De bliude Vioolspeelster. BI R G ËBLÏjKËf SIWIL Gemeente Schagen- Gemeente Barsin1 erhorn c.a. Gemeente Haringkarspel. 305e Staats-Lolerij. Trekking van Woensdag 5' Jannatij. Donderdag 6 Januari]. WATERSNOOT), BENOEMINGEN: LANDBOUW. f Woensdag ochtend is te Anna Poulowna de boerderij «Boermanshoeve* totaal afgebrand het vee werd gered doch er is veel huisraad verbrand. De brand meent men ontstaan te 2ijn in de schoorsteen. -Diusdag avond werd te Vlissirvgen een ongewoon lichtverschijnsel waargenomen en wel een vuurkolom aan het zenith van uit het noor den, welk eindigde in een ronde schijf, bedoeld verschijnsel duurde van 10 tot 10J uur maar het licht bleef nog lang -zichtbaar, Het rijk der lange slepen aan dumesja. ponnen, die zoo velen een ergenis zijn, zal, naar men uit Parijs bericht, weldra uit wezen Zij moeten reeds bijna geheel afgeschaft zijn. Voor Heeren wordt het, tot groot verdriet van tie handschoenenmakers, mode i in de salons geen handschoenen te dragen, behalve bij liet dansen. Gister namiddag omstreeks 5 uie heeft aan het Bezuidenhout te 's Gravenhage twee malen aKliter elkander, een brutale aanranding en straatroof plaats gehad. Een dame die zich naar haar aldaar wonende familie begaf, werd onverwachts door een jonkman van oogenscliijnlijk 18 jaren, gekleed in een blaauwe kiel aangegrepen en op den grond geworpen inet liet oogmerk oin haar te belee digen en te bestelen. Haar liulpgeschreeuw joeg den aanrander op de viugt Doodelijk ontsteld werd zij pervigelante huiswaarts gebragt. Het bleek, dat een harer ooi knoppen was gestolen Later werd een dame, die zich naar haar woning in de van den Boscli.strt.at begaf, op elijke wijze aangerand en op den grond, geworpen. Het N. v. d. D. verneemt, dat de Minister van Waterstaat enz zich bereid verklaard heeft de prijzen uit te reiken, welke op de jongste zuivel ten toonstelling te Londen door de Ncderlandsche inzenders behaald zijn. Dag en plaate dezer plechtigheid zullen later medegedeeld worden. Den to den Januari vangt de u'treiking van per post verzonden gelden ten platten lande ten huize der geadresseerden aan. Zij geschiedt legen overgilie van den postwissel, nadat deze in tegenwoordigheid van den besteller geleekend is. Is de geadiesseerde niet te huis dan wordt alleen de wissel afgegeven en liet geld bij eene volgende hestelling op nieuw medegebracht. Is de gerechtigde ,of zijn gemachtigde dan weder niet te huis, dan moet hel bedrag van het hulpkantoor gehaald worden, liet waarborgfonds is volteekend voor de twee eerste jaren voor de geregelde stoomvaart tussclien Amsterdam en New York De Hol landsche Spoorweg Maatschappij bragt daar veel toe hij. In het antiquiteiten magazijn van„ den heer 1$. G. van Perlstein, in de Kalverstraal te Amsterdam, met achterhuis op liet Bokin. brak Woesdag namiddag omstreeks 5 uur een hevige brand uit, die vooral het middengedeelte teisterde. Ten half zes echter waren inet behulp van drie handspuiten de vlammen 'lot het brandende gedeelte beperkt; de mede aangerukte stoomspuit behoefde althans toen geen dienst te doen. Een paar dames werden met veel moeite uit de vlammen gered. Een predikant in Friesland heeft Zondag Jen 26 December in allen ernst aan de gemeente hekend gemaakt, dat, mnet liet oog op de XIV