NIEUWS ZONDAG UND80QWBLAB. 17 APRIL. Ao. 1SS1. 25ste Jaargang. Ao. 1390. Bekendmakingen. Theorie en Practijk. Gemengde berichten. SCIIAGER COURANT. Dit blad verschijnt twee maal per week: Woensdag- en Zaturdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 lire worden Adverlentiën in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Inr/ezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentie*i van een tot vijf regels ƒ0.75; iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. POLITIE. GEVONDEN in de gemeente Behagen, een SLEUTEL. Inlichtingen worden verstrekt ter gemeente secretarie aldaar GEVONDEN: op de markt van 3 Maart 1881, te Schagen, EEN PAAKDEDEK. Inlichtingen hieromtrent zijn te bekomen ter gemeente secretarie aldaar. GEVONDEN: in de gemeente Schagen, een ROZEKRANS. Inlichtingen zijn te bekomen ter Gemeente Secretarie aldaar. Burgemeester en Wethouders van Schagenbrengen ter alge- nuene kennis, dat door Alilert van der Molen, slagersknecht wo nende te Winkel, vergunning is verzocht, het perceel in deze gemeente, kadestraal bekend i n Sectie cno. 684 in de Hoep te mogen inrigten tot sLiglenj. De desbetreffende stukken, liggen van af heden ter Secretarie ter iirzage, terwijl op Dinsdag den 26en dezer van des morgens 10 tot 12 ure, ten Raadhuize alhier door het Gemeentebestuur zitting zal worden gehouden, tol onderzoek der bezwaarschriften tegen dat verzoek ingebragt. Schagenden 12 April 1881. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, De Burgemeester G. LANGENBERG. De Secretaris. DENIJS. Het weten is wel schoon; Maar 't doen gaat boven weten; doch, de vereeniging van theorie en practijk, van wetenschap en kunst, is de grootste zegepraal der menschelijke vermogens; daardoor wordt de heerschappij van den geest over de stoffelijke wereld uitgebreid en bevestigd daardoor alleen zal de mensch meer en meer aan zijne verhevene bestemming voldoen, 0111 heer der Schepping te zijn! Niet (in de afge trokken bespiegelingen van het verstandniet in de ruwe oefening van ligchamelijke kracht; maar in de vereeniging en harmonische zamenstemming van ligchamelijke en verstan delijke vermogensdaarin ligt het hoogste toppunt van 's menschen ontwikkeling voor den toestand, waarin hij zich op aarde bevindt, als verstandig en zinnelijk wezen. Bij de ouden was er tusschen wetenschap en kunst een breede scheidsmuur opgetrokken maar ziet, welke verderfelijke invloed daar door ook op den toestand hunner maatschap pelijke inrigtingen werd uitgeoefend. De wetenschap werd als eene Godheid vereerd; men sprak van hare priesters en van haar heiligdom, waarin zij bewaard en aan de oogen der menigte onttrokken werd. "Wat is er van de wetenschap der ouden geworden Zij werd in geheimnissen gewikkeld, in onverstaanbare woorden vervat, met nietige fabelen vermengd, en handwerken en kunsten, zij werden als het verachtelijk bedrijf dei- slaven beschouwd en der beoefening van den vreijen man onwaardig gerekend. En die vrije mannen, waaraan werden hun tijd en hunne krachten besteed? Als zij de wapenen niet droegen, om eene vreemden aam al af te weren of hunne zwakkere na buren te onderdrukken, dan zwierven zij rond in de galerijen, om de sierlijke voordragt der wijsgeeren te hooren, of stroomden naar de markt waar de welsprekende volksleider hunne driften in beweging wist te brengen, of bezochten de spelen en worstelperken, die het beste middel waren, om aan die vrije burgers den last van hun vrijen tijd dragelijk te maken. Men droeg er roem op niet te kunnen lezen en schrijven, als zijnde een edelman. Zoo kon noch de wetenschap noch de kunst eenige beteekenis voor liet maatschappelijke leven verkrijgen. Hoe geheel anders is het nu, nu de menscli de lucht, het water, den stoom tot zijne j slaven gemaakt heeft en de nijvere klasse de kracht en de zenuw van den Staat isNu de burger zijn vrijen tijd aan nuttige bedrijven besteden kan! 