De blinde Viool speelster. V Aan enze geachte heguastigers en mede buigers Teel heil en zegen toegewenscht bij de intrede van het Nieuwe jaar. Gemengde berichten. W. M. DE JONGH, Burgerlijke Stand der "erneente Schagen. BENOEMINGEN: WATERSNOOD. M. GIELENS en Echtgenoote. Schagen, i Janoarfj 1881 V De oodergeteekende weti9cbt bare geachte begunstigers, famielie, vrienden en bekenden een hartelijk Nieuwjaar toe Wed. H. BEEKMAN. Schagen, I Januarjj 1881. Het is ons een aangename pügt onze geëerde begunstigers en mede burgers een gezegend nieuwe jaar toetewenschen. Dat het u allen welga in l8St. Aanbevelend en hoogachtend FIRMA DIDF.RICH. Schagen, 1 Januarij 1881. Aan mijne geachte begunstigers familie vrienden en bekenden, wenscht de ondergetee- kende een hartelijk Nieuwjaar toe. G. KOSTER. Schagen 1 Januarij 1881. Te Marseille is een vreeselijke moord gepleegd, zonder dat men de daders heeft kunnen ontdekken. Een vier en zestigjarige vrouw was alleen thuis gebleven, terwijl haar man en twee zonen naar hunne bezigheden waren Een buurvrouw, die haar een bezoeh bracht, vond haar, het aangezicht bedekt met een zakdoek en schapenvel. De grootste wanorde heerschle in de kamer. Toen men de geblind doekte van haar doek bevrijdde, zag men dat de schedel der ongelukkige verbrijzeld en de hals door verscheidene messteken gewond was. Verschillende gouden en zilveren voorwerpen zijn gestolen; toen zijn de mo ordeaars gestoord, daar zij een waarde van twee en twintig duizend frans aan bankpapier en effecten en een gouden horloge hebben achtergelaten. Te Amsterdam heeft een zeeman uit jaloezie zijn lieve Trui, die meer met een ander ophad, in de gauwigheid vijftien dolk steken toegebracht, waarvan gelukkig niet een van doodelijken aard. De nieuwe Othello is in hechtenis. Een meldenswaardig feit. Op 24 en 25 December had te Gennep in den provincie Limburg een treffend feit van zelfopofferende inenschenhevendheid plaats. Door het hoog gezwollen water van dc Maas waren de dammen van den Teulakker en den Doevenakker onder Gennep doorgebroken, en daardoor werden niet minder dan 17 huizen zoodanig door den vloed bedolven, dat de be woners uiets anders dan een overmijdelijken dood voor oogen zagen, daar niemand eene poging tot redding van de ongelukkigen durfde wagen In dezen wanhopigen toestand kwam de voorman der wagensmeden bij) den Noord Brabantsch Duitscben spoorweg, Andreas Johan- nes Van de Vall, oud onder officier van het 3de regiment vesting artillerie, op her denkbeeld, om van vier petroleumtonnen een vlot te vervaardigen, en het mocht hem gelukken dit te water te brengen. Met dit vlot waagde hij zich op den onstuimigen vloed, en had de zelfvoldoening, met groot gevaar voor eigen leven, en daarmee voor het bestaan van zijn gezin, in twee dagen bijna een twingtigtal menscben aan een ander» wissen dood ie ontrukken, terwijl bij er ook XII „Elk woord, dat gij mij zegt, Rachel, i« eene gunst' ik gevoel het, is een troost o spreek hernam hij, weemoedig aaDgedaan. Beiden gingen toen op de bank zitten. „Ik was van hier gegaan men wilde het immers dat ik zou gaan," voer de jonge man hierop voort, „maar waar ik ook vertoefde, weerklon ken de tonen van uwe viool, uwe woorden vertroos tend in mijn binnenste. Ik weet slechts deze eenige plaats, tiaart u, waar ik rust kan vinden, en daarom daarom alleen kwam ik terug. Ospreek tot mij Rachel gevoelde zich gerust gesteld, bemoedigd door den zachten toon zijuer stem. „Uw verdenking, betreffende den dood van nwen vader vergeet mij, dat ik geheel zonder omwegen tot u spreek berust op eeue dwaling." De baron verbleekte en rees op. Rachel vatte zijne hand en trok hem op de bank terug. .Gij hebt mij zelf in uw geheim ingewijd, ik heb er niet om verdocht, mijnheer de baron," sprak zij vast, „daarom mag ik tot u spreken en ik moet hot doen en overwin alle vrees, dewijl ik daardoor een plicht van dankbaarheid jegens uw huis meen te vervullen.'Uwe verdenking ia valseh. Ik weet van een getuige, die den dood van uwen vaüer heeft bij gewoond toevallig maar de getuige js zeker, waar achtig en tronw uw vader stierf op de jacht noch in mocht slagen een deel hunner have te redden. Maarssen29 December. 