Zij was, toen zij het salon hal verlaten, naar den tnin geijld, en door de laan, naar een eenzaam donker dennen boscbje. Daar ging zij met bleek gelaat, langzaam, gebogen, als mot een besluit worstelend, op en neêr. Het was sfilen eenzaam om haar, gelijk iD haar. Zelfs de vogels, hadden haar vei laten en vergeten. Sedert zich hare oogen voor bet licht ontlieten, was langzameihand de band van het vertrouwelijk verkeer los gegaan, die haar van kindsbeen af met de lieve, gevederde zangers vereenigde. Het was alsof, voor het klare Hebt van den zichzelf bewusten menacbengeest. die thans uit hare ocgen straalde, de eenvoudige ziel der dierlijke, oorspronkelijke natuur schuwheid gevoelde, een in- sticktmatig wantrouwen eD afkeer alles van haar ver vreemde, van haar verwi,derde. Nu en dan kwam er als, veleer een aanvliegen. Het fladderde wel als vroeger cm haar heen, warn eer zij riep, 'maar l et vkog weer snel en verschrikt weg en zag uit het beschermende loofdak stil en bezorgd op haar neder, alsof het met smart gevoelde, dat zij niet bij elkan der behoorden en van elkaar gescheiden waren voor altoos. Kachel ging, om niemand te ontmoeten, langs den nfgelegenslen weg, naar het slot terug en naar hare kamer. Zij haalde uit de kast de eenvoudige kleedc-rcn te voorschijn, waai mede zij op 't kasteel «as gekomen, tn verruilde die voor haie zijden zonsverduistering de godsdienstoefening op den laatsten dag des jaars niet des 'namiddags maar des voormiddags zou moeten plaatshebben. Een Jonge loodgieterskneclit te Amsteidam heelt een vreesdijk ongeluk gehad, terwijl hij werkzaam was inet eenige herstellingen op het dak eencr woning aan de Kistenmakersgracht. Door een ot ander toeval schijnt water gestort *e zijn in een pot met kokend lood. terwijl de jongeling in de nabijheid bezig was met gieten Een groote fboeveelheid van het vloeilmar metaal spatte dientengevolge uit den pot, en trof den jongen gezel zoodanig iu het aangezicht dat hij waarschijnlijk beide oogen verliezen zal. Ingeschreven van 4 7 Januari 1881, GEBORENTrijntje, dochter van Pieter Mooi en Elisabeth Kos. ONDERTROUWDGeeue-j GETROUWD; Geene: OVERLEDENGeene. Ingeschreven van 1 31 December 1880. GEBORENDirk zoon van Jan Spaans en Neeltje Waiboer. Louria zoon van Coruelis de Graaf en Hartje Tames. Jan zoon van Coruelis Vis en Maarte Bak ker. ONDERTROUWD: Pieter Winkel jonkman en Dieuwertje Ton jongedochter. Coruelis Droog jonkman *-n Maai tje van Her Welle weduwe van Klaas Menleveld Arien Slikker weduwnaar van Aaltje van Hesselingen efi Aaltje Mantel weduwe van Klaas van der Ben. GEHUWD: I'ioter Winkel jonkman oud 26 jaren en Dieuwertje Ton joi.gedoehter oud 24 jaren. OVERLEDEN Klaas Hoekstra 29 jaren zoon van Leendert Hoekstra en Dieuwertje Gijzen. IJsbrand Reers 3 maanden zoon van Jan Beers en Maartje Stvns. Hendrik Besievaar 68 jaren weduwnaar van Aagtje Boet Brogtje Nienweboer 1 maand dochter van Ja- cob Nienweboer en Antje Beek; Reimoutje Schagen 9 maaiden dochter van Anthonie Schagen en Maar- tjo Jonker Arie Wagenmaker 2 maanden zoon van Hendrik Magenmaker en Atrina. Undiena Johanna Zashurg. levenloos aangegeven kind van Jacob Sluis en Aaltje Arends. Ingeschreven van 1 31 December 1880. GEBOREN 9 Dec. Cornelia Nollen 11 dito Aasje Jonker- 15 dito Liedje Burger. 