Ao. 1881. No. 1388. 25ste Jaargang r ZONDAG 10 AP1UL. Bekendmakingen. politie. HELP HLFf SCMGER Dit blad verschijnt twee maal per week: Wocntdag- en Zatnr dag avond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Advertentie* in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar 8.Franco per post 3.60 Afzonderlijke nummers 0.05. Advertentiën van een tot vijf regels 0 75; iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. GEVONDEN: in de gemeenfe Schagen, een SLEUTEL. Inlichtingen worden verstrekt ter gemeente secretaiic aldaar GEVONDEN: op de markt vau 3 Maart 1881, te Schagen, EEN PAABDEÜEK. Inlichtingen hieromtrent zijn te bekomen ter gemeente secretarie aldaar. Tweede Ziltiiis tui den Militieraad, Burgemeester en Wethouders »an Schagen brengen ter kennis van de LOTEI.IN'GEN dier gemeente, behoorende tot de ligting van het jaar 1881, die door den militieraad voor de dienst der militie sün aangewezen ul omtrent welke nog geene uitspraak is, gedaan, dat die raad op DINGSDAG den 12en APKII. e. k. des voormiddags te 10 uur, in het Iï and hu is te Hoorn eeue tweede a.tting zal houden, om nitspraak te doen omtrent alle in de een-te sitting niet algedane zaken, alsmede omtrent hen, die als plaatsvervanger of nommerverwisselaar vei langen op te treden, en dat, bijaldien omtrent hunne redenen Tan vrijstelling nog geene uitspraak is gedaan of xy zich in de dienst der militie wenschen te doen vervangen, zij op den gemeldeu tijd voor den militieraad moeten verschijnen, vergezeld vau de plaatsvervangers of uommerverwiaselaars en voorzien van de navolgende stukken lo, wat den plaatsvervanger betrett: vau een getuigschrift, dat hij is ingezeten, ongehuwd en kinderloos weduwnaar en een goed gedrag heelt geleid, (Dit getuigschrift Wordt afgegeven door deu Burgemeester.) s. van het bewjja, dat hij zijne pliglen ten aanzien van de militie heeft volbracht, of dat hij er geene te volbrengen had. c. Indien hij heeft gediend, van een bewijs van ontslag en een getuigschrilt vau goed gedrag, afgegeven door den kommandaut vau het corps waarbij hij laatstelijk heeft gediend. (Dit getuig schrilt kan bij dien kommandaut worden aangevraagd.) d. zoo hij uiindrijarig is, van een bewijs van toestemming van zijn vader ot voogd, om als plaatsvervanger op te treden. 2o. wat den nommerverwisselaar betreft: a, van een bewijs, afgegeven door den Burgemeester der- ui ente, waar hij voor de militie is ingeschreveu en o, n. inhou dende, dat hij tot dusverre tot geene dienst bij de militie is rerpligt geweest n: van de hierboven onder lett. c en d vermelde stukkeu: c. zoo hy voorde militie is ingeschreven, binnen eenegemien- tevan een ander militie district, dan waartoe de loteling behoort: wiens dienst hij verlangt waar te uemeu, van een door den voor zitter van den militieraad, van dat district afgegeven uittreksel uit het lotiugsregister, waarop hy voorkomt bevattende de slaaiiu te zynen aanzien vermelde opg ven Nadat de persoon, die als plaatsvervangerol numinerverwisselanr zvl optreden, als zoodanig is toegelaten, zal door of vau wege den loteling. die zivh doet vervangeu, aan den militieraad inoeten worden overgelegd eea afschrift van de notariële akte van overeen' komst tusschen die loteling en dengene, die hem inde dienst zal vervangen. Tot afgifte van de stukken, hieronder la en 2a bedoeld, za op Wo nsdag, den 6en April e. k.des vooruiiddags van 9 to 12 uur, in een der lokalen van het gemeentehuis zitting worde gehouden. Die als plaatsvervanger verlangt op te treilen, zal alsdan vergezeld moeten zijn van twee bjj den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte verklaring omtrent het gedrag enz van den plaats vervanger kunnen afleggen en onderteekeneu Schagen26 Maart 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd: G. LANGEN'BERG. De Secretaris. DENIJS. hij ook steeds mijnen welstand vernemen. Enkele maanden geleden liet Klaas zich bij mij aandienen. Hij kwam binnen en 't deed mij genoegen hem te zien. Waarom niet? Is een ambagt8inan minder dan een lieer, die met 4 paarden rijdt? 't Is niet de stand, die den meusch adelt; maar de mensch, die den stand verheft! En men vindt onder de werklieden werklieden! Wat is ieder mensch in den maatschappij anders dan een werkman; 't zij met hoofd of hand even brave en regtschapen menschen als onder de andere standen. Nu, Klaas vertelde, dat hij het te R.goed maaktedat hij een bes ten baas had endat hijsedert zijn laatste bezoekgehuwd en reeds met een kind gezegend S; Laat mij de vrijheid nemen U een kort ge sprek mede te deelen tusschen den Schilder Klaas, die thans te Rotterdam als knecht werkzaam isen mijdan zult gij terstond begrijpenwaarom ik over het volgende on derwerp eeuige oogenblikken Uwe aandacht inroep. Klaas is een goede jongendien ik reeds als kind ken. Met goeden aanleg voor het vak paarde hij Ijver zoodat 't mij aangenaam was steeds goede van hem te voornemen. Daar hij M eens bij mij gewerkt heeft, vroeg hij mij som» om raaddien ik hem gaarne gaf; a erbij zijn bezoek aan zijne ouders, kwam was. Dat trouwen! Dat trouwen! Dacht ikmaar 't is 's werelds loop -„Zijt gij ziek geweest, zei ik, je ziet er zoo OMijnheerzei hijik had niet gedacht U ooit weêr te zien. „U kunt 't nog wel zien aan mijn loopen maar ik ben nu weer beter; 't was ook een valNu drie maanden geleden was ik aan 't verwen van een hoog huis de steiger brak en ik viel van de 3e verdieping op straat. Voor dood werd ik in het gast huis aan den Coolsingel gebragt met gebroken been en inwendige kwetsuren. Toen ik na een paar dagen tot mij zeiven kwam zag ik het eerst mijne vrouwdie weenende aan mijne sponde stond. Ja Mijnheer! 