LATERE BERICHTEN. Derde Klasse. Middagmaal. dacht zoodal men weldra Fransche, en Belgische kunstvrienden verwacht. Het is inderdaad te 'betreuren, dat eene galerij van zoo hooge waarde reeds met I Mei a. s. tot de geschiedenis zal behooren- Den 3o werd te Kampen publiek verkocht het tjalkschip «de 2 Gezusters,* in het begin van Maart in de Zuiderzee bij de monding van het Keteldiep, gezonken. Het vaartuig bracht a5, de lading steenkolen 10 centen op Er zullen ook kosten genoeg gemaakt moeten worden om het schip naar boven en binnengaats te bren- gen. Alweer twee. Een paar bezoekers van een kroeg in de Laurierstraat te Amsterdam werden Vrijdagna middag handgemeen, bij welke gelegenheid de een den ander op zulk een krachtige wijze met een bierglas op het hoofd sloeg, dat de man met ernstige schcdelwonden naar het gasthuis moest gebragt worden. Twee vorstenmakers. De Generaal L e c c a die den Vorst van Bumanie tot Koning uitriep is dezellde, die in den nacht van 22 Fcb. 1866 in de kamer van den Vorst Ctira drong en hem met den revolver op de horst dwong zijne afstand van den troon te onderteekenen. De ander die hel vorstendom in een koning rijk hielp veranderen is Johan Bratiana de Voorzitter van het Rumanisclie Ministerie. Lüueburger boterzout. Elke knappe botermaakster weet dat, behalve van de algeinecne invloeden, (zuivere stallucht, doelmatige localen, verregaande zindelijkheid enz.) de bereiding der fijne boter afhankelijk is van de nette uil voering van al de kleine bij zonderheden, welke bij die fabricatie voorkomen Een fout, tegen het einde der werkzaamheden begaan, haait vaak een streep door al helgene vooraf reeds goed werd verlichteen vergissing, bv. bij de kariileinperatuur. Men kan hier schipbteuk lijden op 't laatste oogen blik, men knede de boter te veel of men knede ze niet genoegmen doe er te veel zout bij, of men zoute ze met onzuiver zout. Niet al ons gewoon keukenzout is zuiver chloornatrium, d w. z is zuiver datgene wat wij ons van goed zout voorstellen: dikwijls komen er vreemde zelfstan digheden iu voor, O. a magnesia of bilterzout. Het smaakt dan niet alleen zout, maar ook bitter, en dat men er de delicaatste boter mede bederft is duidelijk genoeg. Daarop hebben wij in de Wek: Laudb Kroniek reeds gewezen in 1879, bij de vertaling van Petersen's voordrach ten,, en bij die gelegenheid ook werd reeds het voortreffelijke Lüneburger boterzout genoemd, bet zuiverste zout dat er is Ware langs onze oostelijke grens de belangstelling der boterinaak sters in de kleine détails der boterbereidiug wat zij wezeu moest, dan bad dit reeds over lang een bijzondere sinokkelbrancbe in't leven geioe- pen. Gelukkig echter dat er, verder van de grens en de scherp bewaakte raijons af met weinigen gevonden worden, die de zuivelindustrie beter begrijpen en die er zich iu zullen verheugen dit puike zout thans, door lusscheukomst dor heeren Oivbio de Castro 0 te Amsterdam, ot der bun bereik te krijgen; bet was een ge lukkig denkbeeld van deze Iteereu en wij weu- scheu bun 't beste succes: zelfvoldoeniug en ruim debiet De patriarch van Grenclc. De Heer Levrord Violet de stichter van de «Mag ik althans verzoeken, ont mij te zeg gen van welke misdaad men mij beschuldigt, mijnheer Barrète?" vroeg de heer de Lude <n hij boog zich voor bet gevreesde medelid der conventie. Buiger Barrère?" verbeterde deze. «Gij zult bet in de gevangenis wel vernemen;" voegde bij er lachend bij. «Men kan mij toch niet zonder voorafgaande aanklacht in hechtenis nemen," zeide de heer de Lude, die besloten had zich zoo goed te verdedigen, als hij maar kon. «Gij hebt immers met die patriotten daar niet anders gehandeld," en Barrère wees op de markiezin, die met van wraak fonke'de oogen daar stond en zich vermaakte met de greuze. looze angst en de ontsteltenis van het arme slaclitoffer. «Gij kondt niet vroeg genoegde handeu uitstrekken naar de schitterende erfenis van uwen oom en liet haar daarom eenvoudig in de gevangenis werpen, die u in den weg stond. De letters de cachets waren immers in die smadelijke dagen van het koningschap ligt te verkrijgen De heer de Lude zette een verbaasd gezicht; hij kon die woorden niet begrijpen. «Herkend gij mijniet, burger Lude?!