19 dito Grietje Kuiper. 26 dito. Comelis Plak 30 dito Antje de Vries ONDERTROUW I)23 Dec. Heort Roobeek en Triintj - Siroet 24 dito Pieter van der Park en Trijn tje Spil. GEHUWD: Geene OVERLEDEN9 Dec L- Beek. 3 maanden 17 dito Een levenloos kind van Tk. van Leijon en Grietje Groot. 20 dito Pieter Bruin oud 40 jaren echtgenoot van Aafje Bruin 24 dito Een levenloos kind van Jan Groot en Antje vau Twuiver- ie klasse. No. 11691 f 2000 nos 13020, 15589, 17545 elk f 1000; no«. 7366, 13435 elk t 400, nos. 5033, 10817, 13188, 18436, elk f 200, nos. 2461, 4C21, 13654, 14235, 18715, 19101, elk t 100. Geene hooge prijzen gelrokken. Te Haarlem zullen de leden van den Gemeenteraad in persoon aanstaanden Dinsdag eene coliclie houden aan de huizen der iugeze. japon. Wat zij overigens aan waardolooze kleinighe den, als lief aandenken uit bare kindsheid had mee gebracht, legde zij zeer zorgvuldig bijeen in hare kist, boven op de viool in den lederen tasch, dien vader Lang haar had geschonken. Zij ging voor den spiegel, vlocht" de hooge toupé uit (elkander en schikte haar lang zwart haar weder in Idejcenvoudige vlechten, wnaiaan zij vroeger gewoon wa« Traan op traan vloeide daarbij uit hare oogen. En toen zij zich zoo had ontdaan van den nieuwerwetschen opschik, opende zij zacht het venster en zag voorzichtig in den tuin neêr De baron cn zijne vrouw zaten heneden op het beschaduwde bordes aan de thee. Men scheen haar, zoo als gewoonlijk, te wachten. Friis verwijderde zich juistj en ging, misschien ongeduldig dat zij niet kwam, langzaam de hooge linuenlaan op. Daar bleef hi) staan, keerde zicb om en zag als 't ware vragend naar haar venster op- Zij deinsde snel terug, zor.k cp oenen stoel en drukte de handen voor 't gezicht. Daarna sprong ze vastberaden op en ging naar heneden. Haar tred was vast en zeker, toen zij de deur uit trad en de theetafel 'nad-rde. De baron en de barones keken verbaasd bevreemd op. .Rachel, wat 'heteekent dat? Waartoe die verandering, deze kleeding?" vroeg de harones. „Ik kom, om afscheid te nemen, genadige barones," antwoordde het meisje met zachte, haperende stera; „Ik kom, om u nog eenm-'al dank te zeggen voor de goedl e d en vriendelfkl eid, waarmede gii mij in uw huis hebt opgenon tn, voor het geschenk van tenen ten behoeve van de noodlijdenden d^j. den watersnood. Een onzer Bossche correspondenten schrijft ons Allerlei loftqitingen en aanmerkingen heb'ik reeds in de verschillende bladen gelezen. Een woord van lof echter voor den heer jhr. Willeen de la Court, had nog geen enkel correspondent over. En toch is genoemde heer van af den morgen der doorbraak tot heden toe in de geteisterde streken met onvermoeide moed werkzaam. Tot de redding van tal van nien. selien en veel vee heeft hij in groote mate het zijne bijgedragen. Geen enkele dag heeft hij zijn zwaar werk p,estaakt; evenals de bezoldigde schippers, die ook zetr hun best doen, is hij van den morgen tot den avond op het water, 0111 redding te brengen, waar die noodig is. Te Drunen is nog een lijk aangespoeld. Een telegram uit Mar;a Polder, onder Oussen, meldde gister aan de Nhr., dat het water aldaar twee Meier hoog staat en d nzend mensclien in nood verkeeren. De Maatschappij rot exploitatie van Staat spoorwegen heeft de