Gemengde berichten. M ark tberich ten BENOEMINGEN BURGERLIJKE STAND. Gemeente Schagen LIJST VAN BRIEVEN, KUNSTNIEUWS 305e Staats-Loïerij. Trekking van Maandag 14 Februarij. Trekking van Dinsdag 15 Februarij. chijnt de knieën te buigen voor den militaire gunsteling der fortuin; daar staat bij de warme vaderlander, tegenover eene aristocratie, die reeds om ambten en onderscheidingen uit de hand van den vreemden keizer l>edelt; daar staat bij, de warme republikein, oiu in profetische ver rukking. te midden van Europa s slavernij den naderenden val der laatste dwinglandij te ver kondigen. Wat zijn ze schoon de regels waarin bij de ontaarde Nederlandsche ouders die ten behoeve van de vreemde onderdrnkkkers hunne kinderen in bet Fransch leerden spreken met scherpe geeselslagen kastijdt, terwijl hij hun toeroept; Terug; blijft aan geen schaduw hangen! Spreekt vreemde taal voor uw belangen» Uw eigen om haar eigen schoon! Een beroemd tijdgenoot van Loots beeft in eene bekende redevoering, zoo wat in bet zelfde tijdstip in proza de zelfde gedachte uitgedrukt. Als hooglcevaar in de regten hield Mclchior Kemper eene plechtige openingsrede van zijne lessen. Daarbij drong bij bij de studeerende jongelingsschap aan op de beoefening der fransche taal en der fransche wetgeving, maar aan het slot voegde hij er bij: Ik wil niet, dat gij gelooven zult, dat ik de fransche letterkunde zoo zeer wil hebben aanbevolen, dat het thans overbodig zoude zijn de N«dcrlandsche te be oefenen; dat ik Nederlander ben, hierop heb ik mij in bet begin dezer lesing beroemd en ik zal er altijd roem op dragen, Hoe ongunstiger deze tijden voor de beoefening onzer letterkunde mogen schijnen, des te'meer is het onze pligt door vlijt en standvastigheid den loop des tijds tegen te gaan. Dit is een pligt, die aan Neder, landers betaamt, die wel somtijds voor een oogenblik gebogen, doch nimmer slaafs gekropen hebben. Hoeveel snijdender zijn Loots verzen dan Kampers bestudeerde zinnen; ja! het is als of zij eene scherpe kritiek over die redevoering behelzen. De aanprijzing om de fransche taal goed te bestudeer.cn, 'fs bij Kamper ernstis bij Loots bittere ironie. In bet voorlaatste couplet van dit gedicht ruisclil een trompetgeschalja een bazuin klank des laatsten oordeels tegen als bij van Hollandse taal zingt Haar klanken zullen nog bazuinen En daveren door het wijd heelal Als op zoo veler troonen puinen De laatste hofpuin storten zal Ja! langs'bet reeds vermolmd gebeente En 't reeds vergeten grafgesteente Van baar bestrijders ruischen zij Zij fluiten daar door 't gras der zerken De nietigheid der stoutste werken Den val der laatste dwinglatidy Is het geen stout denkbeeld, dat de spotzang over den val der laatste dwingelandij bij bet reeds veigeten grafgesteente van Nederlands vijanden in bet Hollandsch zal worden aange beven? Die jubeltoon 'over den val van bet laatste hofpuinhoe echt nederlandscb repu- blikeinsch klinkt bij. Bij alle gehechtheid aan bet huis van Oranje zit ons toch afkeer van Oranje, zit ons toch afkeer van monarchen en alleen heerschcrs in het bloed. Zelfs aan Btlcler' dijk al treedt hij telkens op als een advokaat van het droii divin vloeijen soms in weerwil van hun zeiven, republikeinscbe gevoelens en afkeer van alleen h.eerschers over de lippen. Zoo stelt hij den goddelijken wereld rigter voor als den geduchte, Die vorsten op den gorgel treedt; Zoo roept hij »in de ziekte der geleerden uit; Tirannen die maar neen? gedrochten die op tronen 't Heelal ten afschuw waart en walgdet van uw krooaeu, Ten waar bepareld met] afdrup'plend tra nennat En bloedrobijnen van den moordbijl afge spat! Slot volgtj Zondag t3 Februari had te Schagen op de gedempte gracht eene hardarrcrij plaats door boerepaarden, naar prijs en premie de prijs ren heltuig werd behaald door het paard van den lieer A. Blaauboer en de premie een hoofdstel door dat van den