Gemengde berichten. De wraak der Jakobijnsche. de tentoonstelling van het schi'derij lokte ook verzet uit te Stuttgardt. De minister van Eeredienst in Wurtcnburg heeft intusschen geen termen gevonden om de expositie te verbieden. Vervolg onzer nuttige vogels natte nevel zich over onze vlakten verspreidde om alle sterren aan den Hemel uit te dooven Alleen twee schitterende cometen vertoonen zich aan onze verbaasde blikken maar haar glans wekt even als in vroeger eeuwen meer ontsteltenis dan bewondering; haar licht trekt pestaardige dampen uit de poelen en vergiftigt het voed zaam graan op onze akkers: Multatuli en Busken Huet, Het is waarschijnlijk tegen hunne bedoeling, maar hel is zeker, dat hunne werken de geestdrift van vaderland, godsdienst en vrijheid m de harten aller jongelieden verstikt hebben. Van eene jongelingsschap zonder geest drift is voor onze letterkunde geene bezielmg te wachten. Inde geschiedenis onzer letterkunde komen drie glansrijke tijdperken voor. Naar de hoofdpersonen uit die tijdperken kunnen zij aangewezen worden, als van Hooft en Vontlcl van 1620 tot l65o, van Bilderdijk en van der Palm van 1790 tot 1815, van Da Costa en van Lennep tan 1835 tol i85n. In deze drie tijdperken woont liefde voor godsdienstvrijheid en vaderland in aller hart en op aller lippen Zij kwijnt en in de letterkundige Wereld wordt het licht van den kandelaar genomen. Wil men het licht opnieuw ontsteken, men keere tot de oude liefde terug. Vrijheid vóór allesworde weder aller leuze en onze letterkunde zal met nieuwen luister ontwaken. Thans ligt zij met verzegelde oogen De eens schoone maagd, in doodsche rust. Haar borst is kil en onbewogen Blijft 't veertje, dat haar lippen kust Doch zie! een hemelgeest zweeft neder En spreekt 't bezielend tooverwoord. Haar blos herleelt, haar hart klopt weder, De ontboeide bloedstroom bruischt weer voort. Vertreden ligt des doodslaaps kluister. Haar lach ontwaakt, haar oog schiet vuur Daar staat zij weer in vollen luister, Zij, 't schoonste pronkstuk der natuur! SLOT. Op den 21 lehr II. werd te'sGraveuhage op de Begraafplaats, Eik en Duin ter aarde besteld het lijk van den gepensioneerden Luite nant Geneiaal Schönstedt. en wel op hoogst eenvoudige wijze zooals de aard van den overledene was. Een talrijke stoet vereerde de plechtigheid met hare tegenwoordigheid, want m hem verliest het leger een harer, bekwaamste aanvoel ders en het land een harer edelste burgers. In den Prins Alexander polder is het mond en klaauwzeer neerschende. In Hillegotn zal dit jaar weder eene tentoonstelling plaats hebben van wege de Algeroeene Vereeniging voor bloembollen cul tuur. Te Andernach is het zoo koud dat zich daar gepasseerde weck drie wolven vertoond hebben. Hans Makart's welbekend schilderij »de intogt van Karei V te Antwerpen* heeft niet alleen aanleiding gegeven tol een vervolging wegens onzedelijkheid in Zwitserland maar Historische novelle vit de lijd der Revolutie ias LUDW. HABKHT. V. Eene laatste schriftelijke poging; om haren broeder te bewegen tot erkentenis liad gom gevolg gehad. Hij had haar geen antwoord viaaidig gikeurd en toen zij door haren te Parijs verkregen advocaat den cisch liet herhalen; had de hoer de Champignelles geantwoord: .mijne zuster is overleden, ik heb de docdacte in hand.-n en de ellendige avondturierster zal van mij nooit een cent ontvangen." Toen de markiezin raar Parijs terugkeerde, «as haar de heer Mergnies als een bekwaam rechtsge leerde aanbevolen Zij vond een groot, mager, geheel uitgedroogd man, om wiens lippen steeds een ongtloovig sceptisch lacbj spoelde- Hm, hm,* mompelde de advokaat alleen, toen zij hem haar Terzoek om zijn rechtskundigen bijstand had medegedeeld. „En vertel mij nu eens, hoe dat alles moceliik is geweest; maar ik ireet u verzoeken, ten strengste bij de waarheid te blijven, want alken dan kan ik u van dienst zijn." Dnrbgn Zaterdag. Men gelooft, dat een beslissend gevecht zeer aanstaande is. De Engelsche troepen worden te Mount Prospect samenge trokken, alvorens den Langnekspas aau te tastenwaar de Boeren in grooten getale vereenigd zijn, vast besloten om tot het uiterste weerstand te bieden, Het 'gevecht zal waarschijn lijk morgen of Maandag plaats hebben. De mazelen epidemie breidt zich te Kuilenburg