* riep tbans de markiezin en trad dicht naar hem toe Haar neef staarde de toornige Jakobijnsche ver baasd in 't gezicht Zij dioeg de roode muts, hare slanke, teedere gestalte was meer gezet ge- Parijzer voorstad Grenelle is dezer dagen ge storven in den ouderdom van 91 jaren na eeue korte ongesteldheid Voor ongeveer 60 jaren kocht hij aan de over zijde der seine voor een spotprijs een groote uitgestrektheid gronds om daar buizen te bouwen. Spoedig kwamen daar een massa Parijzenaars wonen voornamelijk van den kleinen burger- stam. Daarna werd er een gebouw der Mairie gebouwd, een schouwburg en scholen, een brug over de seioe gelegd en tbans heeft Grenelle 40000 inwoners en is een der levend'gste wijken der wereldstad. Schouwburgbrand in K&vre. Kort na den schouwburgbrand in Nizza ontstond er ook brand in het theater te HAvre dat in het begin van groote uitgebreidheid dreigde te worden Gelukkig was de inrichting van het gebouw daar veel beter en mogt het aan de krachtige pogingen van de goed ingerigte schonvvburg brandweei gelukken den brand bij tijds te stuiten. Aan boord van de Stoomschepen naar Amerika, Expeditie Prins en Zwanenburg is de voeding als volgt geregeld. Passagiers bekomen gedurende de reis tot New York dagelijks: Ontbijt te 8 uur, (Middag maal te 1 uur, Avondeten te 6 uur Ontbijt bestaat u t Gort met Siroop, Versch gebakken Wittebrood met Boter en Koffie met Suiker. benevens tweemaal per week Haring bij bet ontbijt. Zondag. Hutspot of soep met versch of gezouten vleescn en Aardappelen. Maandag. Groene Erwtensoep inet Spek en Aardappelen Dinsdag. Aardappelen met kool of Itapen, Wortels Zuurkool,Snijboonen of Aspergieboonien gezouten vleescb. Woensdag Soep Pudding inet Pruimen en Siroop en versch of gezouten VI escli. Donderdag. Bruine Boonen of grauwe Erwten met gebakken Spek en Aardappelen. Vrijdag. Visch met Aardappelen en Bijst. Zaterdag Zuurkool met Spek en Aardappelen AVONDETEN: Versch gebakken Brood met Boter en Kaas en Thee met Suiker. Voor zuigelingen geeoiideusaerde melk gratit. Elk passagier mag zooveel zoel water verbruiken als hem goed dunkt. De Dokter der booten staat Passagiers ten dienste; ook Medicijnen worden kosteloos verstrekt. De Passagiers 3e klasse moeten zelf voor Beddegoed Eet eu Drinkgereedschap zorgen; al bet beuoodigde is door onze lusscbeukoiiui bij he: aan boord gaan billijk te bekomen. 15 U15 (1 ERLIJIi E STA INI). Gemeente Schagen. Ingeschreven van 1 4 April 1881. GETROUW DJan Kruit, en Mijuoretje den Adel. Omtrent den grooten brand, welke in den worden, eene roode sjerp hing haar slordig 0111 de thans meer gevulde heupen. Toeu de van toorn gloeiende viouw herhaalde: «Herkent gij mij werkelijk niet?!" schoot hem eene herin nering door het hoofd. De Megaera had zekere gelijkenis met zijne tante, de markiezin Doubault «Ik kan mij niet herinneren," autwoorde hij verlegen «het is mij bijna «Als zag ik de vrouw voor mij, die ik listig uit haar erfgoed heb verdreven," vulde de mar kiezin bonend aan «Jamijn lieve Lude, gij hebt de rechte voor 11 Ik ben degene, die gij voor dood heb' uitgegeven en begraven en in de gevangenis hebt gezondeu, om baar voor al tijd onschadelijk te maken." «Gij waart zulk een ommekeer! Zoo, dat is immers niet wel mogelijk!" stamelde de beer de T ude verward. Hij wist niet wat hij zeggen wat hij beginnen moest? «Gij vergist u niet!" riep de markiezin en terwijl baar toornig gelaat nog meer ver wrongen was. ik ben Anne Ëuirette. zooals gij, schurk, mij hebt genoemd en als Anne Bui rette eiscli ik vergelding voor de schandelijke daden, die gij aan de markiezin Doubault hebt uitgeoefend. Eindelijk slaat bet uur waarnaar ik gesmacht heb gedurende dien langen duiste. ren nacht der wanhoop Gij zijc 'n mijne han den en zult de zelfde kwelling ondergaan, die ik beb moeten lijden ik zal voor u zoo uitge zochte martelingen verzmnen, dat gij het uur nacht van den 25sten op den 26sten Januari jl. in Tokio, de hoofdstad van Japan, woedde, r lezen wij in een particulier schrijven aan het I Bat. Hbld.uit Japansche bron, de volgende