J akoba yau der Meuleii. Gemeeuteraad van Schagen. Zitting van Woensdag den 10 November. 1880. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen. Marktberichten. terstond haar goud wilde afhalen, en hun dit' vertoonen. De vrouw, die bij hem was. zou wel zien wal haar toebehoorde De dienstbode was wel wat ontsteld, doch niet zoo vervaard, 6f zij vroeg den «stillen diender" 't bewijs dat bij een zoodanig persoon was als hij voor gaf. Toen den man op deze wijze oin zijn papieren gevraagd werd, veranderde bij vari toon. en verzekerde ze dadelijk te zullen gaan halen, hetgeen hij ook met groote gezwindheid scheen te doen. vergezeld van zijn gezellin. Hij heeft zich echter niet meer vertoond, en bij de politie was niets van een zoodanigen recher cheur bekend" Men schijnt hier met een brutale poging tot afzetterij te doen te hebben gehad of misschien heeft men het huis willen verkennen Eene afzonderlijke bewaking van deze woning beeft echter geen resultaat opgeleverd. De uitbarsting van den Vesuvius neemt voortdurend in hevigheid toe. Er vloeien nu twee breede lavastrooinen tot aan den voel van den kegel. Er worden vanwege de Engelsche regeering medailles vervaardigd voor de otticieren en man schappen die in Alghauistan dienst gedaan heb ben. De decoratie zal worden toegekend aan al lendie in werkelijken dienst de grenzen van Indië overgetrokken zien. Een daad die van grooten moed getnigl, werd onlangs in een van de voornaamste mijnen in bet Spaansche inijndistrict Linares volvoerd. Drie mijnwerkers namelijk waren bezig met een nieuwen gang te maken en hadden daartoe de boorgaten met dynamiet gevuld. Twee hunner begaven zich daarop, zooals de gewoonte is, naar de daarboven liggende galerij, terwijl de derde beueden -bleef otn de lonten aan te steken die aan de petronen verbonden zijn. Na dit'gedaan te hebben gaf hij zijn kaïneraden signaal om hein omhoog te hijsschen. doch had, onder het stijgen, het ongeluk het evenwicht te ver liezen en viel op den bodem van de schacht welke vijftig voet dieper gelegen was dan het Eunt waar hij zich aanvankelijk bevond- Hij leef daar bewusteloos en vlak bij de lonten liggen. Nu bevond er zich gelukkig een touwen ladder vastgehecht ter plaatse^waar de twee an dere mijnwerkers waren, welke tot aan den bodem van de sétiacht afhing, een van beide mijnwer kers nu ziende wat er gebeurd was aarzelde geen oogenbiik om met zijn mes tusschen zijn tanden i aar beneden te dalen en zijn gekwesten kameraad te hel|>en, Hij had nog tijd om de brandende lonten aan de petronen at te snijden en redde dus den gekwesten mijnwerker van een geweldigen dood. Dailij News' speciale correspondent in Ierland, die zich thans in het graatschap Mavo bevindt,, deelt een en ander mede omtrent het leven, dat de grootste grondbezilsier in den omtrek van den stad Kalltna, Miss Gardiner. op haar landgoed Farmhiil leidt. Deze dame, een kapiteinsdochter, is om haar groote gestreng heid tegen haar pachters algemeen gehaat. Wie op het landgoed komen wil, moet eerst voorbij een soort van kazerne gaan, omgeven van hooge muren, die zij daar op baar kosten en ten behoeve van baar persoonlijke veiligheid lieeft opgericht en nacht en dag door een sterke politiemacht bewaakt wordt. Aan de boeken van het gebouw staan schildwachts, die allen tegenhouden door wie geen toegansbewijs vertoond kan woorden Is de bezoeker dien eersten hinderpaal voorbij, dan vindt bij een eind verder de zware en stevig gegrendelde poort, die eerst na tal van voorzorgsmaatregelen geopend wordt, en op zijn IX Maar in den wijn hadden zij op uw bevel eenen slaap drank gemengd en toen deze zijue werking had gedaan, verscheent gij weer, naamt hem het geld af dat hij in eencn riem om het Ijjf gegespt droeg, deeldot den buit met uwe kornuiten en keerdet terstond met hen naar