Telegram. TE IMP ff TE 11(11! Moet ge behangen Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND Advertentie*!) Stoomschip POLLUX, Vrij- dagmorgen te INiew-York gè- a rrivccrd. Tegen 1 Mei eerstkomende. m m MlRGEKWOOMIlllS. M a rktberichten. Wie in twijfel mogt verkeereo zeer goedkoope prijzen. 1 Die goed wil en een geweten heeft, och, die kan de weiten wel missen;die houdt er een wetboek op zijn eigen handje op na, dat hij dagelijks en in alle omstandigheden raad pleeg»een wetboek, dat in den boezem zetelt eu waarvan de grondslagen door Mozes en eigenlijk door den Schepper zeiven, in den mensch gelegd zijn! Ware 't mogelijk deze eene wet zij voldoendeGod beminnen hoven alles en de naasten als zich zeiven en dan zou men ook de dieren liefhebben. Deze wel sluit alles in zich. Nu ja.... Er zijn wetten noodigmaar anders: laat 'l ons niet in reglementen en bepalingen zoeken, om daaidoor gedrongen te worden onzen pligt te doen. Een mensch vernedert zich, wanneer hij door eene Wet moet geregeerd worden zijn eigen verstand en beschaving, zijn geweten en reinen zin dit moeten de hoogste wet gevers in hein zijn. Maar. helaas! Tol zooverre zijn wij nog „jet Zal hel zooverkomen De 'ijd zal 't leeren. Jammer maar. dat de opvatting van goed en kwaad nog zooveel verschilt onder *1 mensohdoiii P Zou 'l daarom niet te wenschen zijn, dat er naast de Maatschappij ter bescherming van dieren, ook een toi stand kwain die tot motto had: bescherming van menschen»? ja, men weet het wel, dat de deuren der gevangenis geopend zijn voor den moordenaarbrandstichter, dief en voor hein, die ons handtastelijk beleedigt maar is dit het eenige kwaad waaraan de mensch blootstaat Is er niet meer, dat niet in de artikelen der wet opgenomen is en waarvoor de regter dus ook geene straf op kan leggen? Of bestaan er ook geene zedelijke dood dagen en zijn er geen nndere diefstallen dan ilie van goud of zilver worden er geene diefstallen gepleegd aan onze vrij heid, eer. goeden naam en ouze zelfstandigheid? Wordt er geen kwaad gestigt in ons hart; die de rust en lust voor immer uitdooft en waardoor onze levensadem geestelijk wordt uit- gebluscht? Waartoe met nainen te noemen! Wie telt al de beleedigingen, die den mensch door zijne tnedemenscheff worden aangedaan en waardoor hem zoo dikwijls het hart woidt toe- geregen. Wie telt ze! of is het geene heerschzucht jaloezij eu nijd waardoor de menschen zoo dik wijls vervolgd wordt en die zijn leven in de hoog. ste mate vergalt. Noem mij niet koud of hard! Wat ik zeg is uit 't leven gegrepen. Wie beschermt de mensch tegen al het leed de minachting en versmading hem zon menig raaien aangedaan De Rechter kan er niets aan doen en de inwendige rechtei -och, die verkeert hij velen in zoo'n diepen slaap-~- Iloor, wal Immerzeel zegt: Och, behoefte doet wel zeer; Maar versmading pijnigt meer. Wie zal al de beleedigirigcn tellen, die onze dienstbaren te verduren hebben? 't is waar. Ze zijn niet zoo meer als vroeger de tijd der slavernij moet over zijn maar wie reg- tigt u hen niet fatsoenlijk te behandelen en steeds hunne minderheid te doen gevoelen. Wij allen zijn menschen, door eeuen Godge schapen en schande is hel ons te verheffen omdat wij door het lot meer gezegend zijn dan zij T Moest ons tot dankbaarheid stemmen en wij moesten ons schamen met minachting op hen neer te zien, die ons helpen en dienen eu die onze luiuieu en nukken nog bovendien ver. dragen moeten toe. 't Personeel der dienstbaren is legio; laat ons den kring der ambtenaren maar eens alleen nemen. Wat een klachten! Wat ijzer harde wetten! Wat verordeningen' O, indien ze billijk en met versland werden toegepast en als ieder hooger ambtenaar met humaniteit den geest en niet de letter der wet eischte maar hier heersebt persoonlijke an. tipathie daar heerszucht elders kleingees tige lelterzifterij of welke oorzaken er meer zijn, om 't zijnen minderen lastig te maken, te treffen of te beledigen. Is hel niet om deu geest te dooden den mensch te verlagen hem zijne inergie te benemen zijn levenslust te vernietigen? Of zijn er geene superieuren, die ineenen, zich van hunne laak al wel te kwijlen, als zij hunne onderhoorigen maar goed weten na te rijden en te vervolgen, opdat zij toch goed zouden hegrijpen, dat ze de «onderdanen* zijn Wie beschermt toch den mensch legen de belagers zijner