JSMIII1I MIXJW DONDERDAG 21 APRIL. Ao. 1881. 25ste Jaargang. No. 1391. Bekendmakingen. Brieven uit Parijs, AA el nu, in Maart wordt de toon aangegeven voor het toilet van den geheelen zomer, 't Is «le tijd van kiezen en koopen, en dus daardoor reeds een hoogst belangrijke. LANDBOUW SHIAGEIl i Dit blad verschijnt twee maal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzonding tot 's middags 12 ure worden Advertentiein het eerstuitkomeude nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar 3.—. Franco per post 3.G0 Afzonderlijke nummers 0.05. Advertentiën van een tot vijf regels ƒ0.75; iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. POLITIE. GEVONDEN: in de gemeente S c h a g c neen SLEUTEL. Inlichtingen worden verstrekt ter gemeente secretarie aldaar GEVONDEN: op «le markt van 3 Maart 1881 te Schagen, EEN PAARDEDEK. Inlichtingen hieromtrent zijn le bekomen ter gemeente secretarie al«laar. GEVONDEN in de gemeente Schagen, een ROZEKliANS Inlichtingen zijn te hekomen ter Gemeente Secretarie aldaar. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter alge mrene kennis, dat door Aldert van der Stolen, slagersknecht wo* nende te Winkelvergunning is verzocht, het perceel in deze gemeente, kadastraal bekend in Sectie C, no. 684in de Hoep te mogen inrigten tot slaglcrji. De desbetreffende stukken, liggen van afheden ter Secretarie ter inzage, terwijl on Dinsdag den 26e» dezer van des morgens 10 tot 12 ure, ten Rnadhnize alhier door het Gemeentebestuur zitting zal worden gehouden, tol onderzoek der bezwaarschriften tegen dat verzoek ingebragt. Schagen, den 12 April 1881. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, De Burgemeester G. LANGENliEItG. De Secretaris. DENIJS. PARIJS, Maart 1881. Hoewel er «luizende Hollanders in Parijs zijn, bestaat er toch geen eigenlijk gezegde liollandsche koloniezooals b.v. in Londen het geval is. Geen enkele band bindt hen te za- men. Ze kennen elkaar niet. Zelfs zijn er velen van wie men haast zou meenen dat zij zich schamen voor hunne nationaliteitdie zich iu elk geval zóó trachten te verfranschendat er van hun hollandsch karakter maar een bitter beetje overblijft. Het is daarom wel een zeldzaam feit te noemen, dat een aantal Hollanders zich «ld. heb ben vereenigd tot een gemeenschappelijk doel. Trouwens de aanlijding daartoewas even zeldzaam. Het was 25 jaar geleden, dat de Hr. M. J. H. van Lier tot kanselier bij onze legatie en tot Consul der Nederlanden was aangesteld. En dit feit wilden zijne landgeno ten niet onopgemerkt laten voorbijgaan. En te recht. W ie ooit iets te vragen of te doen gehad heeft, hetzij aan onze ambassade, hetzij aan ons Consulaat alhier, kent de voor komendheid en «le hulpvaardigheid des heeren van Lier. In zijne hoedanigheid van kanselier kan hij de rechterhand genoemd worden van onzen gezant. Hij is een mandie zich bij iedereen en met wien hij in aanraking komt; weet bemind te maken en wiens ongekun- steldheid wordt geëvenaard door zijn recht schapenheid. Het waren de heeren G. Oijens, H. van Kempen, AA\ Cordeweener, H. H. van der Lingenlh. Luns en H. C. Greve, die het initiatief namen om den Heer van Lier bij gelegenheid van zijn 25 jarig jubilé een ge schenk aan te bieden. Zij richtten zich tot al de Hollanders in Parijs wier adres bekend is, met uitnoodiging tot deelneming aan dit huldeblijk en vonden bijna zonder uitzondering bij allen een gun stig onthaal Op die wijze kwam spoedig ruim fr. 3500.bij een en bleef alleen de keuze van het geschenk over. Bijna was men daarmede gereed toen de Hr. van Lier, wiên het plan ten oore was gekomen aan de Commissie te kennen gaf dat een fraai geschenk hem natuurlijk hoogst aangenaam zou zijn, maar dat hem nog dui zend maal aangenamer zou wezen als men daarvoor niet te veel geld besteedde en het overschot wilde aanwenden voor een liefdadig doel. Aan dien onbaatzuchtige» wensch zal thans gevolg worden gegeven. Een keurig, doch niet te kostbaar cadeau is aangekocht en zal eerst daags den Hr. van Lier worden aangeboden met een in Nederland gccaligrafeerde opd racht en alphabetische naamlijst. Het resteerende zal hem ter hand worden gesteld om daarover naar welgevallen voor een weldadig doel te beschikken. Sedert een dag of 15 is het hier kompleet zomer voor den tijd van het jaar misschien wel wat al te mooi, van de trarlitioneele Maartsche buien bespeurt men niets. Wat men ook van Maart zegge moge, ik houd van haar, haast