1 Algemeen Nieu ws-, Advertentie Landbouwblad. 0' Ei D >4 Q Ao 1880. 24ste Jaargang. No 1344. Bekendmaking. een Kwartieriimts. een kalf, VORSTEN LIEFDE. Gemengde berichten. Dit blad verschijnt twee maal per weekfFoen.i dag- en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentiën in bet eerstnitkoinend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag \roeger. Abonnementen op dit blad woiden door alle Prijs per jnar f 3.Franco per post f 3.6u. Afzonderlijke nummers f 0.07 Advertentiën van een lot vijf regels JogS; iedere regel meer /o.t5. Groote letteis naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bitn. POLITIE. GEVONDEN: onder de gemeente SCHAGEN, De eigenaar kan zich, ter terugbekoining, aanmelden ter gemeente secretarie aldaar. GEVONDEN: waarschijnlijk komende van de veemarkt te Alkmaar van den ïsten November j I. Inlich tingen zijn te komen ter Gemeente secretarie van Sc hagen. Koning Gustaaf Adolf van Zweden wiens veel bewogen leven ver van zijn Vaderland in den bloei van zijn jaren op het bloedige slachtveld van Lutzen in i63z eindigde, was niet alleen een heldhaftig krijgsman, maar ook een ver standig heerscher. Iiij begreep in de eerste plaats J dan kon het wel zijn dat ik ook uog het overige dat de Vorst die aan bet hoofd van een volk vierde gedeelte weg gaf. Vrouw en kind heb Ik ben sterk genoeg om uw en mijn werk te verrichten en gij zijt ongesteld. Ga daarom naar huis en rust wat uit, als het land omge graven is, zal ik u roepen, dan kunt gij het bezaaien. Dat vermoeit minder dan bet graven Werken voor een goede vriend vermoeit niet. Dat schijnt een wakkere knaap te zijn dacht de Koning, »en zulk een vriend is waarlijk goud waard. Ik beheersch een groot volk en heb toch geen enkele vriend als deze eenvoudige landman.* naderde den knaap, die ijverig verder groef. Gij hebt uw vriend zeer lief naar bet schijnt »dus sprak de Koning hem aan. «Zeer zeker, lieer jager,« antwoordde de knaap op vrolijken toon, daar hij den Koning niet kende. «En gij zoudt alles voor hein weggeven indien de nood het eischte voer de Koning voort. «Alles?" herhaalde de landman." Dat was zeker veel, mijn waarde Heer. Ik mag geene onwaarheid spreken, maar drie vieide van wat ik bezit, geef ik wel voor mijn vriend Was echter de nood op het hoogst gestegen nu, een staat menschenkenn is behoort te bez tten en dat men die slechts verkrijgen kan, door de verschillende klassen der maatschappij door eigen kennismaking te beoordeelen. Hierom bewoog de jonge Koning zich gaarne onbekend onder burgers en boeren van zijn rijkdaar een te hebben.* ik niet, mijne ouders zijn dood, en dan bleven mij nog twee sterke armen en mijn vertrouwen op God over, om mij verder te helpen. Daarbij had ik ook nog de vreugde mijnen lieven Asting eeneu vriendschapsdienst bewezen brave knaap, antwoordde de scherpziend oog beter onder het volk dan in de hoogere kringen der maatschappij het grond karakter der menschelijke natuur kan ontdekken, wijl het minder door aangenomen gewoonten «eden en richtingen is verbasterd, en overladen- ■Slechts onder het volk kunnen de heerschers de waarheid hooren die aan bet bof niet altijd aan het licht gebracht kan woiden." dus uitte Koning Gustaaf Adolf zich eens legen, zijn leer- terwijl hij weder begon te graven, meester Sebuh Ribbing, en ijverig streefde hij er naar de waarheid te leeren kennen- Vele merkwaardige trekken uit het leven des Konings zijn bekend tot op onzen tijd, die hiervan het bewijs leveren, maar geen er van getuigde ineer voor de grootheid van zijn hart en voor zijne «Gij zijt een koning.* Hoe is uw naam Ik heet Torborn Ostierna heer jager* ant woordde de knaap. «Behoudt deze denkwijze Torbern* zeide dl Koning* Niet zelden wordt zij geheel onverwacht beloond.* «Belooning?* antwoordde Torbern Ostierna Ik begeer geene belooning want het is plicht een vriend te helpen, en hel spreekt van zelf dat men zoo denkt. Wij landlieden hebben in velerlei opzicht andere inzichten dan de lieden uit de stad, maar zeker zijn ze niet minder goed.* De koning verwijderde zich en Torbern, die zelf beheerschirg als ztjne vriendschap voor j,een vermoeden had met witu hij had gesproken Torbern Ostierna en zijne liefde voor Ingardu vervolgde rustig zijneu arbeid eu sprak alleen Salström. 