Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Z 0 51 D i <5 Ao. 1881. No. 1137. 25stc Jaargang. 9 z= Bekend makingen. een wit SCHAAP (overhoudcr) een Schaap. Gemengde berichten. URANT Dit blad Yerschijnt twee maal per weekff oent dag- en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags ia ure worden advertentiën ïn het eerstuitkomend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3 6o. Afzonderlijke nummers o.of». Advertentien van een tot vijf regels f 073; iedere regel meer fa.l5. Groote letten naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Postdirecteuren en lloekliand.dareu aangenomen. 1 ut POLITIE. VER M IST: gemerkt met een blauwe stip op het Kruis, op Donderdag 6 Januari 1881, tusschen Scha- gerbrug en Schagen. Zij die hier omtrent eenige inlichtingen kunnen geven, worden verzocht zich te vervoegen ter gemeente Secretarie van Schagen. GEVONDEN: den 3o December 1880, in de gemeente Schagen Inlichtingen hieromtrent zijn te bekomen ter geinc-etue Secretarie aldaar. Burgemeester en Wethouders 'van Schagen» herinneien de ingezetenen, dat de voor deze gemeente vastgestelde verordening op de honden, afgekondigd den 21 December j. 1., den 25 ste d. a. v. in werking is getreden, en de eigenaars of houders van honden zich mits dien voor de gevolgen eener overtreding hebben te wachten. Schagen 4 Januari 1881. Burgemeester en Wethouders voorn. G. LAN JEN BERG. de Secretaris DENIJS. te verdedigen hadden en de oude moed is nog niet uitgedoofd! Bij God NeenGeslachten mogen voorbij gaanmaar onze heldenmoed leeft voort ook in de kinderen onzes volks! 't Is daarom, dat wij een levendig aandeel nemen in den strijd tusschen de kaapsclie Boeren wakkere zonen van ons voorgeslacht en de Engelschen. Na zich in vroegeren tijd in Zuid Afrika gevestigd te hebben, om daar als landbouwers en veehouders hun bestaan te vinden, werden zij nu eens beschouwd als een vreije natie en dan weder gedwongen de bevelen van Engeland te gehoorzamen.Maar nimmer heelt de vreije Nederlandsche boer zich kunnen gewennen aan het engelsche gezag en naar mate het met driesten overmoed over de vreije boeren, wilde regeeren; naar die mate open baarde zich bij hen de zucht naar vrijheid en onafhankelijkheid; en een rusteloos streven om het dwangjuk, dat Engeland overmatig op hunne schouderen gelegd had af te schudden I 't Was niet te dulden 't land linnner vaderen te zien verlaagd tot eene Engelsche kolonie. Wel is waar zij allen zijn indringers in Zuid Afrika; maar de boeren zijn er IOO jaar vroeger geweest dan de Britten en wie geeft Engeland liet regt hunne vrijheid te vernietigen Geen wonder, dat de Boeren echte zonen van het vreije Nederland, steeds in opstand waren tegen het vreemd despotisme. Redenen te over. De openbare ambten werden vervuld door creaturen van het Gouvernementdie door hen werden verafschuwd als de werktuigen der overheerschers. De soldaten waren de schrik der vreedzame bevolking. Geweld en roof konden geene perken en herstel van onregt was maar niet te verkrijgen. l)e schrijvers dreven den spot met de ge dweeheid, waarmede het verlies der onafhanke. lijkheid weid verdragen enna zooveej Maar vrijheid boven al, in alles; toont u i bitterheid en onderdrukking sqhoot er voor den mantien! vongen Transv salsclien boer niets anders over Zoo er geeu slaven zijn, er zijn ook geen dan zijne onafhankelijkheid te bevechten of Burgemeester en Wethouders van Schagen noodigen bij deze belanghebbenden uit, die over den jare- 1880 van de gemeente iets te vorderen hebben, hnnne rekening voor of op den te Februari a. s. ter plaatselijke Secretarie inteleveren. Schagen 4 Jannari 1881 Burgemeester en Wethouders voorn. G LANGENBERG. de Secretaris DENIJS ve doen op het regtsgevoel der Engelsche natie Niets anders kan er van de zijd» van Nederland gedaan worden dan te verzoeken: Ach, magiige Natie! Die over millioenen mcnschen regeert en uwen Scheples zwaait over al de dcelen der aardel Gij, die de onmetelij ke zeeèn belieerscht eil uwe bevelen uitzendt in alle oorden der wereld! Wat baal 't u een h.ilf millioen menvclieii meer of minder onder uw gezag te hebben: Och! Beloon u grootmoedig en laat de Tranvaalsche boeren vrij; opdat zij zich zelve regeeren. Laat hen den grond huiuiar vaderen met rust bewonen en stoor ben in hunne aanghorcii zucht tot onafhanke lijkheid niet - Klein in magt zijn ze sterk 111 de eenheid en nimmer zult gij Magtige Brit! in den vrijen Nederlandschen boer een gedwee onderdaan vinden; weet dit! Op dan, Nederlanders! Op! Gestreden voor llwe Broeders met de wapenen uwer menschenliefde. 