Leiden terug. „Adriaan vond u daar reeds, toen hij, buiten zich- zelven over het verlies der bem toeverlroawde som, dat hij 's morgens terstond na zijn ontwaken had ontdekt, onnnddelijk naar zijnen patroon terugsneide, om hem mede te declen, dat hjj in de slaap bestolen was. Gij stondt er bjj en lachtet spotachtig, toen Adriaan, onder een stroom van tranen, zijn bericht bij vader bracht, cn fiuisïerdet hem toe, dat hij, eer hij het zondcilinge verhaal van zijnen bediende ge loofde, de beide heeren wel eens mocht ondervragen, inct welke Adriaan in deo laafden nacht in gezelschap was geweest. Het waren voorname Spaansche heeren, die gij heel goed kendet, en de waarheid h u 11 d e r verklaring was daarom boven alh n twijfel verheven, Vader volgde uwen raad, uwe vrienden werden ge roepen en door hem afzonderlijk ondervraagd, deed itder een verhaal met dat van den anderen overeen stemmend zij liaddeo, heette het, Barneveldt ia eene herberg aan den grooten weg aai.getroffen, waren met hem beginnen te dobbelen, en hij, nadat hij eerst ewonnen en daarna telkens Tcrloren had, was zoo oor den hartstocht voor het spel en den w ensch, ijn geld terug te wiuneD, ontvlamd, dat hij hen den .anscben nacht aan het dobbelen had gehouden. Daar weg naar het kasteel wordt hij aanhoudeud begroet door het geblaf der groote bulhonden. Het huis zelf is aan alle vensters eu deureo voorzien van ijzeren staven, en de hoofdiogang is zoo stevig gegrendeld, dal men hem niet meer gebruikt, om de eenvoudige reden, dat men niet meer weet. boe hij open gemaakt moei worden. Ondanks al die voorzorgen heeft toch onlangs een ontevreden pachter gelegenheid gevonden in het park te komen en op Miss Gfcrdener, toen zij voorbij een venster kwam een kogel afge schoten, die haar echter niet raakte, Miss Gardiner gaat wel van tijd lol tijd uit, maar is dan altijd voorzien van een revolver met zes schoten en begeleid door een troep gewapende polietieagenten. De burchtvrouw van Farmill houdt zich doorgaans inet niets anders bezig dan het bestuur van baar uitgestrekte goederen en heeft daarmede banden vol werk; er gaat geen dag voorbij, zonder dat de dienaren der wet voor haar bier of daar bezig moeten zijn. De grondbezitster eischt van de pachters beta'ing of teruggave van haar gronden, Deze eisch, die men overal elders noemen zou, wordt volgens de lersclie begrippen als onrechtvaardig en bespottelijk beschouwt, en Miss Gardiner. die de zaak tot bet uiterste schijnt te willen drijven, is gebaat als de booze geest van de streek. Eenigen tijd geleden droeg zij de ondersheriff van bet graafschap op. twintig hoeven te doen ontruimen. Deze ambtenaar, die wist dat de voor nemens waren bem in de uiloefening van zijn ninbt te verhindeien, besloot geen geweld te gebruiken Hij liet de onwillige pachters bij zich koinen, vermaande ben vriendelijk bun voor verschuldigde pacht bijeen te brengen, en beloofde uit zijn zak de som vol te maken. Hij schoot bun bet bedrag, f l4°, voor en bracht het geld naar de eigenares, die het aan nam maar den ambtenaar zijn in baar oog on waardig gedrag verweet. Opmerkelijk is het, dat de pachters zich haastten om den ondei sheriff tiet geld terug te geven. De pacht was in hun oog geen wettige schuld, maar dit voorschot achtten zij een schuld van eer, die zoo spoedig mogelijk afgedaan inoest worden Eergisternaclit omstreeks 3 ure werd een agent van politie, die op bet Jan Hansenpad na bij Kwakersdijk buiten de voormalige Raampoort liep te surveilleren, aangevallen door een drie. tal personen, die heni deerlijk toetakelden met een slok, en ook eenjflesch schijnt als wapen ge diend te hebben. Half bewusteloos geslagen, heeft men daarna den ongelukkige meegesleept en getracht in bet water te werpen, De agent die niettegenstaande zijn hevige verwondingen zich