Gemengde berichten. De wraak der Jakobijnsche. 305c Sla ats-Loterij. hartigheid. Het is verboden hem zonder noodzaak kwaad te doen; men mag geen twee dieren van onge lijke kracht voor een wagen spannen Wanneer men een vogelnestje vindmag mende moeder niet wegnemen en de jongen achterlaten, want zij zouden van gebrek omkomen; inen mag alleen de jongen nemen. De os, die voor zijn meester het graan dorsclit mag geen muilband hebben, opdat hij ten minste een weinig ete van het voedsel, dat door hem wordt beieid. Eindelijk wil de wet dat alle dieren op de sabbat rusten. Zooals men ziet was de dieren bescherming bij de] Israëlieten reeds geregeld eeuwen vóór onze jaartelling. Al die voorschriften berusten op een bewonderenswaardig gevoel van inensclien- lievendheid. De Barmhartigheid en welda digheid kennen geene grenzen, haar aard brengt mede dat zij zich steeds [verder uitstrekke, en terwijl zij den mensch tot voorwerp hebben nemen zij ook de nietigste schepselen in zich op. Eene zoodanige zedeleer, boe verbeven ook, zou onvolmaakt geweest zijn, wanneer zij niet tevens de vrijheid verzekerd had, Als Mozes de bijeengekomen stammen voor 't laatst toe spreekt en vermaant, vei klaart hij plegtig. dat bij bun bet leven en het goede, den dood ben kwade voor oogen heeft gehouden en spoort hen aan het leven en het goede te kiezen. Indien de mensch werkelijk vrij is, moet er ook eene vergelding voor hem bestaan volgens deze zedewet beeft die reeds bier op aarde plaats Mozes voorspelt eene lange toekomst van voorspoed, i ijkdom en magt, wanneer men trouw blijft aan het verbond en hangt een afschrik wekkend tafereel op van de rampen, die ons wachtten als straf vooi de overtredingen. Ziedaar enkele grepen uit de zedeleer van Mozes; 't ware te wcnscben dat ieder Chris ten eene volgeling dezer zedeleer ware. Is bet dan geene dwaasheid den jood te ver volgenIs bet geene schande door vervol gingen den Israëliet te smaden, omdat bij geen Christen is? 't Voorbeeld van jodenhaat, nog onlangs in Pruisschen gegeven verwekte den diepsten afkeer op ieder, die gevoel en beschaving bezit en die met de Mozaische zedeleer eenigzins bekend is, waar van de hoogste inhoud is; gij zult God liefhebben boven alles en uwe naaste als u zeiven. ALKMAAR Een waar kunststukje van een leerling der ambachtschool van den beer G- Zeeman alhier, hebben wij bezichtigd .1 Henneman oud i5 jaar, vervaardigde uit één stuk liout 23 duim breed en 11 duim dik, een sierlijk gesneden visitikaarien tafeltje met 9 hangende schakelketlingen. Het geheele voorwerp kan uit elkander genomen worden, en toch is alles uit Historische novelle uit de tijd der Revolutie van LUDW. HAB1CHT. II. Thans was de mis ten einde en de geloovigen verlieten de kerk; maar geen hunner ging naar huis, zij bleven allen voor het portaal staan, om de raad selachtige vreemdelinge af te wachten- Het gerucht van hare verrassende gelijkenis met de overledene markiezin bad zich spoedig verbreid en nu wilden ook de anderen haar van aangezicht tot aangezicht zien, die bij haar binnenkomen in do kerk haar riet duidelijk genoeg hadden kunnen zien en niet in staat waren geweest, oej een blik in de kape te werpen. 1 De nieuwsgierigen behoifden niet lang te wachten. De vreemde kwam reeds naar buiten. Toen zi) de menigte zag, die als 't ware eene heg vormden, om haar te laten doorgaan, bleef zij aan de kerkdeur staan en hare nog vochtige oogen dwaalden over de aanwezigen. Zij moest eenigen hunner terstond hebben herkend, want zij knikte hen vriendelijk toe; maar toen zij bespeurde, dat haar groet niet» werd beantwoord, maar dat deze haar schuw en bevreemd aanstaarden, gleed er een droefgeestig lachje over hare lippen. „Kent gij mij niet meer, vrouw Tièbre," zeide zij tot de bakkers vrouw, die het naast in hare buurt een stnk gesneden. De beer Zeeman zal zeker wel bereid zijn. dal kunststukje aan belangstel lenden te laten bezichtigen. Het Hof zal heden den lichten rouw aannemen voor een week wegens het overlijden van de Groot Hertogin Weduwe van Meckleoburg Strelitz. Het liestuur der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal iederen Woensdag van de maand Februari in voornoemde inrichting eene keuring doen plaats hebben van jongens van den leeftijd van i3I16 jaar, die