1 met verbazing tegen Asting wien hij zijn gesprek De Koning was eens van jachtgezelschap af- jen jager meedeelde, hoe het scheen dat gedwaald en kwam in eene hem onbekende jje „ladsheer geen recht begrip van vriendschap streek, waar hij aan den rand van het bosch |,ad. Hiermede was de vreemdeling en zijne gekomen een dorpje zag liggen. Hij besloot zich vragen door de beide vrienden, daar iets te drinken te laten geven en wendde er zijne schreden heen Toen hij het dorp be reikt had werd zijne aandacht getrokken door twee jonge landlieden, waarvan de een ijverig bezig was een stuk tuingrond om te graven, terwijl de andere moeite deed hem er van terug Ongeveer acht dagen later verscheen een heer in de hut van Ostierna en vroeg naar den eigenaar «Gij ziet hem voor u staan, Heer, en mijn □aam is Torbern Ostierna,* zeide deze. «Dan zijt gij de lechteman,* antwoordde de vreemdeling. Torbern trek uwe beste kleederen te houden. Onopgemerkt door de beiden, luis- aan eQ volg mij Ik heb last gekregen u naar terde de Koning naar hun gesprek terwijl hij achter de dichte omheining van den tuin staan bleef. «Laat mij toch begaan, buurman Asting dus boorde de Koning den vlijtigen arbeider roepen Siokholm te brengen. «Naar Stokholm! wat zal ik daar doen vroeg de knaap verwonderd.* Naar wij vernemen, zal de heer Maju Optikus uit Amsterdam, a.s. Zondag tjOctober in de Landbouw Socitéit „Ceres" een voorstelling geven, het succes waarmede de heer Maju, ook dit jaar, zoo in Amsterdam als in 't buitenland werkt doet ons verwachten, dat wij weder een genotvollen avond in Ceres" te wachten hebben^ Een blinde vrouw, die te Beverley een bijeenkomst van het zoogenaamde •zaligmakend leger* bijwoonde, is plotseling, op het oogenblik dat een gezang werd aangeheven, levenloos neergestort. Rij de lijkschouwing werd verklaard, dat baar dood door een hartkwaal veroorzaakt, maar verhaast geworden was door ziekelijke opgewondenheid. De Parijzenaar betaalt f 62 aan belasting per jaar. De ingezetenen van Weeneti betalen maar een derde en die van Berlijn maar een vierde van de som, die de Parijzeuaurs per hoofd aan belastingen opbrengen. JI. Maandag is, bij vonnis van de arrond- disseinentsregtbank te Heerenveen Jan Tobias de Haan oud 56 jarengewezen notaris te Wolvega t overeenkomstig den eisch van den officier van justitie, veroordeeld, wegens het verduisteren en weerloos maken van hem toe vertrouwde gelden tot 9 maanden celstraf en 3 geldboeten van t 12. 5o, subsidiair 3 dagen eenzame opsluiting, -Er hecrscht thans een groote levendigheid onder de handelaren in vrouwenhaar in Frankrijk. Bij duizenden trekken zij het land door out vrouwen te overreden, zich te ontdoen van haar hoofdsieraad. De vlechten zijn oin de drie jaren rijp voor de markt. Bij de Normandische vrouwen vindt men do schoonste, die van Bretagne leve ren de grofste, die van I.imoges de langste, iu 't noorden des latids vindt men de gele en blonde haren, iu de bergachtige streken de bruine eu zwarte, tevens krullige haren. Duitschland en Eugeland tiekken blond haar uit Frankrijk bij vele duizenden kilogrammenin America daarentegen is allerlei kleur gewild, en daarheen wordt dan ook de grootste hoeveelheid van dit artikel uitgevoerd. In de «rue Pantiu" te Parijs is een fabriek van voetzoekers iu de lucht gesprongen. Van het gebouwdat eene uitgestrektheid had van 4o bij 6 meter, is geen steen op den andeiei gehle\en. Er was gelukkig slechts één werkman op hel oogenblik van de ramp in het gebouw aanwezig, maar van deze vond men ook slechts de beide voelen terug, op de plaats zelve, terwijl op twee muren, de één op 15 de ander op 20 meter afstand, brokstukken van het in de lucht geslingerde lichaam, bloedige vlekken van oin- slreeks eeu meter anitiek. gevormd hadden. Te Amsterdam is met een kapitaal, aan vankelijk van f 200,000 eene naamlooze ven nootschap opgericht, ten doel hebbende het bezongen van begrafenissen op passende en ininkostbare wijze eu het aanleggen eeqer nieuwe begraafplaats, aangezien de Wesierbegraafplaals weinig ruimte meer aanbiedt eu de Oosterbe graafplaats, meer en meer omhouwd wordende, eerlang gesloten zal moeieu worden. -r- Aan boord van het brikschip Félicité, dat te Niewediep met averij werd binnen gesleept, bevond zich ook een inairoos, die zelf uit Nieuwediep afkomstig was, en nu, na eene af wezigheid van ruim twir.t-g jaren, waarin hij alle oorden der wereld had doorkruist, ten laatste op het punt had gestaan niet ver van zijn ge boorteplaats op noodlottige wijze om het leven

Schager Courant | 1880 | | pagina 3