meer en meer uit. Bepaalden zich de gevallen tot dusver onder de kinderen, ook volwassenen worden thans aangetast. Woensdag jl. is te De Bijp een man die bezig was met rietsnijden in de Beemster Ringvaart gevallen en verdronken. Hij laat vrouw en kinderen na. Sedert een paar dagen was het gerucht verspreid van een vreeset ijk ongeluk aan den ingang van den tunnel door den Mont Génis. Een sneeuwval zou over een lengte van 400 Meter den spoorweg en bovendien een geheele trein bedolven hebben. Dit bericht is onwaar; maar wel zijn van een goederentrein, die van La I'raz kwam, eenige wagens gebroken en zijn dtie beambten zwaar gekwest. Het verkeer, dat tijdelijk gestremd was, is den volgenden dag weer hersteld Een dag of wat geleden had tusschen Kuilenburg en Geldermalsen in een wagon 3e. klasse van een spoortrein eene scene plaats die ernstige gevolgen bad kunnen hebben. Een persoon. door 't buitensporig gebruik van slerkendrank in een uiterst opgewonden toestand geraakt zijnde, wilde zijn reisgezellen met een paar messen en een dolk te lijf. Gelukkig wist men hem die gevaarlijke voorwerpen te ont nemen, en den dronkaard in een hoek te dringen. Te Geldermalsen gekomen, liet men hem met zijn woede alleen, daar de overige reizigers in een anderen wagon overgingen. Het D. v Z deelt mede dat de Minister 3Iadstone in liet Lagerhuis heeft medegedeeld dat de regering stappen heeft gedaan om eene vredelievende oplossing van de Transvaal quaestie te rerkiijgen Op de Volksvoordiacht op Vrijdag den 25 a. s wordt door de Rederijkerskauier de Roos te Scliagen de zelfde stukken ten tooneele gevoerd van 11* Zondag. In den Haag is overleden de Heer W. J. Horric hoofd der Anna Paulowna Meubeifabriek een der voornaamste industriëlen. Aan de gevolgen van een speldeprik is onlangs in een Fransch dorp een jong meisje overleden Zij gebruikte een speld tot tanden stoker, doch prikte zich daarbij in de lip. Een paar dagen later zwol de lip onrustbarend op; de dokter, wiens hulp men onmiddellijk inriep, kon niets doen om haar te genezenzij werd gedurig erger en stierf weldra onder hevige pijnen. In een kippenei heeft men onlangs te Diez een levenden lintworm gevonden. Hij was ongeveer I voet 'ang. De vrouw die het ei stuk sloeg, om het bij het bakken te gebruiken, schrikte niet weinig toen zij den worm er uil zag komen. Het feestconcert, cjl. Zondag in het Gebouw voor K. en YV.j door de Kon Nat. Zangschool ten voordeele der noodlijdenden door den Watersnood gegeven, heeft, na aftrek der onvermijdelijke onkosten, opgebracht de aanzienlijke som van f 1023.55, welk bedrag is „Mijnheer, er is nog nooit een leugen over mijne lippen gekomen,sprak de markiezin gekrenkt, ter wijl zij ter nauwernood zich kon onttrekken aan een gevoel van wantrouwen. Het beviel haar niet dat de man zoo weinig deelnemend was. Om den mond van den advokaat speelde weder een ongeloovig lachje. „Des to beter," zeide hij langzaam. „Vergeef het aan een volgeling ,an 'Voltaire, dat hij aan een steik ongeloof lijdt." „Indic-n dat het geval is, zult gij mij weinig kun nen helpen,antwoordde de markiezin haastig. „Gij eergist u, mevrocw antwoordde de rechtge leerde met onverstoorbare kalmte. „Weet gij niet dat juist hekeerde ongeloovigen het meest fanatiek strijden Vertel maar en wees er maar van overtuigd dat ik uwe zaak zoo goed zal verdedigen als ik kan, tenzij ik haar reeds van te voren voor volkomen hopeloos hond. „Dat vrees ik n et" antwoordde de markiezin. „Dan verzoek ik u, veriel mjj de zaak en begin ab avo, ik wilde zeggen, van het allervroegste begin," en de advokaat legde do pen Eeder, waarmede hij zoo lang had zitten spelen, kruiste de armen over de borst en ging achterover in zijn stoel liggen, alsof hij in de meest gemakkelijke houding wilde toeluisteren Het gedrag van den advokaat was niet Daar haren zin, toch overwon de markiriu het laatste overblijfsel van haren tegenziD, dien zij tegen den ouden man gevoelde en begon met bare zachte, weeke stem, met ter hand gesteld [aan den Burgemeester dezer stad, ten eindle aan de Algemeene Watersnood, commissie le worden overgemaak De Zangschool mag met deze uitkomst worden geluk gewer,scht. Kapt. Cameron de beroemde onderzoeking* reiziger in Afr ika |is thans 'inde Transvaalals