eene verbintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Onbevaren personen boven de 16 jaar worden voorloopig niet meer aangenomen, Een voorbeeld van trouwe plicbtsbetrach" ting gaf verleden week een soldaat te Pbillip- popel, bij een brand, die de kazerne in de ascb iegde en vijf menschen bet leven kostte. Hij was op schildwacht gezet bij de militiekas, en ofschoon de vlammen zicli snel door het houten gebouw verspreidden, bij bleef de wacht hou den. Een aantal personen, die nog het een en an der poogden te redden, dachten natuurlijk in de eersten plaats aan de kas der directie, [maar de soldaat aan de deur van Ijet kantoor wei gerde hen door te laten als hij geen order kreeg van zijn officier. Te vergeefs trachtte men liem met geweld te verwijderen; een man greep hem zelfs bij den arm om hem weg te trekken, doelt hij rukte zich los, en dreigde, wie hem te 11a kwam, met zijn bajonet te doorsteken. Eindelijk toen de vlammen nader en nader kwamen, moest men liet opgeven en men nam de vlucht. Maar de soldaat liet zich ook dóór de vlammen niet verjagen en stierf op zijn post. Op de Internationale tentoonstelling te Melborne zijn bekroond de Mederland^cbe firma's Alles Beers, en Van Vollenboven Go. te Amsterdam. Door een Franschman, nu eens geen Amerikaan, is een middel bedacht om sneltreinen iu staat te stellen kleine stations voorbij te sloomen en toch passagiers en goederen op te nemen. Een «Yvachtrijtiiig», dat een eigen stoomma chine beeft, staat, met de reizigers en goederen) aan het station, terzijde van den weg, de sneltreiu af te wachten. De trein grijpt dan, met een haak aan zijn achtersten waggon in een ring die aan een touw is vastgemaakt, dat om een cylinder in bet vvachtrijtuig gewonden is De cylinder begint liet touw af te winden en drukt daarbij eenige daar aangebrachte veêren samen, zoodat bet rijtuig niet met een plotselingen schok, maar geleidelijk in dezelfde snelle vaart als de trein wordt voortbewogen. Dan windt de machine bet touw weer op, bet rijtuig wordt met den trein verbonden en de menschen en goederen ilaariu overgebracht. Is dat geschied dan wordt bet rijtuig weer losgemaakt en stoomt alleen naar het station terug. Zoo, kan men veel tijd uitwinnen. Op Texel beeft men, tijdens den zwaren mist, Maandagavond een prachtig Noorderlicht waargenomen, uit een flauw lichtende bóog schoten groote pijlenbundels opwaartsen schenen alles in een zee van licht te hullen. Het schoon natuurverschijnsel, dat zich 't sterkst van 6 - 7 uren vertoondeverdween langzaam en was te 8 uren niet meer te zien. Weer is te Parijs een meisje in een riool stond. „Ik heb toch als kind dikwerf snoeperij in uwen winkel gekocht." „Zijt gij werkelijkstamelde ?de bakkers vronw geheel bedremmeld. „Adelaide de Cbarupignelles.'de orgelnkkigo vrouw van den markies 'Douhault," zeide de vreemde met 'eene zachte, licht bewogene stem en zij slaakte een diepen zucht „Is het mogelijk!" zeide do kleermakers weduwe en drong zich op den voorgrond. „Heb jk het niet terstond gezegd, dat 13 mevrouw de markiezin En bocfr maar naar de stom. Daara9n alleen reed; zou ik u terstond hebben herkend!" „Zoo, vrouw- Mireure, l.oc gaat het u vroog de vreemde lei stond „En hoe gaat het met uwen man? Is hij nog altijd de knapste kleermaker van de plaats „Ach mijn man zaliger is, helaas, dood," klaagde de weduwe en greep op nieuw naar haren zakdoek, om rctds op het volgence oogentdiker triomfantelijk bij te voegen: „En lij herinnert u zich mijt ner nog, mevrouw do markiezin! Welk eene eer 1" Hoeft u man niet mijn bruidskleed gemaakt?! Acb, ik wenschie wel De vreemde voltooide den zin niet, maar de smartelijke ui drukking op baar gelaat liet hare gedachten wel ra den. „Gij weet nog alles! O, hoe merkwaardig!" 