegrepen en eene koude huivering ging hem over de leden; hij meende eene verschijning uit het geestenrijk voor zich te zien, die hem ongeluk aankondigde. Maar toen de gestalte hem nu de band op den arm legde en hij aan den vasten druk der knokkelige vingers gevoelde, dat bet een wezen van vleesch en been was en geen spook, dat hem in den weg was getreden, keerde ook zjjn moed terug en met vaste stem zeide hij „Wie zijt gij en waarom verschrikt en beangstigt gij mij met zulke duistere woorden „"Wie ik ben, wilt gij dat weten?" antwoordde sij, „ik beet Jacoba van der Meulen'." Cornelis boog zich eeibiedie, hij wist, dat de huiveringwekkende, spookachtige gestalte, die zoo onverwachts zgn pad had gekruist, de zuster van Jan van der Meulen was, die ongehuwd bij hem aan hnis woonde, maar zicb nooit voor do oogen van vreemde bezoekers vertoonde, zcodat hij haar zelf» nog Eooit gezien had. Er liepen zonderlinge geruchten omtrent Jacoba De geestelijke had zijn hoed op een tafeltje neergezet. In dat hoofddeksel zag Sinith een papier liggen. Hij haalt dat er uitontdekt dat het de toespraak is,die de predikant bij het graf zal voorlezen en steekt ze verheugd in zijn zak Op het kerkhof zocht de predikant, toen hij zijn toespraak zon houden .tevergeefs naar het rolletje en zag hij zich geooodzaakleen rede in deo «elfde geest te improviseeren. Intusscben verscheen Smith's couranten deelde den puisten tekst van de oorspronkelijke lijkrede mee.die haar door haar ijverigen reporter toe gezonden was i Zaterdag is de hond van den postdirecteur, den heer D. W. te Oistervvijkden heer B die van den jacht terugkwam, tot tweemaal toe naar de keel gesprongen. De heer B greep zijn geweer en loste twee schoten op den hond tnel het gevolg dat hij het dier een poot lam schoot. Een der kogels echter stootte terug tegen een naastbijzijndeu muur en verwonde de huisvrouw van den veldwachter B. aan het hoofd. Op een wisselkantoor te Parijs kwam dd. een Engelschmanom een Engelscli bankbiljet te wisselen voor Fransch goudgeld. De kassier onderzocht het billet, bevond het in orde, en telde het bedrag in goud af. Bij het opnemen der geldstukken gooit de Engelsch man hij ongeluk met zijn mouw een paar er van op den grond aan den kant van den kassier. Natuurlijk bukte deze zich om ze op te rapen, en van dat oogenblik maakte de klant gebruik om zijn arm door hel loket te steken en een stapeltje bankbiljetten ter waarde van 3o,ooo fr., dat daar in de nabijheid lag, weg te nemen. Voor de kassier nog iets er van bemerkt had was de dief reeds spoorloos met zijn buit verdwenen. Mr. Hopgood, dn predikant van het dorp] e Launarth Givcnnap, in het Engelsche'graaf schap Cornwall, een ijverig ritualisl ruilde een jaar geleden van standplaats met een zijner ambts broedersdie echter zoo weinig in den smaak der gemeente viel, dat er soms, wegens gebrek aan kerkbezoekers, 's Zondags geen dienst gehou den werd. F erleden Zondag nu kwam Mr Hopgood terug en kondigde zijn voornemen aan, dienst te houden De tegenwoordige predikant wilde dat niet toestaan en het gevolg was, dat de beide geestelijken tegelijk in de kerk dienst begonnen te houden, waarbij de qcmeente partij koos voor Hopgood, en weigerde een gezang aan te heffen, dat doay zijn opvQlger werd opgege ven. Hopgood bleef in de kerk van den ochtend tot den avond, terwijl de gemeenteleden hem voedsel brachten en aanmoedigden, vooral den strijd niet op te geven. Ondanks de opgewondenheid