goederen loodsen aan hare stations voor zoo ver dit kan ter beschikking gesteld van de onderscheidene commissien voor den watersnood. HH. MM. de Koning en de Koningin, hebben f 5ooo geschonken te behoeve van de watersnooiiijdeneien I)e Nederlandsehe rijnspoorweg Maat schappij heeft vrij vervoer toegestaan van de goederen, bestemd voor de noodlijdenden van den watersnood, mits geteekend door een lid van een der commissie van onderstand. De Algemeenen goederen agent te Utrecht geeft nadere inlichtingen. Ook de Hollandscbe Spoorwegmaatschap pij heeft vrijdom van vracht toegestaan voor de voorwerpen lerensmiddelen enz, bestemd voor de in watersnood verkeerende gemeenten in ons land De goederen moeten geadresseerd zijn aan vereenigingen of ovetheidspersonen in die gemeenten gevestigd. De jongste overstroom ing heeft voor Maastricht dit goeds gebracht, dat ze eene roei vereeniging in liet leven heeft geroepen wijl thans het nut van roeijen zoo sterk gebleken is. Z. M. heeft E. A. van Tonderen conteleur der directe belistingen en van het kadaster te Haarlem tijdelijk van die betrekking ontheven en belast met de waarneming van het ontvang kantoor te Leijden. De Hollandscbe Maatschappij van Landbouw 1 heeft aan den lieer C. Treurniet, hulponderwijzer' Bleiswijk de gouden medaille uitgereikt voor het behalen der acte van Landbouw. NIEUWE NIEDOllP, 6 Januarij. De afdeeling Waard en Groet der Hollandscbe Maatschappij van Landbouw (heeft den heer Prof. Dr: A. Maijer, Drieeteur van het proefstation te WTa geningen, uitgenoodigd alhier eene voordracht ie houden voorde leden der afdeeling die voor deze bijeenkomst ook leden zullen introduceeren. De heer Maijer heeft die uitnoodiging aangeno men en stelt zich voor op Dingsdag den I ten Januarij ek des voormiddags II uur alhier op te treden het licht der oogen 1doch, dat en hoe ik u dank daartoe zijn geen woorden noodiggij weet dat I" Zij bleef een oogenblik steken, terwijl de baron en zijne echtgenoote elkaar getroffen aanzagen. „Ik kom, om afscheid van u te nemen," begon zij weder. .Ik gevoel het met smart, dat in irw huis geen plaats meer voor mij isom als meid, als dienstmaagd te blijven, zijt gij te zeer tot mij genaderd, en mij als medelid van uwe familie te beschouweu, dat verbiedt mij uw stand en de kring, waarin gij leeft, in wiens omgang gij u beweegt het kind vnn deD paljas, van de danseres van den moordenaar behoort niet in uwen kring. En daarom ga ik daarom] moet ik weg, en daar om Zij verstomde, de tranen verstikten hare stem. Dr barones vatte haar bij de hand en trok haar naast, zicb ep eenen stoel aan hare borst. „"Wat is er gebeurd, mon enfant, dat dit oneeluk- kig besluit bij u heeft doen opkomen vroeg zij zacht. „Wat spreekt gij vau onzen omgang? AA ij zijn hef alleen, die onzen omgang kiezen on bepa len. Wien hi) niet bevalt, die blijve ver van ons. Gij spreekt van oDzen kring, kind Beschaafd zijn van geest en hart, en waarachtig zedelijk zijn, dat g. eft aanspraak op toegang tot de hoogste kringen, niet titels, rijkdom, uiterlijk gebaar en nietig, hoofsch gesnap, dat wij verachten. Daarom hebben wij u tot ons getrokken en daarom weusehen wij, dat gij in ons buis blijft." Rachel schudde weemoedig het hoofd en drukte

Schager Courant | 1881 | | pagina 2