Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1881 25stc Jaargang, No. 1375. Bekendmakingen. een oorbel. Vrijwilligers voor dc Nationale Mililie. IVcricrlasiflscbe letterkunde. AGER I'OIRWT Dit blad verschijnt Iwct maal per week. ffoens dag en Zaturdag avond, Rij inzending tot 's mid dags ia iiie worden advertentïèn in liet eerstnitkomend No geplaatst, ingezonden stukken een dag roeger. Abonnementen op dit blad woiden door alle Prijs per |aar f 3.Franco per post f 3.6o. Afzonderlijke nummers o.o5. Advertentien van een tot vijf'regels o iedere regel iiieer/o.l5. Groote letleis naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bitn. GEVONDEN. Inlichtingen bi iromtrcat zijn te bekomen ter gomeente Secretarie van Scbagen. Burgemeester en Wethouders van Schagen, doen te vreten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 8 December 1880, zijn vastgesteld de navolgende. Verordeningen L De Raad der gemeente Schagen, overwegende, dat voor die gemeente wenschelijk is, de heffing eener plaatselijke belasting, voor liet tijdelijk gebruik of genot van openbare gemeentewerken, bezittingen of inrigtingon Besluit: Vasttestellen do volgende Verordening, tot beffing eener plaatselijke belasting, voor het gebruik of genot, bij tijdelijke vergunning, van openbare eigendommen, aan do gemeente beboorende, of bij baar inbeheer. Eenig artikel. Er wordt, ten behoeve der gemeente Schagen voor liet gebruik of genot bij tijdelijke vergunning door of van vege het gemeente bestuur van aan die gemeente beboorende; of bij tiaar in beheer zijn de openbare eigendommen, eene belasting geheven als volgt Voor bet gebruik of genot van: a. Elke centiare gronds, en gedeelte daarvan; voor het plaatsen van steen, hout en verdere hier niet met name genoemde materialen of voorwer pen, bij vergunning voor langer dan een week Per week of gedeelte daarvan f0.10. Elke centiare water en gedeelte daarvan, tot plaat sing van houtvlotten, wrakhout en verdere hier niet met name genoemde matrialen en voorwer pen, met uitzondering van vaartuigen, mits werkelijk als zoodanig in gebruik, bij vergun, ning voor langer dan een week Per week of gedeelte daarvan fO.10 De vergunning wordt achtei volgens voor niot langer verleend dan vier weken. Gedaan ter Openbare Vergadering van den 8 De cember 1880- De Secretaris Do V oorzitter (Get.) DENIJS- (Get) G. LANGENBERG. Behoort bij Koninklijk besluit van 26 Januurij 1881 No 11. II.' De Raad der gemeente Schagen Geletle op zijn besluit van beden, tot beffing eener plaatselijke belasting, voor het gebruik of ge riof, bij ti)delijke vergunning van opennare eigendom nier, aan de gemeente beboorende, of bij haar in beheer, 2e op art 257 der wet van 29 Junij 1851 [Staats blad iio 85]. Besluit. Betrekkelijk de invordering dier belasting vast te stellen de volgende. Verordening: Art. L F.lk vei zoek om vergunning, tot het gebruik of ge not, hierboven bedeeld wordt schriftelijk ingediend ter Gemeente Secretarie en meet bevatten, de aan wijzing der plaats en de oppervlakte welke men ver langt met opgave tot welke bestemming Art II. Pe belasting wordt, ten kantore van den gemeen te ontvanger betaald zncdra de vtrgunDing is ver leend. Art. III, De invordering dezer belasting, geschiedt, overeen komstig de bepalingen van de artt. 258 tot en met 262 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad No. 85) en overeenkomstig de toevoeging aan art. 260 dier •wet, bij art. 11 der wet van 7 Julij 1865 [Staatsblad No. 79.] Gedaan ter openbare vergadering van den 8 De- «ember 1880- En zijn hiervan afkondigingen geschiedt, waar het behoort den 8 Februarij 1881- Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGENBERG de Secretaris DENIJS. Ingezetenen welke genegen mo-ten zijn vi ij willig te dienen bij de Nationale Militie, worden bij deze opgeroepenom zich in de maand Fkbruakij op een werkdag, des Toorniiddags van JO tot 12 nar, te vervoegen ter Secretarie dezer gemeentevergezelt van twee ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingeze tenen die de vereischte verklaring kunnen afleggen en het op tema ken getuigschrift onderteekenen De vrijwilligers voor de militie moeten zijn: ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten, ligchamelijk voor de dienst geschiktten minste 1,56 el lang en op den 1 Jannarij van liet jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet hebben volbragfc Zij wordenvoor zoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en er gelegenheid bestaat, ingelijfd bij het korps hunner keuze. Behalve het bovenbedoelde getuigschrift zullen zij moeten over- leggen: 1 het bewijs, dat zij aan de pligten der militie voor zoover die te vervullen waren hebben voldaan 2- indien zij gediend hebbeneen bewijs van ontslag en een getuigschrift van goed gedragafgegeven bij den kotnmandant van het korpswaarbij zij iaatsteljjk hebben gediend- (Dit getuigschrift kan bij dien kommandant worden aangevraagd) 3. indien zij minderjarig zijneen bewijs van toestemming vanhunnen vader of voogd. Die voor de militie is ingeschreven wordt slechts als vrij williger toegelaten voor de gemeentein welke hij ingeschreven is tenzij hij geeue vsrpligtingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Schagenden 12en Februarij 1881 Burgemeester en Wethouders, De Burgemeester G. LANGENBERG De Secretaris, DENIJS Jagt en Visscherij. Do Burgemeester van Schagen brengt ter kennisse van belanghebbende, het volgend besluit. Ie Commissaris des Konings in Noord Holland. Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd 26 Januari 1881 No. 39; Go let op art. 11 dor wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden 1 dat de jagt op EENDEN zal worden gesloten met 1 Maart aanstaande, na welken tijd ook het koojjen niet meer zal mogen worden uitgooefend; zullende de kooij eenden opgesloten of gebokt moeten zijn tot 1 Mei aanstaande; 2 dat de jagt op ANDER WATERWILD zal worden gesloten met 10 April aanstaande; 3. dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgooefend van 2 Mei tot 15 Juli aanstaande; 4. dat de VIS0HER1J met uitzondering van die met den hengel in de band van die met aalkorven aaldobbers en palingluiken, van die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers en van die op snoek in do gemeente TEXEL zal zijn gesloten van 1 April tot 1 Juni aanstaande. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst, en in iedere gemeente van Noord Hzlland wordeu aangeplakt. Haarlem, 2 Februarij 1881. De Commissaris des Konings voornoemd, (Get.) Schorer. Schagen, 18 Februarij 1881 Dc burgermeester voornoemd; G. LANGENBERG. JAGT en VISSCHERIJ. De Burgemeester der gemeente Scbagenbrengt ter kennis van de ingezetenen, dat de aanvragen ter bekoming van Jagt en Vischacten cn van kostelooze vergunningen tot uitoefening d, r visscherij voor het saizocn 1881 82, ter secretarie voor de belangheb. benden ter invulling verkrijgbaar zijn dagelijks, Zon en eestdagen uitgezonderd, des voormiddags van 9 tot 12 ure. Scbagen den 23 Februarij 1881. De Burgemeester voornoemd G. LANGENBERG. De Secretaris (Got DENIJS. De Voorzitter, (Get.) G. LANGENBERG. VIII. Hoe repuhlikijnscli klinkt hij den dood van pnns Willem Gcorge Frederik van Oranje zijn uitroep tot liet patriotisch uitvoerend bewind, dat de drukpers aan banden bad gelegd. Maak tle eertijds vrije pen en vrije tong tot slaven. Maar spaar hel edel hart, wanneer bet deugden eert. Nog in zijn hoogen ouderdom zong hij 'k Ben Nederlander en Bataaf, Wat wil tnen dan van mij? Mijn oud geslacht was nimmer slaaf, F.n eeuwig blijft bet vrij. Alleen door zucht naar tegenspraak is hij een verdediger van bet absolutisme geworden, in Werkelijkheid was hij een republikein. Maar om op Loots terug te komen. De voor dracht van zijn gedicht in 1811 was een waar achtig heldenfeit. F.ven als zijn zwager Helmcrs verdient hij een onverwelkbren burgerkroon. Voor heiden was repuhlikeinsche gezindheid de waarachtige muze. Het is zoo, na de omwenteling van 1813 werd Loots even als van Hall, ffiselius, D. J, van Lennep, Feith en van der Palm een vurig Oranjeman. Maar toch hieven deze alleen republikeinen in hun hart. in Willem I vereerden zij den eenvoudigen burgerlijken, altijd werkzamen koning, den beschermer der ware vrijheid. Zij waren niet als de eerzuchtige dienaars van Napoleon met pak en zak tot het despotisme overgeloopen Jaeohijnen. Hun liefde voor de vrijheid was de zelfde gebleven: alleen was haar karakter eenig- zins gewijzigd hun alkeer tegen de dwinglandij bleef altijd even vurig Zal ik de vergelijking tusschen de engelsche en onze letterkunde in de 19e eeuw tot onzen tijd voortzetten? Och! de pen dreigt mijne hand te ontvallen, als ik bedenk; dat de en gelsche letterkunde steeds in diepte en omvang is toegenomen terwijl de onze immer enger werd Hoe kan men de Missisipi hij haar mon ding, breed en onstuiming als een oceaan, vergelijken met den Khijn waar hij in Hollands vlakten met tragen golfslag de zee nadert? Doch laat mij niet overdrijven. Hoe kwijnend ook de toestand onzer letterkunde tegenwoordig zij, de tijd ligt niet zoo ver achter onswaarin zij de veigelijking met de engelsche best kon verdragen Het tijdperk van i835 tot i85o behoort tot de schitterendste onzer letterkundige geschiedenis. I11 dit tijdperk konden wij in elk gebied op meesterstukken wijzen., Toen viel de bloeitijd in van de dichters als Da Costa Deets ter Haarvan romanschrijvers als van Lennept Toussamt en Oltmans; van kanselredenaars als de des Amorie van d r Hoeve'svan Oosterzee; van geschiedschrijvers als Bosscha en De Jonghe van critici als Potgieter en Backhuizen van den Brink. Toen werd onze sludeerende jongelings schap gewezen op den weg der wetenschap door mannen als ThorbeckeScholten, enz. Toen was er heilige geestdrift bij onze jon. gelingsschap en thans is liet niet of een koude

Schager Courant | 1881 | | pagina 1