Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. ZONDAG 23 JAKOABIJ. Ao. Iteï. 25ste laargaug. Bekendmakingen. oen Schaap. gij het niet poëzij des levens 1 die het kind (icmcngric berichten. De poëzij des levens. No. Hóf. SCIHGER COUBAHJT. Dit blad verschijnt twee maal per week. JFoens dag en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 lire worden advertentiën in het eerstuitkoinend No geplaatst, ingezonden stukhen een dag vroeger. Abonnementen op dit blad wotden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post f 3.6o, Afzonderlijke nummers f o.oa. Advertentiën van een lot vijf regels f o 70; iedere regel meer /o.i5. (Iroote letteis naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. gemoedsstemming, die voortspruit uil die een. voudige kinderlijke, natuurlijke opgeruimdheid en tevredenheid die «oowel zetelt in de hut der armen als in het paleis des koning*?Zijt POUTIE. VERLOREN in de geineeute Schageneen ZAKBOEKJEgjj |)et njet. die onder den zwaarsten arbeid bevattende eenige aanteekeoingenvoor den u u .den last verliet en met blnmoedigheid het uur vinder van geen waarde. Zij die hieromtrent een'ge inlichtingen kunnen ^er r,,s' doet verbeiden, waarop ge in uw gezin geven worden verzocht zich te vei voegen ter terug gekeerd met eene vriendelijke vrouw voor gemeente secretarie aldaar. u en eei| aanta| kjnderen rondom u, uitrust van de vermneijenis des daags, 0111 gesterkt GE\ ONDEN(door uw huiselijk geluk den volgenden dag den 3o December 1880, in de gemeente Schagen „eder met lust aan den arbeid te gaan!—Zijt Inlichtingen hieromtrent zijn te bekomen ter vermaakt in zijn hoepel of tol, om in zijne gemeente Secretarie aldaar Burgemeester en Wethouders van Schagen herinneien de ingezetenen, dat de voor deze gemeente vastgestelde verordening op de honden, afgekondigd den 21 December j. 1., den 26 ste d. a. v. in werking is getreden, en de eigenaars of houders van honden zich mits dien voor de gevolgen eener overtreding hebben te wachten. Schagen 4 Januari 1881. Burgemeester en Wethouders voorn G. LAN 3ENBERG. de Secretaris DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen noodigen hij deze belanghebbenden uit, die over den jare 1880 van de gemeente iets te vorderen hebben, bnnne rekening voor of op den ie Februari a. s. ter plaatselijke Secretarie in tele veren. Schagen 4 Januari 1881 Burgemeester en Wethouders voorn. G LANGENBERG. de Secretaris DENIJS. Hebt gij wel eens het museum van der Hoop te Amsterdam bezocht? Ja! Dan hebt ge zeker wel het kleine schilderijtje van Jan Steen gezien, waarop met levende kleuren een man netje gelooverd is, die aan een kool vuur in een testje zijne pijp aansteekt; 't geheel is zoo naif, zoo eenvoudigzoo natuurlijk dat men geneigu is dat ventje te vragen, of hem zijn pijpje goed smaakt. Daar zit poëzij in dat kleine stukje; er is geest en kven >n; er is eene gedachte in uitgedrukt zoo dui delijk, dat het de werkelijkheid ia al hare vol heid te aanschouwen geeft. Zulke stukjes heeft Jan Steen er wek meer gemaakt en in het bijzonder lag hij zich toe om huiselijke tafereeltjes te schetsen maar t liefst aliijd zulke, waar zijn scheppende ver. beeldingskracht z:ch een wanordelijk gezin voorstelde met dansende kinderen, blaffende honden en een aap in de verte; of wel koos hij een kroeg tot zijn ideaal, waar de vrienden met opgeruimdeu zin bijeenzaten en waar met gulle vroolijkheid in scherts de beker lastig rondging. Er zit poëzij in de stukjes van Jan Steen; er zit poëzij in het huiselijk leien! Er zit poëzy in alles, als men hel er maar in zoeken wil. Poczij des levens! Zijt gij niet die heiligt uren van vrijheid 't hart eens goed op te halen en zich schadeloos te stellen voor den dwang die de schoolmuren het oplei! Poëzij des levens! Zijt gij het niet, die in uwe jongelingsdroomen met uwe beminde aan uwe zijde u een hemel denkt in de toekomst en nu u reeds zalig gevoelt in hel bezit van haar, die gij lief hebt! Zijt gij het niet. die u een wedstrijd opent en 'f hart doet kloppeu wie de overwinning behalen zal? Zijt gij het n;«t, die de gevangenis binnen sluipt om de ongelukkigen op te beuren; die moed weet in te boezemen voor de toekomst en die in het el'endig celleleven nu eu dan nog een ster doet flonkeren van boop en van troost! Zijt gij het niet, die den grijsaard liet oog verheldert, als hij zich omiingd ziet door zijne kindskinderen die hem nu en dan met blijdschap bezoeken en hunne vieugdc te kenueu geven over