AL© ABIiftYIITIO O N DAG 3 APHIL. DE ZEGEPRAAL. 25stc Jaargang. Ao. 1386. Bekendmakingen. Tweede Zilling van de Militieraad. \o. 1881. SCflAG Dit blad verschijnt twee maal per week: Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Adverlcntiën in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.00. Afzonderlijke nummers 0.05. Adeertentiën van een tot vijf regels f 0.75; iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. GEVONDEN: op de markt van 3 Maart 1881 te Schagen, EEN PAAEDEÜEK. Inlichtingen hieromtrent zijn te bekomer. ter gemeente secretarie altlaar. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter kennis van de LOTELIN'GEN dier gemeente, behoorende tot de ligting van het jaar 1881, die door den militieraad voor de dienst der militie zijn aangewezen ol omtrent welke nog geene uitspraak is, gedaan, dat die raad op D1NGSDAG den 12en APRIL e. k. tbs voormiddags te 10 uur, in het Raadhuis te Hoorn eeue tweede z ttiug zal houden, om uitspraak te doen omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, alsmede omtrent hen, die als plaatsvervanger of nommerverwisselaar verlangen op te treden, en dat, bijaldien omtrent hunne redeuen van vrijstelling nog geene uitspraak is gedaan of zij zich in de diewst der militie wensclien te doen vervangen, zij op den gemelden tijd voor den militieraad moeten verschijnen, vergezeld van deplaatsvervangers of nommerverwisselaars en voorzien van de navolgende stukken lo, wat den plaatsvervanger betreit: a, van een getuigschriit, dat hij is ingezeten, ongehuwd en kinderloos weduwnaar en een goed gedrag heelt geleid, (Dit getuigschrift wordt afgegeven door den Burgemeester.) n van het bewijs, dat hij zijne pligten ten aanzien van da militie lier ft volbracht, of dat hij er geene te volbrengen had. c. ludi.ii hij heeft gediend, van een bewijs van ontslag en een getuigschriit van goed gedrag, afgegeven door den kommandant van liet corps waarbij hij laatstelijk heelt gediend. (Dit getuig schrift kan bij dien kommandant worden aangevraagd.) v. zoo hij minderjarig is, van een bewijs van toestemming van zijn vader ot voogd, om als plaatsvervanger op te treden. 2o' wat den nommerverwisselaar betreft: a van een bewijs, afgegeven door den Burgemeester der geim ente, waar hij voor de militie is ingeschreveu en o, a inhou dende, dat hij tot dusverre tot geene dienst hij de militie is- verpligt geweest; ji: van de hierboven ouder lett. c en o vermelde stukken: c. zoo hij voorde militie is ingeschreven, binnen eenegemeen te van een ander militie distriet, dan waartoe de loteling behoort: wiena dienst hij verlangt waar te nemen, van een door den voor zitter van den militieraad; van dat district afgegevou uittreksel uit het lotingsregister, waarop hij voorkomt, bevattende de daarin te zijnen aanzien vermelde opgiven Nadat de persoon, die als plaatsvervanger of nommerverwisselaar zal optredenals zoodanig is toegelateu, zal door of van wege den loteling. die zich doet vervangen, aan den militieraad moeten w orden overgelegd een afschrift van de notariële akte van overeen' komst tusschen die loteling en dengeue, die hem in de dienst zal vervangen. Tot afgifte van de stukken, hieronder la en 2a bedoeldzal op Wo usdag, den 6en April e. k., des voormiddags van 9 tot 12 unr, in een der lokalen van het gemeentehuis zitting worden gehouden. Die als plaatsvervanger verlangt op te traden, zal alsdan vergezeld moeten zijn van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte verklaring omtrent het gedrag enz- van den plaats vervanger kunnen afleggen en ouderteekuen. Schagen26 Maart 1881. Buigemeester en Wethouders voornoemd: G. LANGEN BERG. De Secretaris. DENIJS. De overwinning is behaald. De Transvalers zijn vrij geworden. Zij heb ben de overwinning bevochten door het zwaard. Ze hebben de zege behaald door hun zedelijkeu moed. Zij vertrouwen op God op hun goed recht op hunne diepgevoelde vaderlandsliefde! Ongelijk van kracht was de strijdmaar de zucht naar vrijheid maakte van den meusch een leeuwWonderen werden er gedaan. De miskende boer ontwaaktezijn eergevoel kwam bovenen bij Godnu of nooit //Ons willen strij ons willen vrij 't A uur straalde hem uit de oogen't vat vlam en weldra staat geheel Zuid Afrika in vollen brand. Te lang reeds hebben zij zich onderworpen. Te lang! 't Was wel eene protesteerende on derwerping; maar nu: nu de goederen van Bezuidenhout voor de belasting moesten ver kocht worden nu trokken al de boeren partij nu was het smeulende vuur aange stoken, die de mijn zou doen springen. En de mijn sprong. De schokken zijn op al de deelen der aarde gevoeld en bewonderd en als met ingehouden adem werden de Transvalers door de geheele wereld gade geslagen in hunne vrijheidsstrijd tegen den machtigen Brit! Opedel driemanschapop Uwe jongelin gen zullen toonendat ze niet te vergeefs met de wapenen hebben leeren omgaan. Op En zij gingen op en ze hebben gestreden en overwonnen. Ze hebben den vijand bewondering afgeperst; want de overwinning bij Lang Nek heeft den engelschnian verpletterd en de wereld verbaasd doen staanDappere TransvalersHoe edel