'Gisteren avond om-treeks half 9 had onder Maarsseveen een ongeluk plaats dat treurige gevolgen had kunnen hebben. Het rijtuig van stalhouder d. G. te Utrecht bespannen met 2 paarden op weg naar Maarssen rankte met de 5 daarin zittende personen door een toeval in het water. De menscben werden gelukkig gered; één der paarden heeft hel met den dood moeten bekoopen. In den morgen is men begonnen bet rijtuig en de goederen uit bet water te balen. Bij S t. Etienne heeftin een kolenmijn een ontploffing plaats gehad, waarbij verscheidene menscben omkwamen. Er zijn reeds elf lijken gevonden, Bij Delfzijl is m den nacht van Maandag op Dinsdag de 70 jarige postbode Monster, in het Damsterdiep geraakt en verdronken. Den volgenden morgen vond men zjjn lijk. In dit jaar zijn te New York naar men berekent 320,000 landverhuizers aangekomen. Voor de betrekking van opzichter over de gemeente reiniging te Haarlem hebben zich een 3ootal sollicitanten aangemeld. Voor eenige dageu kwam een vreemd man bij eene familie te Tolbert (Groningen) berigt brengen, dat een harer leden, en wel de broeder der vrouw, verdronken was. Daags vóór de begravenis huurde de familie paard en rijtuig en begaf zich naar Beets, de plaats des onheils, zes uren van Tolbert gelegen. Men stelle zich echter den gemoedstoestand der familie voor, toen zij, in de herberg te B uitspannende, aldaar den dood gewaanden broeder zag zitten. Een lachwekkend tooneel had vóór eenige dagen op de vischinarkt te Kassei plaats. Eene dame onderhandelde met eene viscbvrouw over een reusachtigen snoek en bragt al pratende den vinger aan den kop van het dier, dat onverwachts toehapte. De ongelukkige koopster gilde radeloos 0111 hulp, terwijl het bloed op den grond druppelde. Alle pogingen om den visch den bek te openen mislukten, tot eindelijk een heer toeschoot en eenvoudig den gebeelen kop afsneed Thans echter verklaarde de dame het dier, dat haar zooveel pijn bad veroorzaakt, niet to willen hebben. De viscbvrouw zwoer bij hoog en laag, dat zij betalen moest, aange zien de visch met afgesneden kop niet verkoopbaar was. Nalat de strijd eenigen tijd geduurd had offerde de lieer zich edelmoedig op en kocht zelf den snoek, al lagchend betuigende, dat hij van visch volstrekt geen liefhebber was. Wilt inen ijs in huis voor smelten bewaren, dan doe men het ijs in een diepen schotel, zette er een deksel op, en plaatse dan den schotel op een hoofdkussen, en bedekke alles met een tweede kussen. Daar de veeren tot de slechtste warmtege leiders bebooren, kan men ijs op deze manier wel aclit dagen bewaren. Voor dorpbewoners kan dit zijn nut hebben, in gevallen van ziekte bijvoorbeeld. Een jong daglooner te Küdinghoven bij Bonn, heeft door onvoorz-chtigheid zijn moeder doodgeschoten. Hij liet een vriend zijn geweer zien, dat buiten zijn weten, geladen was; liet schot ging plotseling af, en de kogel doorboorde zijn moeder bet hoofd, zoodat zij omiddelijk dood nederstortte. De ongelukkige jongeman is onmiddelijk in hechtenis genomen. Op nieuw een waarscbuwiug om voorzichtig te wezen met vuurwapenen, zelfs als men meent dat zij niet geladen zijn maar „Maar vroeg ie baron met gespannen gelaat „maar? ,0 \ergeef mij," voer Rachel biddend voort, „dat ik het waag, den sluier van een geheim voor u op te lichten, dut u diep bedroeven zal, hoezeer het u gerust stel*, wanneer ik u do daad zelve mededeel, ofschoon ik bare beweegredenen, hare aanleiding niet kon." „Gij spreekt in raadselenMaar maar riep do baron heftig, „gij doodt mij met dit maar spreek, voleindig spoedig geef mij het vergif niet bij droppels geef het!" „Uw vader viel door zijne eigeno hand," zeide Rachel zacht. Een oogenblik zweeg de baron. „Dat is niet waar, dat is gelogen riep hij toen met nadruk en hjar vast aanziende- „Gij zijt bedro gen, meisje, en wilt mij bedriegen Gij zijt omgekocht om mij te bedriegen. O Rachel," voer hij weemoedig voort, „wat deed ik n, dat ook gij mij misleidt, op wier woord ik mijne zaligheid zou hebben verpand, O, als ook uw mond weet te liegen, als ook uw on- schulddig, pasgeboren oog mij bediiegt dan is de laatste troet verspeeld weg dan trouw, geloof, eer, liefdeGij, gij zijt even erg als allen, valsch, vol arglistigheid Rachel rees trotscb overeind en wilde snel heeu gaan. Bij