zoo krachtig uiogelijkverdedigde en om;hulp riep, werd echter nog in tijds ontzet door een paar bewoners van een nabij gelegen pad terwijl zijn aanvallers op de vlucht gingen. Over het gebeele lichaam pijnlijk gekneusd en ook waarschijnlijk inwendig bedleeigd daar hij tel kens bloed opgeeftmoest de man naar zijn wo ning gebracht worden. De verwonde schijnt te zwak te wezen om aanwijzing te kunnen doen. Het schijnt even wel, dat hij zijn annvallers niet kent ea die lieden 's nachts had bespeurd. In deze zitting werd in de eerste plaats mededeeling gedaan van twee missives van HU Gedep. btaten dezer provincie waarbij poedeekenrd werden terug het buu bekend was- dat by de toekomstige scuuon- zoon van Pieter van der Meulen was, hadden zij geen twijfel gekoesterd of het geld, dat zij van hein gewonnen hadden, was zijn rechmatig eigendom, hoewel het hun heel vreemd was voorgekomen, dat hij zulk eene groote som baar geld op reis bij zich had. - Nog altijd kon vader niet besluitenvast aan Barne- veldt's schuld te gelooven, meer nog dan 't verlies van het geld smartte bet hem, dat de jongeling aan wien hij in zijn hart reeds de rechten van een zoon had geschonken, in staat was geweest, zijn Tertrouwen zoo te misbruiken. Gij zaagt zijnen strijd en zijne wijfeling. toen riept gi| nog eens de beide Spanjaards en zii zwoeren bij de heilige hostie, dat zij werkelijk, de 3000 dubloenen met dobbelen van Barneveldi hadden gewonnen. 1 at besliste I Nu twijfelde va.de? niet langer aan Barneveldt's schuld maar toch wilde hij reeds om mijnentwil den man, die zijn schoonzoon had moeten worden, niet aan het gerecht overleveren; hij zeide hem. dat hij hem wilde vergeven en zijn misdrijf met den sluier der vergetelheid bedekken, als hij beloofde terstond, zonder afscheid van mij te nemen Leiden te verlaten en nooit weer het rechtsgebied der stad betreden Wat schoot bem anders oier dan zich aan deze voorwaarden te onderwerpen Hij ging om nimmer terug te koeren, maar ik kreeg eene hevige ziekte, waarvan ik eerst gebroken naar lichaam en ziel weer opstond.,..* Leugen, lengen," knarsetande van der Meulen, die sidderend, met ontsteld gelaat naar de woorden zijner zuster luisterde, „'t is alles leugen, wat gij daar verzonnen hebt, om den dief, den bedrieger, uwen Adriaan van de schuld van Ledriegerij te zui veren!" gezonden de Raadsbesluiten betrekkelijk een tweede suppletoire begrooting voor het loopend dienstjaar, ee tot in gebruikgeving van een lokaal, met de noodign werktuigen, in de gemeenteschool, aan den hnlpondere wijz- r P. Groen voor het geven van privaatonderwijs in de gymnastiek. Daarna word gelezen een schrijven van betzelfde Collegie, waarbij dit bezwaren oppert tegen eene der bepalingen in de vorige vergadering vastgestelde ver ordening tot wering, van de Veemarkt, van schapen lijdende aan rotkreupelwelke verordening alzn i overeenkomstig de gemaakte bedenkingen werd go wijzigd Alsnu volgde een schrijven van den beer mr. A. P. de Lange, advocaat te Alkmaar, waarbij doze kennis geeft, dat do liegtbank den aannemer der gemeente straatwerken over 1879 T. Ootes, diens vordering tegen de gemeente heeft ontzegd. Naar aanleiding van den vorderen inhoud van genoemd schrijven woidt besloten genoegen te nemen met de voldoening door Ootes van f 600 der beloopen boeten, mits door bem a IU proceskosten worden voldaan en het werk alsnog in oidc opgeleverd To*q krpaai in behandeling; 1. adres van T. J. C, Sehoaer, Hvdende het verzoek om, als kooper der zaak van de Firma Didericb, in dier rechten wat botreff de leverantiën enz. aan de gemeente te mogen treden2- van de firma Enter en Comp., om in plaats van den kooper der zaak Diderich met die leverantie te worden begunstigd in 1881. Deze adresson werden, daar do stemmen staakten, aangehouden tot een vol gende