heer C. Zeeman, beiden van Schagen. Schoon winter weder begunstigde dit echte volksfeest, dat in de beste orde afliep. WINKEL, 10 Febr. Een avondje van kunstgenot was ons heden bereid door de Bederij kerskamer «Cicero" van Noord Schar woude. Zij gaven: »de Kiesvereeniging van Stellendijk.» het bekeude blijspel tan Lodewijk Mulder. De rollen waren allen in goede banden vooral Schor en Haspelstok, doch ook de overigen voldeden uitstekend. Zeer jammer was liet slat liet weer zoo verbazeud ruw was, waardoor de opkomst niet zoo talrijk was als verwacht werd Een zeer geanimeerd bal volgde op de uitvoering en menigeen begon zich eerst vrijlaat te herinneren, dat het toch eigenlijk tijd werd otn huiswaarts te keeren. Den t3Februarij 1881 herdacht de Heer J J. HULSKAMP, beëeditjd Klerk ten Kantore der Hypotheken en van het kadaster'e Alkmaar, den «lag waarop hij voor 2.5 jaren ten Kantore aldaar in dienst trad. Aan menig blijk van belangstelling en waardeering heelt het den waardigen Jubilaris zeker niet ontbreken. Immers zoowel Ambtenaren als Particn'ieren diedagelijks tot hem in betrekking staan zullen ongetwijfeld den ijver de nauwgezetheid en minzaamheid waardeerenwaarmede de Heer II. ieder die tot hem komtten dienste staat. Zoowel met liet oog op de werkzaamheden» hem in zijne betrekking opgedragen als ten opzichte «Ier Notarissen, die hunne zaken wat bet Kantoór aangaat, hem dagelijks toevertiouwenis het te wetischen, dat de Heer H nog jaren lang in zijue betrekking moge werkzaam zijn tot een voorbeeld voor velen en tot raad en steun voor menig ingezetene zoowel dezer Gemeente als van elders I n de zating van den Hoogen Raad van heden, nam de Advocaat Generaal Van Maaien conclusie in zake W. M. de Jongh. Na voorop giqiipld te hebben ton volle overtuigd te zijn van liet hestaan van premeditatie, bestreed hij het eenig cassatiemiddel als zou het Hof verketndelijk de qualili«ratie van doodslag met voorbedachten raile hebben toegepast en conclu deerde tot verwerping der voorziening en ver" oordeeling van den requirant in de kosten. De uitspraak is bepaald op t4 Maart- - Op een bovenkamer in de Tuinstraat te Amsteidam stiel een vrouw «Ie petroleumlamp om waardoor haar kleederen in brand geraakten. Een marinier, toevallig daar aanwezig trachtte «le vlammen te blusschen maar toen ook zijn kleederen begonnen te branden, nam hij da wijk naar boven, om hulp te zoeken. Intusschen waren een tweetal dienstdoende tiachtwachis Jan Belders en van «Ier Walde geheeten, op het hulpgeroep komen toeschieten Zij vonden «Ie vrouw brandend in het portaal liggen waar zij, hulp zoekende, was neergezegen en haalden onuiiddelijk een deken «ii de kamer wikkelden «le vrouw er in en doofden zoo de vlammen. Daarop verwijderden de heide mannen twee kinderen die schreiend de kamer rondliepen, waar een begin van brand was ontstaan, gingen t«>en aan liet werk om met behulp van eenige huren dien brand "e blusschen, en waren juist daar mee gereed bij de komst der brandweer De ongelukkige vrouw, die met brandwonden overdekt is, en de marinier, die zich ernstig aan de beenen gebrand beeft, zijn beiden uaar het gasthuis gebracht. Het Nederlandsch Comité voor hel adres aan H. M. de Koningin van Engeland vertrok gisterenavond via Vlis»ingen naar Londen, tenein? de hel verz«>ekschrift aan H M. persoonlijk aan te bieden. Het adres telt 10,000 handtee keningen uit Nederland en tooo uit Belgie. De gelden aan het Comité toegezonden tot goedmaking der kosten, zijn aan de schenkers teruggezonden, met verzoek die liever aan het Oranje of bet Roode Kruis te willen toekomen, daar het Comité alle onkosten uit ei^en middelen wenscht te bestrijden. Het Comité bestaat uit de heeren Joh. G Stuvt, Ch Ziilstra en D H. Schmüll. J J Te Ameide breidt de pokken epidemie zich sterk uit. Thans is in 10 huisgezinnen die ziekte uitgebroken. De openbare school is daarom tijdelijk