De wraak der Jakobijnsche. Gemengde berichten. 305c Staats-Lotciij M n rktberichten. ziel wonen en een uur met ijver geleerd is beter dan een dag gewerkt met halve verveling 5 sufFerigheid of sleur 1 't Hangt er van af, hoe men den tijd verdeelt en dan moet t noodzakelijkste eene eerste plaats innemen. Opwekking tot vaderlandsch liefde weusch ik niet alleen door het docéren der geschiedenis; inaar ook door het hanteeren der wapenen. Zij 't pok houten door het vormen van een militairen geest en het te doen gewennen aan orde en tucht, als men onder de wapenen is. Ziedaar de ontwikkelings periode der jeugd tot mannendie, gevormd naar den geest, gehard en gewapend zullen staan, als het vaderland hunne diensten eischt ter verdediging van den geboortegrond: die met mannenmoed bezield het krijgvoeren hebben geleerd, om in tijd van nood pal te staan, wanneer het de bescherming van 's lands rcgten en vrijheid geldt! Wat ik weusch Als er dan toch een staand leger moet wezen, laat dan ieder soldaat worden wien het lot is te beurt gevallen. Geen dienst vervanging maar zelf het militair pak dragen, 't zij rijk ol arm 't soldatenkleed is immers geen schande en de wapenen te dragen voor Koning en Vaderland is immers geen oneere Bovendien zonder de militaire opleiding in de jeugd is het zeer gewenscht, dat velen onzer zonen eens soldaat worden. Onder de vele gebreken, die het kazerne leven aankleven leert men zindelijk zijn en ordelijk. Voor velen is de dienst eene leerschoolwaar men leert ondergeschikt te zijn en beleefd voor de superieuren en waar men door houding en voorkoming eene betere en andeie gestalte verkrijgt. Maat ik vraag u; waarom in ons klein land een staand leger is, dat den ingeze* tenen jaarlijks eenige milliocnen kost? Wij die een land bewonen van 3J tnillioen zielen wij zullen toch wel nooit aanvallen wel verdedigen. En als het zoover komt dan zij ieder Nederlander een soldaat ieder ngezeten een verdediger zijner regten en vrij. .heden. Maar: wij willen geen kazerneleven. Wij willen geen soldaat zijn. Dat leven geeft o zoo veel aanleiding tot zooveel kwaad- maar bovendien, wij zijn geen oorlogvoerende, maar eene handeldrijvende natie, die niet gediend is met militair vertoon, dat zooveel geld kost en zooveel krachten verslindt, en betere diensten konde bewijzen aan het Va derland. Wat ik wensch? Zie het in de Kanpsche boeren. Als de jongens 11 jaren oud zijn worden ze al in de wapenen geoefend. Ze beginnen er jong mee en het resultaat: Zie het: hebt ge ooit zoo met mannenmoed en belijd zien strijden zoo als de Transvaalders Geen schot wordt gemist. Zij zijn sterk in hun kracht beleidvol en door éënen geest bezield: met God voor het lieve vaderland! Ziedaar hunne leuze ziedaar hunne aanvan Historische novelle uit de tijd der Revolutie van LÜDW. I1AB1CHT. kelijke overwinning'. Zoo kunnen zij alleen vechten, die liefde hebben voor den geboorte- grond en door vrijheidszucht bezield eendrachtig de banden ineenslaanom den vijand het hoofd te bieden. Zij alleen die geleerd hebben met de wapenen om te gaan. Zij alleen, die er belang bij hebben den grond hunner vaderen te verdedigen Geen huurlingen geen soldijtrekkende mannen maar eigen volk. Niet gedwongen maar vi ij willig Niet tot soldaat gevormd door eene drieinaandelijksche opleiding, maar eene opleiding van den jeugd af aan. Niet ten kosten van den Staat een leger, dat in vredestijd onderhouden moetwor den een wachten en wachtende is op de dingen, die komen zuhen, maar een leger bestaande uit de inwoners zeiven die als de vijand nadert binnen enkele dagen op de grenzen staan en dan strijdt, als gold het eigen leven, eigen huis en eigen erve. Hoe hef zoo te verkrijgen Ik beu maar een leeken stel 't mij zoo voor De oefeningen der jeugd gaan vooraf. Deze worden vervolgd, ook al zijn de schoo banken verlaten. Daartoe zij eene keurbende van geoefende militairen steeds aanwezig, die overal verspreid, dagelijks onderrigt geven. Eén of twee van hen is voldoende voor eene tijdelijke Stationeering op elke plaats. Zij moeten ten alle tijde door den Staat onderhouden worden. Vervolgens kan men den naam aannemen van Schutter, of hoe men 't ook noemen mag; in 't kort: de zaak is, een geest te ontwikkelen van echte vaderlandsch liefde mannen te vormen van moed en