't Was verschrikkelijk; maar GoddankIk ben nu weer beterWel Klaaszei ik. Gij niet; maar wat zal uw gezin eene bittere armoede geleden hebben in die drie maandenwant een werkman houdt niet over om daar zoon tijd van te levenalthans een knecht niet. Als ik 't geweten had, dan had ikO neen Mijnheer! Dank uDank uIk ben lid van het Algemeen Nederlands Werklieden, verbond (afd. R.) en tijdens mijne ziekte ontving mij ne vrouw per week f 5 als uitkeering van de vereeniging! Neen, mijnheer! Dat is wel zoo mooiwel mijne vrouw had anders van gebrek moeten omkomen - in geene 3 maanden een Cent verdienste! Onze afdeeling telt dnizende leden en Maar Klttas zei ik Ik wilde gaarne iets meer van deze schoone vereeniging wetenwant dat treft mij ik weet weldat er zieken- en begrafenisfond- zen zijn; maar een fonds, dat uitkeeringen doetbij ziektedat wist ik nietdat bestond. Dan weet ik het goed gemaakt, zei hij, ik zal u de statuteneen verslag - de Courant (de werkmansbode) enz.zendendan kunt gij u eens goed op de hoogte stellen. lk beval mij daartoe bij hem aan en eeuige dagen later ontving ik van hem het volgende schrijven dat ik letterlijk terug geef, met bijvoeging van bovengenoemde bescheiden Rotterdam, 23 Januari 1881. Geachte Heer! „Aan uw verzoek voldaan te hebben met uw mijn statuten en een paar bodens van het Algemeen Ned. werklieden verbond te zenden zoo is mijn vriendelijk verzoek om is te schrij ven hoe het met uw gevoele ns overeen komt, gaarne wenschte ik, dat gij dan nog twee personen kondt vindendie voor de zaak eeuige opofferingen wilde doen om dan voor i een lokaal te zorgenonze president zal wel zorgen voor publiciteit, het kost niets als u maar schrijft aan mijnheer Th. de Rot, pre sident dio het Ned. werkl. verbond verkondig ,- hij heeft mij beloofd als u een locaal had wilde hij gaarne voor liet algemeen belang bij lu optreden, dus als u een brief zend, door u en nog 2 anderen onderfceekeni, a m den pre sident, Groene laan No. 21zoo blijf ik mot achting enz. Om u eenigzins op de hoogte der zaak te brengen, zal ik enkele artikels der statuten over schrijven. Art. 1. Doel. Steeds te trachten de werk lieden, welke nog eenzelvig daar henen dwa len, tot elkander te brengen, ten einde el kander beter te leeren kennen; de bijzondere belangen van ieder vak en de algemeene be langen vau iedereu werkman te bespreken opdat zijn toestand door hem zeiven beter worde begrepen door eendragtig zamènwer- kenlangs alle gepaste en wettige wegenop geoorloofde wijze, in den zoo zeer verachterdeu stand der werklieden verbetering trachten te brengen. In een woordalles aangrijpen wat het nut van den werkman bevordelijk kan zijn, als ook eeudragt en verbroedering aan te kweeken en te bevorderen, middel e n. a. De aanwending van alles wat strekken kan tot veredeling en waardering vau de verschillende vakken door de leden uitgeoe fend. b. Het voeren van gedacbtenwisseling over algemeene belangen in bijeenkomsten of ver gaderingen, onder bepaling, dat over Gods dienstige instellingen geene discussiën mogen worden gevoerd. c. in het leven roepen van inrigting, die voorden stand der werklieden nuttig en noodig zullen worden geacht, en speciaal het oprigten van eene vereeniging, bestaande uitsluitend uit werklieden, leden van dit verbond, tot onder linge uitkeering in geval van ziekte, op een daartoe vast te stellen reglement. j>. het vormen van vakvereenigingen en tot den vooruitgang daarvan mede te werken. e. aan de leden, die. door buitengewone on gelukken of rampen getroffen worden, hulp te verschaften. De gelden worden bijeengebracht door Con- triburien der leden, schenkingen en legaten. De contributie bedraagt te R. f 0.17 per maand en speciaal voor het uitkeeringsfonds bij ziekte f 0.12 per week. Alleen werklieden kunnen in het bestuur zitting hebben. Geene leden worden in het uitkeeringsfonds ingeschreven, die hun 50st< iaar hebben be reikt. Ziedaar korte uittreksels uit de mij toege zonden stukken. 't zijn enkele grepen; maar genoeg, om doel en strekking dezer schoone vereeniging toe te lichten. Geen stad of dorp in ons Vaderland, of er moe t een Ned. werklieden Verbond bestaar Met vereenigde krachten kan er tuk ïu kleine gemeenten, zooveel tot sta: d gt :ngc wordenals er maar één man opstaat, tiie het

Schager Courant | 1881 | | pagina 1