'Du pogingen van de wakkeren llarting gesteund, om het magtige Engeland te bewegen den Trans vaalder vrij te laten; overtuigd als wij zijn een goed werk te verriglen, Strijden wij dan alzoo voor het goed regt onzer stamgenoote" in Zuid Afrika, niet woord en betle 'en Enge land zal zeker voldoening schenken aan liet verzoek, dat het uit zoovele duizenden monden en harten gedaan worden tirannen. Ontneem den mensch zijne vrijheid en gij vernietigt liern; gij verlaagt hem en gij doodt zijne kracht en zijne energie. Overheersching belemmert den mensch in zijne vrije ontwikke ling en houdt hem tegen op den weg van vooruitgang. Door vrijheid bezield is de mensch sterk en beeft hij moed en lust zelfs tot den zwaarsten arbeid' Vrijheid is de bezielende levensadem, die den mensch verhoogt, verheft en vormt. Daarom: ontneem goed ja alles wat gij wiltmaar ontneem den mensch zijne vrijheid niet; t is het dierbaarste kleinood; wat hij bezit. oor die vrijheid hebben onze vaderen 80 jaren gestreden en wij zouden die nog strijden, als onze vrijheid werd aangerand Het Nederlandsche volk is een vredelievende natie die van gehoorzamen weet; 'maar ook van handelenals zij in hare regten verkort wordt. Elke bladzijde in de geschiedenis getuigt het, dat wij steeds met mannenmoed bezield waren, als wij in onze vrijheden werden aan getast of als wij onzea dierbaren geboortegrond strijdende te sterven! In wanhoop is hij opgestaan lot den heiligen strijder, terwijl hij met een tartend oog de geheele legermagt van den Brit mei kal men moed ziet naderen. De boeren hebben thans den ougelijken strijd aangevangen; ofschoon ze wel weten, dat ze tegen de overmagt niet bestand zullen zijn; maar zij steunen op God en ben goed regt-- Zoo staan tlians de zaken! E11 wij wij hebben deelneming inet liet lot onzer stamgenoten. Wij gevoelen in dubbele mate sijmpathie voor ben. Kouden wij hen helpen ons hart zou zich verheugen een volk Vrijgemaakt te hebben dat goed en bloed veil beeft voor zijne onafhanke lijkheid. Eere een volk, dat zijne regten tot de dood toe verdedigt! 't Verdient i.e sijuipalhii der volkeren en de volledige vrijheid van zijn be staan. Eere dus aan den wakkeren Utrechtsen Hoogleeraar llarting, die het iniatief nam om, uit naam vau duizende Nederlanders ten beroer- In een werkinanssocieteit teAinhem werden drie lieeren die in beschonken toestand verkeer den en ruzie zochten door den kastelein er» eenige anoere leden buiten de deur gezetter voorkoming van onaangenaamheden. Uit erken telijkheden sloegen daarop de lieeren ile deur en al de ruiten stuk. Tot belooning daarvoor worden zij thans vervolgd voor het moedwillig verbresen van afsluiting Naar men verneemt, is door de Nederlanders te Parijs een Watersnood Commissie voor Ne derland gevormd die reeds duizende francs verzamelde. Parijs 5 Jan Onder een grooten invloed van men>clieo heeft heden de ter aarde bestelling van Blanqui plaatst gehad. Kappers van alle landen spannen samen, zegt de ilusvrouw, 0111 de kedendaagsche dood» eenvoudige kapsels, die Inin kunst bijna geheel overbodig maken, door meer ingewikkelde Ie vervangen, waarhij valscli haar onmisbaar is In Engeland begint men dan ook alweer rou- leaux en krullen te dragen, d-e in allerlei vor men door de haarvirtuoseii worden afgeleverd. Men maakt er echter veel werk van 0111 die weinig mogelijk zwaar te hebben, opdat het eigen haar er niet ouder lijdde. Te Duiken, niet ver van Venloo, heeftop den nieuwjiarsdag een troep beschonken lieden zekeren Buiz aangegrepen en liern niet minder dan 4?» waaronder zeer gevaarlijke, messteken toegebracht. Den ipjirgen U leper* werd door hen met een bijl de liersenpon gekloofd [en de arm bijna van bel lijf afgehouwen. In de nacht van 54 Januari f» in de Haarlemmermeer afgebrand de boerderij van J. D. Duik, niet 20 koeien, 7 paarden, 4o kip >en »-nz

Schager Courant | 1881 | | pagina 1