liep de gods dienstoefening vrij geregeld af. Men verwacht dal de: Bisschop spoedig in dezen zonderlingen twist tusschenbeide zal komen Foor de Bechtbank te Tiel is gisteren ook een drukpersproces behandeld. De zaak is korleliik deze: Tij der.s de jongtse verkiezingen voor een Lid der 1'rovStaten van Gelderland, deed de Heer Dr. HBood huyzen Jr. in de Bommelsche Cf. een drietal aaverten'iën plaatsen, gericht tegen van der Meulen. Sommigon zeiden dat zij in hare vroege jeugd door eene ongelukkige liefde waanzinnig was geworden en zoo eenzaam en afgezonderd onder het dak van haar broeder lepfde, dewijl baar geest tedert dien tijd nooit weêr volkomen heldor was geworden eo de haren haar dus van alle verkeer met vreemden verwijderd hielden; anderen daaren tegen wilden weten, dat' zij in 't volle bezit van haar verstand, en wel van een helder en scherp versland was, en dat Jan van der Meulen, die van zijne dochter en van allen die van hom afhingen, do meest slaafsche gehoorzaamheid verlangde en binnen zijne vier muren geheel als een despoot heerschte, zijne zuster roet de meeste achting en toegevendheid behandelde, baar ten allen tijde vrij en ongehinderd haar eigen gang liet gzan, en baar zelfs in de aangelegenheden van bet handelshuis, waarvan zij bij testament van haar vader tot deelgenooto benoemd was, etne raadgevende en dikwijls eene beslissende stem toestond. Ock nog een ander geiucbt herinner de zich Cornelis op dit oogenblik, dat men elka&r zacht en in het verborgen, in 't oor fluisterde, en dat, hoe onwaarschijnlijk en striidig bet klonk, toch hier en daar geloof vond. Juffer Jacoba, zoo vertelde men elkaar moest in 't geheim proiestantscb zijn, door een' der calvinistische predikanten bekeerd, die ondanks de vervolgingen, waaraan zij van de zijde der inquisitie blootgesteld waren zoodra zij den Nederlandschen grond betraden, toch menigvuldig uit Dnitscbfand en Frankrijk overkwamen, om ook in dat land aanhaBgers voor de nieuwe leer te winnen, ofschoon zij hunnen geloofsijver meest aan de galg of op het schavot moesten boeten. Natuurlijk waagde niemand dit luid en openlijk tc beweren, om zich niet met de wraak van Jan van der Meulen op den hals te halen, die, zelf zulk een ijverig, streng katholiek, eiken twijfel aan de rechtzinnigheid zjjser znster als eene beleediging zon hebben opgevat en deze licht aan den onbezon- nene, die het waagde ze uit te spreken, had kunnen wreken, door een aanklacht bij den Bloedraad te een der candidatenden Heer P. H. den Ouden. Later werden overdrukken van deze advertiërt verspreid. Er stond bovetiovergedrukt uit de Bommelsche Cl.;* ze werden in de stad rond- gebracht door de gewone rondbrengsters der courant, de adressen van de ex,, voor de om liggende dorpen bestemd, waren door Dr. Bood- hui zen zelf geschreven-, de stukken waren door hein zeiven arin een ambtenaar van ,het post kantoor overhandigd- Er was dus geen sprake van eenige geheim zinnige verspreiding van stukken, en tevergeefs zoekt men aanvankelijk naar.eenige strafwaar dige daad. Intusschen, het Openbaar Ministerie bij de rechtbank te Tiel zal het ons zeggen: het stuk was niet voorzien van den naam van schrijver of uitgever. Tegen dit verzuim is inderdaad straf bem dreigd. maar in ons verouderd Napoleon, tisch wetboek leder weet, dat daartegen dui- zende malen gezondigd wordt; de verdediger in deze zaak, Mr. P. Bink, kon dan ook stapels brochures en drukwerken over allerlei onder