was uw strijd hoe schitterend uwe overwinning! Uwe daden zul len in het boek der geschiedenis vermeld wordenopdat de latere geslachten weten wat moed en beleid vermogen, wanneer er ge streden wordt met God voor heilig regt en de onafhankelijkheid Zong Bilderdijk «Ook 't pogen zelfs was schoon In 't worstelperk der kunst.', Wij zeggen: 't Was kordaat van U, handje vol boereuOm u te wapenen tegen een vijand, wiens magtige arm u kon verpletteren en te strijden tegen eene natie, wier wil en wet tot aan de uitersten einden der aarde worden geeerbiedigd't was kordaat, van U! Ja meer nog! Moedig! Maar gewaagd en: onvoorzichtig! Gij kendet wel uwe krachten ook die van «zelfhelp" maar gij wist ook, dat ge in den strijd niet bestand zoudet zijn tegen een overmagtigen vijand. Dit wist gij wel en toch vechten?! Zeker! op leven en dood! Met het vaderland leven en sterven. Liever een oogenblikkelijk einde dan een leven lang ge martel voor ons en onze kinderen. Weg met berekeningTen strijdeKlein in getal sterk in onze eenheiden met eenM ij kunnen niet anders God helpe onswerd het zwaard gegrepen en de Transvaler boer in een held herschapen! //Ook 't pogen z jlfs is schoon in 't worstelperk naar onaf hankelijkheid en als men dan die boeren zóó ten strijde ziet trekken den dood trotsee- rende, 0111 het gehate dwangjuk van de schouderen te werpen hebben zij dan niet regtmatige aanspraak op eigen staat, eigen bestuur, eigen wetten? M aar zóó de geboortegrond wordt beschermd en verdedigd, waar zóó naar de wapenen ge grepen wordt, daar heeft men eerbied voor het regt der volkeren daar toont men waardig te zijn zich zeiven te regeeren Geluk, Geluk, Transvalers niet uwen zege praal geniet uwe vrijheid en God zegene u en uw land tot in lengte van dagen Wie zou u echter gekend hebben, zoo ge niet opgestaan waart! Ja! Mij wisten wel, dat daar aan de Vaal zich een volk gevormd had van onzen oorsprong en onze taalM ij wisten weldat dat volk aan Eng. heerschappij onderworpen was; wij hebben er nu en dan wel een vriend heen zien gaanmaar de be- rigten waren schaarsch, die we ontvingen en j de ware toestaud van land en volk was ons niet bekendalthans aan 't grootste deel onzer Natie Niet. Maar: daar trad een man op, die u kende en die u op uwen weg sedert tal van jaren had gadegeslagen. Een Man die sympathie voor u had, die uwe ge schiedenis wist en uwen edelen strijd had aanschouwd. Hij heeft ons u bekend ge maakt en uwe belangen bij ons aanbevolen. Hij heeft ons wakker geschud en gezegd: in 't Zuiden van Afrika, woont een volk, van uw geslachte het staat onder de macht van Engeland en 't wil vrij zijn daarvoor hebben ze goed en bloed over. Help hen, ondersteun hen met alle zedelijke middelen om het dwangjuk aftewerpen, en gij zult het regt doen Die man xvas de edele hoogleeraar Harting! Hij was het, die het initiatief nam der beweging en duizenden in den lande teekenden op een adres van hem uitgegaan, en aan de Engelschen gericht om bij hunne Regeering aan te dringen de vrijheid der Boeren terug te geven.Zijn roepstem voud weerklank en geene Courant verscheen of zij was gevuld met berichten over de Transvalers. Ieder begon sijmpathie te gevoelen voor die boeren, en geen plekje op de geheele aarde of 't was vervuld met hooge belangstel ling jegens hen.Uit Nederland en meest uit alle landen werd bij de Eng. regeerii.g aangedrongen, 0111 vrijheid en de gelden, die profHarting gezonden werd :n gebruikt voor de verspreiding van duizende exemplaren onder 't Eng. volk, om den warén toestand te schetsen en de sijmpathie op te wekken. Dank, edele Harting! Gij verdient den dank van de boeren in 't bijzonder en van N ederland in 't algemeen.Dat onze Natie zich vèreeni- ge om U duizende dank a iressen aan te bieden en U de hulde toe te brengen harer erkentenis; want Gij zijt het, die de vrijheid der boeren zoo al niet hebt bewerkt dan toch zeer zeker in hooge mate hebt bevorderd! Dank, edele man! Ontvang den dank van Nederland en tevens de verzekering, dat, als de naam van Transvalen genoemd wordt, onafscheidelijk Uw naam er aan zal worden verbonden.AYees verzekerd, dat zoo uwe pogingen schipbreuk hadden geleden ons gansche Volk zich toch zou hebben vereenigd met de ontboezeming van Tollens: En rekent 'd uitslag niet, Maar telt het doel alleen! De dankbare hulde der Natie zij U genoeg voor Uwe j diep gevoelde menschenliefde Maar al hebben de boeren als leeuwen ge vochten en al heeft prof. Harting met grooteu ijver gedaan, wat hij deedjM'at baatte dit alles, zoo de Brit niet wilde toegeven 't Zegt nog al wat voor eene magtige Natie, zich door een handvol boeren te laten verslaan en vrede te maken, wanneer er duizende sol daten zijn ingescheept, om de schande uit te wissen en Engelauds eer te herstellen! 't Zegt nog al wat geslagen te worden door een kind, dat met één slag kan verpletterd worden en te zeggen: ik vergeef het u laat ons vrede hebben! 't Zegt nog al wat voor den trotschen Brit den dood van Collev en zoovele anderen niet te wreken, nu hij een leger in slagorde heeftom 't „volkje aan de

Schager Courant | 1881 | | pagina 1