1 iep de kleermakersweduwe. Wat zal vrouw Guschard daarvan zeggen?!" En zij zag om naar hare oude vriendin, maar deze was verdwenen. Toen de vrouw van den kok vernam, dat de vreemde zich werkelijk gc vallen, dat open stond voor het wegruimen van de sneeuw. Zij kwam ineen sneeuwhoop terécht, die haar val brak en werd gelukkig er nitge hnald,. zonder ernstig letsel bekomen te hebben, Als bet kalf verdronken is, dempt men de put.' zegt liet spreekwoord, maar men schijnt ie Parijs' zelfs ha de ongelukken 'die er-gebeuren, nog niet voorzichtiger geworden te zijn Do putten moesten nu maar, zoo al niet gedempt, dan toch dicht gemaakt worden Sedert een paar weken is op den Zuid wal bij het Nieuwediep een ware slachting onder het waterwild aangericht. Tal van vletjes, met jagers bemand, kruisten van den vroegen morgen tot den avond bij den zoom van't drijfijs langs, om rotganzen en zwanen te bemachtigen. Soin. mige jagers schoten op één dag niet minder dan 70 ft 80 rotganzen. Maandag ochtend kwamen te Utrecht met den trein van den staatsspoorwegen aan twee knapen, oogenscbijnlijk 10 12 iaar oud. Zij waren voornemens met den Gentraaltrein verder te reizen naar Zwolle maar deze trein was reeds vertrokken Toen zij daarop plaats namen in de wachtkamer en zich daar te goed deden aan krentebrood dat zij bij zich hadden trokken zij de aandacht van een der portiers die hen ondervroeg, en nu vernam dat zij behalve f3,87 aan centen ook noch een bus met suikernallen bij zicli hadden. Zoowel bet geld als de ballen hadden zij ontvreemd bij een kruidenier in litin woonplaats boven den Bosch en waren daar mede op reis gegaan naar bun familie te Zwolle. De politie in kennis gesteld bracht hen echter weder naar den Bosch. De Minister van Waterstaat heeft op bet verzoek van verschillende maatschappijen van landbouw om subsidie voor een Nederlandsche inzend'ng van vee en zuivelproducten op de a. s. tentoonstelling te Biriningham. geantwoord, dat men evenals bij de vorige tentoonste'lingen beproeven moest in hoever zonder op den Staat te steunen, de deelneming, algemeen en voldoende kan worden geacht, Mocht dat legen 's Minister verwaebtiug niet gelukken, dan zal hij in overweging nemen in boeverre de verkregen belangstellingen een geldelijke ondersteuning van den Staat rechtvaardigt. Op 's Konings verjaardag zal voor elke compagnie Infanterie eene som van f35 worden bestemd, tot .het aanschaffen van kleinegerief felijkheden voor de onderofficieren en soldaten 3e klasse Trekking vao Woensdag- 2 Febr. Nos, 1004 2402 f400, Nos. 8616, 183T3 f 200, Nos 9229 100. Trekking van Donderdag 3 Febr. No- 13365 f 100. BENOEMINGEN: Bij Kon, besl- is, als blijk van Z. M goedkeu ring en tevredenheid, de bronzen mcdaiile, inge- stel bij besluit van 22 September 1855, alsmede een stoffelijk getuigschrilt, toegekend aan: A. Wendelgelst, te Amsterdam, wegens redding van eene vrouw uit een brandend vertrek op de Bloemgracht op 6 dec. 1880; L. F. Scholer, te Amsterdam, wegens redding van een drenkeling uil den N.Z. Voorburgwal op t5 September 1880; W A Knip, te Amsterdam, wegens red ding van een kind uit het IJ bij de Suez stei ger op 2 Dec. 1880; A. Heere, te Amsterdam wegens de redding van een kind uit de Lijn, uitgaf voor de markiezin had zij zich voorzichtig; teruggetrokken, om niet terstond in een verschil van meening te worden! betrokken, want zij vermoedde wel, dat voor haren tegenwoordigen heer, de terugkeer zijner zuster uit de andere wereld niet aangenaam moest wezen, wanneer de zwarte dame werkelijk de markiezin was, voor welke zij zich uitgaf. Nu drongen ook anderen zich in de bunrt van de vreemdelinge en begroetten haar met de onmisken- baarste teekenen van verbazing. Zij herkende de meesten hunner, sprak hen aan bij hunne namen en herinnerde zich ieders stand eu bijzonderheden uit vroegere dagen. Het leed geen twijfel. Zij was werkeljjk de freule, de voor dood uitgegevene markiezinIedere-n ontdekte iets bijzonders aan de geëerde, gotde vrou*- waaraan hij baar herkeude. Allen wisten zich nog te herinneren dat Adelaid® een weinigje mank had geloopen; wel is waar weini- bespeui baar, wanneer zij er acht op sloeg langzaam liep, maar zoodra zij haastig liep, kon Z1J het niét verbergen. Ook de vreemde ging, ofscboi'!1 zeer wtinig en 4 rauwelijks bemerkbaar, mank. Z9 had ook hetzelfde romige haar, dat de inwoners va» het dorp zoo in het oog was gevallen, den recbtet>> scherp geteekenden neus, de groote grijze oogen, a|r 7ij van haren vader had geërfd en tot in dc kleins* bijzonderheden stemde de persoon der vreemde ov- ree» met de markiezin Een oud man drong thans haastig door de menicj® en stormde met pen van blijdschap stralend gtzic"; los op de dame. „O, mijn God, durf ik mijne cogv'

Schager Courant | 1881 | | pagina 2