het geluk van hein Maar genoeg. Gelukkig de raensch, die veel poëzij weet intebrengen; zijn leven zal daardoor aangenamer en gelukkiger worden* 't Leven der menschen is in 't algemeen r.oo prozaïschdat er wel wat poëzij bij mag kooien ook ze is als eene oase in de woestijn. als eene verkwikking op den levensweg; ze is eene ontspanning van den geest zonder opzet zonder doel 't gevolg van een on geschapen toestand, waarvan de zin in het binnenste schuilt van ieder onzer als men maar oogen heeft om te zien en een hart om te genieten. Poëzij des levens! Draagster van het reine en het onschuldige, die uwe tenten niet opslaat bij de zedeloosheid; maar die zoo gaarne ver toeft bij het ware en goede en schoone! Stort in alle menschen uwen levensadem eu geeft ieder, in welken stand ook geplaatst, onder uwen invloed een geopeud oog voor het goede en schoone, dat waarlijk in eiken kring te vinden is, als men het maar wil opmerken' We eindigen onze korte beschouwingen over de poëzij des levensmet de verklaring van de Genestet, die zoo in volle waarheid zeggen koug Poëzij schuilt overal Overal, mijn vrinden! 't Is de vraag uiaar wie haar al Wie ze uiet kau vinden. SCHAGEN, 21 Januarij 1881, Gedurende eenige dagen zijn wij van alle communicatie verstoken, daar het onmogelijk is zich dooi de bergen sneeuw een iveg te banen. Aan de activiteit van de H. Spoorweg Directie hadden wij het te danken dat na een dag stilstand, zoo als wij nog in ons vorig nummer onder de latere berichten vernielden de dienst weder hervat is en tvij met het overige deel van ons land in verbinding staan. Wij moeten ons 'echter maar troosten met den toestand, want niet alleen hier maar ook in Frankrijk, Diiitsckland en Spanje was de communicatie verbroken duor de massa gevallen sneeuw. In Engeland was zelfs de telegraafdienst ge stoord. Twee Engelsclien gebruikten in een koffie huis te Dusseldorf ecu glas hier. Terwijl zij met elkander zaten te pratensneed een hunner tot tijdverdrijf met een mes figuien in de tafel. Toen de kelner hem dit laatste verbood, vroeg de Engelschuian hem leuk weg wat de tafel kostte en betaalde zonderaaninerkingdegevraagde som van 20 M Vervolgens ledigden zij hunu«r glazen namen de tafel op hunne schouders en verlieten liet lokaal Men stelle zich de vreemde gezichten der aanwezigen voor. De Rederijkskamer sKennemerland" te Heilo gaf gistereu Dinsdag, eene voorstelling die, in weerwil van he hoogst ongunstige weder welgeslaagd mag heeten Het programma liestond uit »Matbilda of een vrouwenhart!" naar het ilnogduitscli van dr, Ho brieft Heuedet en »Eeu klem misverstanddoor M rtin Kalft'. De aandacht en stille, waarmee de gang en de ontwikkeling vau het eerste stuk inzonderheid weid gevolgd, was een bewijs, dat de gezamen lijke medewerkers door hun spel, liet aanwezige publiek een aangenainea avond hadden ver schaft. Zondag had bij den heer Boon, te Purme» rend een voorloopige vergadering tot uprichting van een «Trausvaalschen Bond" plaats. Daar werd een voorloopt,; bestuur benoemd, bestaande uit de heeren I) H. Schmiill, van AmsterdamZijlstra en Jobn C. Siuijl, van Puriuerend De geestdrift voor de goede zaak der Trans vaal was opwekkend, en met algeiueene stein inen werd besloten, heden Dinsdagavond om 8 uur. opnieuw een vergaderiug te houden te Purmerende hij Boon, tot teekening van een sAdres van het Gederlandsche volk regelrecht aan Koningin Victoria" aan te bieden, en verder tot benoeming van een vast bestuur van den hond voor geheel Nederland en Belgie, ten einde alle verspieide krachten en pogingen tot eenheid te brengen. De vergadering is voor ieder zonder onderscheid in Puraierend en van eMers toegankelijk. Afschriften van het adres ter ondeteekening zullen gezonden worden aan alle korporatien door het geheele land. die zich met hei verkrijgen van haudteekeiiiogen willen iiclasten, en daartoe franko aanvrage doen aan den heer John C* Stuijt. te Purmerend Hl)ORN, 17 Jan Aan een harddraverij met paard en ar.eslede, uitgeschreven door »de Hoorenscbe Harddraverij Clubs, namen heden '4 paarden deel de prijs werd behaald door sSuzanne», van den heer Paarlberg te Zijpe, en de premie door Maria», van den heer J. Koster te Beemster. De kleertjes van een 1 Jjarig kind, te Beu- sichem, vatten Zondag vlam toen de kleine te digt bij de kagchel kwam. Toen de moeder sdie haar kind eenige oogenblikken alleen had gelatens weder binnentrad ivasde arme kleine rterveude.

Schager Courant | 1881 | | pagina 1