vergadering. Daarna, werd, zonder eenige wijziging, vastgesteld de concept verordening betrekkelijk de zamonstelling en inrigting der Plaatselijke Schoolcommissie wijders werd aan B. en W. overgelaten de vaststelling dor uren, waarop door den heor Groen privaatles zal mogen worden gegeven in de gymnastiek. Namens B. en W. werd vervolgens door den Voorzitter voorgesteld de oproeping van collicitnnton naar de betrekking van hulponderwijzeresse aan do gemeente school, in functie te treden 1 Januarij a. s., en acte bezittende voor nuttige handwerkenAangenomen met algemeeno stemmen. Nadat nu nog een besluit was vastgesteld betrek kelijk kwijting uit den post voor onvoorziene uitgaven, werd de zitting door den Voorzitter gesloten. Ingeechreven van 9 11 November 1880, GEBOREN: Jobannes, zoon van Jacob LSlecker en Catharina Korver. ONDERTROUWD: geono. GETROUWD: gecno. OVERLEDEN geene. BCHAGEN, 11 Nov. Het aangevoerde vee ter markt was als volgt: 8 paarden f 40a 120; 0 veulens a 0.ossen 0.a 0.20 stieren 80 a 131 267 gelde koeijen magere 80 a 140, 50 vette diio 180 f260; 0-40 kalfkoeijen 2-20 a 2.70 60 vaarsen 70 a 90 50 graskalveren 20 a 40; 6 nuchtere kalveren f 8.- 120rammen f a 220 scbapon magere f12 a 22; 500 idem vette 22 a 32; 310, overhoujers f 15 a 21: 0.lammeren f a 4 bokken cn geiten 1.00 a f5.00, 25 magere varkens f 11 af 20 idem vette a 25 biggen 6a 10.20 konijnen 0.10 a .060 30 kippen 0.25 a 1.50;60 eenden a 60 75; duiven a 4; ganzen 175; a 12.00 zwanen; a200 kilo boter 1.46 a 1.66 80 kilo kus 0.50 a .55; 2000 stuks kipeijeren 6.a 6.50, eondeijeren HOORN, 11 Nov. Kaas: Ter waag gewogen 191 stapels, wegende 49065 kilo. Hoogste prijskleine Gras 41.Commissie id f 45.50; Midelbare f ZAANDAM, 11 Nov. Heden waren alhier te markt aangevoerd 20 stapels kleine kaas. Hoogste prijs der Graskaas f 39 AMSTERDAM, 12 Nov De prijzen der Aardappelen, waren h :den als volgt, Friesche Jammen f 2.90 a f 3.20; Pruis, blanke f 0a f 0.Prusiscbe Fran kent balers f 3 60 a 3.60; Pruisischo Roode f 2.50 a f 3.Friesche Eng. 2.2.25 Zceuwsche Poo- ters f 2a 2.20; Z,eeuw. Spuische Jammen f 3.25 „Stii riep ze hem gebiedend toe, hoor mij ten einde toe. Het dooi eenen valschen eed verkregen reld bracht uwen medeplichtigen geen heil aan, de eene viel kort daarop door moordenaarshanden, de audere, door eene verschrikkelijke ziekte bezocht, zat vele jaren lang aan de trap der hoofdkerk, als een baif blinde bedolaar. Ik ging hem nooit voorbij, zouder hem eene rijke aalmoes te gevenik deed meer, ik ging, toen hij zich niet meer naar buiten kon alepen. naar zijne ell-.ndigv woning, verpleegde hem cu verbond ziine wonden en tot loon voor al mijne weldaden verlangde ik van bem eene opene bekentenis van al wat tusschen u en bem en Adriaan Barneveldt was voorgevallen. Zoo kwam ik achter de waarheid, en vau dat uur af had mijn leven gac-o ander doel meer, dan wraak te nemen opu, di ^■y van den gvliefde mijner jeugd hebt gescheide m *U|) mijn geluk en mijne toekomst hebt ontroofd- Aan Adriaans schuld had ik nooit gelooid, een duister voorgevoel had mij steeds gezegd, dat hij het slachtoffer was gewordeu van eene schurkenstreek. Nu had ik daarvan zekerheid en ik deed bij mij zei ven do gelofte, dat gij mij al die duizend traneD duur zoudt betalen, die ik gedurende zoovele slapelooze nachten om mijn verwoest leven beb geschreid. 30 jaar lang hebt gij met uw doodvijandin aan dezelfde tafel gezeten, onder één dak geleefd, en heden is de dag der atrekening tusschen ons gekomen. Daar beneden, in de tuinzaal, houdt op dit oogeublik de zoon van Adriaan Barneveldt, die heden in de rijen der Geuzen op den Lammerdijk tegen de Spanjaards beeft gevochten, uwe dochter als bruid in zjjne armen....* „Dood en hel!" barstte van der Meulen uit, „nimmor t

Schager Courant | 1880 | | pagina 2