beleid met eene krachtige hand en helder van hoofd een [Volk te scheppen, dat eenparig ten strijde trekt, om de vrijheid van hun land met goed en bloed te verdedigen. Ziedaar mijn ideaal. De vrijheids oorlog der Boeren hebben mijne gedachten op dit punt gaande gemaakt. Laat ons hij hen in de leer gaan. Zij hebben het in de kunst van oorlogen ver gebragt Wij bewonderen hen. En als de nood aan den man komt, zouden wij het door hen geleerd ook wel zoover kunnen brengen Wij zijn ook tan goeden huize, zoowel als zij. Hunne vaderen waren de onze. Wij zijn van één geslacht. -- Zij toonen, niet ontaard te zijn !aat ons dat ook toonen als 't zijn moet Maar: en hiermede eindig ik, zorgen wij voor een leger, dat staat als een rots eigen volk zamengesteld uit alle inwoners, dat als de vijand nadert. man voor man aan de sp'tse staat. Dat zelfde volk zij in vredestrijd werkzaam in 't ht-lang van huisgezin en staat, ten nutte der maatscliaj pij en ter bevordering van aller welzijn. Zoo zij het. m- Tm Bij deze vraag barst'e de markiezin op nieuw in tranen uit. ,Ik weet het niet," antwoordde zij snik kend. „Men tracht hare woonplaats zorgvuldig voor mij geheim te houden en al mijn vragen is te vergeefs j Acb moeder, moeder! Als ik u nog eenmaal mocht zien, dan zou alles goed zijn 1" riep zij wreenende en zij wrong in vertwijfeling de handen. „Blijf bedaard, mevrouw! Maar daar wordt geklopt! Wilt gij de goedheid hebben, u een oogenblik in mijn kabinet te begeven. Ik heb rog veel noodzakelijks met u te bespreken en infnsscbrn is nw opgewonden geost e«n weinig bedaard Mag ik u verzoeken, mevr-uw? Laurence ojende de deur van een klein kabinetje en verzocht de dame, cm daar eerige mi nuten tot kalmte te kemeu, tot hij den nieuwen «liënt had voortgeholpen. Argeloos voldeed de markiezin aan zijn verzoek de denr werd achter haar gesloten zij bevond zich in een halfdonker vertrek. Plotseli&g gevoelde zij zich door twee armen vastgegrepen, een prop werd baar in de trond gestopt en weinig mir.uieu later Levoi.d zij zich m een gesloten wagen, die met haar wegreed. De hollarulsche vloot in Algiers. Voorde eerste maal sedert de verovering zal Algiers in zijne havens gedurende eenige dagen een deel Een grenzelooze wanhoop overviel de ongelukkige viouw. Dat nieuwe schandelijke verraad deed baar bijna waanzinnig worden Waren er dan geene men- schen meer op do wereld, die zij vertrouwen kon schenken Had niet ieder, alnaderdb hij nog zoo vertrouweljjk tot haar, liarcu ondergang gezworen 1 Hoe edel, hoe hulpvaardig had Laurence zich aan gesteld en nu was hij nog veel gemeener dan alle andere en leverde haar op zoo slinksche wijze aan i hare vijanden 1 Wie waren hare vijanden De neef van haren man en haar e gen broeder 1 De borst der mar kiezin werd door de vreesselijfcste aandoeningen ver scheurd. Zij zag zich van alle zijden belaagd en d or daemonische machten vervolgd, die haar zonder ge- 1 nade ten ondergang doemden. Haar arm hoofd kon zooveel laagheid en gemeenheid niet begrijpen, zij vreesde werkelijk krankzinnig te zullen worden'. Aanvenkeljjk wilde de markiezin aan haar somber noodlot zelfs met gelooveD. De slag kwam zoo hevig en onverwacht; zulk een laagheid kon zij zich niet voor stellen maar toen de poorten der haar welbekende reusachtige gevangenis La Farce zich ontsloten, toen zij weder in een cel werd gebracht en de deur' ach ter haar in slot viel, wist zij dat het geen boozo droom was, dat een schurk haar den gemeensten streek had gespeeld om haar alles te ontrooven wat haaj restte van geloof in de menschen..,- In de ziel der ongelukkige vrouw werd bet nacht Eene, diepe grenzelooze verbittering tegen die wereld im welke men ongestralt zulke daden van geweld tegen eene arme ongelukkige vrouw kon "plegen van de hollandsche oorlogsvloot zien. Werkelijk worden den 5 den Maart e. k. de schroefstooni. booten Van Galen. Leeuwarden en Marnij verwacht- Deze drie schepen zijn geplaatst onder het bevel van kommandant J. W. Binkes Wij meenen te weten dat de vreemde Kolonie zich voorstelt de hollandsche officieren op eene soirè te vereenigen Het stoomschip Pollux vertrok Woensdag ochtend van Amsterdam naar New \ork niet ruim 200 landverhuizers. Zij heeft een vrij aanzienlijke vracht. Voor den overtocht met het stoomschip Stella, ?.3 