vrijheid, tegeu smaad en misken ning Hoi menigeen toch, die met hart en z;el zich aan zijne taak wijdt, wordt lust en vlijt omno- iiien, omdat bij of als machine gebruikt wordt of omdat hij in zijne regteu wordt verkort en in vrijstreven wordt belemmerd tot groot nadeel in de uitoefening van werkkring! Wil men lust aanwakkeren men moet ei kenning en geene mishandeling of miskenning ondetgaan 't Eene maakt levend 't andere doodt. Er kan geene wet getnaakt worden, di-j den mensch in dezen beschennt; de eenige wet is, die der humaniteit en die is in ons gemoed, in onze beschaving in ons zieleleven Geen regter kan ons beschermen tegen aanranding van ons eergevoel of tegen trotsclie aanmatiging! Maar. wee U! Zoo gij uwe magt gebruikt tot kwelling; of u zelve verheffende, andere ver nedert! De publieke opinie veroordeelde u! Wij hebben gemeend, over deze zaak een woordje te spreken't kan geen kwaad elkan der nu en dan een te lieiinneren aan dezen of genen maatschappelijken toestand, die verbete ring eischt en elkander rondweg te wijzen op de gebreken, die ons aankleven. Waar wonden zijn moet genezen worden en wie erkent niet, dat er in onze Maatschappij vele ziekelijke toestanden zijn, die luide roepen om herstel! De bescherming van dier en inensch zij iedei onzer aanbevolen Leven wij in den tijd der fi- lantrophie dat liet in ons leven in onze daden te zien zij. Dat zij niet alleen besta in hel offeren van eenige rijkdaalders hoe goed en best ook maar dat onze weldadigheid zich verder uitstrekkenen die de mensch in bescher ming neme en .zooveel mogeiijk bewaren voor leed en onderdrukking. Wij willen geene zieke lijkheid; maar waarachtige humaniteitdie zich oplostin het schoone woord: Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, doe dat ook aan een ander niet.* Dit doende, zal er menig hard woord minder gesproken worden en onze omgang met de naasten meer liefderijk meer vriendschappelijk zijn! Voor verdere uitbreiding is dit zeer vatbaar, ieder leze het; ieder overdenke hel met toepassing op zich zeiven jeder sta hij het gesprokene woord een oogenhlik stil Ieder wachte zich voor overdrijving. Men proeve den geest en leze tusschen do regels. Bij de toenemende ontwikkeling van het ver stand moet de vorming van ons hart gepaard gaan opdat er in onze landpalen heersche Vrede eu onderlinge waardeering; meiisclien- min en bescherming; legt en vrijheid! Volgens het N v. D. Heeftdeexploitatie dei- gemeente reiniging te Meppel waar ook het Tonnen stelsel wordt toegepast, over 1880 een voordeel opgeleverd van f i34o. Het tweejarig kind van den vrachtrijder Engel, te Egtnond aan Zee is dezer dagen op ongelukkige wyze om liet leven gekomen. Met viel in een ijzereu pol inet water, en is 24 uren daarna overleden. Uit Moordrecht meldt men van 16 Maart: Gisteren was het 4° jaar; dat B v. d. Laan achtereenvolgend met de meesten ijveren trouw in de baanderij vin de familie Brandse is werkzaam geweest Die dag ging niet onge inerkt voorbij en leverde hem het bewijs, dat zijne trouwe diensten op prijs gesteld worden. l'ARIJS- Zondag is er een groot diner gegeven door den hollandsche Ambassedeur De genoodigdeu hij den Baron van Znijlen behoorden allen tot het corps diplomatiek en tot het personeel ambassadeurs. Er is geen receptie gehouden. In den afgeloopen nacht is in den Bin- nenamstel bij de Hoogesluis te Amsterdam een zandschuit gezonken. De opvarenden, man, vrouw en drie kinderen zijn verdronken. Ver moedelijk hadden ze geen tijd hulp te roepen en zijn ze zelfs niet uit den slaap ontwaakt, want de ongelukkigen weide 11 in de slaapplaat sen gevonden. Gemeente Harirgkarapel. Ingeschreven van 1 15 Maart 1881. GEBOREN5 Maart Cornelia dochter van Corng lis Hof en vad Aagje Stoop. 12 dito Maria dochter van Gerrit de Wit en van Elizabcth Catharina Tim. nierman 12 dito Wilhelmina dochter van Simon de Graaf en van Maartje Hittema. ONDERTOUWD: 12 Maart. Lourens van der Oord oud 25 jr- en Guurtje van der Oord oud 24 jr. beiden te Haringcarspel. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN 7. Maart Jan Zijp oud 6 maanden. Vereeniging tot ontwikkeling van den Land' bouw in Hollands Noorderkwartier. De vergadering van den 16 Maart werd ten 10 ure door I den Heer Waller geopend. De Voorzitter deed voorlezing van eene verordening betrekkelijk'^ het weren van de markt te Alkmaar van schapen lijdende aan rotkreupel, welke onvoldoende werd beschouwd en d*t op een verzoek om hetere maatregelen afwijzend was geantwoord. Hij deelde verder mede dat de vergadering der Hollandsche I Maatschappij van Landbouw t-> Amsterdam gehouden het doorhem gedane voorste' om zich tot Ged. Staten te wenden ter verkrijging I eener prov: verordering was aangenomen. Ten gevolge waaraan ook nu werd besloten in gelijke geest te handelen. Ook werd besloten eene afgevaardigde te zenden naar het land bouwkundig congres tc Enschedé. Daarna werd medegedeeld dat een adres aan den Minister van A, Z was gerigt omtrent de hooge waaggelden te Alkmaar. Nn volgde eene discusie over de geplaatste advertentie betrek I kei ij k de door de vereeniging uitgeschreven prijsvraag voor een j model landbomvboek uitlooving f 100, in welke advertentie I bijgevoegd zal worden dat het bekroonde boek eigendom blijft I van den inzenden (voorstel Heer Enschede.) Daajna werd rapport uitgebracht over de rekening van 1880 I en aangeboden het jaarverslag over dat jaar. Vervolgens werd benoemd: 1 Tot afgevaardigden ter vergadering van de Vereeniging voor I het Rundveesta 111 boek de Heer 0. Schoen te Purmerende. 2 Tot leden van het Bestuur voor 1882, de Hepreu W. Buis te I Bergen, K. Rezelmante Winkel, !?i»uwerts te Alkmaar. 3 Tot leden der commissie voor de herziening derwet, de Ileeren I Groneman- te Wieringerwaard, H: Rezelman. en Loder beiden te Winkel, En werd Hoorn aangewezen als plaats voorde volgende verga- I dering. Een voorstel van de afdeeling Waard en Groet der Hollandsche I Maatschapppij van Landbouw om Prijzen uit te loven voor de I beste melkgevendekoeijen werd na levendig discusie aangehouden tot de November vergadering- Als nu kwam aan de orde het voortzetten der proef in zake de I zuivelbereiding op het Togthnis hij Berkhout in een anderdeel der I provincie en voornamelijk op het gebied der hoterbereiding met I dier verstand dat van de afgeroomde melk zou worden gemaakt I magere Edamer Delftsche en comijn kaas. Een voorstel van den Heer van Balen Blanken o m ook delpio f met het maken van vette kaas voort te zetten, werd ingetrokken. I De proef wordt nn voortg zet in de Wieringerwaard op de I hofstede van den Heer K Schenk Az met de melk van -tOkoeijen. I Na goedkeuring der Begrooting voor het loopeudejaar werd I de vergadering ten 6 ure gesloten. CORRESPONDENTIE Wegens plaatsgebrek het feuilleton en eenige Advertentiën in het volgend Nummer. met vrij achteruit en STEEG op de NIEUWE LAAGZIJDE te Schagen thans be woond «loor L. ZWART verdere iuligtiugbu bij den eigenaar G. DIGNUM KUNSTNIEUWS Vrijdag avand hield Multaiulie alhier in het locaal van Mei de wed. A. Knikker eene voordragt voor een tul rijk publiek vooral voor de omliggende Gemeenten. Op zijue gewone boeijende manier gaf hij veel opmerk ingswaardigs ten beste en het ta Irijk publiek gat herhalende malen zijne bijval te kennen. SCHAGEN, 17 Maart. Aangevoerd vee ter markt was heden als volgt r 6 paarden f 60 a 200 veulens f a ossen —af 0 stieren f0a 0 15 Gelde koeien (magere) f 80 a f 150, 20 idem (vette 19C a220. 17 Kalfkneien 170 a 220, Vaarsen 0- i Gras kalveren 120 Nuchtere kalv 2 50 a 10. Ramncn Schapen (magere 0. 0 idem (veltei a 1060 Overhouders 16 a 2850 Lammeren 0 Bokken en Geiten a 0.—, 10 Varkens (magere) 15 a 30, idem vette) a 40 Biggon 10 a 14, 25150 Konijnen 10 a 075, 30 Kippen f 0.70 a 1.75 Eenden 0—aO Duiven a Ganzen a Zwanen a 200 kilogram Boter f 1. 26 a f 1,60. 25 kilogram Kaas f 045 a f 0.504000 stuks Kip jjeren f 2,50 a f 3 4000 Eend Eijeien f3 75 a f 0 of en in welke van de in de bladen aange prezen geneesmiddelen hij vertrouwen mag stellen, dien raden wij aan van Richter's Boekhandel te Rotterdam te ontbieden «Gratis Uittreksel,* want in deze brochure worden de meest beproefde genees middelen uitvoerig en zaakkundig besproken zoodat men geheel op zijn gemak onderzoeken en het beste kiezen kan. Geen zieke moest derhalve tegen de moeite opzien een brief kaart aan boven genoemden Boekhandel te schrijven, te tneer daar hij per ontgaande gratis en franco bedoelde brochure ontvangt, en hij dan geen verdere onkosteD te maken beeft- Gaat tlan naar de erven G VEEL le Alkmaar, die heeft een groote partij BEHA M.SEL en R AJN DEA over genomen om op te ruimen

Schager Courant | 1881 | | pagina 2