I bijzonderheden Het bestek van dezen brand beslaat pl. m twee vierkante Engelsche mijlen; het aantal 1 verbrande huizen wordt van 12,000 tot op 15,000 en dat der straten op 15 geschat. Het getal dooden en gekwesten is nog niet met zekerheid te bepalen, maar moet dit even eens zeer aanzieniijk zijn. De brand begon ongeveer te twee uren in den morgen, in een wijk Kanadu genaamd, en woedde 12 uren onafgebroken voort; de atmosfeer was zeer droog, en er woei een zeer sterke Noord-Westen wind. In een onbegrij pelijk kort tijdsverloop hadden de vlammen 'I zich van een groote uitgestrektheid meester gemaakt. De vonken, sommige ter grootte van een mans hand, vlogen in de lucht op een halve mijl afstand van het tooneel der vlam- j men. De brand is uitgebroken aan de linkerzijde der rivier, genaamd Kiogokou, welke Tokio gedeeltelijk doorsnijdt, en de bewoners der brandende of bedreigde huizen zochten een schuilplaats op de breede brug, welke over genoemde rivier gebouwd en ongeveer 200 meter lang is. Zij vereenigde zich aldaar met de bewoners der overzijde, welke den brand wenschte te aanschouwen en de brug als een goede en veilige standplaats gekozen hadden. Eensklaps bemerkte de op de brug te zamen gepakte menigte, welke sleehts óogen voor liet tooneel van den brand had, dat niet al leen de brug reeds een prooi der vlammen was, maar dat hun zelfs de terugtocht was afgesneden, doordien de huizen ter rechterzij- de der rivier, welke zij niet bedreigd meenden ook reeds in lichte vlam laaie stonden. Nu maakte zich een paniek van de op de brug opeengedrongen menigte meester, welke waar lijk onbeschrijvelijk is. Vele dier ongelukkigen door den feilen gloed in doodsangst tn tot waanzin gebracht, verkozen een graf in de golven boven dtn marteldood in het vuur; zij storten zich in de rivier, waarin de meesten van hen ellendig omkwamen; zonder dat het mogelijk was een hand tot hun redding uit te steken. Een inspecteur der Japansche politie, door 13 zijner onderhoorigen geholpen, trachtte de papieren, documenten eu de kas van zijn bureau te reddendoor ze in een aanwezige boot te brengen. Ternauwernood waren deze brave lieden van wal gestoken, of zij bemerkten dat hun vaartuig vlam had gevat, en dat hun niets anders overbleef, dan zich in het water te werpen en door te zwemmen hun leven te redden. Het is omioodig er bij te voegen, dat weinig meer dan de helft van hen behouden den wal bereikte. Hun boot echter dreef den stroom af en stak de verschillende andere vaartuigen, in welker nabijheid zij kwam, iu brand. Op deze vaartuigen bevonden zich echter vele huisgezinnen, welke zich aldaar voor het vuur veilig achtten. Vele dezer schepen zonken en de ongelukkige opvarenden vonden even eens een treurig graf in de golven. Vele andere ongelukken van dien aard von- zult vervloeken, waarin gij destijds, uw Leisels plan 'I tegen mij hebt gesmeed!" Adelaide strekte dreigend de hand naar hem uit; zij scheen den buiteu heziuniiigzijnde man eene vreselij ke wraakgodin en verpletterd wierp hij zich aan I hare voeten. «Genade, lieve tante. !k ben niet de grootste schuldige," smeekte de heer de Lude in de groot ste zielsangst. «Uw broeder was het, die alles had uitgedacht en geregeld. Hij vreesde 11 en wilde u op zijde schuiven en ik onzalige «Was een maar al te gewillig w-jrktuig in zijne handen," vulde de markiezin weder aan met een hitteren lach. «Beken ten minste hoe gij de misdaad hebt uitgevoerd. Ik wil het weten, dat interesseerd mij Terwijl zij lot dusver zich als eene vrouw uit de befte des volks had aangesteld, keerde thans in hare wooiden, in haie houding iels van de voorname dame terug Zelfs de waanzinnige toorn was uit liar.r ge laat veidwenen, een sluw lachje speelde om hare lipfeu en alleen uit hare grijze oogen schitter de neg de triomf dat de listige schurk thaus aan hare voeten lag. Sla op burger Lude, dan kunt ge gemakkelijker vertellen," voegde zij spottend hij. Haar neef voldeed werktuigelijk aan haar bevel Hij durfde het oog uiet meer oprichten naar zijne tante en met haperende stem begon hij langzaam en onzeker: «Met uwen broeder

Schager Courant | 1881 | | pagina 2