vatte hare band en trok haar op de bank terug. „O, zeg het mij to» eenmaal ik bezweer het u bij Eersten kerstdag is endet* de vesper van een dorpje van bet fransche dopartement 'Tarn Garonne het verwulfsel dor kerk' ingestort. Vijf menscben kwamen daarbij om het leven en vijftig werden gewond. Alkmaar. In bet afgeloapen jaar is ter graanmarkt iooa36 Heclol'ter graan een boe veelheid nimmer hier nog aangevoerd* Op 22 dezer heeft voor het eerst het ver voer der brievenmail plaatst gehad door den groo ten Gothardtunnel. Aan den oudsten conducteur- der posrerij te Airoio is de eer te beurt gevallen met die taak te worden belast. Te Brussel zullen in de eerste dagen van het nieuwe jaar soldaten als hulpboden gebruikt voor het bezorgen van visitekaartjes. Sedert een paar dagen wordende brievenbestellers vergezeld door een militair, die zij in de geheimen van het vak inwijden. Uit den Kaap wordt ons gemeld dat een Engelsch afdeeling troepen door de boeren is verslagen. is door liet gerechtshof te 's Gravenbage ver oordeeld tot le\enslange tuchthuisstraf. De aanbesteding heeft plaats gehad voor het maken van de aardehaan en verdeie werken van den Spoorweg Zaanstreek Enkhuizen gedeelte Oudendijk Hoorn Op de lijn Uitgeest Den Helder is het bloksignaal toestel in werking gebracht. Jacob de Vedde. uit den Kethelpolder, by Delft, geraaakte gisterenmorgen niet ver van zijne woning, door het schrikken van zijn paard, met zijn met varkens beladen wagen in de vaart. De wagen was geheel omgeslagen, zoodat men dezen eerst weder op den wal moest halen, voorlat men de varkens bevrijden kon. De Vedde zelfs heeft zich ernstig bezeerd. Ingeschreven van 28 December tot en met 30 December 1880. GEBOREN: Catharina, dochter van Paules de Moei en van Maartje de Nijs. ONDERTROUWD: geeno- GETROUWD: gcene. OVERLEDBNgoone* Z. M. heeft benoemd tot' Burgemeester van Bergen en Egmond aan Zee S. G. S. Holland secretaris. Bovencarspel, P Schuurman. Den Helder, Mr. H. J C. Stakman Boste. Muiden Naarden G. C. Fabius. Twisk K. Zijp Mz Secretaris. Velzen H. Enschede. De Min. van Binnenlandsche Zaken heeft voor het jaar 1881 benoemd tot secretaris bij den Geneeskundigen Raad in N. Holland dr. C. P. Paus Koolbaas te 's Gravenhage. De stad 's Hertogenbosch staat bijna geheel onder water en bijna alle beneden verdiepingen zoo als de kazernes zijn ondergeloopen. De brieven worden nog per as rondgebracht. De levensmiddelen worden duurder De spoordijken houden zich nog goed, post en telegraafdienst gaal nog geregeld. De berigten uit Brakel waren ongunstiger. Uit Grave luiden de berigten steeds ongun stiger, de woningen onder Velp, de Reek en Herpen staan onder water. De militairen zijn gerequireerd om aan de uwe zaligheid, zeg mij dat gij niet liegt!" riep hij heftig. „Ik dwaas, wat hoop ik nog, waarop hob ik te rekenen? Liegt gij, dtn blijft de schuld op hen en 't is mijn plicht, ze te wreken, en spreekt gij on. waarheid, dan heb ik u verloren, voordat ik u won. En liegt gij niet, wanneer het waar is wat gij zegt- dan ben ik een dolle dwaas, een schurk, een ondank bare jegens mijne moeder, jogens mijnen oomSpreek bet nog eenmaaal uit, zeg, mijn vader stierf „Hij stierf door zijn eigen hand," zeide Rachel vast, en zij deelde hem alles mede, wat Fidulhans haar verteld had. Frits bedekte stom zijn gezicht met beide handen. Rachel zag hem aan vol van het diepste medelij den. „Mijnheer de baron," begon zij met bewogen stem, „sta mij, voor dat wij scheiden, nog één woord toe. Gij waart in eene onzalige dwaling, die bet geluk van uw huis bedreigdt; Velen zouden ia uw geval niet anders gevoeld en .ovenzeo gehandeld hebben. Men heelt niet goed gedaan, voor u, om welke reden het dan ook geschied zij, de wijze waarop uw vader gestorven was te verbergen en zoodoende uwe dwa ling doen ontstaan en begunstigd- Maar al te laag heeft deze op u gedrukt, dewijl uwe moeder en nw oom de ware oorzaak uwer wanhoopige stemming in 't geheel niet vermoedden en dus van hunne zijde niets kon geschieden om de zaak op te helderen. O, het geheim wreekte zich zwaar, maar uwe dwaling is niet uwe schuld alleen. Eu daarom is het verge- velijk dat gij dwaaldet, en zektri dat uwe moeder en

Schager Courant | 1881 | | pagina 2