gesloten. Te Sappemeer is een oud zeeman. Paulus Onzen landgenoot, den ingenieur Dirks, is te Brugge, waar hij een voordracht kwam houden, een luisterrijke ontvangst ten deel gevallen. Een groote stoot afgevaardigden van too verschillende vereenigingen, wachtte hem op aan het station en begeleidde hem naar bet stadhuis, waar hij officieel begroet werd. Na de voordracht had een feestmaal plaats van ruim 200 couverts, gevolgd door een galatooneelvoorstellmg, Een fakkeloptocht besloot den feestelijk dag. Onlangs bracht een Nederlandsch schip petroleum tut Amerika te Amsterdam Gewoonlijk doen dit anders Amèrikaansche en Engelsche schepen. Te Leiderdorp heeft Vrijdagavond 11. een brutale diefstal plaats gehad uit een schip, dat in de Zijl lag ter hoogte van de steenbakkerij. Om halfzeven had de schipper eenige boodschap, pen te doen en vond bij zijne terugkomst geen spoor van zijn schip. Na lang zoekens werd dit bij de bonwmanswoning van Van der Maarel drijvende in de Zijl teruggevonden. De schipper ontdekte daarop, «lat bet slot van de roef was opengemaakt en uit een goed gesloten mede opengebroken kast in die roef f 3ao aan specie was ontvreemd, alsmede een gouden horloge en andere voorwerpen van waarde; zelfs het aanwezige beddegoed, de kleederen en het notitieboekje waren medegenomen. Vermoedelijk zal de aan ?te leggen Gooische stoomt ram way in verbind.ng worden gehragt met het Ilhijnspoorstation Weesperpoort) te Amsterdam. De onverdeelde marke groinlen (communale bezittingen) in Drenthe zijn te zemen 2735 bunders groot. AMSTERDAM, 15 Febr. De prijzen der Aardappelen waren h den als volgt, Friescho Jammen f 3.50 n 3.60; Pruis, blanke f t fö.Pruisische Fran kenthalers f 0— a 0.Pruisische Roode f 1. a f 3.20; Friescbo Eng. 2.40 a 2.60; Zeeuwsche Poo ters f 2.a 2.20; Zeeuw. Spniscbe Jammen f 3.70 a4i80 Zeeuwsche Flakk. Jammen f 3.70 a 4.10 Zeeuw scho Blauwe f 2.25 a 3425Witto i«L f3,a 00. Purmerende: 15 Fobr Kaasaangevoerd 117 stapels kleine f 40. 1 stapels middelbare f 36 a Boter f 1.55, a 1.65 per kg-, Kip Eijer.en f6 a f 6Eenden f 0.per 100 st. 123 Runderen, stug hoog, 15 paarden; vette Kalveren f 1.al.20 per pond vlug; 218 nuchtere dito f 6 a 20 per stuk, stug; 23 vette Varkens 56 a 66 ct per pord, vlug: inugero f 16 a 27, 97 Biggen f 9 a 14, ,101 Schapen en lammeren, duur stug. ALKMAAR 14 Febr. Aangevoèrd 8 Koo f 210 a 312, 74 vette Kalveren f 50 al50, 23 naehtiw' dito f 6 a f 14, -5 Schapen f 12 f a 46 vette Varkens 44 a 67 cents, per kilogram, mugcr Varkens f a Z. M. heeft benoemdtot ontvanger der dir. bel: te Joure den Heer M. P. Troelstra Rijksontvangen te Texel. Ingeschreven van 11 14 Februari 1881. GEBOREN: Nicolaas, z. v. Louwerens Kooraen en Neeltje Stapel. tda, d. v. Pieter van Driel en Marijtje Beemsterboer. Gerrit, z. v. Hendrik Bouwma en Trijntjo Groot. ONDERTROUWD: Heertjo Kuijper; j. m. oud 23 jaren, en Jantje Kramer, j. d. oud 22 jaren Willem Neetkes, wodn, van {Naatje Peper, oud 44 jaren, en Trijntje Struijf j- d- oud 32 jaren- GETROUWD: geene- OVERLEDEN: geene. geadresseerd aan onbekenden en verzonden in de le helft van Januari: Van Schagen: L* Andringa te Aartswoude H. Akmanri te Alkmaar; K. Beers te Amsterdam (a stuks); Ch. Keesman te Vennep K. Heijer te zijpe, G. Dekker te? Van Barsiugerhorn: J. Valk te Amster dam. Het laatstleden Zondag gehouden Concert var» de Veieeniging Euterpe voldeed zeer goed en de leden gaven blijk van met ernst de kunst te beoefenen. Meints, overleden in den ouderdom van 100 -»• uuw,a».i- aar en 4 maanden. 10260 *400, No.796ofgOQ,N«>.2948,4565,6069 ea20994 1100» 4e klasse. No. 19X76 f2000, No 20600 f 1500. Nos. 2138, 12561 en 14576 1000, No, 3470 en 186081 *200, No. 4402, 7549, 9553, 13556 13802 en 18908 f 100. No 12987_f 5000, No. 15311 f 1500, Na. 2698 f 1000.No-1177 RlfiS 1 flOfiü 4 A/i XI rv Tril" - rnAA V - nn in nni

Schager Courant | 1881 | | pagina 2