speciaal [correspondent van de Standard. Tijdens den oorlog in Afghaniszan was hij voor het; zelfde blad d'aar werkzaam. De nien we briefkaarten munten zegt men door sierlijkheid en fraai carton ^uit. De lettertype is bastaard elsevier. VENL.O, 21 Febr. In den voormiddag van heden storie de Zandberg in, waaronder de trein stomd om de waggons te laden ten behoeve van de uitbreiding van het station alhier. Vier personen werden er onder bedolven, die er me moeite van onder weg gegraven werden en waarvan twee zwaar gekneusd zijn men vermoedt dat één werkman de beide beenen beeft gebroken. Daarna derailleerde dq trein, waarbij geen persoonlijke ongelukken voorkwamen, docïi eenige wagens verpletterd werden. Verleden Woensdag heeft men in <Je Haarleenmernjeer een ooijevaar gezien- Lente, bode, of een vogel die zijn lijd vooruit is? Nog twee vogels blijven ons ter beschouwing onder diegenen die slechts gedurende de eerste negen maanden van het jaar beschermd worden. 1. de Vink, Fringilla Coelebs alom bekend om zijne schoone zarig, doch ook daarom, dat de tnensch in zijne onwetenheid in zake het leven der dieren zich schuldig maakt genoemde dieren te blinden om ze des te meer te doen zingen. Wij zullen hierover echter, als buiten ons onderwerp liggende, niet verder uitwijden. In ons land komen slechts twee soorten van het geslacht Fringilla voor onder welken de vink het meest onze aandacht trekt als zijnde het nuttigst voor den landbouw. De vink bewoont geheel Europa en trekt in het najuar naar gematigden luchtstreek. Hij broedt dan ook in alle landen meestal zelfs tweemaal en kan daardoor dikwerf 1 a 8 jongen groot brengen. Het nest van dezen vogel is een waar kunststuk is half kogelvormig en als het ware geweven van worteltjes, planten vezels en met mos of wol gevoerd De eijeren zijn zeer puntig, bleekblaauw en met bruine spikkels bedekt. Nu blijft nog over de Ortolaan Emberiza Hortulana een zeldzame vogel zouden wij bem kunnen noemen van wege zijne geaardheid, uren lang kan hij ons met zijne groote, goedige oogen aan zitten kijken, en zoo er een is die 's mensehen bescherming verdient dan is het deze, daar hij bij duizenden gevangen en kunstmatig vet gemest wordt. Reeds bij de Romijnen was hij een geliefd dischgerecht en nu nog wordt hij door de Engelsche op hoogen prijs gesteld Hij is rood bruin op de onderdeelen, dl vleugels en de staart zijn iets donkerder en de kop is geelgroen met een licht randje om de oogen. De wijfjes zijn iets j fletser Het nest wordt meestal op den grond ge* maakt en is zeer eenvoudig van eenip pras vervaardigd. De eijeren zijn vuilwit met donkerbruine vlekjes en streepjes Wij zijn thans aan het einde onzer beschou wing omtrent art: 3 der Wet van 20 Aug. 1880 en komen misschien later op arf 1 en 2 terug, moge intusschen ieder zijn best doen om deze wet te baud haven het plan, om zich zoo kort en ee ivoudi0- mo-'oiiik uit te drukken. „Mijn vader was de heer Champignelles. De dood ontrukte ons den hooggeschatten man veel to vroog In zijn testament had hij zijne vrouw tot aLeheelo erfgename benoemd en voor zijne beide kindei en, mgn broeder en mii, eene jaarlijksche rente van 10 0Ö0 francs voor elk vastgesield. Mijn broeder wist echter mijne arme zwakke moeder over te halen om hem al de goederen van mijn vader over te geven en zich zal- ve tevreden ie stellen met eene re.-te van 10,000 irancs. Ongelukkig toonde mijn broeder zich spoedig nalatig in de betaling dezer rente en mijne mo-dC klaagde in hare brieven voortdurend over de liefde loosheid eD schelmerij van Alexander. Ik was intos" schen gehuwd met den markies de Doubault doeh laat mij van mijn ongelukkig huwelijk zwijgen Ik heb ontzettend geleden, eindelijk bevrijddo de dood ml) van een halvc-n krankzinnige. Do klachten mg»*1 moeder werden voortdurend dringenderook ik zei»® ontving reeds sedert langen tijd niet meer de toekomende rente en daarom besloot ik eindelijk bj*11 broeder op te zoeken en cp zijn geweten te werk®3. Hij hield zich toen juist te Parijs op en zoo vertrek ik op zekeren dag derwaarts." „Op welken dag? Dat is van gewicht!" viel h®3» de advokaat in de rede. De Markiezin bezoa zich een oogenblik. „Het in Januari van het vorige jaar," zeide zij toeu.

Schager Courant | 1881 | | pagina 2