't Doen gaat boven weten; maar beiden moeten hand aan hand gaan. De wetenschap zoekt, de practijk oefent uit. De laatste is de oudste; door haar werd de kunst verkregen en nieuwe uitvindingen afgeleid. Niet alleen een vak beoefend met de handen, het verstand moet er ook bij, 0111 nieuwe ontwer pen te zoeken, 't bestaande te volmaken, om door de beschouwing nieuwe resultaten te verkrijgen. Indien de wetenschap aan de nijverheid niets anders dan het enkele stoomwerktuig geschonken had, dan had zij reeds genoeg gedaan, om hare aanspraken tegenover eene ruwe en gedachtelooze practijk te regtvaardigen, Den scheikundige gelukt het, met de eenvoudigste middelen, aan 't vergankelijke hout, naar willekeur, of de hardheid van ijzer, of de ontbrandbaarheid van steen, of de buigzaamheid van 't leder te geven, 't Was een brilleslijper, die door eene toevallige verbinding van de glazen, die hij bewerkte, de eerste aanleiding gaf tot het samenstellen dier twee verwonderlijke werktuigenden verrekijker en het microskoop, waaldoor men eene oneindigheid van nieuwe werelden vond in de diepte des hemels en eene nieuwe schepping van bezielde wezens in een water droppel. Een stuk lak, met een wollen lap gewreven, verkrijgt de merkwaardige eigenschap, om een veertje naar zich toe te trekken; dat is eene natuurkundige waarheid, die tot de zamen- stelling der electriseermachine voertmaar hoe geheel anders vertoont z%ch die waarne ming, als wij Franklin zien, die zijn vlieger doet opsteigen, om het bliksemvuur aan de wolken te onttrekken, die met de eenvoudigste middelen onze schepen en gebouwen tegen de vernielende werking van het onweder beveiligt. Welken werkman kon het immer in de ge dachte komen, om eene brug van een paar duizend voet lengte op te hangen aan een ijzerdraad? of, zoo al dat stoute denkbeeld den een of ander vlugtig voor den geest moge gezweefd hebben, hoe kon hij den vorm der bogt, de zwaarte en afmetingen der deelen, zonder wetenschappelijke kennisleeren bepalen? Door ijzeren hangbruggen worden rotsen vereenigd, tusschen welke de natuur een wijden afgrond gesteld hadEn de gan- sche bruggenbouw, 't zij men steen of hout of ijzerof ijzerdraad gebruiktwat is hij anders dan een doorgaande toepassing van de beginselen der wetenschap? Een ge woon werkman moge eene brug bouwen sterk genoeg om menschen en rijtuigen te dragen maar zonder eene grondige kennis der wetten van het evenwigt zal zijn werk ongetwijfeld een misgeboorte worden. Was het vreemd, dat zij die de weldaad van het vuur ontdekken, die de metalen leerden bewerken, die den ploeg en liet weefgetouw uitvonden, in het aanden ken der dankbare akomeli gschap, a's Goden vereerd werden Die uitvindingen waren ge heel het werk der praktijk; de theorie werd er later uitgehaald, en door hare toepassing de kunst volmaakt. Schepen bevoeren wel de waterenmaar nadat Archimedes den grond der werktuigkunde gelegd had door de wet, die liet evenwigt der drijvende lichamen bepaalt, heeft men ijzeren schepen gemaakt, die den oceaan door klieven. Wordt vervolgd. Woensdag 13 dezer vergaderde in de kolfbaan van Mei. de Wed. *A. Knikker de Vereeniging tot bevordering der Bouwkunst alhier, waarbij alle belasting betalende burgers uit deze gemeente als gast waren nitgenoodigd, ter gezamentlijke bespreking van het door ge zegde vereeniging ontworpen plan, tot daar- stelling van een kanaal, In de zaal was een keurig geteekend en goed gedacht plan voor een kanaal benevens een op groote schaal in kleuren bewerkt ontwerp van een Sluis en brug ter beschouwing ge steld. Na voorafgaande vergadering der vereeni ging voorn, werd op zeer welwillende wijze aan het opkomende gastental door den leden der vereeniging uitvoerige verklaring gegeven van beide bouwplannen die met veel belang stelling door de gasten gevolgp werd. Omstreeks half acht werd door den voor zitter der vereeniging, den heer A. W. Ge zellen alhier, de vergadering met de gasten geopend in ongeveer de volgende bewoordin- gen: Mijne Heer en! Namens de vereeniging, tot bevordering der Bouwkunst roep ik U allen „Hartelijk welkom" toe, in onze vergadering. Meermalen waagde deze vereeniging een uitstapje op algemeen gebied, thans zelfs op waterbouwkundig terrein en ik vermeen met succes. De groote behoefte aan water, tot aanvoer van bouwmaterieel, wat jaar op jaar, groote „te" groote offers eischt en bovendien het bouwvak bemoeilijkt, heeft in de laatste ja ren aanleiding gegeven tot de behandeling der vraag. Is het mogelijk en uitvoerbaar Schagen van vaarwater te voorzien, in verbinding met om liggende gemeente. Voor de beantwoording dier vraag werden Commissiën beroemd, voor het technische en voor het finautieele deel. Uit het eerste rapport bleek, dat die com missiën het plan, in 1865 door den ingenieur- Conrad, voor rekening der Gemeente ontwor-i

Schager Courant | 1881 | | pagina 1