Maart, hebben zich reeds 5oo emigranten aangemeld. De recht, streeksche stoomvaart van Amsterdam op Aine rika begint alzoo onder de gunstigste voor teekenen. Gisterenavond is uit een coupé 2e kl, van den spoortrein van Botterdam naar j Hage, van een leiziger een kotter ontvreemd, waarin zich vrij belangrijke zaken bevonden, waarschijnlijk door een Fratischm.in die zich mei een Fransch sprekenden Hollander uit den trem had verwijderd. Het kolfertje was van waterproof, met koperen pennen en beplakt niet verschillende biljetten van Van Gend Loos, Z. K. H. Prins Frederik heeft aan de algeaieene vereenigde commissie voor den wa. tersnood de aanzienlijke gift van dr.e duizend gulden doen toekomen en aan het bestuurder Diakenessen inrichting te 's Iiage een gift van tiooo. Te Gent hebben de 75o werklieden van een fabriek, waarvan de eigenaar failliet was gegaan, aangeboden zijn schuldeiscbers te be talen door een uur per dag voor niet te werken hetgeen gelijk staat met 33 75o fres. per jaar Het aanbod strekt zoowel den patroon wien het gedaan werd, als de werklieden tot eere. De begrafenis van den kleinen jongen, het slachtoffer van de vreeselijke misdaad, dezer dagen door een veertienjarigen knaap is Parijs bedreven, had Woensdagochtend onder een grooten toeloop van belangstellenden plaat' Twee honderd leerlingen van de school der Broeders, waar de ongelukkige school gegaan had, volgden de baar Een duizendtal personen volgde evenzeer, waaronder het hoofd van de veiligheidspolitie opgemerkt werd, die den piefect van politie vertegenwoordigde. Men is thans bezig aan de voorbereidende werkzaamheden, om hét Centraal station der telephoon maatschappij op de Groote Club in verbinding te brengen niet de Bear be klasse Trekking van Woensda» 2 Ma^rt. Nos. 1268, 5398, 8037, 20332 elk f 1000. Nos. 5186, 11285 elk f400. Nos, 1779 3859 5734, 14713, 17537 elk f201 Nos. 7464, 8629, 9841,12414. 15283, 15902, 16028 elk f103. 'Irekkin van Dondérdaa 3 Maait. Nos. 846 en 15791 elk f1000. Nos 1864, 4111 en 6301 elk f400, Nos. 521, 5024 en 16222 elk 1 230. Nos. 1603 en 18332 elk flOO. SC:1 AGE N, 3 Maart. Aangevoerd vee ter markt was heden aU volgt: 5 paarden f 25 a 090; veulens f a osseu —af 0 stierm f0— -f 0-—; 14 Gelde koeien (magere) f 90 a f 130 l2idom(velte 17C a 240, 13 Kalfkooieu 1G0 a 2i0, Vanrsen 0.Gras kalveren 0.— 58 Nuchtere kil» 4. a 12.Rammen Schapen (mage'fl 0.—, 0— idem (vette; a 150 Overhoudars 15 a 23, Lammeren OB.kkenen Geiton a 0.8 Varkens (magere) 18 a 36, klom veite) a 40 Biggen 10 a 15, 20 Konijnen 10 a 100,15 Kippen f0.25 al.75, 10 Eenden 100 a 125 Duiven a Ganzen a Zwanen a 125 kilogram Boter f 1,46 a f 1,66. kilogram Kaas f 0.— a f 0.— 5000 stuks Kip overviel haar en verteerde haar gemoed. Het sombere noodlot van haren geheele leven trok voor haren geest voorbij. Alleen bare jeugd was blijde en zonnig geweest, maar hoe spoedig was de zonneschijn geweken, om plaats te maken voor de vreessehjkste stormen. Welke ontzettende dagen had zij bele fd in haar huwelijk, aan de zijde van een man, die ann toevallen leed en die in zijnen ziekelijken, ann razernij grenzenden toestand haar eene behandeling deed ondervinden waaraan zij alleen met huivering kon terugdenken Toen eindelijk de dood haar van dien verschrikkelnken mensch verloste en zij hoopt# nu eens weder vrij te kunnen ademhalen, waren nog heviger stormen over haar losgebroken. Om haaf van hare bezittingen te berooven smeedde uien een helsch plan tegen haar en voerde het uit met al d# brutale zekerheid, waarmede destijds de machiiz9 adel te werk ging, wanneer zij een of ander zelf" zuchtig doel beoogde. En Adelaide kon er niej langer aan twijfelen dat baar eigen broeder deel ha# aan het schandelijk komplot, waarschijnlijk zelf# ef de ontwerper van was- Hij had gevreesd dat z'J stappen zou doen in 't belang harer moeder getracht haar onschadelijk te maken. Gelijkt!;*!'® viel hem immers de helft vau haar erfgoed ten de i en want eer het gold om zich te verrijken, was baaf broeder nooit erg keurig geweest in de kenze zijo°r j middelen, dat wist de markiezin uit ervaring; o18*1 dat hij tegen zijne zuster een zoo vreesseljjkeo aanslag zou o itwerpen en ten uitvoer brengen, ha® zij toch niet voer mogelijk gehouden. fFordl vetvolgd'

Schager Courant | 1881 | | pagina 2