werpen overleqgen, die allen aan hetzelfde verzuim leden, zonder dat iemar.d op den inval gekomen was de doode letter der wel op de verspreiders toe te passen. Geen van de duizenden in den lande, die hun verloving of hun huwelijk bij gedrukt bericht bekend maak ten, is daarvoor ooit vervolgd, ofschoon ze evenzeerJ zondigden Thans evenwel is tot ieders verbazing en droefheid, gelijk de verdediger het uitdrukt, eene vervolging inqesteld, en de eischdie qedaan werd, zal die gewaarwordingen zeker niet verminderd hebben- Het Openb. Min- eischt het maximum der straf zes maanden gevangenisstraf. Dr. Boodhuijzeti heeft alle verantwoordelijk heid in deze op zich genomen. Hij zoowel als zijn verdediger vertrouwen met gerustheid op het oordeel der rechters. Den 29/t zal het vonnis in deze merkwaar, dige zaak geveld worden. Een nog eenvoudiger muizenval, da die door Sieboldia aan de hand qedaan, wordt in Limburq sinds onheugelijke tijden gebruikt De a f gebroken kop van een Gondsche pijp van een stukje spek, vet of kaas voorzien, vervangt de noot, een aarden kommetje den bloempot De gladde wanden van den pijpekojj zijn veel 1 geschikter om het kommetje te doen glijden dan de hobbelige bast der noot Men dient er echter op bedacht te zijn, de kom met den qevulden pijpeköp op een bord tè plaatsen anders weet men geen raad om de muts te brengen ter plaatse waar de executie moet plaats hebben. In.' li 8CHAGEN, 21 Oct. Het aangevoerdo vee ter markt was als volgt: 0 paarden f a 0—; 0 veulens Brussel, met welks ledeu hij, naar men zeido, op zeer vertrouwelijken voet stond. Nochtans sloop donker en ontastbaar, maar heel bepaald in Leiden het gernebt rond,' dat Jacoba een aanhangster der nieuwe leer was, en dat de broeder, dip, zooals men wilde weten, zoo menigeen zijner landslie.teii, d>e in de verdehking van ketterij was geraakt, hij do rechtbank der inquisitie had aangebracht, nu hij den afval zijner eigene zuster van de alleenzaligmakende kerk, de beide oogen dichtkneep, dewijl volgens <ie Spaansche wetten, het vermogen van ieder die door do rechtbank der inquisitie als ketter werd veroor deeld, niet aan zijne natuurlijke erfgenamen, maar aan de kerk kwam. Dit alles, wat bij hier en daar eens had geboord, schoot thans plotseling den jongen man voor den geest, toen zijn blik over de gerimpelde, scherp geteekeude trekken der oude vrouw gleed, die met zulk een ernstig, bijna dreigend gelaat voor hem stond en wier groote blauwe oogen nocthans met eene eigenaardige belangstelling, die meer en meer in teue uitdrukking van innige aandoening en teedero deelneming overging, op bem gericht waren. .Hoe lang is het geleden," voer zij thans op mrr.der strengen toon voort, „sedert gij het laatst van uwen vader nit Brussel hebt gehoord .Een paar weken," hernam Cornelis, „of neen, reeds langerW acht, laat me eens narekenen het was op Zondag Jubilitate, dat ik den laatsten brief van mijnen vader kreeg." „Op Zondag Jubilitate!" viel Jacoba in, „dien .vierden wij den .den Mei, en vandaag zijn wij in het midden van OogstmaandDe tijd moet u in Leiden wonder kort vallen, dat gij maanden voor wekeu rekent!..,, "Wat boeit n toch in deze stad, wat heeft de zoon van Adriaan Barneveldt in het buis van Jan van der Meulen te zoeken Ik zeg u, de Barneveldt's zijn nooit gelukkig geworden door de van ier Menlen's, daarvan weet nw vader meê te praten. Dus nog eens, waarom toeft gij nog hier, gij

Schager Courant | 1880 | | pagina 2