nog meer als van de Meimaand. Maart is het begin van «le Lente, het leven keert alom in de natuur terug, het verlangen naar den zomer doet zich al sterker en sterker gevoelen. Men gevoelt zich geluk kig in 't verschiet, bij het maken van allerhan de plannen voor liet schoone seizoen «lat aanstaande is. Maar er is nog een andere reden, waarom ik Maart liefheb die reden vindt zijn oorsprong in de diepe vereering welke ik koester voor «1e vrouw. Ja, mijnheer de Redacteur, ik erken en ik ben er trotsch op dit te doen, dat de vrouw en al wat haar aangaat, mij na aan het hart ligt, zij toch is de moeder van de toekomst. De vrouw, zeg ik, en al wat haar aangaat, hare rechten en plichten, haar onderwijs en haar opvoeding, haar arbeid en haar uitspan ning zelfs haar toilet. Lach niet, mijne heeren, over die laatste toevoeging. Voor een man moge het voldoende zijn „behoorlijk" gekleed te zijn, een vrouw wil behagen, moet behagen. Dit is een harer rechten en te gelijk een harer plichten misschien nog eer plicht voor een gehuwde vrouw dan voor een jong meisje. „En een moeielijke ook" voegen waarschijn lijk vele Dames hierbij, terwijl zij een blik slaan op den stapel Catalogussen welke zij sedert eenige dagen hebben ontvangen. Toegestemd. De keus is niet gemakkelijk te meer daar elk nouveauté magazijn zijn best doet aanlokkender aanbiedingen te doen dan een zijner concurrenten. Ik heb de uitstalling van verschillende magazijnen gezien en heb ze zelfs met aandacht bekeken, teneinde er een oordeel over te kunnen vellen en dat aan mijne lezeressen mededeelen, Zijden kostumes beginnen eenigermate op den achtergrond te komen, Satijn, vooral Satijn merveilleux komt al meer en meer in zwang. Over het algemeen getuigt de mode van dezen zomer van een goeden smaak. Overal zag ik keurige stoffen en prachtige kostumes. Vooral was het evenwel de Petit St. Thomas, «lie mijn aandacht trok door'zijne rijke ver scheidenheid van artikelen en door die graci- euse modellen welke de parijsche werksters wereldberoemd hebben gemaakt. Reeds de ligging van den Petit Saint Tho mas, in het hartje van den faubourg St. Germain, legt het zware verplichtingen op ten aanzien van den fijnen smaak, maar het moet gezegd worden «lat het die aristocratische ligging eer aandoet. Gelukkig dat het een geillustreerden Cata logus uitgeeft. Ik heb daardoor niet noodig in nadere details te treden. De Dames kunnen zelve oordeelen of ik te veel gezegd heb, «loor dit keurig album aan te vragen. De eigenaren van den l'etit St. Thomas, «lie zich bijzonder toeleggen op een buitenlandsche cliëntele, zullen het haar stellig gaarne toezenden Mijne lezeressen zullen zich dan persoonlijk kunnen overtuigen dat men tegenwoordig geen schat ten behoeft uit te geven om elegant gekleed te gaan, maar dat men voor een beetje geld al heel wat moois koopt. Dus van iets anders. Voor eenige dagen hatl te Brussel «le jaar- lijksche algemeene vergadering plaats van de aandeelhouders in de nationale bank van Bel gië. Bij die gelegenheid bleek de voornaamste aandeel houtier daarin te zijn Victor Iiugo. Se dert dertig jaren, bezit deze (>00 aandeelen, welke naar «len tegenwoordigen koers, een waarde vertegenwoordigen van niet minder dan een millioen zeven honderd zeven en dertig duizend francs. Een aardig sommetje niet waar? De vorige week kocht op een schilderijen veiling een redacteur van den Figaro een stuk van een bekenden ouden meester voor ruim 40,000 francs. Er is dus in Frankrijk op letterkundig en journalistiek gebied nog wel een centje te ver dienen. Het is voor een hollandsch schrijver schier om wanhopend te worden. Een lioek dat hier aftrek vindt wordt ver kocht bij honderd duizenden. Een waarvan cr 10,000 ex. verkocht, is in Holland haast niet bekend. In Holland is de grootste bekende oplaag van een courant 20,000 ex. hier het bagatel van 050,000! Tentoonstelling van (le Landbouw Maat schappij van oo^lvlaanderen te Gent van io t j Ju!ij 1881 l)e piijskampen van het programma der tentoonstelling van «Ie Landbouw Maatschappij «au Oo» tv laanderen, waarnaar de Nederlanders kunnen mededingen zijn de volgende; Voor VEE van Hollandsch ras lehoorende aan landbouwers wier hofsteden in Nederland geleden -i/n. No. in. Bijgevoegde wedsirij I. i ME-.KK- IEILN, te p'ij», Vergulde medaille en u5«» tronken. 2e Zd veren 200 3e lil onzen l5o 4e» Ioo No. 2<r. liijgeyocgde wedstrijd. KOEIpN dö

Schager Courant | 1881 | | pagina 1